|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:03:39   
suncan_dan
i ja tako mislim isto.

_____________________________

indy_26
IZVORNA PORUKA: Tidzi

Evo, ja se nisam uvrijedila na njen post. Pa zasto bih? Otisla sam i da zivim jos 1 000 zivota, uradila bih isto i opet bih svih tih 1 000 puta naustila Bosnu. Otisla bih tamo gdje mi je bolje i gdje ce moja dijeca imati bolju buducnost. U Bosni je definitivno nemaju! Sta je meni vrijedilo sto sam bila super odlikas, kad nisam mogla ni srednju skolu da upisem bez poznanstva, ili bolje receno bez stele? Isto tako i za posao, dok ovdje nije tako!
Oni koji kukaju, koji kazu da im je lose, da je tesko...Pa zasto se onda neko od njih ne vrati ako im je tako lose? Nego svi gule i rukama i nogama da ostanu. Ne mogu reci da je onima koji su izbjegli za vrijeme rata bilo lahko. Dakako da nije! Bilo je tesko dok se situacija nije razrijesila, dok nisu dobili papire, nasli posao... Uglavnom da niko nije bio gladan. Imao je da jede i pije i nije spavao na ulici.
Kazem jos jednom: volim svoje rodno mjesto, nedotaje mi onaj osjecaj za Bajram i Ramazan, al ipak u Bosnu dolazim iskljucivo stu su mi dole roditelji! Tamo sam, gdje je buducnost moje dijece svjetlija nego u Bosni, tamo sam gdje su mi uslovi za zivot 100 puta bolji nego u Bosni... I iskreno, ja nemam nista od toga sto ja volim svoje rodno mjesto, sto sam u Bosni kad je Ramazan i Bajram, ako su u Bosni uslovi za zivot nikakvi, ako ja moram razvlaciti od danas do sutra kako cemo prizivljeti, ako ce moje dijete plakati za necim, a ja mu to ne mogu priustiti, ako umirati od tuge i bola, jer ne mogu pomoci roditeljima, a njima je pomoc potrebna.... Zar treba da volim Bosnu samo sto se ona zove Bosna i sto sam se ja rodila u njoj? Zar trebam zivljeti u takvim okolnostima, a zivot mi przio sansu za neceim boljim? Za treba da mislim da ce pojedinci nesto promijeniti u Bosni i dok ja tako to cekam da se desi, prodje moj zivot, otisli svi moji vozovi?! Pa hvala lijepo i od srca na svemu tome, al bi ipak izabrala ovo gdje sam sad i ovaj zivot kakv sad zivim i u kojim okolnostima ga zivim za 1 000 Bosni takvi. Nisam bila gladna dok sam bila u Bosni, hvala Bogu imala sam dosta toga, al sto je bolje je bolje. I molim vas, ko u ovom zivotu ne zeli da mu bude bolje, lakse, sigurnije?!!! Ja takve jos nisam upoznala!



user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Tidzi)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:18:27   
*Seve*
IZVORNA PORUKA: Hocu bebu

user posted image user posted image user posted image treba da se voli svoje i da se ne stidi svoga! Nikad svoju djecu necu ucit da je tudje ljepse i da je tudje bolje! Moze tudje i da bude najbolje, to ce da bude tudje! Mogu da se rode amo, krv im je BosansKa, ta se djeca ne moraju stidjeti sto su Bosanci, mogu oni ovdje zivit radit, radjat djecu, ali neka znaju odakle su potekli!
Mogu oni da prime sta im pase od ove drzave u smislu obicaja i kulture, ali svoju kulturu ne smiju zaboravit ni zanemarit, jer ako mi necemo svoju djecu ucit ko su i sta su, izumrijet cmo i mi i nasa Bosna!
Kom je stalo, a kom nije, ne mora...

 
Zeno draga,ako ti se nesvidja toliko inostranstvo vrati se u tu Bosnu,gdje tako cvijetaju ruze....
 

 

(odgovor članu Hocu bebu)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:18:59   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Ilhana


IZVORNA PORUKA: MarinaDK

pricam srpskohrvatski, kad hoci i gdje hocu niko ti ne prigovara,


Nisam znala da je u Danskoj raj na zemlji... kako ja znam ako igdje ima pravi nacista to je u Danskoj, doduse ti nisi muslimanka da bih to primjetila al tesko muslimanu u Danskoj...




Molimmmmm???Slusaj meni na celu ne pise jesam li muslimanka, pravoslavka ili katolkinja....Jedan od razloga sto nemam zelje da posjetim Bosnu je taj sto moram dole da se izjasnim kao : bosnjakinja,hrvatica ili srpkinja, ja nisam ni jedo od tog troje, kad sam trazila za rodni list da se izjasnim kao bosanka koza u opstinni mi je rekla da ta opcija ne postoji...Ponasam se ko pristojno bice i nemam nikakvih problema ni sa rasistima, samo sa nacionalistima....Ja se super osjecam u svojoj kozi, cuvam svoj identitet, kao zjenicu oka svog.... ..., ne guram nos u tudje zivote, halo ba imam svoj zivot...Ovdje barem  u Dk te niko ne tjera da ..., da zenis svoju djecu sa domacim, svi imamo pravo izbora....Vidim da ti je ruzno u Svedskoj, brate mili vrati se na svoju rudnu grudu, ako ne mozes tamo ima mjesta u Sarajevu, .......Ne kontam zasto su muslimani jadni u Danskoj ili bilo ko drugi ko je dosao kao ratna izbjeglica, ranjenik ili bilo koji drugi jadnik, Imaju socijale, nista ne rade, lijece ih, nista ne placaju, voze dobra auta, idu gdje hoce, jedu sta hoce, ne brinu se za sutra, misis li da bi im u Bosni bolje bilo...Sad ako mislis da su im duse osiromasene jer nemaju svoje tradicije ovdje, uvijek ima opcija da se vrate, medjutim bolje sita guzica nego sretna dusa...Tako svaki patriota misli ovdje, puse se crvenim pasosem ... i jos kaze nije mu dobro....
Meni da nije dobro u Danskoj ja bi nasla drzavu u kojoj bi mi bilo dobro, bolje i to nego da kukam....
 

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.10.2009 22:17:18 >

(odgovor članu Ilhana RR)
  Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:24:12   
*Seve*
Moje misljene sto se tice zivota u Bosni,za mene to ne postoji....
Ni moja dijeca nikada nece zivijeti tamo,drzavljanka sam ove zemlje,moj muz,i moje dijete  i ovo je nasa zemlja...
A tako cu i dijecu odgajati,po njihovoj kulturi i mentalitetu.Jer mi se jako svidja...Tamo odem jednom ili dvaput
godisnje i to je to..A mozda kada  vise nebudem kome imala ici,necu ni ici...
 

(odgovor članu *Seve*)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:24:59   
suncan_dan
ja mislim da nacionalista ima svugdje, u bosni, hrvatskoj, srbiji, njemackoj ili bilo gdje drugo...!

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:35:52   
dzeni_nl
Mene najvise nervira ovdje u Holandiji sto Holandezi misle da su najbolji na svijetu i za strance misle da nemaju pojma o zivotu, da su necist narod, jednostavno da se niusta ne razumiju, a dokazalo im se dosta puta da nisu u pravu i da svi stranci nisu isti, ali oni nas opet sve trpaju u isti kos.

_____________________________

Ima nade za bolje sutra...
04.09.2010 rodila se Marisa mamina radost najveca.
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:37:07   
dzeni_nl
I u ovoj zemlji se dokazalo koliko mrze strance, oni ne mogu da podnesu da stranac zaradjiva vise od njih i ima vise od njih, da mogu sve bi mu uzeli, ali na njihovu zalost ne mogu.

_____________________________

Ima nade za bolje sutra...
04.09.2010 rodila se Marisa mamina radost najveca.

(odgovor članu dzeni_nl)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:41:22   
suncan_dan
ja neznam, al da sam ja se tim drzavama, ja bi isto pojedine strance iztjerala.

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu dzeni_nl)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:42:48   
mube
HOCU BEBU samo zeli da kaze kako treba sacuvati svoj identitet ma gdje da se nalazis i da treba svoju djecu uciti da ne zaborave odakle poticu,tako da nema potrebe da joj predlazete da se vrati odakle je dosla:)

(odgovor članu dzeni_nl)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:45:16   
suncan_dan
mube, mozda sam nju pogresno shvatila, al koliko ja kontam, da se njoj tamo nesvida, barem tako njezini postovi dijeluju tako na mene.


< Poruku je uredio suncan_dan -- 1.10.2009 14:46:07 >


_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu mube)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:46:05   
Anoniman
Iskreno, mene boli klinac ko je sta, ko ide u dzamiju svaka cast pored mene nemora iz nje izlaziti citav dan.o isto vazi za crkvenjake, budiste i sve ostale...Postujem....
Evo napomenula sam ovdje sam vec 15 godina, to je dug period, nikad niko od danaca me nije pitao koje sam vjere, posto sam tamnooka i crnokosa odmah pomisle da sam ili arapkinja ii turkinja, (to i arapi i turci misle)ali nikad me niko nije pogledao preko oka...Moze biti da misle nesta ruzno, ali znas kako to mene tangira pih...Ovdje ima veoma puno stranaca, Danska je relativno mala drzavica, ima dosta arapa, turaka, somaliijaca, bosanaca, tajlandjana,vijetnamaca, pratim dogadjaje i stvarno nikad nije bilo problema ni sa vijetnamcima, ni sa tajlandzanima, samo sa turcima, arapima somalijciima, vazda im neki grac fali. Sto ti kazes daj im da ovo daj im ono, ne cudim se da je vazda frka...Npr nase tradicije sa podrucja BiH su drukcije za Bozic nego danske e sad da se ja napravim hajvan i kazem e deder hocu crkvu na srpskohrvatskom ili bilo kojem drugom samo zato sto ja mislim da je potrebno, ma daj...Kontam kako bi njima bilo da su u Bosni, ..

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.10.2009 22:21:12 >
  Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:56:33   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: suncan_dan

mube, mozda sam nju pogresno shvatila, al koliko ja kontam, da se njoj tamo nesvida, barem tako njezini postovi dijeluju tako na mene.



Tako sam i ja protumacila njen post kao i price mnogobrojnih patriota u Danskoj...
Fali im sunca, fali im paprika, nema nase piletine, ha u Bosni je bolja voda, a ni kreveti u Danskoj nisu bas nesta itd,itd,itd...Ne svidja im se kultura, a ni tradicija, ne svidja im se jezik milion razloga za ne ostati a jos se niko vratio nije....Sto li Boze???

(odgovor članu suncan_dan)
  Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:56:48   
neki
Moderatori,gdje li ste sadauser posted image
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 14:57:02   
mube
moze biti da si pogresno je shvatila,ja sam recimo njene postove dozivjela sasvim drugacije sto znaci da je percepcija necijeg razmisljanja individualna...meni samoj uopste niej lose ovdje gdje sam i nemam nijednu ruznu rijec za swe jedino zbog cega bi se ja vratila u bosnu i to sto prije jeste da sam blizu svojih roditelja,vec sam rekla ne nedostaju meni zgrade niti vlast u bosni,nedostaju mi oni,mozda sam ja sam sentimentalna budala ali tako je

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 15:00:37   
Anoniman

Ja jos nemam Dansko drzavljanstvo, nemam potrebe za njim...Moji korjeni su tamo gdje mi je familija nazalost sve je otislo u pepeo za vrijeme rata....
Usvom postu sam navela da mi je dobro gdje jesam, da nije ja bi isla traziti bolje, bolje i to nego kukati....

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.10.2009 22:25:18 >
  Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 15:04:22   
Blue rose RR
Neki, nema potrebe za moderatorima, mi smo sve CIVILIZOVANE,  - zar nismo?!
Bile ovdje ili tamo negdje, naše pismeno izražavanje ovdje određuje (htjele mi to priznati ili ne), kakvi smo u dubini duše.

Nekada je bila slična tema, ali helem nejse ... svako od nas makar malo bi želio da ode negdje i živi van, ne Bosne i Hercegovine, nego dalje od onih teških dana, dalje od kašnjenja plaća, dalje od reda u domu zdravlja, dalje od korumpiranog političara ... ali isto tako svi mi kad-tad, pa makar i nakon 40 godina, vratimo se u rudnu grudu, gdje god ona bila.

Jer mi smo svi Bosanci i Hercegovci, i uvijek će tako biti.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu mube)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 15:34:45   
senka kurt
...
Čitam i ne mogu da se načudim. Mislim, toliko gorčine, ironije, cinizma u temi koja je trebala (makar po naslovu - srećo? tugo? ) biti u najmanju ruku simpatična i opuštena. Više sam je shvatila kao razmjenu iskustava onih u dijaspori i nas, ovdje u Bosni (kakva je, takva je).

Neću o svojim iskustvima, već o onome što piše u jednom postu. Molim vas lijepo, u Kasindolskoj ulici (dakle za one koje nisu iz Sarajeva, u predgrađu Sarajeva) takmiče se ko će napraviti veću ( i višu) kuću, pa se iz toga zaključuje da baš nije sve u redu s nama ovdje. Pa i to što se brzo mijenjaju mobiteli ispade grijeh.

Eh, da...takvi smo mi, ovi iz Bosne. Gradimo kuće, mijenjamo mobitele, jedemo ćevape svake sedmice, idemo na more svake godine, volimo "sve što vole mladi". Ali to ne radimo zbog sebe, nego da bi drugima naudili. Ma dajte.

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.10.2009 22:31:35 >
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 15:35:41   
mube
dijaspora nije pogrdna rijec,sta da se radi,mi i jesmo bosanska dijaspora....
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 15:38:40   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: suncan_dan



e joj, pa vi stvarno odeteeeeeeee........

pa znaci bosanac nesmije vozit vw, audi bmw itd...... zato jer je svabino........e joj




Opet nista ne kontam....user posted image
  Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 15:38:55   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: senka kurt

...Eh, da...takvi smo mi, ovi iz Bosne. Gradimo kuće, mijenjamo mobitele, jedemo ćevape svake sedmice, idemo na more svake godine, volimo "sve što vole mladi". Ali to ne radimo zbog sebe, nego da bi drugima naudili. Ma dajte.


Ovo se zove senka "rahatluk", jer mi živimo za to i uz to, da budemo rahat makar sahačak poslije svih obaveza koje nam život nosi.
Pa ako je i ta kuća i taj mobitel naš rahatluk, onda nek budem najveći papak na ovom svijetu, jer ja to ŽELIM I HOĆU, I MOGU.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu senka kurt)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 15:40:02   
suncan_dan
IZVORNA PORUKA: pahuljica farah

IZVORNA PORUKA: suncan_dan



e joj, pa vi stvarno odeteeeeeeee........

pa znaci bosanac nesmije vozit vw, audi bmw itd...... zato jer je svabino........e joj



zato jer si pitala, sta neke koje se smatraju njemicom rade na bosanskom forumu???


Opet nista ne kontam....user posted image



_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 15:46:45   
D_K
Ma ovdje su se malo podigle tenzije bez potrebe.
I ova nasa raja koja dodje preko ljeta ne vidi bas sve ovdje - rjetko ko od njih DOZIVI one probleme koje mi imamo zbog neuredjene drzave, korupcije i svega. Onda kada kazemo kolika nam je plata nekima izgleda kao da se zalimo i tako - sve se moze protumaciti pogresno..
Ja uvijek kazem, jer imam mnogo rodjaka vani, da ni vama nije nimalo lako. Te adaptacija na drugi zivot, svi smo mi navikli na neki nas bosanski tempo zivota i nije lako sada doci u drugu zemlju i poceti sve ispocetka. I vi jako puno radite i imate i vi mnogo stvari na koje se mozete zaliti.
Eh ono sto je znacajna razlika izmedju Bosne i uredjenijih zemalja je sto sa nekim normalnim poslom i srednjom strucnom spremom mozes imati sasvim lijep standard a ovdje si sa tim istim na granici egzistencije sa svim problemima (porodicnim i ostalim) koje takvo stanje donosi. Eto to je moje misljenje.

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 15:47:05   
reallove
Čitam i ne mogu da se načudim. Mislim, toliko gorčine, ironije, cinizma u temi koja je trebala (makar po naslovu - srećo? tugo? ) biti u najmanju ruku simpatična i opuštena. Više sam je shvatila kao razmjenu i
iskustava onih u dijaspori i nas, ovdje u Bosni (kakva je, takva je).
e senka  tako je  tema i  pocela ali eto..a  ja  mislila postavljati pitanja tipa kako ste se navikle u dijaspori,kako ste se snasle sa jezikom,okolinom itd..user posted image

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu senka kurt)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 15:49:46   
acudesa
sve dok vam neko ne nanosi štetu nemojte da vas boli njegov uspjeh ili bogatstvo
ako vem je neko iz dijaspore nanio štetu-reagujte, a ne bez razloga
globalizirati nije svojstveno pametnoj ženi

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Dijasporo, sreco? Tugo?
1.10.2009 15:57:52   
enna
Drage moje i ja sam vam vani evo 9 godina i Italiju NE DOZIVLJAVAM SVOJOM DRZAVOM MOJA DRZAVA JE SAMO JEDNA A TO JE BOSNA I HERCEGOVINA!!!
U Italiji ima dosta stvari koje mi se svidaju npr.zdravstvo (skolstvo ne posto su nasa djeca i skolovanija i pametnija od njihove) radimo stedimo da sebi ostvarimo neke nase ciljeve jos dok smo mladi i ZIVIM ZA DAN KADA CU SE VRATITI U SVOJU BOSNU!!!!
Sada ce neko reci zasto se nevratis pa radim i ostvarujem svoj cilj za povratak,jer ja zelim da moje djete izade u svoju avliju sa komsijom da se igra a ne da ga mama vozi autom do parka udaljenog 10 km da bi se tu poigralo ili da izade pred kucu samnom ili da je bus vozi u skolu.Ja nisam navikla na to tj.potrudit cu se da moje dijete ima za moj pojam koliko toliko normalno djetinjstvo bez stresa i zurbe,da raste kako smo rastli ja i mm.
U Bosni mi se ne svida trenutno uredenje drzave,korumpiranost i jos neke stvari ali nadam se da ce se i to jednog dana rijesiti,ali u svakom slucaju rijesilo se ili ne ipak cu se vratiti u Bosnu,pa i dole zive ljudi a ne zivotinje!!!!
Moji korijeni moji roditelji su dole i mene vvuce zelja da zivim dole i da osjetim i miris Bajrama i miris Ramazana i miris bosanske kafe,a ne da se moram najaviti mami sedmicu dana prije da cu doci na kafu grrrr!!!!Kao sto je neko rekao papir ne cini covjeka ni svabom,ni amerikancem,ni englezom,ni talijanom....

_____________________________

23.04.2008-stigla mamina sreca poslije 9 godina!!!!
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *