|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Slab apetit djeteta
25.2.2009 11:52:23   
hanabanana
I ja sam čula da hvale Petrovića....da li on ima i med protiv bronhitisa??
Nekada davno sam pročitala, mislim da je Petrović.

Probaj, ništa te ne košta.

A jesi probala da joj malo fizičku aktivnost povećaš?
Recimo ples? Plivanje?


(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Slab apetit djeteta
25.2.2009 12:09:52   
camm
IZVORNA PORUKA: D_K

Ja muku mucim sa vecom kcerkicom (3 god. i 7 mjes.). Ona jednostavno ne voli da jede. Mrsko joj je da zvace. Sama sebi ogadi hranu. Ja joj jutros prilazim sa SUPOM (najlakse za pojesti i za stomacic) a ona vec kaze - bljak necuu supu i kad uzme dva, tri zalogaja vec ima nagon da povrati, bljaaak ti je tooo. Joj meni dodje da placem.


Potpuno te razumijem i kod mene je slicno
ona da se pita nikad nebi nista pojela,al zato ja nemam mira dok ona ne pojede
svoj obrok.
Mislim da je vec velika i da bi trebala sama da jede
ali ona se uvjek igra sa hranom,ono sto prinese s kasikom do usta
to uvjek ode mimo usta.user posted image
 
Nekad se desi pa kaze mama hocu supu ili nesto drugo, a ja sva cvjetam
kad joj napravim i donesem ona dvije kasike pojede a posle se igra sa kasikom i s tim sto bi trebala da jede.user posted image
Ona je od samog pocetka dohrane bila meni problem sa hranom.
 

_____________________________

Ja tek sada kuzim da ne kuzim, sta kuzim, sta ne kuzim, sta mi je tesko skuziti, sta ne mogu prokuziti, ali jedno kuzim...:D

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Slab apetit djeteta
25.2.2009 12:13:21   
D_K
ja vjerujem da ima jer sam citala na omotu tog meda za imunitet da ima napisano tonu nekih njegovih jos proizvoda - te med za jetru, te za ovo i ono.. ja cu ti pogledati na omotu ovog sto ja kupim i javim ti..
a njoj nije problem nedostatak fizicke aktivnosti - ma ta ti ne stane po citav dan.. a tek kad dodje proljece ona ne ulazi u kucu - po citav dan je napolje igra i skakanje.. njoj su najveci problem jako izrazeni krajnici koji i kad je najzdravija maltene zatvaraju zdrijelo i njoj samo malo fali da kad se prehladi da se sve zatvori i samo je na smokiju i supi.. a prehladiti se cas posla..
tako da ti ja sad djelujem preventivno da je malo ojacam i nadam se da joj malo probudim apetit da se potrudi da malo vise jede.. njena doktorica nam je preporucila da joj operisemo krajnike cim bude malo porasla a do tada se borimo.. hvala Bogu pa nije anemicna - kad mi je doktorica neki dan rekla kako su joj nalazi dobri i kako joj je krv odlicna ja samo sto nisam zaplakala od srece a i od neke sjete jer znam koliko se svi ukucani borimo da je privolimo i da joj ugodimo da jede..

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Slab apetit djeteta
25.2.2009 12:19:46   
hanabanana
Što ne reče odmah za krajnike.
Ja sam počela jesti kada su mi ih izvadili, imala sam deset godina.
Kažu da se krajnici znaju umanjiti oko petog rodjendana, nema druge nego se strpiti. Danas otorinci kažu da ako dijete ima 4 puta godišnje upalu krajnika da ih treba vaditi.

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Slab apetit djeteta
25.2.2009 13:17:42   
merima_s
otkako sam pocela sa dohranom muku mucim. Tek je prije par mjeseci pocela malo bolje jesti, i to kad mene nema kod kuce inace je dojenje po 565 puta dnevno.
Neki dan sam cula za proizvod Natura Mix koji se daje djeci za povecanje apetita i za imunitet. Strina od mm je davala svom malcu i ne moze da vjeruje koliko je poceo jesti. Ja sam krenula u potragu po apotekama i nisam uspjela naci. Kazu mi da se to toliko trazi, cim dodje haman isti dan se rasproda i da je stvarno najbolje.
E danas mi mama javlja da je nasla u Tuzli. Jedno pakovanje kosta 42 KM.
Jedva cekam da probam. Nadam se da ce biti upola dobro koliko ga hvale.



_____________________________

Mamino srce kuca samo za vas dvoje....moje sve H&H

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Slab apetit djeteta
25.2.2009 16:45:28   
D_K

Nekad se desi pa kaze mama hocu supu ili nesto drugo, a ja sva cvjetam
kad joj napravim i donesem ona dvije kasike pojede a posle se igra sa kasikom i s tim sto bi trebala da jede.user posted image
Ona je od samog pocetka dohrane bila meni problem sa hranom.
 
[/quote

Upravo tako - od samog pocetka. Otkad sam pocela da joj pravim hranu imam te probleme. Pa znala sam joj razlicita jela jedno za drugim praviti samo da pojede nesto. A tek sto sam bila nervozna kad je uhvati njeno pa ni jedan obrok posten da pojede. Ima tu svega i takvo dijete (tu ima od koga pokupiti gene jer ima i sa moje i sa muzeve strane peka kojim se zacas apetit pokvari) i ti krajnici.. Kad uporedim sa mladjom kcerkicom - nju nahranim za 5 minuta - ona cim pojede vec zine za sljedeci zalogaj i kad je sita samo pljune taj zalogaj i kraj.. A ova starija - pa jedan zalogaj zna po 2 minute meljati po ustima - muka ziva..I to kad kaze hocu ovo ili ono a ja sva sretna pravim kad tamo - cvrc..
Jos kad mi neko dodje i pocne pametovati kao trebam raditi...

(odgovor članu camm)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Slab apetit djeteta
25.2.2009 16:50:27   
D_K
ma belaj je i ako se prerano operisu - imaju oni i svoju funkciju..
moj je cilj sad da je jacam sto je vise moguce jer nju upala grla sredi zadugo pa vidjecemo kako ce se stvari razvijati..

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Slab apetit djeteta
27.2.2009 11:00:47   
D_K
saljem vam link o petrovicevim proizvodima..
http://www.radovanpetrovic.com/index.php?kat=mjesavine&page=med_imunitet&link=1
ja sam ovaj med za imunitet kupila u apoteci Eurofarma a koliko sam ja skontala moze naci u svim apotekama.. vidjela sam na omotu da ima med za bronhitis a vidim i u spisku proizvoda da je opisan pa potrazi..
dobra vijest je da je ovaj med za imunitet dobrog ukusa - Merjema je odmah juce pojela kasiku i nije joj se gadilo niti je ispljunula. Samo je zalila sa vodom, valjda joj preslatko ali to je suuuper - kako joj se ovaj med zivota gadio ovo je extra..pa vidjecemo..

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Slab apetit djeteta
27.2.2009 11:07:45   
hanabanana
Ja se nadam da će pomoći. Znam da su neki moji poznanici djeci davali taj protiv bronhitisa i da im je super pomogao.


(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Slab apetit djeteta
27.2.2009 11:12:38   
D_K
kad se samo sjetim koliko je popila onih ospena i sirupa te onih multivitaminskih klinaca..
u svakom slucaju nadam se da ce joj pomoci a ja javljam ako bude nekih pozitivnih pomaka pa da i druge mame probaju..

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Slab apetit djeteta
27.2.2009 11:41:45   
Amrino
IZVORNA PORUKA: hanabanana

Što ne reče odmah za krajnike.
Ja sam počela jesti kada su mi ih izvadili, imala sam deset godina.
Kažu da se krajnici znaju umanjiti oko petog rodjendana, nema druge nego se strpiti. Danas otorinci kažu da ako dijete ima 4 puta godišnje upalu krajnika da ih treba vaditi.



I ja sam uvijek imala "slab" apetit a i ceste probleme sa krajnicima...Mama nije dala da ih vade...i sad mi je drago zbog toga- jer poslije se sve samo smirilo i ne sjecam se kada sam imala upalu zadnji put.
Roditelji se uvijek sikiraju kada dijete ne jede "dobro" ali mislim da djeca jedu onoliko koliko im treba.
Vazda sam bila "mrsavna" ali mi to nije smetalo ni u cemu...bavila sam se sportom a poslije kada su sve kolegice imale problema sa viskom kila (u pubertetu)- ja nista user posted image . Jela sam sve sto sam htjela a bila slang i sve su mi zavidjele user posted image .
Treba se samo potruditi da djeca jedu dosta raznovrsno i zdravo a kolicina nije bitna.
I moj Hamza eno jede dosta manje od ostalih vrsnjaka...ali meni je to, s obzirom da smo i MM i ja takvi, skroz normalno i ne zamaram se. Pa nisu sva djeca ista.
Nije bas dobro ni kada djeca jedu sve i kada mogu staaaalno jesti.
Samo se opustite i nemojte oko hrane stvarati problem i srklet...nemojte stalno djetetu trubiti o hrani, apetitu i pred njim se stalno zaliti na to...Meni su to najvece frustracije jos iz djetinjstva...svi su samo pricali o mojoj hrani a u stvari- ishrana mi se regulisala i pocela sam redovno i zdravo da se hranim kada sam pocela sama zivjeti i sebi kuhati- samo iz razloga sto mi niko nije puhao za vratom i trubio kako MORAM jesti!


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Slab apetit djeteta
21.4.2009 15:21:50   
mišur
U pravu se, Amrino...
I mene su kao malu i u pubertetu stalno ganjali sa hranom i znam da iz inata nekad nisam htjela jesti...
Ali Luka mi je nedavno bio bolestan i 7 dana nije htio ništa, ama baš ništa od hrane da uzme...Ni slano, ni slatko, ni kupovne Hipp voćne kašice koje je obožavao...Čak ni tečnosti!!! Jedva malo AD mlijeka, ali ni 300ml dnevno..
I šta ću drugo nego ga na silu natjerati da po par kašičica pojede...
On zaplače, a ja gurnem kašiku u usta i zanimam ga dok ne proguta...
Onda sam mu uzela Pikovit sirup, po Emininoj preporuci, i sad je već bolje...
Samo sad neće gnječenu hranu, samo pasirano, a jedva sam ga naučila na gnječeno...
Muke žive, koliko sam se samo tih dana brinula kad mi nije htio jesti...
Pitala sam se od čega mi dijete živi...
Ne znamo koliko smo sretni kad nam djeca fino jedu, dok ne dođemo u ovakvu situaciju...

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Slab apetit djeteta
21.4.2009 15:31:39   
HanaBana
Draga Misur znam kako ti je. Ja sam imala isti problem sa Hanom. Sinoc sam u hitnoj bila jer je stalno bolesna i kazu mi da joj je organizam oslabio i krv tako da se upravo zbog toga cesto razboli pa su nam preorucili royal gelle sa maticnom mlijec i to se moze dati djeci od godinu dana pa nadalje, s tim sto se daje po pola ampule. Ja sam jutros dala Hani i za divno cudo svidja joj se:) Kazu da je to najbolja stvar za apetit i imunitet a prije smo joj nadavali bruku tih sirupa i nista posebno nisam primijetila da se apetit pojacao.

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Slab apetit djeteta
27.4.2009 11:32:54   
D_K
obecala sam da cu javiti ako bude nekih znacajnih promjena pa evo mali report:
prije otprilike 2 mjeseca sam Merjemi pocela davati med za imunitet i nisam primjetila znacajno povecanje apetita ali sam primjetila da je snaznija, sad jos kad stalno ide napolje primjetim kako se zarumenila, dvije manje upale grla je imala i nije imala temperaturu - odvela sam je na pregled jer sam se bojala da joj ne bukne temperatura ali hvala Bogu nije - jednom je dobila antibiotik a drugi put je doktorica rekla da je pustimo da se organizam sam izbori i tako je i bilo.. ovo sve je prije bilo nezamislivo - svaka upala grla je bila pracena temperaturom!
mogu reci, na osnovu ovog dosadasnjeg iskustva da joj prija ovaj med koji pije.. dacu joj jos jednu dozu i onda pauza do jeseni..
ocjena user posted image .

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Slab apetit djeteta
28.4.2009 13:58:14   
hanabanana
D_K drago mi je da se malena počinje sama boriti sa virusima.
Vjerujem da je med pomogao, ali nemoj zanemariti ni faktor godina. Više nije beba od 2 godine. Već je njoj imunitet jači i sada svaku prehladu može na nogama preboljeti.

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Slab apetit djeteta
28.4.2009 14:05:07   
D_K
upravo tako - vec je i ona veca i jaca a trebala joj je samo mala podrska u smislu pojacanja imuniteta i ako Bog da bice manje posjeta domu zdravlja :)
hvala na javljanju :)
user posted image

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Slab apetit djeteta
28.4.2009 19:31:47   
Chuchi
Moj stariji sin uskoro ima 8god, i jako slabo jede.
gotovo nikako, tako da se nekad pitam kako prezivljava dan!
dojio je oko 14mjeseci, bio jako napredan, sve do 3-3,5 god kad je krenuo
u obdaniste i prestao jesti. do 5 godine je cesto imao upalu uha, i
pojavljivao mu se treci krajnik, ali se to smirilo i vise nema tih problema,
ali i dalje ne jede nista. sve smo probali, i lafinanje, varanje, multivitaminske
sirupe, cajeve, medove kojekakve, izbacivali slatkise iz ishrane, spremali samo
njegovu omiljenu hranu, pa onda sve to izmjenimo, pa opet sve iznova, .....
i nista...
inace je zdrav, mashallah, mrsav jeste, ali jako zilav, snazan... pa se vise i ne
sikiram, nema vajde...

_____________________________

Samo su tri muškarca u mom životu ;))

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Slab apetit djeteta
3.10.2009 9:25:36   
Lalana
Evo cijelo jutro prelistavam teme o ishrani djece i gubitku apetita.

Moja curica je jela do 1.5 godine ama bas sve, da bi sada preokrenula loptu totalno. sada joj je 2 godine i 7 mjeseci. Nailaze joj periodi da dobije apetit medjutim naidje i druga strana kada nece nista, kao ovaj mjesecuser posted image
Uspijem da je natjeram pomalo ali nikako nisam zadovoljnauser posted image
Evo sada citam ove vase postove za med, i Feroglobin, pa cu probati biti ustrajna. Da li joj mogu davati i obicni med bez da trazim ovaj posebni za imunitet i apetit.
Feroglobin joj je jos prije propisan medjutim nisam bila ustrajna jer se njoj nikako nije svidjao, ai bilo me strah da joj ne poplave zubi, medjutim mislim da cu sada poceti aktivno, doktorica je rekla da moram 3 mjeseca da joj dajem uzastopno.
Inace je lahkoo bolesljiva, za cas se prehladi, moze biti da joj je imunitet bas oslabio.
Vise ne znam ni sama
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Moje tri srece...

(odgovor članu Chuchi)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Slab apetit djeteta
4.10.2009 12:56:30   
mamilica
I mi smo opet zaglavili sa temperaturom i upalom grla. Dobili Ospen 750 i to kaze dr umjesto injekcija user posted image . Bas sam se nasekirala. Apetit je ravan nuli, moje dijete nikada ne bi reklo da je gladno ili da je vrijeme da se nesto pojede. Samo se bojim da joj MM ne bude primjer, jer on ne jede povrce, apsolutno nikako. Ja kuham raznovrsno, koristim puno povrca samo da joj omilim te ukuse i da unosi vitamine. Zao mi je sto MM jos nije poceo jesti povrce ali nemam izbora kada je dijete u pitanju, a ne zelim kuhati u dvije odvojene serpe.

(odgovor članu Lalana)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Slab apetit djeteta
4.10.2009 13:02:30   
Ilhana RR

IZVORNA PORUKA: mamilica

I mi smo opet zaglavili sa temperaturom i upalom grla. Dobili Ospen 750 i to kaze dr umjesto injekcija user posted image . Bas sam se nasekirala. Apetit je ravan nuli, moje dijete nikada ne bi reklo da je gladno ili da je vrijeme da se nesto pojede. Samo se bojim da joj MM ne bude primjer, jer on ne jede povrce, apsolutno nikako. Ja kuham raznovrsno, koristim puno povrca samo da joj omilim te ukuse i da unosi vitamine. Zao mi je sto MM jos nije poceo jesti povrce ali nemam izbora kada je dijete u pitanju, a ne zelim kuhati u dvije odvojene serpe.


Draga znam kako ti je, moj muz isto nejede nista od povrca... ali hvala Bogu Lamiju od pocetka najvise sam ucila na povrce i voce jer to mi je najbitnije nekako bilo, meso i ostalo znam da ce kasnije zavoljeti al povrce mi je bilo bitno da je naucim bas iz razloga sto mm nikad to nejede.

Koliko je tvom pilencetu?

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu mamilica)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Slab apetit djeteta
5.10.2009 12:07:55   
mamilica
Moja curica ima 3 godine i 3 mjeseca. Hvla Bogu, puno je bolje. Danas smo popravili zubic, vec su joj se poceli kvariti. Bila je prava velika curica. Mama je mora nagraditi :)

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Slab apetit djeteta
5.10.2009 14:02:07   
D_K
IZVORNA PORUKA: Lalana

Evo cijelo jutro prelistavam teme o ishrani djece i gubitku apetita.

Moja curica je jela do 1.5 godine ama bas sve, da bi sada preokrenula loptu totalno. sada joj je 2 godine i 7 mjeseci. Nailaze joj periodi da dobije apetit medjutim naidje i druga strana kada nece nista, kao ovaj mjesecuser posted image
Uspijem da je natjeram pomalo ali nikako nisam zadovoljnauser posted image
Evo sada citam ove vase postove za med, i Feroglobin, pa cu probati biti ustrajna. Da li joj mogu davati i obicni med bez da trazim ovaj posebni za imunitet i apetit.
Feroglobin joj je jos prije propisan medjutim nisam bila ustrajna jer se njoj nikako nije svidjao, ai bilo me strah da joj ne poplave zubi, medjutim mislim da cu sada poceti aktivno, doktorica je rekla da moram 3 mjeseca da joj dajem uzastopno.
Inace je lahkoo bolesljiva, za cas se prehladi, moze biti da joj je imunitet bas oslabio.
Vise ne znam ni sama
user posted image user posted image user posted image


Ja sam svojoj davala med od Petrovica i zadovoljna sam. Pisala sam o tome detaljnije u okviru ove teme pa mozes pogledati. Prvo sam probala Med zivota (Kajtezevic) koji joj nije odgovarao pa sam onda probala ovaj med za imunitet i odgovara joj i hoce da ga pije.. Nema ga bas u svakoj apoteci a ja sam kupovala u Merkatoru u Eurofarm apoteci pa vidi koja ti je najbliza. Probaj - ja se zaista nisam pokajala.. Puno srece..

(odgovor članu Lalana)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Slab apetit djeteta
9.10.2009 17:32:51   
kana
i kod mene Tarik ima smanjeno zeljezo,tacnije na donjoj granici 9, a inace treba da bude 9,5-29,5.Kupili smo mu ferrum lek,pa viddjecemo...vec ga je koristio ranije i kao malko je bolje jeo od njega.19 mu je mjeseci.Zanima me da li je neka od vas koristila riblje perlice,moja mama je meni to davala za apetit i pomoglo mi je.Izleda kao male gumene bomboniceuser posted image
I..da li je neka koristila pikovit i ferum istovremeno???
Mi smo koristili pikovit i pomogao mu je ,ali sad smo u periodu kada moramo malko pauzirati.S obzirom da mu je ferum propisan 3 mjeseca,znaci-da li pikovit +zeljezo dolazi u obzir???
Unaprijed hvalauser posted image


_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Slab apetit djeteta
17.10.2009 20:05:05   
kana
ne mogu da vjerujem da mi niko nije odgovorio???!!!!???

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Slab apetit djeteta
17.10.2009 20:09:21   
Adana
user posted image  Ma naci ce se vec neko da odgovori. user posted image
I ja sam kao dijete pila te perlice ribljeg ulja.
Mislim da nije problem da uzima i Fe i Pikovit skupa. Mada mozes pitati u apoteci, ili onu Lejlu sto je farmaceut. Ne vidim da bi nesto trebalo biti stetno.
Ja kontam Asji mozuda uzeti Pikovit, ne znam da li je malokrvna. Nije bila. Ali me zeza sa jelom u zadnje vrijeme. Krenuli su joj i zubici pa je mozda i od toga...
Ljubac za mamu i sina user posted image

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *