|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 9:02:23   
Medić*
IZVORNA PORUKA: ziki

Update: Juče popodne drugi psholog je dolazio kući, da vidi dijete tj dijecu u njihovom poznaom okruženju. Bila je čitav sat sa nama. Ona smatra da je u pitanju ljbomora i dramaturgija uz puno manipulacije. I naravno puno umaženo dijete, uz temeprament takav da vrlo burno reaguje bude takvih scena. Vrlo je pametan al i egoista kao i većina četvorogodišnjaka. Uradila je maleni test da nacrta porodicu i posle nam objasnila njega crta najvećeg- on je glavni, ja sam samo malo manja od njega, a Teufik je skorz mali al sladak. MM nije ni nacrtao, pa posle ubacio al manjeg nego ja. To je isto ona prva ljubomora na mm i nepodnošnje njegovog autoriteta.
U slučaju da se ponovi scena da ostanem da vidim šta će da uradi da budem mirna i da sankcionišem takvo ponašanje. Za svaki slučaj narednih nedelju dana da ga pzljivo nadzirem. Kazne moraju bit strožije i dosledne. I da da eliminišemo tv, mada ga i ne gleda puno i to kontrolišemo šta jedini glupavi ben ten na insistiranje mm. E prognozu ne optimističnu nam je dala da ćemo sa Teufikom imat puno problema na osnovu njegovog ponašanja sad al otom potom. A ja kad budem spremna da se javim za razgovore jer ovo je probudilo moje demone.


Ziki drago mi je da ste razgovarali sa psihologom. Sve se da rijesiti samo polako i pametno. Ipak je prinova izazvala pravi sok : ne samo što se odjednom većina vase paznje premješta na prinovu, nego se pred starije dijete istovremeno nerijetko stavljaju dodatne odgovornosti i očekivanja (ti si već velik, moraš se sam brinuti za to / čuvati bracu i sl.). Ljubomora se javlja i cesce ukoliko je bas prinova istog spola. Druga stvra, on je bas u periodu razvijanja svijesti o spolnosti, za koji je karakteristična privlačnost i vezanost za roditelja suprotnog spola, ona se vezuju za različitog roditelja što umanjuje osjećaj konkurencije. Mozda otuda i ljubomora na muza i netrpeljivost, nepodnosenje njegovog autoriteta. . Tada se roditelj istog spola može početi doživljavati kao suparnik ( muz ).
Zato ga je i dodatno i nacrtao.. Najbitnije je da sada napravite dobar korak, puno paznje i razgovora, izbacite tu igru sa kablovima. Nagrade i kazne imaju veliki uticaj, dosljednost u svakom slucaju. user posted image

Eliminirajte tog glupavog Ben tena, i moj ga gleda. Strasan je user posted image



< Poruku je uredio medic slatki -- 7.11.2012 9:08:56 >


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 9:04:11   
ziki
Na osnovu ponašanja dok je bila tu. Teufik je tražio pažnju, plakao bacao se, penjao se po policama. Nije dolazilo u obzir da ga mm uzme i smiri moram ja. A još mu i naum palo da doji, mada je dojio prije nego je došla.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Leena)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 9:08:36   
anđelo

IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ipak bih se i ja mogla baviti psihologijom.
Ziki, otići psihijatru ili psihologu na razgovor meni je isto kao i otiči drugom ljekaru ako za to imamo potrebu.
Samo hrabro dalje. user posted image

apsolutno se slažem,ja jedva cekam da nađem vremena za psihologa user posted image

_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 9:13:51   
veki_aki
Ziki saljem veliki user posted image podrske i iskreno mislim da to nije toliko strasno koliko ti vidis u svojim ocima.Al takve smo mi majke. Dobra si majka, nedaj da te ko u sta drugo uvjeri, a ljubomora je normalna stvar, kod nekog se samo vise ispoljava. Vjeruj mi da sam vidjela i gore slucaje, to ce sve da prodje. I kod mene je veliki momak 7 god i tek nakon 6 mjeseci pocela ljubomora na bracu, al eto ja sam mozda malo stroza a ni to ne valja. Samo polako, bice to sve ok.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 9:27:04   
Leena

IZVORNA PORUKA: ziki

Na osnovu ponašanja dok je bila tu. Teufik je tražio pažnju, plakao bacao se, penjao se po policama. Nije dolazilo u obzir da ga mm uzme i smiri moram ja. A još mu i naum palo da doji, mada je dojio prije nego je došla.


Moja Esma se tako ponasa kad god neko dođe, a starija je od Teufika... Mislim, skrece paznju na sebe... Tipa, nedavno je mojoj komsinici rekla:"Hajde ti reci mami, a kada ispricas, idi svojoj kuci!", ili trazi u 19:30h da je uspavam, iako inace prije 21 ne ide na spavanje, jer zna da joj se tako moram posvetiti (pranje zubica, cesljanje, oblacenje, bajkica...). To rade sva djeca, nemoj da te to prepada... Mislim da mlađa djeca tek kasnije pokazuju ljubomoru na brata/sestru, jer ipak oni su tu otkada su dosli, nije im neki sok kao starijoj djeci...

_____________________________

<3 Ljubičica <3 21. 4. 2010. u 15:10h (3400g, 52cm)

*Pahuljica* 7. 1. 2014. u 20:15 (3450g, 54cm)

Macak mali 23.12.2015. u 21:20 (4100g, 57cm)

All I ever wanted
All I ever needed
Is here in my arms


(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 9:30:05   
Medić*
IZVORNA PORUKA: Leena


IZVORNA PORUKA: ziki

Na osnovu ponašanja dok je bila tu. Teufik je tražio pažnju, plakao bacao se, penjao se po policama. Nije dolazilo u obzir da ga mm uzme i smiri moram ja. A još mu i naum palo da doji, mada je dojio prije nego je došla.


Moja Esma se tako ponasa kad god neko dođe, a starija je od Teufika... Mislim, skrece paznju na sebe... Tipa, nedavno je mojoj komsinici rekla:"Hajde ti reci mami, a kada ispricas, idi svojoj kuci!", ili trazi u 19:30h da je uspavam, iako inace prije 21 ne ide na spavanje, jer zna da joj se tako moram posvetiti (pranje zubica, cesljanje, oblacenje, bajkica...). To rade sva djeca, nemoj da te to prepada... Mislim da mlađa djeca tek kasnije pokazuju ljubomoru na brata/sestru, jer ipak oni su tu otkada su dosli, nije im neki sok kao starijoj djeci...


Ne bih se opterecivala tim prognozama za Tefija. To sto se bacao, skako, penjao trazio da doji iako je dojio, nista neobicno za njegov uzrast vjeruj mi. U tom periodu ja sam rijetko gdje mogla otici sa svojim negdje ili da mi neko dodje a da ne bude takvih ispada. Što su djeca starija, pojačava se njihova želja za međusobnim natjecanjem. I Tefii zeli da je u centru paznje user posted image

< Poruku je uredio medic slatki -- 7.11.2012 9:34:11 >


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu Leena)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 9:55:47   
malena sharena
ziki, juce sam cijeli dan mislila na vas, bas me potreslo to vase iskustvo. Bice to sve OK, ako Bog da, samo hrabro i optimisticno. Boga mi, sve ovo sto ti je psiholog rekao i ja sam juce onako laicki, ali kao roditelj pomislila, medjutim nisam strucno lice pa nisam htjela pisati. I ja sam popustljiva i blaga, ali sam u neka doba skontala da to steti i mom sinu i meni, pa se sad ucim strogoci.

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 9:57:00   
damma
ziki ne znam sta da ti kazem user posted image
saljem ti jedan virtuelni user posted image

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 10:57:54   
D_K

IZVORNA PORUKA: ziki

Na osnovu ponašanja dok je bila tu. Teufik je tražio pažnju, plakao bacao se, penjao se po policama. Nije dolazilo u obzir da ga mm uzme i smiri moram ja. A još mu i naum palo da doji, mada je dojio prije nego je došla.


eh, to je kad smo popustljive i pustamo da nam oni 'seru po glavi' i odredjuju ponasanje i nase reakcije.
evo sad po ovom postu ja vidim ove svoje, tako su se ponasale kad su bile male a tako se ponasaju i sad.
kaze meni muz da sam ih razmazila. i jesam. ukratko, igram kako mi one sviraju a i ti mescini igras kako ti ovi tvoji sviraju.
je li ti predlozila neke mjere, kako da se ponasas sa njima, neke promjene itd.?



_____________________________

Onaj pogled :))))

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 11:39:20   
Nedi
zikiuser posted image

Jucer cijeli dan razmisljam o tebi...onda me uhvatio strah sta ce biti kad se u zivotu mog djeteta pojavi nova beba (nasa, bratova ili djeverova). N je sam kod nas, kod mojih, kod mm-ovih...

Sanjala sam tebe i tvoje djecake....saljemo vam puno user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 135
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 11:43:38   
talisman

IZVORNA PORUKA: ziki

Update: Juče popodne drugi psholog je dolazio kući, da vidi dijete tj dijecu u njihovom poznaom okruženju. Bila je čitav sat sa nama. Ona smatra da je u pitanju ljbomora i dramaturgija uz puno manipulacije. I naravno puno umaženo dijete, uz temeprament takav da vrlo burno reaguje bude takvih scena. Vrlo je pametan al i egoista kao i većina četvorogodišnjaka. Uradila je maleni test da nacrta porodicu i posle nam objasnila njega crta najvećeg- on je glavni, ja sam samo malo manja od njega, a Teufik je skorz mali al sladak. MM nije ni nacrtao, pa posle ubacio al manjeg nego ja. To je isto ona prva ljubomora na mm i nepodnošnje njegovog autoriteta.
U slučaju da se ponovi scena da ostanem da vidim šta će da uradi da budem mirna i da sankcionišem takvo ponašanje. Za svaki slučaj narednih nedelju dana da ga pzljivo nadzirem. Kazne moraju bit strožije i dosledne. I da da eliminišemo tv, mada ga i ne gleda puno i to kontrolišemo šta jedini glupavi ben ten na insistiranje mm. E prognozu ne optimističnu nam je dala da ćemo sa Teufikom imat puno problema na osnovu njegovog ponašanja sad al otom potom. A ja kad budem spremna da se javim za razgovore jer ovo je probudilo moje demone.


I ja mislim da se mali ponasa tako jer si ti mozda nesvjesno postala popustlivija prema njemu i da je on nasao nacin kako da manipulise sa tobom. Vjerujem da on pojma nema sta bi moglo da se desi, sta zapravo znaci to " udaviti se ", cak da nezna ni sta zapravo znaci da " neces imati dijete". Povezao je te rijeci koje ste vi nekad koristili i upotrebio ih, vjerovatno misleci da su kratkog roka trajanja kao i vasa ljutnja ;) Da se nemoze udaviti i da ga nece biti dokle on to hoce. Da sam na tvom mjestu i ja bih ga ostavila donekle kad pokusa drugi put da digne ruku na sebe, sve dok ga ne zaboli, a onda ga i pored toga kaznila na neki nacin. Neznam kako si se ponasala ti prema njemu nakon te scene, da nije on skontao da te je to pogodilo pa da opet pokusa kad naredni put ne dobije sto zeli.

Imam dvije cerkice medju kojima je mala razlika i tu i tamo se pojavi ljubomora starije, ali recimo u normalnim dozama. Odsad joj stavljam do znanja da je nedopustivo svako udaranje sestre, otimanje njenih igracaka i pravljena scene kad se nesto ne dobije. Sve radimo skupa, dopustam joj da mi pomaze jer tako dobije na vaznosti pa bi mogla i ti. Nahrani mu malo ego time sto ce ti pomagati i osjetiti se da ti je potreban, nekad i zagalami ili naruzi mladjeg ( normalno ako je zasluzio :) ) u prisustvo starijeg. U mom slucaju sam primjetila da starija izuzetno pazljivo upija te scene, vjerovatno kontajuci da nije ona glavni krivac za sve. Pusti ga da ima svoje stvari, koje su samo njegove i nek postepeno nauci da dijeli. Meni se mnogi ljute sto kazem ovo je L ( starije ) i ti N nesmijes dirati, ali hocu da sam rahat.. ne zelim forsirati solidarnost, dijelice kad ona bude htjela.

Mozda ce mnogi reci da sam losa majka, ali kad bi se desilo da ja svoje djete zateknem kako podize ruku na sebe, vjerovatno bi prvo tako zagalamila da bih ga prepala do kostiju, kaznila ( ne fizicki naravno, mojima pomaze ako ih zasjednem na jednom mjestu ) i roncala i roncala do " sutra i nazad ". E kad sve prodje onda bi mu pricala o posledicama, nasla rijeci koje znam da bi stigle do njegove glavice i ponavljala ih do besvjesti. Nisi ti losa majka i ne trebaju ti psiholozi, trebas samo povratiti autoritet kod svog djeteta, jer po tome kako te je nacrtao ocito je da njegovu ljubav imas ;)



_____________________________

Covjece, ne mozes promjeniti tok odredjenja, niti mozes izgubiti svoju nafaku, a i uzeti nafaku drugome! Cemu onda mucno naprezanje i ubijanje duse?!

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 12:16:59   
RICI
Moj sin nije bio ljubomoran na sestru sve do njene 1 godine e onda je krenulo od rodjendana i svih silnih poklona nije mogao vise izdrzati i iskazao je ljubomoru, i danas je iskazuje na nacin da nece da jede, oduvjek je zezao sa hranom ali sad posebno, dovodi nas do te mjere da trazi da ga hranimo uzas jedan. Mi smo pustili lijepo kad hoces jedi kad neces nemoj medjutim nalazi krvi grozni zeljezo 3 sve vrijednosti poremecene tako da sad vise posvecujem paznje sinu od 10 godina nego malenoj od 2 godine jer ona hvala bogu sve jede ma mete i od nas otima i trpa u usta. Vodila sam ga ljekaru razgovarala o tome sa ljekarom da mozda potrazimo strucnu pomoc medjutim dr se protivi nije za to da ga vodam po psiholozima i njihovim seansama ipak kaze on je u osjetljivoj predpubertetskoj dobi pustite procice ga to.

_____________________________

Samo nam je ljubav potrebna.........

Prvorodjeni mamin zivot
14.03.2002. godine
Drugorodjena mamina srecica
06.04.2011. godine

(odgovor članu talisman)
Neposredna veza do poruke: 137
   [Obrisana poruka]
7.11.2012 12:27:43   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu RICI)
  Neposredna veza do poruke: 138
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 12:53:50   
Bebica11
Ziki ja mislim da si ti super mama jer imas hrabrost da se suocis s problemom, puno vise postova vidim majki koje brane nedolicno ponasanje djece nego ovih samokriticnih, svaka cast i dobro je da si ukljucila psihologauser posted image

ja nazalost imam negativno iskustvo sa ovom temom ljubomore medju djecom, tj kod nas je obrnuto, ja imam seku godinu mladju, znaci kad se rodila ja nisam ni bila svjesna bebe, i nisam nikad ni uspjela ni razvila osjecaj ljubomore hB, al jesam od malena imala STRASAN pritisak od roditelja da sam JA STARIJA i PAMETNIJA, sva odgovornost je na meni bila(iako sam samo godinu starija), ako sta pogrijesimo i sl ja sam prva kaznjavana i pitana PA SAM PUNO BRZE SAZRELA I poslije sam uzivala u povjerenju svojih roditelja, bilo mi je drago da ja budem odgovorna al bih i dobila sve pohvale, moja seka je uvijek ostala "maza" i otac je javno predamnom zvao "mezimica" i sl, al ona je poslije puberteta razvila strasnu ljubomoru prema meni, meni je krivo sto moji roditelji nisu ukljucili strucnjaka, mama se znala povrsno savjetovati al sve je to slabo pilo vode :( strucnjaci su im ukazivali na greske prema seki al oni se nisu mijenjali, sad je nazalost moj i sekin odnos dosta hladan, jer je ona pravila velike scene kad sam se ja udala, isla od kuce i sl....i izjavljivala javno da sam ja(njena seka) "dobra i fina al da me mrzi"user posted image cak i danasdan moj otac pravi greske po pitanju nje, ne dopusta joj da odraste, npr kad se svi sastanemo on ne smije da uzme u krilo svoje unuce, moje dijete, cak je i ne pogleda da ne bi seka bila ljubomorna, mene to sve jako boli sto nemamo NORMALAN odnos

zato svaka pohvala roditeljima koji se bore protiv toga i bolje na vrijeme jer kako djeca postaju veca sve postaje komplikovanijeuser posted image

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu Lady26)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 12:57:15   
hanabanana
Bebice, a što ti ne pokušaš otvoreno popričati sa sestrom?
Otvoreno, karte na stol.

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 140
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 13:07:38   
Bebica11

IZVORNA PORUKA: hanabanana

Bebice, a što ti ne pokušaš otvoreno popričati sa sestrom?
Otvoreno, karte na stol.


to je jedno dijete u tijelu odrasle osobe

pokusala sam sve moguce, al ne pije vode,

sve je krenulo od puberteta, do tad smo imale DIVNO djetinjstvo igrale se barbika, svega, isto dvije drugariceuser posted image user posted image a pubertet je sve promijenio... fol je sto sam ja eto visoka crnka, uvijek sam bila omiljena u drustvu, imala kamaru momaka koji za mnom trce i sl a ona niska svijetla i punija A NAJGORE OD SVEGA JE STO NIJE BILA PRIHVACENA U RAJI jer umazena djeca imaju problem da se socijalizuju, navikli u kuci da je sve po njihovom, da su centar svijeta i dodju u surovu realnost gdje se treba znati ponasati i uklopiti, to je najveci problem kod mazene djece i postanu autsajderi

i onda nastaju problemi, roditelji su je trpali meni da se druzi sa mojom rajom, tu je uvijek bila autsajder, iako sam je ja ukljucivala u sve zivo, bilesi je isla sa mnom NA SKOLSKE IZLETEuser posted image a DA NE GOVORIM NA MORE, feste i sl i samo je razvijala vecu ljubomoru a uz to su poceli problemi sto ona nije bila u skoli kao ja uspjesna stalno su je poredili i tako otislo sve helac

to je sad tako duboko da ona ne moze izaci iz toga

kad smo pricale o tome ona samo pocne plakati trazi sazaljenje, ja je savjetujem i za mjesec dana uradi neku nebulozu ode od kuce i sl i salje "poruke mrznje"il sluser posted image

ma joj to je haos zivi s njomuser posted image

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 141
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 13:30:59   
Bebica11
zadnji put je napravila scenu kad sam bilauser posted image , ja sam lezala zbog krvarenja i rizicne trudnoce (a vec sam imala spontani prije) i ona ZNAJUCI TO je otisla od kuce, niko nije znao gdje je, mogla sam izgubiti N...al eto kljukala se apaurinima, i jos sam je iz svog kreveta pronasla preko nekih poznanikauser posted image haman mjesec nismo znali gdje je, mama vise ludila, isla psihologu(koji zna seku) itd i ja je pronadjem i ona se pomiri s roditeljima a to odlazenje kuci joj prodje isto kao da je zakasnila s izlaska sahat vremenauser posted image user posted image user posted image

kad se vratila ja nisam htjela kontakt sa sekom jer sam odabrala sebe i svoje dijeteuser posted image i htjela da iznesem bebu i trudnocu, mama se pozalila psihologu, a psiholog je rekla da sam ja upravu i da mi daju mira i prostor s obzirom i na moje stanje

i opet sam I JA RADI RODITELJA POPUSTILA pred kraj trudnoce sam otisla na sekino vjencanje, i onda se vidjala sluzbeno od neke prigode do prigode, npr iftar, il bajram il sl, i nekad kad sam rodila malu ona je dolazila i onda sam i ja njoj otisla

I ONDA KAD SMO SE OSAMILE ONA JE ODVALILA PLAKATI IZVINJAVALA SEuser posted image ...ja sam je zagrlila i eto, al opet se drzim sto vise po distanci jer cim cesce vidja mene i malu cujem neka scenica bila i sl tako da joj ne idem cesto nit je zovem cesto, i ona ne moze cesto da dodje sto mi odgovara

jer nazalost ovo na daljinu i malo distanciran odnos je dao najbolje rezultateuser posted image

eto nemojte sebe i svoju djecu dovesti do toga da postanu asocijalna da se ne znaju ponasati, ukljucite strucne osobe, SASLUSAJTE I UCITELJE I PROFESORE, i moji roditelji su seku cesto pravdali-ne voli je onaj ucitelj il nastavnik i sl a nisu htjeli sebi priznati da je do nje problem

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 13:43:15   
lepetetka
bebice jako mi je žao što nemaš prisan odnos sa sestrom, eto u malooj razlici u godinama, gdje bi čovjek i očekivao veću povezanost... ja imam brata starijeg 3 god., i on je puno puta fasovao zbog mene kao dijete, jer kao on je stariji... međutim kao smo malo odrasli odgovarali smo svako za svoj zijan hehe.. On je meni i ponos i dika, volim ga do neba i nazad user posted image divna jedna osoba i uspješna u životu.. i dan danas mi krenu suze radosnice kada nešto uspije...diplomirao je pravo pored što je radio, proljetos odbranio specijalistički, ljetos se oženio, a neki dan položio i pravosudni... ja sretna, presretna, lale mi iza ušiju jer je to moj brat, ja shvatam kada su djeca kao mala ljubomorna, pa i do puberteta, ali nakon toga kada trebaju da budu drugari ili drugarice ne shvatam user posted image i takvim-odraslim osobama treba stručna pomoć po mom skromnom mišljenju...
ja bi ti savjetovala da ti opet na lijep način razgovaraš sa seki, pa bar ćeš uvijek znati da je sa tvoje strane sve fer i korektno, a ja kakva sam ja bi ocu namjerno prigovorila da uzme dijete ili bi mu ga uvalila u krilo user posted image vidiš dosta je tu roditeljskih greškica..

_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 13:51:36   
Bebica11

IZVORNA PORUKA: lepetetka

bebice jako mi je žao što nemaš prisan odnos sa sestrom, eto u malooj razlici u godinama, gdje bi čovjek i očekivao veću povezanost... ja imam brata starijeg 3 god., i on je puno puta fasovao zbog mene kao dijete, jer kao on je stariji... međutim kao smo malo odrasli odgovarali smo svako za svoj zijan hehe.. On je meni i ponos i dika, volim ga do neba i nazad user posted image divna jedna osoba i uspješna u životu.. i dan danas mi krenu suze radosnice kada nešto uspije...diplomirao je pravo pored što je radio, proljetos odbranio specijalistički, ljetos se oženio, a neki dan položio i pravosudni... ja sretna, presretna, lale mi iza ušiju jer je to moj brat, ja shvatam kada su djeca kao mala ljubomorna, pa i do puberteta, ali nakon toga kada trebaju da budu drugari ili drugarice ne shvatam user posted image i takvim-odraslim osobama treba stručna pomoć po mom skromnom mišljenju...
ja bi ti savjetovala da ti opet na lijep način razgovaraš sa seki, pa bar ćeš uvijek znati da je sa tvoje strane sve fer i korektno, a ja kakva sam ja bi ocu namjerno prigovorila da uzme dijete ili bi mu ga uvalila u krilo user posted image vidiš dosta je tu roditeljskih greškica..


mm je stariji od mene 5g i ima seku moje godiste,s kojom ima super odnos

njegova seka, moja zaova je njemu ponos i dika, cura magistar, jaaaako njezna, puno ga voli, zove ga svako malo i isprica sve kako joj na poslu, privatno itd, i mene cesto zove, sad je noseca, pa razmjenjujemo iskustva, ja sam uzivala kad se udavala, pripremala joj sve, sve sto mi je falilo s mojom sekomuser posted image

a da vam ne govorim kako mi je bilo kad mi seke nije bilo, a neko me pita il njegovi gdje je sekauser posted image pa nesto tam vam vrdaj da ne odgovorisuser posted image

a sad kazem vam, ok sam sa sekom, al se problem NIJE RIJESIO, sad se prenio na moje dijete, a ja navikla da se ne namecem svom ocu, nekako bi me stid bilo da mu uguram svoje dijete, al mama je hB drugacija, ona uzme malu bez obzira, ona se dosta popravilauser posted image

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu lepetetka)
Neposredna veza do poruke: 144
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 14:01:30   
lepetetka
ziki evo tek danas pročitah šta vas je snašlo i šaljem vam svima puuuuno user posted image user posted image
On sigurno ne zna za posljedice toga što je mislio da radi, ne zna šta znači udaviti...samo je pažnju htio..
I moj je ljubomoran, ali do sada nismo imali većih ispada,..mada vidim i oko sebe masu ljubomorne djece, tako da ne krivi sebe, nisu jedino tvoji ljubomorni, i nikako nisi loša majka..naprotiv user posted image

Moj maleni je mene jedno vrijeme stalno zapitkivao za staru nanu (rahmetli)maminu mamu, volio je a najednom je nigdje nema, pa gdje je nana, pa kada odemo do dajđe mi koji je sa nanom živio, opet nema nane, i tako... ja jedno vrijeme govorila otišla nana, nema je i tako... ali to je bilo kratkoročno rješenje jer se pitanje ponavljalo ( a ja odgovor izbjegavala upravo što trebam upotrijebiti riječ umrla, smrt..), dok jednom nisam fino sjela i rekla sine nana je umrla, nema je više... a on opet pa gdje je, mi ćemo je naći.. pa reko ne možeš je naći,...ljudi kada umru, zakopaju se u zemlju, ne dišu, ide se na dženazu i ukopaju se,....na što će on "ja ću je otkopati", eto ovo sam ti napisala da ti dočaram koliko njihovi mozgovi poimaju to udaviti, umrijeti, uginuti itd...
ja ne sumnjam u tvoje majčinstvo, i ne sumnjam također u njegovo brifanje vaših granica,..jer oni ipak i gledaju dokle mogu ići, vjerovatno da ih od malena puštamo da nam sjede na glavama, da bi nam i sjedili na istim,..

_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu lepetetka)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 14:18:06   
talisman
Bebica 11 Za sve to ja odgovornost trazim kod roditelja i u tome kako se oni postave prema djeci i kako usmjere djecu jedno prema drugom. Ja sam drugo djete, sestra starija 14 mjeseci, izraz ljubomore pokazala tako sto me izbacila iz krevetica kad sam se rodila. Krivica mojih jer su nju izbacili i njenog krevetica u kom je spavala 14 mjeseci i rekli joj to je sada sekino. Pa normalno da bi svako dramio da mu se nesto tako uradi. Da se ne bi prehladila ( rodila se u zimu ) mama me trpala dekicama i dobila suprotan efekat, ja prehladila i zavrsila u bolnicu user posted image Odrastanje takodjer, ja i sad znam da je seka bila vise forsirana od mene dok smo bili mali, ali sam hBogu uspjela da nadjem svoj put i da tek nakon toga sa sestrom uspostavim takav odnos da je ne bi mjenjala nizasta na svjetu user posted image I kod nje je to stvorilo kontra efekat, uvjek je veci pritisak bio na nju dok sam ja jedno vrijeme bila cvrsto uvjerena da mojima nije stalo do mene, pa sam se izolirala od svih i hvala Bogu skontala da cu se sama boriti za sebe i da mi ne treba niko, sto je dovelo do toga da sama guram mnoge stvari u pubertetu. E kad sam tako postavila stvari doslo do preokreta, sestra nije mogla trpjeti toliki pritisak i ocekivanja pa sam joj bila ja najveci oslonac u svemu. Uspjele smo ljubomoru svesti na minimalni nivo i dovesti do toga da je sada apsolutno nema sa nijedne strane. Da napomenem da je medjusobno fizicko nasilje i cinkarenje bilo kaznjavano sa mamine strane, tako da mi odavno ( jos i prije puberteta ) neznamo sta znaci to udariti sestru / brata ili iscinkariti neku tajnu. Nesto sto bi zeljela i ja postici sa mojima i sto zaista pojacava prisni odnos medju djecom :)

E sad kad se meni ponavlja prica, imam cerkice medju kojima je razlika tek 15 mjeseci, ne dozvoljavam da se prica ponovi. Znaci, nikad, ama bas nikad nisam starijoj rekla niti dozvoljavam da joj se prica kako je ona velika, kako treba popustati bla, bla. Ona je za mene bebica isto kao i mladja cerka. Ne dozvoljavam da ono sto je njeno, ako pridje mladja uzeti joj, ona automatski popusti. Ne, ako ne zeli dijeliti u tom trenutku onda nemora... uradice to kad ona osjeti, kao sto nedam njoj da otme mladjoj igracku sa kojom se ona prva pocela igrati. Ako zeli da se zajedno igraju onda ok, ali nikako da ona uzme i igra se sama. Ako skrive nesto skupa, galame, lupaju i sl. onda budu kaznjene skupa i nema tu odvajanja. Mladjoj jeste tek 15 mjeseci ali vidim da konta kad nesto nije u redu user posted image Ljubomora je osjecaj i radim po principu svakog drugog. Ako ga dopustim ( njegujem ) onda ce rasti, a ukoliko ga suzbijem na vrijeme onda ce manje dolaziti do izrazaja. Ne zavaravam sebe da ga nece biti, to se moze desiti tek kad budu zrele osobe, ali radim na tome da mi ne stvara probleme kao ostalim mama i nadam se da cu uspjeti :)

_____________________________

Covjece, ne mozes promjeniti tok odredjenja, niti mozes izgubiti svoju nafaku, a i uzeti nafaku drugome! Cemu onda mucno naprezanje i ubijanje duse?!

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 16:59:41   
malena sharena
talisman bas mi se svidja tvoj odnos prema kcerkicama. Ima do roditelja, ali dosta ima i do karaktera djeteta. Ne moze se isti metod primjeniti na bilo koje dijete. Doduse, opet je roditelj taj koji ce procijeniti shodno karakteru kako da postupi. I mene sve ovo ceka, moj ce imati skoro cetiri godine kad se bebica rodi ako Bog da. Razmazen, jedino unuce s obje strane, svi gledaju u njega ko u sunce. Nek mi je Bog na pomoci.

< Poruku je uredio malena sharena -- 7.11.2012 17:00:22 >


_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu talisman)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 20:07:24   
Bebica11
talisman hb Tvoji roditelji su se ispravno postavili a i ti si u kriticnim trenucima pronasla sebe

moji roditelji su imali dodatnu otezavajucu okolnost sto je seka bila bolesljiva i pravdali su je kroz to

a eto ja njih vise pravdam i vise sam im privrzena iako sam bila u drugom planu,to je bas igra sudbine

a npr ocinsku ljubav koja mi je nedostajala(npr otac me nikad nije uzeo u krilo dok je seka visila na njemu) sam nadoknadila u dedi koji me volio kao svoje dijete....pa kad mi je dedo umro kao da mi je pola familije umrlo:(((( a zadnje njegove rijeci su bile da me voli najvise:,( kad o njemu pricam uvijek placem

eh a cinkarenje je posebna prica,seka me vazda imala u saci, a ja nisam ni imala priliku da cinkam jer je uvijek sve bilo moja odgovornost:)))

al nebitno, znale smo to iskoristiti ponekad pa bih ja seku slala da trazi novac za izlaz jer ona bi dobila bar duplo vise nego kad ja trazim i sl pa bismo to iskoristavale:)))))

da je volim volim je,a tjeram se na distancu da ona popusti s ljubomorom:((((

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu malena sharena)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 20:36:37   
anđelo
ja kao djete nikad nisam bila ljubomorna bar mislim.Imam sestru mlađu od mene 20 mjeseci i brata mlađeg 9 godina
Moja prva sjećanja za moju seku npr ,vazda je išla za mnom,tražila moje društvo .Ja sam se igrala s njom kad mi tu nisu bile drugarice user posted image

mislim da je to bio moj neki štit jer je oduvjek pamtim u maminom krilu,uvijek mama se zaštitnički ponašala prema njoj,Obavljala sve poslove umjesto nje
Ja sam bila velika pametna seka koja sve može sama.....Možda zvuči surovo, ali ja ne pamtim mamina milovanja,maženje poljupce...mada me je ljubila kao bebu,tako bar ona kaže...

Nisam baš patila zbog toga ,odnosno nije mi to nedostajalo,ja sam imala svog baba ,koji je to sve nadoknađivao

s njim sam čistila lovačke puške ,derali kožu zecu...proučavali smo unutrašnje organe...

sazrela sam mnogo ranije od sestre.Oduvjek sam nekako bila samostalnija

brat kad je došao ,njega sam jedva čekala.....on je bio moja ćelava lutka ali prava koja plače user posted image

nemam baš sad toliko blizak odnos s bratom u smislu da mu sve pričam ,zivkam pitam za mišljenje itd ali imamo sasvim fer i korektan odnos ,radujem se njegovom uspjehu

seka je još jaaako ovisna o mami,ali i meni jako puno pomaže oko bebe i prava je teka za 10

_____________________________

Mamin crnooki lijepi dječak...moj prvi uzdah 2005. . Sva ljubav svjeta je u okicama tvojim,zvijezdo moja. 2012

(odgovor članu Bebica11)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: Ljubomora starijeg djeteta
7.11.2012 20:45:17   
Bebica11
andjelo ni ja tad nisam primjecivala da nesto fali, mama je bila pravedna obje nas je milovala i sl a otac mene nije bas mazio, valjda je stitio seku i bilo mu je tesko sto je bolesljiva

djeca se brzo prilagode, ja sam to iskoristavala u moju i sekinu korist npr novac na izlaz, bilo sta...a dedi sam se mazila pa nadpknadila ocevu ulogu

meni je i drago sto me nisu mazili,puno sam samostalna,jaaaako samouvjerena, lahko se prilagodjavam i sl


ja samo primjecujem da umazena djeca imaju puuuno problema u socijalizaciji, moja seka npr od prvog dana skole,vazda i u skoli proble,i, s uciteljem, djecom itd bas bas haos

_____________________________

"Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40)

(odgovor članu anđelo)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *