|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kada u skolu???
13.8.2010 14:37:20   
Blue rose RR
Polazak u prvi razred (prema onome čime se ja povodim) je ako dijete 01.09 u tekućoj godini napuni 6. godina.
Što se tiče predškolskog trebalo je početi prošle godine, ali su odgodili zbog nedostatka novčanih sredstava.
Pa su član 68. Zakona o predškolskom obrazovanju i odgoju kantona Sarajevo
izmijenili sa :
„Član 68.  (Prelazak na obavezno predškolsko obrazovanje)   (1)   Obavezno predškolsko obrazovanje za djecu u godini prije polaska u osnovnu školu u skladu sa ovim Zakonom otpočet će školske 2010./2011. godine. (prije je bila 2009./2010. godina)   (2)  U Budžetu za 2010. godinu će se planirati sredstva za stvaranje uvjeta za uvođenje obaveznog predškolskog odgoja i obrazovanja.”




_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu tashana)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Kada u skolu???
13.8.2010 14:43:36   
Trnoruzica
IZVORNA PORUKA: hanabanana

Jer zakon kaže:
]Upis u prvi razred je obavezan za svu djecu koja su, shodno članu 3 Zakona o osnovnom obrazovanju i odgoju Kantona Sarajevo, do 1. marta tekuće navršili pet i po godina živo
ta.


Nemojte me uzimati za rijec 100%, ali mislim da je ovo pomjereno, ne do 1.marta, nego do 1.aprila, i to 6, a ne 5 i po

Zakonska regulativa
(Iz Okvirnog zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju – «Službeni glasnik Bosne i Hercegovine», broj: 18/ VII od 1. jula/ srpnja 2003. godne )

Član / članak 16

«Osnovno je obrazovanje obavezno/obvezno za svu djecu.
Obavezno/obvezno obrazovanje započinje u kalendarskoj godini u kojoj dijete do 1. aprila/travnja navršava šest godina života i traje bez prekida tokom/tijekom razdoblja koje ne može biti kraće od osam godina.
.
Mjerodavne obrazovne vlasti, na poticaj ili saglasnost/suglasnost roditelja i uz konsultiranje/konzultiranje s drugim stručnim i mjerodavnim ustanovama, mogu dozvoliti jednu godinu ranijeg ili odgođenog početka obaveznog/obveznog obrazovanja, ukoliko je to u najboljem interesu djeteta.

< Poruku je uredio Trnoruzica -- 13.8.2010 14:54:25 >

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Kada u skolu???
13.8.2010 14:49:05   
Blue rose RR
Na stranici Ministarstva obrazovanja i nauke kantona Sarajevo, imate zbirku propisa i izmjena istih, a koji se tiču obrazovanja, pa kome treba neka se uputi decidno.
http://portal.monks.ba/start/Default.aspx?tabid=37


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Trnoruzica)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Kada u skolu???
13.8.2010 14:49:53   
hanabanana
Ja sam citirala Zakon o osnovnom obrazovanju Kantona SArajevo.
Po tom zakonu još uvijek je granica napunjenih 5 i pol godina do 01 marta tekuće godine.

Tashana ja u svakom slučaju ne bih upisala malenog u školu u šk. 2011/2012.
Mi nismo imali izbora jer je Hana napunila 6 godina u junu.
Da sam imala ikakvu zakonsku mogućnost ne bih je upisala ovako rano.
I ovo mi je prerano.

(odgovor članu Trnoruzica)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Kada u skolu???
13.8.2010 14:51:20   
Blue rose RR
Slažem se sa H_B, dosta im je hem devet godina, hem torbe ko ćuskije teške, hem nastavni plan da Bog sačuva i sakloni.
Naša sreća što smo mi jesenje dijete :)


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Kada u skolu???
13.8.2010 15:17:52   
snijeg
Sad ste me iznenadile, ja mislila to super, djeca se igraju, druže...odu sahat/dva do škole, koja im dođe kao vrtić/igraona i usput nešto malo nauče. Pročitala sam plan i program namijenjen konkretno za ovu dobnu skupinu i nisam vidjela ništa strašno u istom.
Sad jel to vas strah polaska u školu i promjena koje ista donosi ili se ne poštuje usvojeni plan i program user posted image user posted image


_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Kada u skolu???
13.8.2010 15:21:30   
hanabanana
Moja drugarica ( majka 9-togodišnje djevojčice ) je to slikovita rekla:
" Oni se dvije godine igraju, a treću ti to sve izadje na nos! "
user posted image

Mene nije strah promjena niti škole. Život je takav, i mora se kretati.
Ali osnovna škola nije 2 sata škole i igre.
U mom slučaju to je produženi boravak u kojem moje dijete mora biti od 08.00. do 17.00. Naime, dotle dokle smo mi na poslu.
Od toga mi je samo strašnija misao da je ostavim samu od 6 godina kući, odnosno da sama ide do škole, i da se sama vrati kući nakon ta dva sata i onda sjedi sama u stanu dok mi ne dodjemo s posla.

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Kada u skolu???
13.8.2010 15:26:33   
snijeg
IZVORNA PORUKA: hanabanana

Moja drugarica ( majka 9-togodišnje djevojčice ) je to slikovita rekla:
" Oni se dvije godine igraju, a treću ti to sve izadje na nos! "
user posted image

Mene nije strah promjena niti škole. Život je takav, i mora se kretati.
Ali osnovna škola nije 2 sata škole i igre.
U mom slučaju to je produženi boravak u kojem moje dijete mora biti od 08.00. do 17.00. Naime, dotle dokle smo mi na poslu.
Od toga mi je samo strašnija misao da je ostavim samu od 6 godina kući, odnosno da sama ide do škole, i da se sama vrati kući nakon ta dva sata i onda sjedi sama u stanu dok mi ne dodjemo s posla.



Aha, sad razumijem. Neko je spomenuo teške torbe, težak nastavni plan i ja sebi stvorila sliku kako djeca u I razredu izučavaju nuklearnu fiziku user posted image user posted image
U ovakvim slučajevima pomislim na žene koje nemaju nikog (svekrvu, mamu) pa im djeca od 6. mjeseci borave po kojekakvim ustanovama od sabaha do akšama, uhhh nasekirah se ja, a imamo jooooš do škole user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Kada u skolu???
13.8.2010 15:33:00   
Blue rose RR
Radim sa kolegom čije dvije djevojčice su krenule u prvi razred, i prvo polugodište je to bila samo igra i druženje, a da bi u drugom polugodištu to se već zvalo "davno prošlo vrijeme"... :(

Djevojčice se teško snalaze sa obavezama, eskiviraju kad i kako mogu učenje, jer još uvijek negdje tamo čeka skivena igračka barbike, parkirano biciklo i mnogo toga još.

Bit će dosta obaveza kada krenu u školu, jer tada (iako kažu da je to najljepše doba (kako kome)) prestaje igra, i prestaje bezbrižnost.
A koji roditelj ne želi bezbrižno djetinjstvo svom djetetu?!

I ono što mene više od ičega zgrožava jesu masu knjiga, sveski i čega još ne, na krhka dječija leđa.
Mislim da su se čak i neki smjeli psiholozi i doktori oglasili, svaki sa svog apekta da se mora povesti računa o zahtjevima učitelja kada je riječ o količini knjiga koja se mora nositi u torbi, a s druge strane i sa prohtjevima nastavnog osoblja kada je riječ o nastavnom planu i programu.


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Kada u skolu???
30.8.2010 22:58:21   
Esmica
Da ne iscitavam cijelu temu,je li usvojen zakon o predskolskom obrazovanju sigurno od ove godine,i od koliko godina djeca polaze?
Imam sina rodjen u maju 2006 godine.Kada bi po zakonu trebao poci u skolu,i do kada bi mogla odgadjati taj polazak?
Isto sta mislite je li pametno upisati dvoje djece zajedno u skolu,s obzirom da mi je izmedju njega i kcerke godinu dana razlika?
Njih dvoje su vezani jedno za drugo,stalno su zajedno,pa sam razmisljala i o tom zajednickom polasku u skolu,no ovo ne mora biti,samo pitam za misljenje iskusnijih?

Hvala vam drage mame na odgovorima..
user posted image

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Kada u skolu???
30.8.2010 23:11:15   
acudesa
dijete koje do septembra tekuce godine napuni 5 godina-predskolski je obveznik
obaveznih ja 150 sati godisnje
predskolska nastava se organizira u vrticima
(ne znam za skole)
tvoj malac je obveznik dogodine
moj savjet ti je: ne daji ga prije vremena
ovo koliko ja znam

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Kada u skolu???
30.8.2010 23:19:52   
Esmica
Znaci sljedece godine.
A sto ako se desi da roditelj ostavi dijete jos jednu godinu?
Zao mi ga,stvarno je jos mali,mislim razvice se jos,ima godina dana,al opet...mali je.

Ostavila bih ga sto duze mogu.
Al eto,tjesim se,barem je preskolsko,nije prava skola...


(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Kada u skolu???
30.8.2010 23:22:11   
acudesa
pa i nije skola, u vrticu su...to je ono da djecu salju vise u vrtice, da se socijalizuju..bolje je kad malo to prodju, nego kad nigdje ne idu pa dodju u skolu i ne mogu lako da se naviknu na obaveze...
prve prave obevezeuser posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Kada u skolu???
30.8.2010 23:27:47   
marny
IZVORNA PORUKA: Esmica

Da ne iscitavam cijelu temu,je li usvojen zakon o predskolskom obrazovanju sigurno od ove godine,i od koliko godina djeca polaze?
Imam sina rodjen u maju 2006 godine.Kada bi po zakonu trebao poci u skolu,i do kada bi mogla odgadjati taj polazak?
Isto sta mislite je li pametno upisati dvoje djece zajedno u skolu,s obzirom da mi je izmedju njega i kcerke godinu dana razlika?
Njih dvoje su vezani jedno za drugo,stalno su zajedno,pa sam razmisljala i o tom zajednickom polasku u skolu,no ovo ne mora biti,samo pitam za misljenje iskusnijih?

Hvala vam drage mame na odgovorima..
user posted image



ajme super, ba lijepo da se tako slau, ja bi ih ako oni ele stavila onda zajedno u razreduser posted image , a to bi onda bilo na jesen 2013, ima jo vremena, za razmiljanje.

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Kada u skolu???
30.8.2010 23:50:42   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Esmica

Da ne iscitavam cijelu temu,je li usvojen zakon o predskolskom obrazovanju sigurno od ove godine,i od koliko godina djeca polaze?
Imam sina rodjen u maju 2006 godine.Kada bi po zakonu trebao poci u skolu,i do kada bi mogla odgadjati taj polazak?


On mora u skolu sk. 2012/2013 godine.
MOja kci je rodjena u junu 2004, ove godine krece u skolu.
Da sam mogla da je neupisem, bez zakonske kazne, ne bih je upisala.

IZVORNA PORUKA: Esmica
Isto sta mislite je li pametno upisati dvoje djece zajedno u skolu,s obzirom da mi je izmedju njega i kcerke godinu dana razlika?
Njih dvoje su vezani jedno za drugo,stalno su zajedno,pa sam razmisljala i o tom zajednickom polasku u skolu,no ovo ne mora biti,samo pitam za misljenje iskusnijih?


Ideja je odlicna, ali ja ne bih.
Jer tvoja kci ce 2012 imati pet godina.
A kako vec rekoh, ja mislim i da su sa sest premali za skolu.
Da su ti djeca rodjena u januaru, pa da jedno ima sest godina i 9 mjeseci, a drugo 5 godina i devet mjeseci bila bi druga prica.

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Kada u skolu???
30.8.2010 23:50:58   
Esmica
Tako sam nesto i razmisljala,ali me brine da li po zakonu mozemo ostaviti malog jos jednu godinu,pa sam zato i postavila pitanje.

(odgovor članu marny)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Kada u skolu???
30.8.2010 23:54:45   
Esmica
Znaci sljedece godine on mora u predskolsku?

Ja sam od samog pocetka razmisljala da oni krenu zajedno,ali me sad zbunila ta predskolska.
Djevojcica je na njegovom stepenu,nimalo ne zaostaje,bas zato sto su stalno zajedno,i ne vidim razliku,osim tu u godinama.
Fakat ne znam sta cu s njom kad on krene u skolu.To me najvise brine.


(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Kada u skolu???
30.8.2010 23:56:02   
hanabanana
Po zakonu ne mozes, kako sam napisala.
Duzna si upisati dijete, u protivnom placas novcanu kaznu.
mada ja sam bila vrlo blizu toga da pristanem na to da platim kaznu.

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Kada u skolu???
30.8.2010 23:57:58   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: Esmica

Znaci sljedece godine on mora u predskolsku?

Ja sam od samog pocetka razmisljala da oni krenu zajedno,ali me sad zbunila ta predskolska.
Djevojcica je na njegovom stepenu,nimalo ne zaostaje,bas zato sto su stalno zajedno,i ne vidim razliku,osim tu u godinama.
Fakat ne znam sta cu s njom kad on krene u skolu.To me najvise brine.




ovo je nesto sto roditelji misle ...ali situcija u raztedu bude drugacija... ja nikad ne bih zajedno upisala...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Kada u skolu???
31.8.2010 0:00:50   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Esmica

Djevojcica je na njegovom stepenu,nimalo ne zaostaje,bas zato sto su stalno zajedno,i ne vidim razliku,osim tu u godinama.
Fakat ne znam sta cu s njom kad on krene u skolu.To me najvise brine.




Djevojcice su inace u tim godinama zrelije od djecaka.
Ali ja ni pod kakvim okolnostima ne bih upisala dijete u skolu sa pet godina.
Bez obzira koliko je zrela ili nije zrela.
Meni je i ovo sto mora sa sest previse.
Mozda tako razmisljam zato sto mi je dijete kao i tvoje rodjeno u junu.
Da je rodjena u zimu, bili bi mi lakse, barem mi se cini.
Ovako mi je bas premalena.

< Poruku je uredio hanabanana -- 31.8.2010 0:01:45 >

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Kada u skolu???
31.8.2010 0:02:53   
marny
kada je tvoja ker roena?

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Kada u skolu???
31.8.2010 0:09:08   
Hanady RR
I moja je rođena u junu 2006 godine...i baš će mi biti malena za školu...al šta da se radi. i mm kaže ja ću kaznu platiti baš me briga....

Premaleni su nam za škole...
puno godina školovanja...
fakat prerano je ovo.user posted image

meni je prano i za pvi malađu što je u februaru rođena...sve računam računam i baš mi se ne doapada.user posted image




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Kada u skolu???
31.8.2010 0:16:56   
dinaa
Ja cu opet ponoviti ono sto sam vec napisala ako niste po zakonu obavezni NE upisujte djecu ranije u skolu,nista nece propustiti a izgubit ce puno.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Kada u skolu???
31.8.2010 0:20:39   
marny
kod nas je kolstvo katastrofa, uope program nije prilagoen djeci, torbe preeetekee, iz svakog predmeta po tri knjige?!
prvi zadatak iz matematike, prvi razred-ja nisam znala rjeitiuser posted image , a inae na neki nain matematika mi je struka, sada da mi mozak imalo radi volila bi se sjetit zadatkauser posted image , katastrofa, ao mi djece, sve se svodi na bubanje, previe nepotrebnih informacija.......

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Kada u skolu???
31.8.2010 0:27:35   
marny
IZVORNA PORUKA: dinaa

Ja cu opet ponoviti ono sto sam vec napisala ako niste po zakonu obavezni NE upisujte djecu ranije u skolu,nista nece propustiti a izgubit ce puno.


slaem se, samo ta je moja ker roena u 12. mjesecu, pa da sam je dala kasnije u kolu bila bi starija dvije, a ne jednu godinu.
Zna ve kako se konta taj dvanesti mjesec?!
Da sam je bar rodila u prvom mjesecu, ne bih se mislila niti sekunde.
Ona je ba bila zaigrana, primjera radi; svi sjede u klupi, piu, a ona ti lipo izvadi sendi iz torbe sendvi i soki, ostavi biljenicu i ajmo jestiuser posted image , ona ogladnila....ba nije bila za kolu...al, eto...

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *