|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: visok pritisak u trudnoci
11.12.2011 19:06:25   
Miracle*3
Meni je opet naglo skocio tlak, uz jaku glavobolju, mucninu i slabost. Pijem aldomet i apaurin :)

(odgovor članu malena27 RR)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: visok pritisak u trudnoci
15.3.2012 23:45:44   
Skvo RR
Prebacivanje postova


IZVORNA PORUKA: kristiničma

drage moje..... trudna sam 35 tjedana i imam strašno visoki tlak..... 164/104, a kad se probudim je oko 158/102..... ima li netko iskustva sa tim???? s tim da me prati užasna vrtoglavica uz taj tlak..... hvala svimauser posted image





IZVORNA PORUKA: sretna_mama

Imam ja! Mislim, imala sam!

Prati li te neki ljekar? Zna li za tlak? Koristiš li neki lijek?






IZVORNA PORUKA: sretna_mama

Ja sam cijeli 8 mj.pila Methydopu..apaurin 2mg, u početku 3x dnevno, poslije mi je smanjeno..jer me ubijao...samo sam spavala..Strogo mirovanje, bez da te neko nervira...Po meni za to ..najbolje je leći u bolnicu..Nije se za igrati..

Želim ti puno sreće..ako kako mogu pomoći..tu sam..






IZVORNA PORUKA: mamaibabo

jutro mila nebih da te plašim al idi ljekaru ja dsam zbog istih tegoba nedavno izašla iz bolnice sad imam terapiju....methydopu i apaurin sve 2x1,nije to baš za razmjenu iskustava bolje mila idi kod dr.! Puuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuseeeeeek





IZVORNA PORUKA: sretna_mama

Kod tako visokog tlaka vrlo je bitno mirovanje..i boravak baš tamo gdje niko nneće smetati..( svekrva, zaova, djever..:-D).., naravno uz terapiju..Ja sam početnu dozu imala 5x Methyldopa i apaurin 3x dnevno..pa kako se tlak stabilizovao, tako se i terapija smanjivala..

I još nešto..POSVE NESLANA hrana..Na Koševu su imali hljeb bez soli, i neke čorbice su mi dvali..ribe, paštete..nikako..

Za doručak bi bilo malo pavlake i kuhano jaje s tim neslanim hljebom..

Pridržavala sam se 100%..
Kafu okusila nisam..

Za početak, HITNO doktoru, BEZ ODLAGANJA..







IZVORNA PORUKA: Hanady RR

vrlo je bitno uz nadležnost dokotra tretairati povišen pristisak u trunoći...
ako s enisi do sada obratila učini to...
ako jesi poštuj što doktor kaže...
pazi na isharnu, slana hrana , slatkiši tečnost sve u granicama koje neće dovesti do povećanja pritiska





IZVORNA PORUKA: Miracle*3


IZVORNA PORUKA: kristiničma

drage moje..... trudna sam 35 tjedana i imam strašno visoki tlak..... 164/104, a kad se probudim je oko 158/102..... ima li netko iskustva sa tim???? s tim da me prati užasna vrtoglavica uz taj tlak..... hvala svimauser posted image


Draga moja, ja sam porodjena ima 10 dana a jos uvijek sam na terapiji zbog visokog pritiska iz trudnoce, jer se ta terapija ne smije naglo prekinuti, vec postepeno.

Ne zelim te plasiti, ali oras biti svjesna da je to malo opasno i za beb a i za tebe. Ako ti je sad visok pritisak, slobodno otidji odma na jezero, primit ce te i bez uputnice, dr Mira ce te pregledati, samo reci da nisi dobro i da ti je visok pritisak.

Uz takav pritisak obavezno je mirovanje, lezanje u tamnoj prostoriji, pokusati se iskljuciti iz svega i naravno neslana dijeta uz terapiju.

Nadam se da ces otici ljekaru i da se neces vise zezati. Nije to nista sto se ne moze uz pomoc ljekara staviti pod kontrolu. To sa pritiskom sam prosla u sve tri trudnoce, sretno i javi sta je bilo





IZVORNA PORUKA: maajaa

Pridruzujem se preporukama da odmah odes na Jezero, za taj tlak ces sigurno dobiti terapiju i preporuku za dijetu. Nije to nesto sto se ne moze drzati pod kontrolom, ali moras odmah reagovati. Ja od prije trudnoce imam visok tlak, kad sam saznala da sam trudna morala sam mijenjati terapiju, uz methyldopu je pod kontrolom.



_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu malena27 RR)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: visok pritisak u trudnoci
4.1.2013 8:22:16   
kula
Molim bilo koga za savjet...
U 7. sedmici pritisak na pregledu kod doktora je bio 135/85, dokotr mi rekao da mjerim kod kuće redovno i ja sam svaki dan mjerila pritisak analognim tlakomjerom (jer mi se čini da je pouzdaniji od digitalnog) i pritisak je bio 120/80 i 110/70 u prosjeku.
Onda opet sinoć odem na kontrolu u 10.sedmici. Sestrica mi mjeri pritisak na početku pregleda 145/85, doktor već planira da me šalje internisti, baš se zabrinuo. Ja zamolim sestricu da mi izmjeri pritisak i na kraju pregleda - poslije 20 minuta i bio je 130/90.
Nije mi jasno stvarno! Kako se može toliko promijeniti za tako kratko vrijeme.
U svakom slučaju, propisao mi je Aspirin Protect i da mjerim pritisak 2-3 puta dnevno i zapisujem vrijednosti.
Ja odmah kupim nov tlakomjer analogni, a od svekrve posudim digitalni.
I digitalni pokazuje 140/80, a analogni 120/75.
I šta ja sad da radim! Šta je tačno!!!
Dovoljna je frustracija i strah od visokog pritiska, još mi trebaju ovako različita mjerenja...

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: visok pritisak u trudnoci
4.1.2013 9:32:41   
Medić*
Kula. mozda si se malo uzbudila pred pregled, unervozila pa ti je prvi put bio pritisak visociji a drugi put nakon mjerenja malo manji. Meni s eto desava. tako mi uvijek bude kada mi mjere.

Inace i u prvoj trudnoci sam imala visociji pritisak, evo i sada u ovoj 140 /90. Rekla mi je ako bude ovako dobit cu terpaiju, jer pritisak moze dovesti do komplikacija svakakvih. Uglavnom mjeri, kontrolisi i slusaj upute ljekara i sve ce biti ok aBg.

Ja sam u prvoj trudnoci dobila apaurin zbog pritiska i pulsa. U ovoj za sada nista ( 12 sedmica ) ali ako bude ovako granicni pritisak dobit cu terapiju svakako, mislim da je i bolje.

Inace ja se lijepo osjecam, ne osjecam da je pritisak visok, nikakve simptome nemam stvarno, cak sam hBg postedjena i mucnina i povracanja, ali pritisak mi u trudnoci visociji i tako bude i duze vrijeme nakon poroda a onda se stabilizira nekad.

Imam apoteku ispred stana pa mjerim kod njih. Inace digitalnim manje vjerujem.

< Poruku je uredio medic slatki -- 4.1.2013 9:33:37 >


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu kula)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: visok pritisak u trudnoci
4.1.2013 9:37:28   
Miracle*3
Draga moja, ja sam u tri trudnoce imala visok priisak. Oba aparata mogu lagati. Digitalni mora imati nove baterije, a ovaj drugi mora biti bazdaren. Ja sam isto tako mjerila tri puta dnevno na obje ruke i stalno bila pod nadzorom ginekologa i interniste. Pokusaj kad dodjes dr da ti ne mjere odma, vec da malo sacekas. Nemoj jesti slano, to zaboravi. Nemoj se brinuti jer ti to moze jos vise povecati pritisak, to nije nesto sto se ne moze regulisati, ali moras biti disciplinovana.

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: visok pritisak u trudnoci
4.1.2013 9:43:13   
mamaibabo

IZVORNA PORUKA: kula

Molim bilo koga za savjet...
U 7. sedmici pritisak na pregledu kod doktora je bio 135/85, dokotr mi rekao da mjerim kod kuće redovno i ja sam svaki dan mjerila pritisak analognim tlakomjerom (jer mi se čini da je pouzdaniji od digitalnog) i pritisak je bio 120/80 i 110/70 u prosjeku.
Onda opet sinoć odem na kontrolu u 10.sedmici. Sestrica mi mjeri pritisak na početku pregleda 145/85, doktor već planira da me šalje internisti, baš se zabrinuo. Ja zamolim sestricu da mi izmjeri pritisak i na kraju pregleda - poslije 20 minuta i bio je 130/90.
Nije mi jasno stvarno! Kako se može toliko promijeniti za tako kratko vrijeme.
U svakom slučaju, propisao mi je Aspirin Protect i da mjerim pritisak 2-3 puta dnevno i zapisujem vrijednosti.
Ja odmah kupim nov tlakomjer analogni, a od svekrve posudim digitalni.
I digitalni pokazuje 140/80, a analogni 120/75.
I šta ja sad da radim! Šta je tačno!!!
Dovoljna je frustracija i strah od visokog pritiska, još mi trebaju ovako različita mjerenja...

cijelamoja trudnoca visok pritisak............gle mila digitalni vise pokazuje za 10 toga necega analogni je zko po ovome ti ima super pritiaknemoj se uzbudjivati i malo miruj ja sam cijelu trudnocu lezala.....samo se opusti i misli nanesto lijepouser posted image

_____________________________

18.04.2012 dosla na svijet moja princeza ,moja inspiracija

(odgovor članu kula)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: visok pritisak u trudnoci
4.1.2013 10:03:00   
kula
Hvala vam puno na odgovorima! user posted image user posted image
Znam šta sve visok pritisak može donijeti, pa se zato sekiram.
U prvoj trudnoći mi je pritisak bio normalan sve do 9. mjeseca, kad je skočio na 160/95, odmah su me smjestili u bolnicu i 8 dana prije termina inducirali porod.
Ali sada me sekira što se ovako rano pojavio...
Evo uzela sam nov tlakomjer pa će valjda biti ispravan...u stvari pokazivati barem približno, pa ako bude visok da počnem ''paničiti'' na vrijeme i krenuti sa terapijom za sniženje pritiska...

(odgovor članu mamaibabo)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: visok pritisak u trudnoci
4.1.2013 14:01:55   
kula
Nisam mogla izdržati, na pauzi sam otišla do apoteke na mjerenje pritiska i bio je 144/84. E to je stvarno previše za moj pojam!
Šta mislite da li ima potrebe da se javim na kliniku, vjerovatno će me uputiti kod interniste...

(odgovor članu kula)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: visok pritisak u trudnoci
4.1.2013 14:27:24   
Medić*
IZVORNA PORUKA: kula

Nisam mogla izdržati, na pauzi sam otišla do apoteke na mjerenje pritiska i bio je 144/84. E to je stvarno previše za moj pojam!
Šta mislite da li ima potrebe da se javim na kliniku, vjerovatno će me uputiti kod interniste...



Kula a i ja mjerim svaki dan, u apoteci, nemam aparat, inace bude 135/90, 140/90.

Kada ti je kontrola kod ginekologa svog ? Mozes li do tada cekati. Uzmi c vitamina iz voca, on snizava pritisak, jogurt, malo bijelog luka, caj od hibiskusa. Izbaci kafu i gazirano, slano previse. Nadam se da ce sve biti u redu. I ja cekam u utorak kontrolu da vidim da li ce mi terapiju dati za ovaj pritisak ili samo apaurin :)

Ne sekiraj se, opusti se, to je najbitnije, miruj vise a onda ces sa svojim dr vidjeti sa li ce te internisti uputiti.

< Poruku je uredio medic slatki -- 4.1.2013 14:28:40 >


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu kula)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: visok pritisak u trudnoci
4.1.2013 15:41:31   
kula
Medic, imam mjerenje nuhalnog nabora oko 17.01. Ali mi nekako dugo za čekati....
Ma provjeravat ću svaki dan malo kod kuće, malo u apoteci, da vidim kakvo bude stanje.
Ako bude i dalje ovoliki ili veći, idem na kliniku...šta ću!
Molim te javi šta ti je doktor na kontroli rekao, da se mogu i ja orijentisati po tebi user posted image
A evo inače, pripremila sam komplet jelovnik, pronašla na netu šta bi moglo biti od pomoći (prvenstveno bijeli luk i light jogurt), pa ću se prebaciti na tu zdraviju / dijetetsku ishranu...

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: visok pritisak u trudnoci
4.1.2013 16:30:56   
Miracle*3

IZVORNA PORUKA: kula

Nisam mogla izdržati, na pauzi sam otišla do apoteke na mjerenje pritiska i bio je 144/84. E to je stvarno previše za moj pojam!
Šta mislite da li ima potrebe da se javim na kliniku, vjerovatno će me uputiti kod interniste...



Ako ti je blizu dom zdravlja, bolje ti je da tamo odes i zamolis sestru da ti izmjeri pritisak. A u svakom slucaju ja bi se javila na kliniku i to odma, jer nije se igrati s tim.

(odgovor članu kula)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: visok pritisak u trudnoci
4.1.2013 16:34:29   
M kao Mama
tlakomjeri u apoteci nisu dobro baždareni, stoga provjeri obavezno u DZ, ako i tamo pokaže visok idi na kliniku, nije se igrati sa velikim pritiskom

(odgovor članu Miracle*3)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: visok pritisak u trudnoci
7.1.2013 9:07:50   
kula
Bila sam na klinici, izmjeren mi je pritisak 140/90 u prvom mjerenju, pa onda u drugom mjerenju poslije 10 minuta spao na 130/80. Uradila sam nalaz urina, srećom nema proteina, a nemam ni edema po nogama. Znači u pitanju je ''obična'' hipertenzija...
Na Jezeru bio neki mlađahni doktorčić koji veze s mozgom nema i dao mi odmah da pijem 3*1/2 aldometa.
Odmah sam nazvala Sanjina (on mi vodi trudnoću) i on je rekao da ipak prvo odem kod interniste, pa da mi internista propiše terapiju i da je 3 puta dnevno zaista previše. On preporučuje jednom dnevno po pola tablete.
Ali ja sam u međuvremenu isključila soli i masnoće iz ishrane, tako da mi je jučer cijeli dan pritisak bio 125/85 - bez tableta.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: visok pritisak u trudnoci
11.1.2013 11:20:26   
kula
Medic, jesi li bila na kontroli, kakvo je stanje sa pritiskom i šta kaže doktor?
Ja sam juče bila kod dr. Mire Filipović, kažu da je ona baš stručnjak na polju ove trudničke hipertenzije...
Uglavnom, pošto sam sa viškom kilograma ušle u trudnoću, rekla mi je da je sada najbitnije da startam sa dijetalnom ishranom, sa malo ili nimalo masnoće, neslano ili posoljeno kalijumovom soli i da mi neće sada davati nikakve tablete da pijem, barem dok ne prođe prvi trimestar... Rekla mi je ako smršam 1-2kg, ona će biti presretna, jer će tijelo automatski osjetiti olakšanje i trebao bi se i pritisak donekle regulisati.
Za 15 dana na kontrolu, tada bih trebala već i ući u 4. mjesec...
Opet trebam uraditi nalaz krvi i urina, pa s tim nalazima kod nje na kontrolu...
Inače pritisak ujutro 120/80, naveče ide i do 140/90.

(odgovor članu kula)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: visok pritisak u trudnoci
14.1.2013 12:42:21   
Medić*
Draga ja sam neki dan po nagovoru svoje dr otisla do interniste. radila sam EKG oo sve je u redu. Uglavnom kada mi je pritisak izmjeren 150-100. Srce mi je uzasno lupalo, osjetila sam. nakon 20 tak min 140-90. Uglavnom dao mi je metidop tablettu 1 ujutru i da kontrolisem pritisak svaki dan. Sada se krece oko 135-80/85. Nekada i nize. Za sada samo jednu tabletu kosristim, kasnije ako skoci onda ce biti 2 na dan. Uglavnom jedem narandze, jabuke, jogurt, bijeli luk. Mozda je malo i genetski ali mislim da bijeli mantil utice najvise da mi pritisak skoci :)

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu kula)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: visok pritisak u trudnoci
14.1.2013 13:27:25   
kula
Ja bila kod dr.Mire na Jezeru, ma žena je kraljica. Urađen EKG, uredan. Mjerila mi pritisak, bio 120/80. Takav mi je inače ujutro, ali raste tokom dana.
ma vjerovatno od stresa i obaveza na poslu.
Po njenom mišljenju, to nije još alarmantno...ali eto da stalno mjerim i za 15 dana na kontrolu da vidimo šta dalje.
I ja imam genetske predispozicije - oboje roditelja imaju visok pritisak.

Pokušaj koristiti kalijumovu so, da ne jedeš bezveze neslanu hranu. Imaš je kupiti u Mercatoru, na odjelu pored obične soli i začina.

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: visok pritisak u trudnoci
14.1.2013 13:30:08   
Medić*

IZVORNA PORUKA: kula

Ja bila kod dr.Mire na Jezeru, ma žena je kraljica. Urađen EKG, uredan. Mjerila mi pritisak, bio 120/80. Takav mi je inače ujutro, ali raste tokom dana.
ma vjerovatno od stresa i obaveza na poslu.
Po njenom mišljenju, to nije još alarmantno...ali eto da stalno mjerim i za 15 dana na kontrolu da vidimo šta dalje.
I ja imam genetske predispozicije - oboje roditelja imaju visok pritisak.

Pokušaj koristiti kalijumovu so, da ne jedeš bezveze neslanu hranu. Imaš je kupiti u Mercatoru, na odjelu pored obične soli i začina.


Znaci moze ova kalijumova so? Kakva je, nisam je nikada koristila ? user posted image

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu kula)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: visok pritisak u trudnoci
14.1.2013 13:40:11   
kula
Kalijumova so čak i snižava pritisak i izbacijue višak tečnosti iz organizma.
A ukus isti kao obična so, samo što je nekako ''slanija'' pa pripazi, ja se nekoliko puta zeznula, pa sam jela preslano.

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: visok pritisak u trudnoci
14.1.2013 13:58:45   
Medić*
IZVORNA PORUKA: kula

Kalijumova so čak i snižava pritisak i izbacijue višak tečnosti iz organizma.
A ukus isti kao obična so, samo što je nekako ''''slanija'''' pa pripazi, ja se nekoliko puta zeznula, pa sam jela preslano.



Super, mogu je i ukucani koristiti je li ? user posted image Da ne kuham posebno user posted image mogu li djeca tu so ?

< Poruku je uredio medic slatki -- 14.1.2013 13:59:30 >


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu kula)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: visok pritisak u trudnoci
14.1.2013 14:03:01   
mila81
Može cijela femily, ja je koristim već četvrta godina, od kako sam ostala sa Ajšom trudna....

_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: visok pritisak u trudnoci
14.1.2013 14:04:40   
Medić*
IZVORNA PORUKA: mila81

Može cijela femily, ja je koristim već četvrta godina, od kako sam ostala sa Ajšom trudna....


user posted image

Pa sto ne reces jadna ne bila user posted image

I ti si cini mi se sa Ajsom imala visociji pritisak, ako se ne varam ? user posted image

< Poruku je uredio medic slatki -- 14.1.2013 14:05:47 >


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu mila81)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: visok pritisak u trudnoci
14.1.2013 14:35:55   
kula
Ja sam u potpunosti izbacila one dodatke ishrani tipa vegete i sl, u sve živo stavljam kalijumovu so, po preporuci doktorice. Imam curicu od 3 godine, i ona jede sve što i mi...

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: visok pritisak u trudnoci
14.1.2013 15:07:16   
Medić*
Evo upravo je kupila i hocu rizu i rucak sa njom da pravim :)

Kula paradajz jao dobro regulise pritisak :)




_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu kula)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: visok pritisak u trudnoci
14.1.2013 15:36:55   
kula
Hvala draga.
Prasa je isto dobra za sniženje pritiska. Pošto je ja ne volim kuhanu, pravim salatu od prase sa kiselom pavlakom (12%mm), posolim kalijumovom soli i super godi uz ručak.

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: visok pritisak u trudnoci
14.1.2013 18:17:15   
Medić*
Kula, zaboravih te pitati :)

Ja u Merkatoru uzeh kombinovanu kalijumovu so, rekose nema cista, je li ti tu kombinovanu koristis ?

Za prasu nima znala, super i ja je volim samo sa jajima i kao salatu :) Hvala.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu kula)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *