|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: mevlud
9.10.2009 13:50:02   
aicha
upravo tako...to je neka vrsta veselja...da ne kazem teferic..vise neka vrsta adeta..tradicije

al ne treba mijesati tradiciju i vjerski obred

dakle mevlud nije vjerski obred..nije naredjen, nije cak ni pohvaljen jer ga nije bilo u vrijeme Poslanika

ko hoce nek slavi al ja licno prisustvujem par puta al ga ne pravim

evo sestri odgovor..sta je sunnet po pitanju rodjenja...sunnet je zaklati akiku tj ovcu, jednu ili dvije zavisno od spola, djecacima obrijati glavu i dati u vrijednosti srebra koliko je tezila kosica tj podijeliti toliko...treba osunetiti djecaka, dati lijepo ime djeci...
sunnet je i sazvakati malo hurme u ustima i potrati time nepce novorodjenceta jer je to Poslanik savs radio itd
imate knjigu UKRASI NOVORODJENCETA od Ibn Qajjima el Dzevzije gdje je sve detaljno pojasnjeno za sunnete kada se dijete rodi

(odgovor članu minica81)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: mevlud
9.10.2009 13:51:07   
reallove
pozdrav svima..mevlud je rijec arapskog porijekla i znaci rodjenje,mevlud nije novotarija i naravno da je dozvoljen..eto to je moje misljenje

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu minica81)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: mevlud
9.10.2009 13:57:40   
ali84
" ONI " mislim na "islambosnia" jer oni tvrde da je mevlud nepotreban...a ja nisam nikoga vrijedjala, jer sam opet rekla da svak ima svoje, a to sto sam rekla ONI misli se na blog islambosnie....

(odgovor članu senka kurt)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: mevlud
9.10.2009 13:59:06   
ali84
IZVORNA PORUKA: senka kurt

Neznanje prouzrokuje mnoge loše stvari.


ne znam na sta mislis pod ovim?????

(odgovor članu senka kurt)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: mevlud
9.10.2009 13:59:48   
aicha
alesija i oni su muslimani i mi smo i muslimani su blagi jedni prema drugima

oni imaju stroziji stav
mi nemamo

to je to...nema rasprave

(odgovor članu ali84)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: mevlud
9.10.2009 14:05:07   
ali84
ama haloooo....gdje sam ja spomenula da oni nisu muslimani,igdje sam spomenula vrijedjanje???? Ja imam pravo na svoje misljenje, koje mi niko ne moze zabraniti, kao i svima, i kao sto sam vec rekla o ovome je nepotrebno raspravljati... 

(odgovor članu aicha)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: mevlud
9.10.2009 14:58:30   
sarayka
Moja nana je pravila mevlud za rodjenje mog tate jer 9 godina nije imala dijece (prije toga je rodila moju tetku) cak mu je dala ime Mevludin...

_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu ali84)
Neposredna veza do poruke: 32
   [Obrisana poruka]
10.8.2010 9:55:46   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu sarayka)
  Neposredna veza do poruke: 33
   RE: mevlud
10.8.2010 9:58:47   
M kao Mama
Pa, ja koliko znam mevdul se uči kada je murad, odnosno neka radost, da li rođenje djeteta, da li useljenje u kući, znači da je lijepo povod, mada znam također da u Sanđaku uće mevlude i kada neko umre, što je meni ??????, jer ja u toj tolikoj žalosti ne bih imala srca da slušam ilahije.

Znači, bubi, kada odlučiš prvo trebaš da odrediš da li ti je muški, ženski ili zajednički, koliko ljudi, da angažuješ bule, da skuhaš šerbe obavezno, hranu, slatko, baklava obavezno, pozoveš zvanice i proučite mevlud.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 34
   [Obrisana poruka]
10.8.2010 10:04:34   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu M kao Mama)
  Neposredna veza do poruke: 35
   RE: mevlud
10.8.2010 10:06:18   
M kao Mama
Bubo poslala sam ti PP, baš napisala da bi 27. noć bila idealna, znači telepatija, isto razmišljanje, znakda trebaš to uraditi. Samo naprijed

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 36
   [Obrisana poruka]
10.8.2010 10:36:11   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu M kao Mama)
  Neposredna veza do poruke: 37
   RE: mevlud
10.8.2010 11:37:51   
babina beba
Buba29, ja sam organizoval za prosli Ramazan, nije bio neki poseban razlog nego eto tako nanijetila na kucu. Hodja i zena mu, bula su ucili i jos jedan mladic koji inace uci ilahije i moja mama. Prije pocetka se dogovoris s hodjom, ako neko od familije hoce nesto da prouci ili mozda neko od djece ko zna. mevlud je bio zajednicki (muski i zenski) i tamam pola sata prije iftara se zavrsio, pa su malo se odmorili i za sofru za iftar. Kako je meni dzamija blizu kuce ko je htio odmah je otisa na teravije, a zatim neko kuci neko nazad.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 38
   [Obrisana poruka]
10.8.2010 12:15:44   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu babina beba)
  Neposredna veza do poruke: 39
   RE: mevlud
10.8.2010 12:30:14   
M kao Mama
Pa,mislim da bi svi koji su pozvani na mevlud trebali ostati i na iftaru, jer krećemood pretpostavke da su postači, tako da to zamotavanje hranje je user posted image

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 40
   [Obrisana poruka]
10.8.2010 12:32:44   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu M kao Mama)
  Neposredna veza do poruke: 41
   RE: mevlud
10.8.2010 12:42:19   
babina beba
Svi su bili na iftaru, logicno, nikom nisam dala iz kuce dok ne jede, Neki su sjeli za kuhinjski sto (uglavnom muski), neki u dnevnom boravku (kuhinja i dnevni boravak zajedno, odvojeni sankom) a bogami neki i na podu, carsaf i tanjire. Niko se nije zalio, bunio. Hrane sto je ostalo sam zamotavala i halal bilo su nosili kuci.

< Poruku je uredio babina beba -- 10.8.2010 12:53:22 >

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 42
   [Obrisana poruka]
10.8.2010 12:46:12   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu babina beba)
  Neposredna veza do poruke: 43
   RE: mevlud
10.8.2010 12:48:48   
babina beba
Ma no sikiriki sve ce to proci vjeruj i bolje nego si zamislila, samo nek ti neko pomogne, organizujte se ko ce sta i to je to. Nek narod puno ne ceka iftar jer znas kako je kad si postac, ako treba pomoc zovi, mislim da negdje i blizu zivimo.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 44
   [Obrisana poruka]
10.8.2010 12:57:11   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu babina beba)
  Neposredna veza do poruke: 45
   RE: mevlud
10.8.2010 13:02:08   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: mama alma RR

Pa, ja koliko znam mevdul se uči kada je murad, odnosno neka radost, da li rođenje djeteta, da li useljenje u kući, znači da je lijepo povod, mada znam također da u Sanđaku uće mevlude i kada neko umre, što je meni ??????, jer ja u toj tolikoj žalosti ne bih imala srca da slušam ilahije.

Znači, bubi, kada odlučiš prvo trebaš da odrediš da li ti je muški, ženski ili zajednički, koliko ljudi, da angažuješ bule, da skuhaš šerbe obavezno, hranu, slatko, baklava obavezno, pozoveš zvanice i proučite mevlud.


uči se mevlud nakon 52 dana.... meni kad je otac umro pravili smo tevhid za 52 dan i bula je samoinicijativno proučila dvije ilahije, inače meni su ilahije tužne a ne vesele, jedna od par koje je proučila bila je nešto o roditeljskoj ljubavi i ljubavi djeteta ja sam plakala ko godina....
Inače kada je riječ o mevludu, treba imati u vidu dvije stvari: jedno je mevlud kao tekst - spijev ispjevan u povodu obilježavanja rođenja Mudammeda, a.s., a drugo je svečanost, privatna ili javna, prilikom koje se narod okuplja da bi prisustvovao svečanosti slušajući i učeći odabrane stihove mevludskog spijeva.

Tradicija obilježavanja Mevluda u BiH naslanja se na bogato nasljeđe islamskih naroda, posebno osmanskih Turaka, sa kojima su Bošnjaci te vrste obreda, više stoljeća, dijelili zajedničku sudbinu. Jedno od najranijih svjedočanstava u proslavljanju Muhammedova rođendana nalazimo u Rihli, putopisu Ibn Džubejra s kraja VI/XII stoljeća.

< Poruku je uredio veeseelaa -- 10.8.2010 13:05:28 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: mevlud
10.8.2010 13:04:59   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: mama alma RR

Pa, ja koliko znam mevdul se uči kada je murad, odnosno neka radost, da li rođenje djeteta, da li useljenje u kući, znači da je lijepo povod, mada znam također da u Sanđaku uće mevlude i kada neko umre, što je meni ??????, jer ja u toj tolikoj žalosti ne bih imala srca da slušam ilahije.

ne znam u kom djelu Sandzaka se to uci mevlud kad neko umre jer sad se sve i svasta uzima pod Sandzak cak i ako je okolina al nebitno mevlud se uci nakon 52 dana ako ne  kad neko umro a ne na isti dan a ne uce se samo ilahije nego i Kur"an to sto se prica nemora znacit da je sve tacno a sve zavisi i to porodice i obicaja ima ih raznih i ima njih sto svako ima svoje obicaje bez obzira sta vjera kaze...


_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 47
   [Obrisana poruka]
10.8.2010 13:05:14   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 48
   RE: mevlud
10.8.2010 13:07:33   
mamine oci
vesela mi pisale istovremenouser posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: mevlud
10.8.2010 13:08:58   
veeseelaa
a postoje je mišljenja da je mevlud novotarija, jer inače je zabranjeno vjerom proslava rodjendana .... nek me isprave ako griješim user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *