|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: vitre
22.8.2011 15:42:58   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Iman83

MM je u petak slušao fetvu IZ da se ove godine sadekatul-fitr uplaćuje isključivo preko IZ i da se za uplatu dobije onaj kupon- bon- listić(kako li se to zove)...samim tim 'nije dozvoljeno'user posted image nekom drugom dati vitre, već se to računa kao sadaka.
I sve hoću da istražim šta o tomr kaže šerijat, Kur'an i Hadisi, jer mi ovo čudno...nije da sumnjam da će novac koji će se uplatiti u džamiji proslijediti u prave svrhe, naravno da hoće...ali zar se ne mogu vitre dati i nekom siromahu- vjerniku ili bolesnom insanuuser posted image

bas si me sa ovim zainteresovala. Ja sam do sad davala vitre onome za koga znam da mu je potrebno. To nije isto sto i sadaka. S Vitrama se upotpunjuje post i daju se do prije klanjanja ramazanskog Bajrama. Nikakvo naklanjavanje nekoga za mene. Sta sve ljudi nece izmisliti, Boze dragiuser posted image

(odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna veza do poruke: 101
   RE: vitre
22.8.2011 15:46:33   
mama75
Mi svake godine damo vitre jednoj porodici koja je u teskom mat. stanju, a vjernici su i uplatimo ovo u IZ. mm smatra da treba u IZ, meni nekako draze nekoj porodici pa eto mi na oba mjesta. Meni je ovo sega da je Reis rekao da je "zabranjeno davati mimo IZ". Pa otkad znam za sebe vitre smo davali nekom tezeg materijalnog stanja. A u IZ uplacujemo clanarinu ono godisnju i zekat. Ali nije moje da se mijesam u stvari o kojima ne znam bas najbolje, tako da cu nastaviti kao i do sada: vitre na 2 mjesta.

< Poruku je uredio mama75 -- 22.8.2011 15:47:32 >

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: vitre
22.8.2011 15:52:08   
salmy
Meni je vise muka od rejsauser posted image  od njegovih fetvi i naprđivanja.Vitre su se uvijek davale i davace  starim,ucenim i slaboimucnim ljudima.

Ja cu i ove godine dati nani i vitre i zekjat,a rejs nek prica bajke crvenkapici.....meni nece

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 103
   [Obrisana poruka]
22.8.2011 16:07:08   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu salmy)
  Neposredna veza do poruke: 104
   RE: vitre
22.8.2011 16:15:58   
mama75
Iman u pravu si. Ja sam eto dala svoj komentar, onako kako mi to radimo. A mm meni kaze: tako je Reis rekao i nema rasprave! Inace on licno ne simpatise pomenutog gospodina, ali jako uvazava IZ kao instituciju i smatra da bismo svi trebali da se okupljamo oko iste i pratimo njihove upute. Ali to je druga tema skroz user posted image  

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 105
   [Obrisana poruka]
22.8.2011 16:19:33   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu mama75)
  Neposredna veza do poruke: 106
   RE: vitre
22.8.2011 16:20:57   
Medić*
Mi vitre svake godine dajemo IZ

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 107
   [Obrisana poruka]
22.8.2011 16:22:55   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Medić*)
  Neposredna veza do poruke: 108
   RE: vitre
22.8.2011 16:32:28   
mama75
Pa eto kada pogledas, ti momci u Medresi... sigurno ih ima koji ne mogu placati svoje skolovanje, znaci da im je potrebno. Onda je to ispravan sadekatul fitr. Mislim, ne bi ipak neko iz vrha IZ dao ovakvu izjavu da to nije u skladu sa propisima, zar ne?

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: vitre
22.8.2011 17:59:42   
Banana
drage moje, samo bih da vas upozorim da malo pripazite šta govorite i pišete. danas je previše "google" uleme i svako bi da se petlja u svašta. razmislite malo, da li imate diplome iz oblasti šerijatskog prava, tumačenja kur'ana i svega što je potrebno da se raspravlja o ispravnosti ove fetve. iz nije grupa nekih tamo ljudi iz džamije, veliki je broj stručnih osoba u saboru, na kraju krajeva, imamo i fetva-i-emina. ako je fetva donešena, naša je dužnost da ju ispoštujemo a na allahu dž.š je da sudi onima koji su odgovorni. djela se vrednuju prema namjeri.

i još nešto, jel znate šta je ebu bekr uradio kada mu je jedan odbio dati zekat? user posted image


_____________________________

Ja Hadi, Ja Mudžibu...

3 IUI -

user posted image došlo samo

i drugo user posted image došlo samo

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: vitre
22.8.2011 18:09:33   
Banana
IZVORNA PORUKA: salmy

Meni je vise muka od rejsauser posted image  od njegovih fetvi i naprđivanja.Vitre su se uvijek davale i davace  starim,ucenim i slaboimucnim ljudima.

Ja cu i ove godine dati nani i vitre i zekjat,a rejs nek prica bajke crvenkapici.....meni nece


aferim, u lijepom ramazanu ovako govoriti o vođi muslimana u bih. mi se možemo slagati ili ne slagati u vezi sa nekim stvarima, ali on je naš vođa, to treba poštovati.

nadam se da ovdje nisi mislila na svoju nanu, koju si dužna pomagati, već na općenito neku nanu (koja ti nije bliža rodbina). što se tiče zekata, njega nisu svi dužni pa dobro provjeri jesi li u zadnjoj godini imala konstantno 6043 i više km na računu, u suprotnom, sve što daš je zapravo sadaka.


_____________________________

Ja Hadi, Ja Mudžibu...

3 IUI -

user posted image došlo samo

i drugo user posted image došlo samo

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: vitre
22.8.2011 18:22:31   
Hannan
Mi vitre obicno dajemo siromasnima,velicinu vitreta odredjujemo spram mogucnosti te godine, ali nikad ne idemo manje od one najnize cijene koju je propisalaIZ.
Vitreta i zekat za IZ...slazem se treba pomagati jedinu instituciju koja veze muslimane u BiH...ali kad ste vi cul ida je IZ dala neka sredstva za izgradnju dzamije, svaku dzamiju "mjestani" prave i predaju je IZ na upravljanje. Djeca u medresi sebi placaju internat, ne znam tacnu cijenu, profesori platu primaju kao i ostali profesori iz budzeta, imami platu dobijaju od naroda, svi mi placamo clanarinu IZ ili imamija kako zovu, od toga je plata...a kad smo mi i jedna vidjela transparentan podatak koliko dobiju para za kozice od kurbana, koliko para na vitre, zekat...prihodi i rashodi to kod njih ne postoji.Opet kazem treba pomagati, ali u ovoj situaciji mislim, moje licno misljenje, da je prece pomoci siromasnom komsiji, djetetu u Somaliji, Africi nego ispostovati tu fetvu, da mi Allah oprosti ako grijesim, ali me stvarno izbace iz cipela nekim svojim idejama.

_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Banana)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: vitre
22.8.2011 18:22:59   
Ilhana RR
Mi svake godine dajemo pare (i poklone) ovoj jednoj djevojci sto je mala ostala bez oca, majka joj ne radi a ona i posti i klanja svaki vakat. Mi njoj dajemo i mimo ramazana jer zelim da zavrsi skolovanje da moze da nadje posao da odrzava i sebe i majku svoju.

Jedan dio takodjer dajemo u dzamiju ovdje plus jedan dio u dzamiju gdje je kuca od muzevi roditelja, na sve strane onoliko koliko mozemo naravno al tako mi najbolje.

A u IZ placamo samo clanarinu ili kako se to vec zove, a i to radimo i ovdje i dole... (ko kad nas levate sto se tice tog placanja pa mi da bi bili na sigurno na obadva mjesta placamo )



_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu Banana)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: vitre
22.8.2011 18:33:16   
hatepsut
Svake godine vitre i zekat dajem onima koji nemaju hajmo reci dovoljno!Zekat se osim na novac daje i na imovinu kao i na vrijednosni nakit koji posjedujemo a isti ne nosimo(ako sam dobro upucena).Vitre ove godine dala covjeku kome je zaista potreba i to samo kupili osnovne namjernice i odnijeli mu.A Allah dz.s. najbolje zna ! 

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: vitre
23.8.2011 8:45:49   
mamabb


Mi smo, kao i svake godine do sad, a nasljedila od svojih jer i oni tako oduvjek rade, dali onima kojima je potrebno. Ove godine jednoj nani koja nema nikog svog a nije imala ni djece svoje. A pod tim otklanjavanjem mislim da se radi o tome da ona samo, s draga srca, klanja namaz i uputi dovu da ti to Allah ukabuli. Sasvim je logično da ona ne može klanjati u naše ime.


_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: vitre
23.8.2011 8:51:54   
Anoniman
dali se vitre mogu dati , siromasnim ljudima jako ugrozenim . I jel mora biti parama ili moze se nakupovati hedije???Racunal se to ???


(odgovor članu mamabb)
  Neposredna veza do poruke: 116
   RE: vitre
23.8.2011 8:55:03   
mamabb
IZVORNA PORUKA: felix

dali se vitre mogu dati , siromasnim ljudima jako ugrozenim . I jel mora biti parama ili moze se nakupovati hedije???Racunal se to ???




Ja sam dala u noovcu, 10KM po osobi. E sad mislim da se u toj vrijednosti mogu kupiti i namirnice i osnovne potrepštine ali neka odgovori onaj koji bolje zna.


_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: vitre
23.8.2011 9:15:45   
taurus
IZVORNA PORUKA: Skvo RR

I MM je na dzuma namazu slusao isto...
Iskreno ja sam user posted image na IZ....nece me niko "natjerati" da dam vitre IZ, malo su uzeli previse slobode, a sutili su dugo vremena kada je onaj "nadri" ljekar  po Zetri pipkao ljude.



potpis

ko su oni da mi kažu da njima treba da dajemuser posted image
odlično okreču vodu na svoj mlinuser posted image

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: vitre
23.8.2011 9:28:38   
M kao Mama
JA zadnjih godina vitre isključivo dajem u Medresu, nekako najviše volim tamo, a sadaku stalno dajem, na više mjesta,

ja nisam znala da i trudnice trebaju davati vitre za bebu u stomaku, e to sam sinoć čula

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: vitre
23.8.2011 9:33:35   
DM
ja nisam znala da i trudnice trebaju davati vitre za bebu u stomaku, e to sam sinoć čula

Ne trebaju-provjereno-postavljala sam pitanje na stranici IZ!


_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 120
   [Obrisana poruka]
23.8.2011 10:21:54   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu DM)
  Neposredna veza do poruke: 121
   RE: vitre
23.8.2011 10:30:46   
enči80
Mi od prošle godine dajemo vitr u IZ jer ipak je data fetva na to i
iako nisam baš neki fan reisauser posted image meni je to
kao vjernici dužnost slijediti.Kome i gdje oni te novce raspodijele
mene ne interesuje jer nakon davanja oni za njih odgovaraju pred Bogom.

_____________________________

28.10.2008.,jedna ptičica:(
07.09.2011.,dvije zlatne jabuke:)
'Nikada više ne planiram.Ja samo živim ovaj život.Ponekad kako želim,ponekad kako moram'.M.S.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: vitre
23.8.2011 10:36:16   
hatepsut
IZVORNA PORUKA: mamabb

IZVORNA PORUKA: felix

dali se vitre mogu dati , siromasnim ljudima jako ugrozenim . I jel mora biti parama ili moze se nakupovati hedije???Racunal se to ???




Ja sam dala u noovcu, 10KM po osobi. E sad mislim da se u toj vrijednosti mogu kupiti i namirnice i osnovne potrepštine ali neka odgovori onaj koji bolje zna.



Ja sam ove godine dala u osnovnim namjernicama (brasno,ulje,secer...)

(odgovor članu mamabb)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: vitre
23.8.2011 11:06:21   
mila81
Ja ipak najsigurnije dajem vitre u IZ, zbog čega, pa iz mnogih razloga, ali jedan najlogičniji mi je, a to je da neko ko izdaje fetvu u vezi vjerskih propisa ima i mnogostruku dužnost, obavezu, odgovornost brinuti o onome kome to treba, što sa mene spada dužnost, jer će neko to odraditi za mene:)))))))

_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: vitre
23.8.2011 11:11:53   
salmy
IZVORNA PORUKA: Banana

IZVORNA PORUKA: salmy

Meni je vise muka od rejsauser posted image  od njegovih fetvi i naprđivanja.Vitre su se uvijek davale i davace  starim,ucenim i slaboimucnim ljudima.

Ja cu i ove godine dati nani i vitre i zekjat,a rejs nek prica bajke crvenkapici.....meni nece


aferim, u lijepom ramazanu ovako govoriti o vođi muslimana u bih. mi se možemo slagati ili ne slagati u vezi sa nekim stvarima, ali on je naš vođa, to treba poštovati.

nadam se da ovdje nisi mislila na svoju nanu, koju si dužna pomagati, već na općenito neku nanu (koja ti nije bliža rodbina). što se tiče zekata, njega nisu svi dužni pa dobro provjeri jesi li u zadnjoj godini imala konstantno 6043 i više km na računu, u suprotnom, sve što daš je zapravo sadaka.

Moja nana je da si ti "zdrava i ziva" rahmetlija odavnouser posted image A nana kojoj mi dajemo vitre/zekjat je stara bolesna,ucevna zena....koja zivi od vitriuser posted image  i pomoci sto joj narod donese
ostalo  ne zelim komentarisati  user posted image

(odgovor članu Banana)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *