|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kada u skolu???
31.8.2010 0:33:18   
dinaa
I moj sin je rodjen u jedanaestom mjesecu pa sam ga dala u skolu sa skoro sedam godina i nisam se pokajala.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu marny)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Kada u skolu???
31.8.2010 0:45:43   
Esmica
Jel neko upisao svoje dijete ove godine u predskolsko?
Bas me zanima kakva je organizacija,kako funkcionise sve to,sta rade,itd?

Jel se dijete upisuje na istom mjestu gdje ce ici u skolu,ili negdje drugo?



(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Kada u skolu???
31.8.2010 8:45:58   
mama Nataša
i mene ovo predškolsko zanima!
Ne znam da li se broji ako dijete ide u obdanište ili baš mora biti neko specijalno "predškolsko"?




_____________________________

veliki dječak 16.10.2004.
i mali dječak 16.08.2009.

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Kada u skolu???
31.8.2010 9:46:19   
Lenka
Zna li iko da li je izasao spisak ustanova koje su osposobljene za obavljanje predskolskog obrazovanja koje pocinje od 15.09.???

(odgovor članu mama Nataša)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 12:14:52   
HanaBana
Vec sam pocela razmisljati o ovome.
Kako skontah Hana slijedece godine mora u predskolsko, jer u junu slijedece godine ABD puni 5 godina.
To je zaista pretuzno jer ona je jos uvjek nasa bebicauser posted image user posted image user posted image user posted image
I sta se tu desava??
Ona ide u privatni vrtic koji nije na listi MO i je li to znaci da dnevno mora ici po 2 sata u neki drugi vrtic sa liste MO, je li mora ici svaki dan ili ne i je li to ide u periodu skolske godine 2012/2013. Prosvijetlite me molim vas. zadnjih par noci ne spavam bas naj od ove misliuser posted image user posted image user posted image Znam da ima jos vremena do toga li ja nikako ne mogu da se rasteretimuser posted image user posted image

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu Lenka)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 12:17:07   
chuci
Ja ti mogu reći da je predškolsko jedan dan sedmično, barem mali od moje zaove ide tako. To je obavezno i traje 2 sata. Njemu je baš zabavno i sviđa mu se.

On ide u školi, ali ne znam kako to ide sa vrtićima. I znam da je išao samo dok je škola trajala. Kad je bio raspust nije ni on išao, i sad opet ide kad je počelo 2 polugodište.
Ne sikiraj se, ona će to aBd dobro prihvatiti.


< Poruku je uredio chuci -- 4.3.2011 12:19:36 >

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 12:18:59   
M kao Mama
JA samo znam da ću svoju dati akobogda 2013. ranije ne dam, pa taman da me u zatvor pošalju, mislim na školu. Pretužno mi je i da pomislim da je sa nepunih 6 dam u školui sve te obaveze. Nigdje neće zakasniti.

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 12:20:04   
mama75
Djeca koja ne idu u vrtic ili idu u privatni imaju 1x sedmicno 2 sata "predskolsku nastavu". Moja kcerka je odusevljena. Nastava je popodne, od 17 do 19 sati i vjeruj mi da ova moja jedva ceka kad ce ici tamo. Ne uce nista posebno, uglavnom je sve kao sto se radi u vrticu, pjesmice, crtanje, bojenje,igra. Mislim da je to odlicna varijanta za djecu koja ne idu u vrtic uopste, a i za ove druge nije lose kao navikavanje na "novu" okolinu. Meni se za sada cini jako dobro. 

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 12:23:26   
HanaBana
IZVORNA PORUKA: mama75

Djeca koja ne idu u vrtic ili idu u privatni imaju 1x sedmicno 2 sata "predskolsku nastavu". Moja kcerka je odusevljena. Nastava je popodne, od 17 do 19 sati i vjeruj mi da ova moja jedva ceka kad ce ici tamo. Ne uce nista posebno, uglavnom je sve kao sto se radi u vrticu, pjesmice, crtanje, bojenje,igra. Mislim da je to odlicna varijanta za djecu koja ne idu u vrtic uopste, a i za ove druge nije lose kao navikavanje na "novu" okolinu. Meni se za sada cini jako dobro. 

a je li to pocinje kad i skolska godina u sep ili?
ne mislim da to moze skoditi djetetu uopste nego mi pomisao na skolu, a oni tako mali pravi probleme u glaviuser posted image user posted image user posted image i sa koliko tacno godina treba krenuti na predskolsku nastavu, je li to znaci ako do septembra slijedece godine puni 5 godina (2012) onda krece u septembru te godine?

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 12:24:45   
HanaBana
IZVORNA PORUKA: mama alma RR

JA samo znam da ću svoju dati akobogda 2013. ranije ne dam, pa taman da me u zatvor pošalju, mislim na školu. Pretužno mi je i da pomislim da je sa nepunih 6 dam u školui sve te obaveze. Nigdje neće zakasniti.

pa tako nam i ispada da cemoih dati 2013 u septembru:) sa punih 6 godina:) ali sta ces kad nam je ova predskolska obavezna, osim ako mislis upisati Lajlu u neki vrtic sa liste MO.

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 12:44:18   
taurus
ja planiram 2012
u decembru ove godine će napuniti 6, i onda aBd u septembru 2012 će imati 6 i 9 mjeseci

koliko znam predškolsko je obavezno
ima u nekim privatnim vrtićima, svim vrtićima JU i u nekim školama
znam da je jednom sedmično po sat-dva

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 14:09:59   
Blue rose RR
HanaBana, ne moraš je davati u predškolsko u vrtiće sa spiska Ministarstva, već u onaj koji roditelj odluči. S tim da ćeš ti taj vrtić ukoliko je privatni plaćati iz svog džepa, dok su ovi na spisku besplatni.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 14:42:47   
mama75
IZVORNA PORUKA: HanaBana

IZVORNA PORUKA: mama75

Djeca koja ne idu u vrtic ili idu u privatni imaju 1x sedmicno 2 sata "predskolsku nastavu". Moja kcerka je odusevljena. Nastava je popodne, od 17 do 19 sati i vjeruj mi da ova moja jedva ceka kad ce ici tamo. Ne uce nista posebno, uglavnom je sve kao sto se radi u vrticu, pjesmice, crtanje, bojenje,igra. Mislim da je to odlicna varijanta za djecu koja ne idu u vrtic uopste, a i za ove druge nije lose kao navikavanje na "novu" okolinu. Meni se za sada cini jako dobro. 

a je li to pocinje kad i skolska godina u sep ili?
ne mislim da to moze skoditi djetetu uopste nego mi pomisao na skolu, a oni tako mali pravi probleme u glaviuser posted image user posted image user posted image i sa koliko tacno godina treba krenuti na predskolsku nastavu, je li to znaci ako do septembra slijedece godine puni 5 godina (2012) onda krece u septembru te godine?

U predskolsko krecu djeca godinu prije upisa u skolu. Ove godine je krenulo malo kasnije, ne odmah u septembru, jer je tek donesen taj zakon. Moja kcerka ide u vrticu u predskolsko i nije imala raspust u januaru, s tim da je uciteljica napomenula da djeca mogu da ne dodju ako negdje putuju na raspustu. Predskolsko je obavezno, ako dijete izostane vise puta za redom trebalo bi donijeti opravdanje od doktora. Ja nekako ne gledam na tu skolu kao na bauk, ne znam zasto. Ja sam krenula sa 6,5 god u skolu, onda kada se kretalo sa 7. Moja curica ce imati 6 god i 3 mjeseca kada krene aBd i mislim da je to taman. U stvari mislim da nije rano cak ni za djecu koja imaju 5god i 8-9 mjeseci, ali to je naravno moje misljenje, a i dosta zavisi od zrelosti djeteta.

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 14:48:05   
amdi
U skolu treba da krenu djeca koja u tekucoj godini 1.3. pune 5,5 godina tako da krecu sa punih 6 - tako cika zakon kaze a on je najstariji user posted image sto ce reci da u predskolsko krecu sa punih 5
A za vrtice i predskolsko preporucujem da se kontaktira PP zavod, ja sam tako uradila i dobila sam certifikat na uvid. Ipak je greska voditi dijete tamo gdje nece dobiti papir da je zavrsio predskolsko jer te mogu kazniti, a 2 sata sedmicno nije puno

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 14:51:25   
Blue rose RR
Ja opet mislim da je za djecu pretjerano da idu u školu sa 5.8 ili 6 godina. Radije neka kreću sa 7, pa neka ih ostave duže u šklama, ionako više nemamo vojnog roka (za dječake), pa nam djeca poslije škola vise po ulicama tražeći u masama nezaposlenih posao za sebe.  

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 14:58:38   
amdi
Ovo je potpuno los sistem obrazovanja, djeca rano krecu, ali boze moj, sta je tu je...tako su nam nametnuli...mislim da ipak trebaju djeca ici uporedo sa svojom generacijom pa kkakva je takva je, jer ako se oni igraju u prvom polugodistu, moze onom od 7,5 godina biti dosadno, on mozda vec zna sva slova i pisati i citati pa mu nece biti interesantno da to opet "ponavlja"...a najbitnije od svega je stvoriti kod djeteta radnu naviku

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 15:08:52   
mama75
IZVORNA PORUKA: amdi

Ovo je potpuno los sistem obrazovanja, djeca rano krecu, ali boze moj, sta je tu je...tako su nam nametnuli...mislim da ipak trebaju djeca ici uporedo sa svojom generacijom pa kkakva je takva je, jer ako se oni igraju u prvom polugodistu, moze onom od 7,5 godina biti dosadno, on mozda vec zna sva slova i pisati i citati pa mu nece biti interesantno da to opet "ponavlja"...a najbitnije od svega je stvoriti kod djeteta radnu naviku

Potpisujem. I da dodam da u nekim Evropskim zemljama djeca isto tako krecu ranije u to neko predskolsko ( mislim da je tako u Norveskoj, Engleskoj, za Njemacku nisam sigurna). Elem: kud sva djeca tud i mali Mujo! user posted image

(odgovor članu amdi)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Kada u skolu???
4.3.2011 15:15:16   
Blue rose RR
Slažem se, ali ne možemo porediti obrazovni sistem na zapadu, i kod nas. Ja bih sada potpisala da mi dijete ide u neki od vrtića i škola u npr. Njemačkoj ili Holandiji, a da ne mora u ruke ovih naših nadriobrazovnih kadrova (čast izuecima).

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Kada u skolu???
2.7.2011 11:58:45   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: amdi

U skolu treba da krenu djeca koja u tekucoj godini 1.3. pune 5,5 godina tako da krecu sa punih 6 - tako cika zakon kaze a on je najstariji user posted image sto ce reci da u predskolsko krecu sa punih 5
A za vrtice i predskolsko preporucujem da se kontaktira PP zavod, ja sam tako uradila i dobila sam certifikat na uvid. Ipak je greska voditi dijete tamo gdje nece dobiti papir da je zavrsio predskolsko jer te mogu kazniti, a 2 sata sedmicno nije puno

joj jest meni žao djeceuser posted image
Koliko košta ta kazna??? ja sve nešto kontam platiti tu kaznu samo da mi djetetu ne siluju mozak od 5 godina
Ja se zabrinula oko ovog školstva a tek mi djetetu 2,5 god.user posted image ...al fakat jesam


(odgovor članu amdi)
  Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Kada u skolu???
2.7.2011 12:29:02   
Lulu_08
"Vani" je totalno druga slika. U Holandiji djeca krecu u "skolu" sa 4 godine. Prvih par godina je obrazovni sistem poput vrtica ili predskolskog. Razlika je sto oni zaista kroz tu igru uce, i dobijaju "naljepnice" kao ocjene, u vidu ocjenjivanja njihovog rada i ucenja. Super funkcionise. Ne znam kakva je situacija sirom BiH, ali tu gdje ja stanujem i gdje moja djevojcica ide u vrtic situacija je katastrofalna. U Septembru ona prelazi u "malo stariju" grupu, odnosno izlazi iz "starijih jaslica". Sve do sada ih nicemu nisu naucili osim da jedu i presvlace se sami, sto naravno tetama ide u korist jer ne moraju to one raditi vec djeca sami obavljaju to. A pjesmice, crtanje, predstave, "pisanje" ??? Ni traga ni glasa od toga. Sve sto je naucila po tom pitanju naucila je kod kuce. A skola? Mislim da je kod nas kadar prilicno "slab", odnosno nema dovoljno adekvatnog kadra da tako "malu" djecu, tipa 5/6 godina, pozitivnim autoritetom usmjeri i nauci... Opet mozda ja grijesim?

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Kada u skolu???
2.7.2011 13:25:00   
koka i po
IZVORNA PORUKA: Djana

"Vani" je totalno druga slika. U Holandiji djeca krecu u "skolu" sa 4 godine. Prvih par godina je obrazovni sistem poput vrtica ili predskolskog. Razlika je sto oni zaista kroz tu igru uce, i dobijaju "naljepnice" kao ocjene, u vidu ocjenjivanja njihovog rada i ucenja. Super funkcionise. Ne znam kakva je situacija sirom BiH, ali tu gdje ja stanujem i gdje moja djevojcica ide u vrtic situacija je katastrofalna. U Septembru ona prelazi u "malo stariju" grupu, odnosno izlazi iz "starijih jaslica". Sve do sada ih nicemu nisu naucili osim da jedu i presvlace se sami, sto naravno tetama ide u korist jer ne moraju to one raditi vec djeca sami obavljaju to. A pjesmice, crtanje, predstave, "pisanje" ??? Ni traga ni glasa od toga. Sve sto je naucila po tom pitanju naucila je kod kuce. A skola? Mislim da je kod nas kadar prilicno "slab", odnosno nema dovoljno adekvatnog kadra da tako "malu" djecu, tipa 5/6 godina, pozitivnim autoritetom usmjeri i nauci... Opet mozda ja grijesim?



da pojasnim....
kod nas je odavno prisutno "koliko para toliko muzike".osoblje nije dovoljno stimulisano  sto ne opravdava njihove propuste u radu.
dalje....rijetko se postuju normativi kod broja djece u grupi jer je djece malo i bitno je da ih ima tako da kvaliteta rada zakazuje.zato se na zapadu postizu bolji rezultati sa predskolskom djecom jer ih je manje i to je logicno.
dalje....tvoja djevojcica je suvise mala da bi bila ukljucena u program usvajanja tj.pisanja slova.
sto se tice likovnog odgoja u ovom uzrastu je prioritet razviti sitnu motoriku i motoriku sake da bi fazu skrabanja zamjenila naprednija faza ,tek onda kada je dijete motoricki spremno za to.
uce se kratke pjesmice tipa brojalica koje se usvajaju kroz pokretne muzicke igre npr.Ide maca oko tebe,Vozic,Koka i pilici i sl.
djeca ovog uzrasta moraju biti ukljucena u izvodjenje predstava tako da mi je cudno sto u tvom slucaju dijete nije ukljuceno.

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Kada u skolu???
2.7.2011 13:25:59   
Anoniman
Djana ma to će naučiti,najgore što oni očekuju djecu već spremnu, pa tako da obradu slova samo prođu reda radi (kad me sad napadnu ove učiteljice sa foruma )user posted image

Mene brine što kod nas nema usmjeravanja, isticanja djetetovih sposobnosti i usmjeravanje prema njegovim sposobnostima...kod nas se očekuje da svi moraju znati tu matematiku, jezik ostalo je manje bitno...
nema prilagođenih programa kako za djecu s posebnim potrebama tako i za darovitu djecu...nemamo uopšte kadar koji bi se bavio darovitom djecom pa tako da se njihova darovitost ugasi.

npr. mm je još od 4 razreda osnovne škole imao interes za komjutere i sam se obučio, istraživao je, pitao, čitao, rasklapao-sklapao
da je čekao na naše nastavnike kojima je ms dos bio pojam šipak bi uspio....ostali predmeti su bili prosječni, da ne kažem da se provlačio ali i ne trebaju mu u životu..on se sam usmjerio čime će se baviti u životu...
"
Problem je što nas nafiluju svime i svačim pa tako da izađemo sa fakulteta i hvatamo se za glavu jer nemamo veze... ne obuče nas onim što trebamo da imamo u malom prstu, za što smo i izabrali usmjerenje nego eto mi smo u svemu pa i u obrazovanju "multi"...
vode se onom "od viška glava ne boli" a mene itekako boli od tog viška...
i da nemamo praxe a teorije i previše


eto to mene brine

(odgovor članu Lulu_08)
  Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Kada u skolu???
2.7.2011 13:29:36   
koka i po
djesi ti vockice user posted image ..
slazem se sa tobom.nas obrazovni sistem je opterecen bespotrebnim stvarima i informacijama koje su mozda dio opste kulture a ne dio posla za koji se covjek obucava.malo je kadra koji prepoznaje i usmjerava darovitu djecu jer nema dovoljne stimulacije.ja se opet vracam na ono "koliko para toliko muzike".

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Kada u skolu???
3.7.2011 0:56:37   
veeseelaa
Ja se zabrinula oko ovog školstva a tek mi djetetu 2,5 god. ...al fakat jesam


ista sam user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Kada u skolu???
3.7.2011 9:37:48   
new mama
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Ja se zabrinula oko ovog školstva a tek mi djetetu 2,5 god. ...al fakat jesam


ista sam user posted image

Jao dobro ste i mene to brine,ja je gledam prije par noci mashalla narasla,reko jos malo pa ce u skoluuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *