|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 [5] 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Stari izrazi...
13.11.2009 11:31:52   
Private
Zamislite samo jednu pricu od ovih rijeci sto imaju ovdje,na sta bi to licilouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu milomoje)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Stari izrazi...
13.11.2009 11:37:22   
milomoje
Dervis i smrt ne bi bio ravan ovome heheh dobra bi to pozorisna drama bila

(odgovor članu Private)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Stari izrazi...
13.11.2009 11:50:42   
Private
Za ovo SHANDRLJATI SE,naum pala mi rahmetli nana kad sam bila kod nje i pala sa rosli.Zove ona mamu i kaze joj,shandrljalo ti se dijete,neznam ni ja kako.Nabi se na onog sejtana sto joj kupi Bog te neubio.user posted image

(odgovor članu milomoje)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Stari izrazi...
5.10.2010 23:28:26   
acudesa
nu je-vidi je
(cini mi se da se ovako kaze i u dalmacijiuser posted image ..ili sam se malo presla..hercegovinauser posted image ..ako neko zna neka napise)

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Private)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Stari izrazi...
5.10.2010 23:29:44   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: acudesa

nu je-vidi je
(cini mi se da se ovako kaze i u dalmacijiuser posted image ..ili sam se malo presla..hercegovinauser posted image ..ako neko zna neka napise)

moja draga komšinica iz mamine mahale kaže nu je...no ona je rodom iz Sandžaka...i njene kćerle njih 6 imaju istu ''doskočicu'' pa mislim da je taj izraz od tamo i potekao.user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Stari izrazi...
5.10.2010 23:49:05   
acudesa
Hvala..
buni me pjesma koju sam davno slusala (u ratu)
Nu me, nu me
nu mi moje glave
i na njojzi kacige mi plaveuser posted image
(posveceno UN-ovim plavim kacigama, sa ironijomuser posted image )

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Stari izrazi...
6.10.2010 21:02:32   
marny
NU - i mi kažemouser posted image , Npr. Nu daj mi .......Nu vid ono.......user posted image  

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Stari izrazi...
6.10.2010 21:29:40   
marny
Daj mi teke (malo).....
jel itko koristi rječ teke?  Ja stalno user posted image

(odgovor članu marny)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Stari izrazi...
6.10.2010 22:16:22   
teacher75
uh sto sam se uzbihuzurila user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu marny)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Stari izrazi...
6.10.2010 23:40:41   
frenkoza
IZVORNA PORUKA: teacher75

uh sto sam se uzbihuzurila user posted image user posted image user posted image


ja pravo volim ovaj izraz... ne bih mogla naci odgovarajucu rijec u nasem jeziku...

a evo jedna provala... kad je bosanac prevodio sevdalinku amerikancima... i kad je doslo do onog djela asik, ajsa, javasa, konja jase subasa..... kaze on ja vam ovo ne znam prevest... pa kako kaze ne znas... pa eto ne znam.... to vam nista ne znaci... isto kod kod vas ono jabadabadu user posted image user posted image user posted image (ticerko pokusaj ti user posted image )

cesto koristim i defter, vaziti, pehriziti (slicno kao i bihuzuriti ili kao przniti, mrviti), ters, haber, pendzer,
ili bilvaktile ( davno nekada) user posted image meni su svi ti stari izrazi super...user posted image volim da ih koristim,


_____________________________

"Postoji trenutak u zivotu zene u kome je svaka suza zlatna,trenutak kad sunce obasja dusu i nestane mraka.Trenutak kada znamo da mozemo,da smo istovremeno i nezne i jake,kad ugledamo dva oka najmilija,Trenutak kada postanemo majke"
10.11.2009.
30.0

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Stari izrazi...
6.10.2010 23:42:57   
acudesa
IZVORNA PORUKA: frenkoza

meni su svi ti stari izrazi super...user posted image volim da ih koristim,


i ja, narocito kad zelim da nesto istaknem...skrenem paznju na nesto, stavim akcenat (ne znam kako da objasnim)..onda kazem neki stari izarz


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu frenkoza)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Stari izrazi...
6.10.2010 23:48:00   
Honey3
i ja stvarno volim te stare izraze i cesto ih koristim,nekad se "zabelesam" kad nekom nesto pricam pa me mozda i ne razumije,ali eto inasan je takiuser posted image

_____________________________

Moj muž je pametniji od mene. Bolje se on oženio, nego što sam se ja udala. :))))

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Stari izrazi...
6.10.2010 23:48:32   
acudesa
Znate li da mi u svakodnevnom aktivnom govoru koristimo oko 5 000 turcizama!?
koji su prosli odredjene modifikacije kroz historiju, ali su izvorno-turskog porijekla

< Poruku je uredio acudesa -- 6.10.2010 23:51:11 >


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Stari izrazi...
6.10.2010 23:51:44   
Honey3
najvise volim koristiti aferim a svojoj bebi stalno govorim "Bogu sucur"(Bogu hvala)tako je moja rahmetli svekrva govorila ovim starijim i to mi bas ostalo u sjecanjuuser posted image

_____________________________

Moj muž je pametniji od mene. Bolje se on oženio, nego što sam se ja udala. :))))

(odgovor članu Honey3)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Stari izrazi...
7.10.2010 0:22:27   
acudesa
Meni je nana rahmetli tepala (ono sa "umeksanim"  konsonantimauser posted image )
"Allahu ŠUĆUR" (pa, sto je fino jela, sto se uredila...i tako to)

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Honey3)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Stari izrazi...
7.10.2010 0:27:56   
frenkoza
šukr je hvala, zahvala... pa je kod nas obicno ono K preslo u ć ili č, pa imamo šućur, mubareć, alejćum, ćafir, ćefin, ćejf, i masu drugih rijeci...

džada - velika ulica
sokak - mala ulica
čikma - slijepa ulica

evo za sarajlije koje ne znaju sta znaci - ulica na carsiji veliki i mali mudzeliti...  to su knjigovesci, tj mudzeliti su ljudi koji su radili na ukoricavanju knjiga i ukrasavanu njihovih stranica.... a rijec dolazi od ar. rijeci dzilit - koža.... (buduci da su se prije knjige ukoricavale koznim koricama)


_____________________________

"Postoji trenutak u zivotu zene u kome je svaka suza zlatna,trenutak kad sunce obasja dusu i nestane mraka.Trenutak kada znamo da mozemo,da smo istovremeno i nezne i jake,kad ugledamo dva oka najmilija,Trenutak kada postanemo majke"
10.11.2009.
30.0

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: Stari izrazi...
7.10.2010 0:30:37   
acudesa
IZVORNA PORUKA: frenkoza

šukr je hvala, zahvala... pa je kod nas obicno ono K preslo u ć ili č, pa imamo šućur, mubareć, alejćum, ćafir, ćefin, ćejf, i masu drugih rijeci...

džada - velika ulica
sokak - mala ulica
čikma - slijepa ulica

evo za sarajlije koje ne znaju sta znaci - ulica na carsiji veliki i mali mudzeliti...  to su knjigovesci, tj mudzeliti su ljudi koji su radili na ukoricavanju knjiga i ukrasavanu njihovih stranica.... a rijec dolazi od ar. rijeci dzilit - koža.... (buduci da su se prije knjige ukoricavale koznim koricama)


vidi se da studiras orijentalane jezikeuser posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu frenkoza)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Stari izrazi...
7.10.2010 0:31:16   
frenkoza
evo meni jedne od najdrazih pjesama - bas zbog ove teme...

Na svakom sam cepenku kafu popio
i rahatlokum na cesmu spustio
kad prodjes Saracima znaces da sam bio
a docekati nisam te smio

Kazandzije kucaju kao da ne mogu
da nadju pravi ton
kurikaju sajdzije sahat na kuli
zildzije stimaju zvon

Halaci cesljaju pamuk prstima
k'o bakrenu kosu na tvojim prsima
sindzije slatke simte peku
a ja sam stoput presao rijeku

Da sam bogdo tascija pa da ti isklesem
novi avlijski prag
da se popnem na pendzer cardaklijom lozom
i opet budem ti drag

Ubro sam te djulbe secer ruzo
prije vremena
ja moram bjezati nemoj brinuti duso
ljubavi jedina

Zveckaju dzezve, dzevdziri i sahani
mirisu na jasmin tvoji jorgani
kaldrmu je uglancala kisa
suska i mirise kafa iz sisa

Danas kalajdzije sunce kalajisu
samo za tebe
da ti toplije bude dok zamisljas kako
moj dah te miluje

Ubro sam te djulbe secer ruzo
prije vremena
ja moram bjezati nemoj brinuti duso
ljubavi jedina

BASCARSIJSKA


_____________________________

"Postoji trenutak u zivotu zene u kome je svaka suza zlatna,trenutak kad sunce obasja dusu i nestane mraka.Trenutak kada znamo da mozemo,da smo istovremeno i nezne i jake,kad ugledamo dva oka najmilija,Trenutak kada postanemo majke"
10.11.2009.
30.0

(odgovor članu frenkoza)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Stari izrazi...
7.10.2010 0:32:39   
frenkoza
IZVORNA PORUKA: acudesa

IZVORNA PORUKA: frenkoza

šukr je hvala, zahvala... pa je kod nas obicno ono K preslo u ć ili č, pa imamo šućur, mubareć, alejćum, ćafir, ćefin, ćejf, i masu drugih rijeci...

džada - velika ulica
sokak - mala ulica
čikma - slijepa ulica

evo za sarajlije koje ne znaju sta znaci - ulica na carsiji veliki i mali mudzeliti...  to su knjigovesci, tj mudzeliti su ljudi koji su radili na ukoricavanju knjiga i ukrasavanu njihovih stranica.... a rijec dolazi od ar. rijeci dzilit - koža.... (buduci da su se prije knjige ukoricavale koznim koricama)


vidi se da studiras orijentalane jezikeuser posted image


vjerovala ili ne ovo za mudzelite sam naucila iz historije umjetnosti user posted image user posted image user posted image mudzeliti spadaju pod zanatlije, a to je jedna jako lijepa, elegantna i suptilna umjetnost... kao i mnogi drugi zanati


_____________________________

"Postoji trenutak u zivotu zene u kome je svaka suza zlatna,trenutak kad sunce obasja dusu i nestane mraka.Trenutak kada znamo da mozemo,da smo istovremeno i nezne i jake,kad ugledamo dva oka najmilija,Trenutak kada postanemo majke"
10.11.2009.
30.0

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Stari izrazi...
7.10.2010 0:37:05   
frenkoza
kurikaju user posted image user posted image user posted image

šuška i miriše kafa iz šiša user posted image user posted image user posted image hajd prevedite na engleski user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

"Postoji trenutak u zivotu zene u kome je svaka suza zlatna,trenutak kad sunce obasja dusu i nestane mraka.Trenutak kada znamo da mozemo,da smo istovremeno i nezne i jake,kad ugledamo dva oka najmilija,Trenutak kada postanemo majke"
10.11.2009.
30.0

(odgovor članu frenkoza)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Stari izrazi...
7.10.2010 10:42:44   
Dinkica
IZVORNA PORUKA: frenkoza

IZVORNA PORUKA: teacher75

uh sto sam se uzbihuzurila user posted image user posted image user posted image


ja pravo volim ovaj izraz... ne bih mogla naci odgovarajucu rijec u nasem jeziku...

a evo jedna provala... kad je bosanac prevodio sevdalinku amerikancima... i kad je doslo do onog djela asik, ajsa, javasa, konja jase subasa..... kaze on ja vam ovo ne znam prevest... pa kako kaze ne znas... pa eto ne znam.... to vam nista ne znaci... isto kod kod vas ono jabadabadu user posted image user posted image user posted image (ticerko pokusaj ti user posted image )

cesto koristim i defter, vaziti, pehriziti (slicno kao i bihuzuriti ili kao przniti, mrviti), ters, haber, pendzer,
ili bilvaktile ( davno nekada) user posted image meni su svi ti stari izrazi super...user posted image volim da ih koristim,


Mi nedavno slusali ovu sevdalinku i MM govori kako mu je  ova baš dobra ali da mu je ovaj dio  asik, ajsa, javasa, konja jase subasa... nigdje veze, nema smisla ni našem jeziku, eto slučajnost...


_____________________________

Mamino pile se rodilo 12.02.2009

(odgovor članu frenkoza)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Stari izrazi...
7.10.2010 10:54:50   
frenkoza
rijec BALKAN

dolazi od turskih rijeci BAL - med i KAN- krv... zanimljivo


_____________________________

"Postoji trenutak u zivotu zene u kome je svaka suza zlatna,trenutak kad sunce obasja dusu i nestane mraka.Trenutak kada znamo da mozemo,da smo istovremeno i nezne i jake,kad ugledamo dva oka najmilija,Trenutak kada postanemo majke"
10.11.2009.
30.0

(odgovor članu Dinkica)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Stari izrazi...
26.12.2010 11:51:39   
leli§
jao divne temeuser posted image user posted image user posted image

dok iscitam pa da postavim koju user posted image  samo ja puno opvih rijeci koristim sa malo drugacijim izgovorom: UzbEzuhurim, KUtarisati... i to mi je do djetinjstva tako...jesam li puno fulila ili ima jos neko ko tako izgovara...

i Frenkoza mozes li mi objasniti sta znaci "kalajisati sunce" nikad mi nije bilo jasno ni u onome LZN sto izet stalno spominje sunce kalajisanouser posted image user posted image user posted image

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu frenkoza)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Stari izrazi...
26.12.2010 15:34:59   
leli§
at-konj
mejdan-polje
atmejdan ---izvedenica od ove gore dvoje navedenih
meraja---(ne znam jeste li culi kada neko kaze na Bozijoj meraji)---mislim da se izraz odnosi na prostrantvo
adet---namjena
nam (dugo a)- ponos, gordost
din (dugo i)- vjera
shuhveli---sumnjivo
hechim---doktor
pehlivan---akrobata ili umjetnik user posted image
aferim---tako je, bravo
mimar-graditelj ili arhitekta
dilaver---licni pratilac
kabadahija-nasilnik (fichvirishuser posted image )
nabasati---naletjeti/ naici (slucajno) na nesto/nekoga

(izvinjavam se na ch i sh ali nemam afrikata :()
dosta za danas user posted image

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Stari izrazi...
26.12.2010 15:44:18   
R&T@
IZVORNA PORUKA: frenkoza

rijec BALKAN

dolazi od turskih rijeci BAL - med i KAN- krv... zanimljivo



Ovo nisam znala...
Dalo bi se prohaberiti o semantici i simboliciuser posted image

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu frenkoza)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 4 [5] 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 [5] 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pasta za male zubiće :)


Kada ste počeli svojoj dječici prati zube pastom i koju ste koristili?

Navedi odgovor (100%)

Navedi odgovor (0%)


Broj svih glasova: 62

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *