|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 15:09:52   
veeseelaa
imaš na pijaci a i subotu ti je bazar 

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 15:12:49   
muzika28
I na siranu i na otoci po 20. Jos ostaju ciglane... Doci cu na bazar, hvala!

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 15:13:28   
Dalil@
Veeseelaa, potpisala bih te u mnogocemu 

Ali, zaista mislim da su ti "enormno visoki troskovi" poprilicno subjektivna stvar. Npr. ja sjedim s kolegicom, kahvenisemo i komentarisemo kako je tesko, nema se a npr. pijemo NESS user posted image
Mislim, nije to neki trosak ali i jeste kada skontas da je 250gr ness kafe 12KM a 500gr obicne kahve 6-7KM user posted image

I npr. sto ja trebam, da zasladim, kupiti Pionir (sa citavim ljesnjacima, 200gr, mljac) koji kosta 3KM kada mogu uzeti i cokoladicu od pola marke pa zasladiti.

Itd, itd..

Ovu kategoriju pomoci drugima ja ne racunam. Ja volim ustediti, pa onda taj novac dati nekome u potrebi ..onda barem znam da ga nisam bacila u gluposti i luksuz nego je nekome olaksan zivot user posted image


_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 15:16:09   
Dalil@
Muzika, imas ciku na pijaci na Alipasinom (B faza) koji prodaje robu Wenice...ja uzimala donje dijelove po 7KM user posted image Ne znam sada kakva je ponuda ali uvijek su mu bili po sl cijeni.

_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 15:18:34   
muzika28
E bas ti hvala, stvarno mi treba 2-3, a kad skontam 60 KM za neke trenerkice po kuci... haloooo!

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 15:23:33   
veeseelaa
Dalil@ razumijem o čemu govoriš
i ja tako nekad se ibretim kako ljudi troše novac, nama je skoro u firmi jedan mjesec smanjena bila plata, mislim svim uposlenicima, jedna uposlenica je plakala i kaže od tih para sam mislila djetetu kupiti tene, ja se živa nasekirala kad ona kaže meni ja svaki vikend idem na more i ode i taj vikend, ja ostala u čudu
Mislim da u životu moraš poredati prioritete....

A kad se počnu gadjati s pričama o sjedaljkama, litrima pića, hrani ja ostanem u čudu a od haman njih sviju mi je plata veća user posted image
a npr kad treba se utaliti kolegi za kupiti poklon za rođendan pojedinci da mogu ne bi došli na posao....

znam da i sama kiksam više puta ali vala što znam nekih slučajeva ne mogu se načuditi.... kod frizera, pedikira i manikira se visi a 'vamo nema se za platit struja




_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 15:30:00   
Rabi
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Dalil@ razumijem o čemu govoriš
i ja tako nekad se ibretim kako ljudi troše novac, nama je skoro u firmi jedan mjesec smanjena bila plata, mislim svim uposlenicima, jedna uposlenica je plakala i kaže od tih para sam mislila djetetu kupiti tene, ja se živa nasekirala kad ona kaže meni ja svaki vikend idem na more i ode i taj vikend, ja ostala u čudu
Mislim da u životu moraš poredati prioritete....

A kad se počnu gadjati s pričama o sjedaljkama, litrima pića, hrani ja ostanem u čudu a od haman njih sviju mi je plata veća user posted image
a npr kad treba se utaliti kolegi za kupiti poklon za rođendan pojedinci da mogu ne bi došli na posao....

znam da i sama kiksam više puta ali vala što znam nekih slučajeva ne mogu se načuditi.... kod frizera, pedikira i manikira se visi a 'vamo nema se za platit struja




bas tako!!!
Ja ne stigoh ni jednom ove godine na more, ali sam renovirala kucu! A, ona place odose tene, ali zato ne ode more umjesto tenauser posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 15:47:21   
Đenifer
Htjela sam nešto papetno reći, ali nema ništa pored vaših realnih komenara na ovu temu, sve se je već reklo, što sam mogla pohvatati. U svakom slučaju razvuci se koliko si dug i širok i to ti je to. Sve preko je luksuz, odlazak u minus i dubiozu.user posted image  

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 15:51:47   
veeseelaa
bas tako!!!
Ja ne stigoh ni jednom ove godine na more, ali sam renovirala kucu! A, ona place odose tene, ali zato ne ode more umjesto tenauser posted image


pa da, baš čudno ljudi redaju stvari user posted image
kad nemaš il ne ideš nikako na more il budeš skroman pa odeš jednom al svaki vikend??
i tata bi sine al bez 300 KM ne može se proći, gorivo+hrana+spavanje

i tako....

a jedna kuka li kuka, nema za ovo nema za ono a za jednu njenu parcelu joj jedna firma nudila 500 000,00 KM?
rekoh bona prodaj pa budi hadžinica, kaže ja sam i sad hadžinica user posted image da umreš od smijeha


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 15:55:20   
Mjeseceva Pratilja
Da, Dzenifer..Slazem se..Sve su rekle. Ne znam vise da li bih ista mogla vise dodati..
Ja ne radim. Stanje u drzavi u kojoj sam sada je prilicno urnebesno..Mislim da me nece traziti jos neko vrijeme..No muz radi u banci hB. Jako dobar posao, lijepo placen..
Troskovi kao troskovi..Kao svugdje..No uspijevamo stediti. Na pocetku nam i nije islo naj naj..Sada je vec bolje. Ja imam mjesecni jelovnik i sama obavim kupovinu. Muz ostane sa kcerkom..Dovezem stvari kuci, rasporedim, i mjesecno isprintam jelovnik i nalijepim na vrata kuhinje..Ako imamo goste, nije nikakav bed prosiriti, dodati..Naprotiv.
Naucila sam da za kupatilo nema potrebe kupovati 2 vrste omeksivaca npr (za odrasle i za bebe), 3 vrste deterdzenta za ciscenje i poliranje plocica, toaleta itd, ili par vrsti sa razlicitim mirisima za ciscenje podova i namjestaja..
Jedan Harpic za toalet, jedan omeksivac, jedna tecnost za podove a ako ne znate, i deterdzent za pranje sude ekstra cisti kupatilo i plocice a ne ubija mirisom. user posted image
Pri tome najveca usteda je za povratne karte gdje za jednu osobu kosta oko 1000 KM + troskovi puta itd..
U svemu ovome najbitnija je organizacija i ona najbolje lezi zenama. Crno na bijelo. Sve na papir, misli, ideje, jelovnike, izlete, odjecu, obucu..Ne mora se sve kupiti u jednom mjesecu. Moze i u 5 mjeseci. I polahko..Samo polahko i osmisljeno, necemo fuliti.

_____________________________

A 30.7.2010.

My Ovulation Chart

(odgovor članu Đenifer)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 16:15:47   
Anoniman
Kod nas u kuci 1 se placaju racuni za koje pare idu na poseban konto tako kad odatle uzimaju nema taksarine koja je skoro 20 kr po racunu Adijev mjesecni dohodak ide njemu na racun i ne mozese dirati do njegove 18 -Dio moje plate ide na moj stedni konto , a dio seki........Popisemo na papir koje namirnice nedostaju i koje su pri kraju . kupi se, pravimo sedmicni jelovnik er tako se baca manje hrane i manje para i neko mi se to cini najbolje ne moram mozgati po danu sta i kako ....Nemam milionskih dugova sto je u dk sasvim normalno ako imas kucu ili novo auto , jahtu , nemam kredita ako je nest izvan mojih mogucnosti placanja kesom ja ustedim za dva tri mj i kupim kesom , ne volim kredite ...Isto tako naucila sam da ne bacam pare na dzidze i sitne stvari ( ne pitajte me kako , pocela sam razmisljati kad se mali rodio)...
Sto se Adija tice na njega se trosi najvise para , igracke , odjeca, obuca  ne zalim....
Imam poseban racun za mamu , njoj saljemo mjesecno da joj se nadje ....
Imamo kasicu u koju ide sitnis....Tu uspijemo uvijek ustediti ...Ne znam zivimo normalno niceg nismo zeljni , ali i ne rasipamo se....
Nedavno sam od drugarice pokupila novi trik , jer do sad sam uvijek sve placala karticm , sad npr na jednu sedmicu dignem sa bankomata 1000  kr koja bi trebala da izdura do kraja sedmice tu idu namirice, diverzije za kucu ......To je neka vrsta limita novcanika i mogu reci nije losa ideja ....

(odgovor članu Mjeseceva Pratilja)
  Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 17:27:30   
Malenaoduvijek

IZVORNA PORUKA: muzika28

IZVORNA PORUKA: Dalil@

I shvatanja se mijenjaju s cijenama..
Ja sam iz manjeg mjesta, odrasla u nekoj skromnijoj okolini i bez obzira na to sto sam dosla na nivo da imam novac i da se ne moram kontati hocu li na neki luksuz potrositi 50-100KM (elhamdulillah) meni je jos uvijek puno i pretjerano kada neko kaze da je, npr. za donji dio djecje trenerke dao samouser posted image 20KM. Jer znam kakva nam je drzava i stanje u njoj i znam da neko zivi od tih novaca par dana, nazalost user posted image
Ili za djecije cipelice samo 60-70 KM...



OT ali bas sam svjeza u trazenju donjih dijelova trenerkica, i nigdje ne mogu naci ispod 22 KM, a bas bi mi bilo drago kupiti negdje jeftinije... ako si negdje vidjela molim te mi reci.


ja sam kupovala prije dvije sedmice komplet trenerku dux i donji dio po 25 Km, a sam debeli donji dio, termo 15 Km na siranu


_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 18:01:48   
taurus
IZVORNA PORUKA: MALA1994


IZVORNA PORUKA: muzika28

IZVORNA PORUKA: Dalil@

I shvatanja se mijenjaju s cijenama..
Ja sam iz manjeg mjesta, odrasla u nekoj skromnijoj okolini i bez obzira na to sto sam dosla na nivo da imam novac i da se ne moram kontati hocu li na neki luksuz potrositi 50-100KM (elhamdulillah) meni je jos uvijek puno i pretjerano kada neko kaze da je, npr. za donji dio djecje trenerke dao samouser posted image 20KM. Jer znam kakva nam je drzava i stanje u njoj i znam da neko zivi od tih novaca par dana, nazalost user posted image
Ili za djecije cipelice samo 60-70 KM...



OT ali bas sam svjeza u trazenju donjih dijelova trenerkica, i nigdje ne mogu naci ispod 22 KM, a bas bi mi bilo drago kupiti negdje jeftinije... ako si negdje vidjela molim te mi reci.


ja sam kupovala prije dvije sedmice komplet trenerku dux i donji dio po 25 Km, a sam debeli donji dio, termo 15 Km na siranu



ja sam kupovala filmar trenerke donji dio po 14 km na dobrinji u onoj prodavnici na bulevaru ispod unicredit banke
a takve trenerke nabavljaju i u onoj prodavnici za bebe kod zepter banke

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 19:27:52   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: muzika28

I na siranu i na otoci po 20. Jos ostaju ciglane... Doci cu na bazar, hvala!
Imas u harisu, po 10-ak KM

(odgovor članu muzika28)
  Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 19:40:53   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Dalil@

IZVORNA PORUKA: Rabi

a kako ustediti kad plata kasni po dva mjseca.....
ustvari, bolje receno kako prezivjeti a ne ustedjeti!!!!
Ovo je sve otislo u vraga...sve je preskupo za neke normalne plate, a da ne pricamo o tome kad kasni, po dva mjeseca i na kraju se nabesa cijelih 7 plata!!!!



Rabi, na ovo cu prvo reci da vam je Bog na pomoci..

A druga stvar je: stedi se dok se ima da bi se imalo kada nema user posted image Ja znam x porodica (ovdje u Sa) koje imaju jednu platu, pa i poprilicno malu a zive ko lordovi user posted image Nikakvog uskracivanja nema. Frizeri, markirane stvari, razni luksuzi..i sl.
To je sve ok dok imas. Sta kada dobijes npr otkaz (a to vise nije novost u nasoj drzavi) a nemas nikakve ustedjevine dok se ne snadjes...user posted image

Dalila, razmisljamo isto po pitanju finansija. Meni je nepojmljivo otici frizeru svake sedmice(odem u 2-3 mjeseca), na manikir (manikir radim sama, jer mi se ne bacaju silne pare, jedino ako je u pitanju svadba neka i sl. onda odem), pedikir, u wellnes centre na kojekakva opustanja...O tome nisam razmisljala ni kada smo imali na desetine km na racunu(koje smo btw stedili za stan). Nepojmljivo mi je za ljetnu obucu davati silne pare, djeci kupovati po 3-4 jakne da imaju promijeniti, non stop se hraniti vani i sl.


(odgovor članu Dalil@)
  Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 19:43:44   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Dalil@

Veeseelaa, potpisala bih te u mnogocemu 

Ali, zaista mislim da su ti "enormno visoki troskovi" poprilicno subjektivna stvar. Npr. ja sjedim s kolegicom, kahvenisemo i komentarisemo kako je tesko, nema se a npr. pijemo NESS user posted image
Mislim, nije to neki trosak ali i jeste kada skontas da je 250gr ness kafe 12KM a 500gr obicne kahve 6-7KM user posted image

I npr. sto ja trebam, da zasladim, kupiti Pionir (sa citavim ljesnjacima, 200gr, mljac) koji kosta 3KM kada mogu uzeti i cokoladicu od pola marke pa zasladiti.

Itd, itd..

Ovu kategoriju pomoci drugima ja ne racunam. Ja volim ustediti, pa onda taj novac dati nekome u potrebi ..onda barem znam da ga nisam bacila u gluposti i luksuz nego je nekome olaksan zivot user posted image

naravno da su subjektivna stvar.
Danas ljudi silnim troskovima koje  bahato  prikazuju drustvu misle da sticu izgled bolje osobe, kupiju srecu tim velikim troskovima. Zalosno, ali istinito.

(odgovor članu Dalil@)
  Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 21:10:24   
Lulu_08
Slazem se sa svim sto ste gore rekli, i divim vam se ukoliko uspijevate svim tim iskusenjima odoliti.

Medjutim ja licno ne uspijevam u tome, iako zelim. Napravim plan tacno koliko para ide na sta, medjutim divno fino bajno svaki put nesto iskrsne i taj moj plan pada u vodu. Po struci sam ekonomista i finanijsko planiranje je dio mog posla vec godinama, cime se uspjesno bavim. No kada dodje do privatnog, hmm, ne ide. Cinjenica je da hB nikada nisam "propala" ali zaglibila jesam, do guse ponekad. U mom slucaju je zaista cinjenica da se pokrivam koliko sam duga, ako sam nekad malo duza, duze se i pokrijem. Stednja mi je slaba karika, iako bih voljela da je drugacije.

(to dodatno trosenje odlazi vecinom na aktivnosti tipa, djeciji sport, rodjendani, manikir i frizer jednom u 2 mj i sl.)

Svi savjeti su dobro dosli, hahahaha user posted image user posted image user posted image .

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 21:18:52   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Pahuljicaa

IZVORNA PORUKA: Dalil@

Veeseelaa, potpisala bih te u mnogocemu 

Ali, zaista mislim da su ti "enormno visoki troskovi" poprilicno subjektivna stvar. Npr. ja sjedim s kolegicom, kahvenisemo i komentarisemo kako je tesko, nema se a npr. pijemo NESS user posted image
Mislim, nije to neki trosak ali i jeste kada skontas da je 250gr ness kafe 12KM a 500gr obicne kahve 6-7KM user posted image

I npr. sto ja trebam, da zasladim, kupiti Pionir (sa citavim ljesnjacima, 200gr, mljac) koji kosta 3KM kada mogu uzeti i cokoladicu od pola marke pa zasladiti.

Itd, itd..

Ovu kategoriju pomoci drugima ja ne racunam. Ja volim ustediti, pa onda taj novac dati nekome u potrebi ..onda barem znam da ga nisam bacila u gluposti i luksuz nego je nekome olaksan zivot user posted image

naravno da su subjektivna stvar.
Danas ljudi silnim troskovima koje  bahato  prikazuju drustvu misle da sticu izgled bolje osobe, kupiju srecu tim velikim troskovima. Zalosno, ali istinito.



Bravo...Ja opet kazem e stedim jedino n svom djetetu ali i ne trosim pare u nekim bjesnim prodavnicama, ali kad vidim npr svoju drugaricu koja samo prvih 10 dana ima para ostatak mjeseca posudjuje , nekad mi je za bude, ali opet kad vidim sta radi user posted image user posted image user posted image Svako pola godine kupuje novi namjetaj, cilima , tepiha u podrumu ima sigurno 50-ak ako ne i vise, u kreditima je do guse , ali ikako da skontam kako vec jednm ne zna da se trzne i da skonta da bas ti njeni potezi koje cini , prave roba od nje tim slilim kreditima

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 22:05:52   
Dalil@
IZVORNA PORUKA: Pahuljicaa

IZVORNA PORUKA: Dalil@

IZVORNA PORUKA: Rabi

a kako ustediti kad plata kasni po dva mjseca.....
ustvari, bolje receno kako prezivjeti a ne ustedjeti!!!!
Ovo je sve otislo u vraga...sve je preskupo za neke normalne plate, a da ne pricamo o tome kad kasni, po dva mjeseca i na kraju se nabesa cijelih 7 plata!!!!



Rabi, na ovo cu prvo reci da vam je Bog na pomoci..

A druga stvar je: stedi se dok se ima da bi se imalo kada nema user posted image Ja znam x porodica (ovdje u Sa) koje imaju jednu platu, pa i poprilicno malu a zive ko lordovi user posted image Nikakvog uskracivanja nema. Frizeri, markirane stvari, razni luksuzi..i sl.
To je sve ok dok imas. Sta kada dobijes npr otkaz (a to vise nije novost u nasoj drzavi) a nemas nikakve ustedjevine dok se ne snadjes...user posted image

Dalila, razmisljamo isto po pitanju finansija. Meni je nepojmljivo otici frizeru svake sedmice(odem u 2-3 mjeseca), na manikir (manikir radim sama, jer mi se ne bacaju silne pare, jedino ako je u pitanju svadba neka i sl. onda odem), pedikir, u wellnes centre na kojekakva opustanja...O tome nisam razmisljala ni kada smo imali na desetine km na racunu(koje smo btw stedili za stan). Nepojmljivo mi je za ljetnu obucu davati silne pare, djeci kupovati po 3-4 jakne da imaju promijeniti, non stop se hraniti vani i sl.




Pahuljicaa user posted image Negdje sam vec procitala da ste za stan imali vecinu ustedjenu. Na to - skidam kapu! user posted image Mislim da se jedino takvim razmisljanjem moze nesto postici, bez da te pretjerano boli glava i da trnes svaki mjesec bojeci se otkaza jer si u silnim dugovima user posted image
I samo treba maalkice samodiscipline. A zenama je, mislim, to slabija strana kada je soping u pitanju user posted image Zene (cast izuzecima) kupuju kompulsivno i neplanirano. Pod ovim mislim bas ovo sto Pahuljica rece - ako imas 2 fine zimske jakne, treca je visak i luksuz.
(OK, ovo ne vazi za ljude koji zele zivjeti na taj nacin i ne odricati se nicega ma koja cijena bila.)

Ja nekako kontam - oko te stednje..jeste to zahmetli nakon odredjenog vremena, covjeku nekada pukne film pa pomisli "necu valjda citav zivot prozivjeti uskracujuci sebi i stedeci" ali mi odmah naumpadu svi ovi humanitarni apeli oboljele djece (da Allah sacuva). Nikad covjek ne zna kada mu moze "izletiti" trosak takvog tipa, ne daj Boze. Pa nek imas neku simbolicnu sumu barem za to, ako nista drugo, etc.

Da ne odem u krajnost...zelim reci da se pametnim planiranjem moze postici neka racionalna potrosnja i usteda, u okviru nasih fin. mogucnosti. Samo se treba potruditi i oduprijeti konzumerizmu koji je strasno uzeo maha. To, opet, samo za one koji to zele..

Dalje..djeca..hmm..
Moj 3,5 godisnjak je od malena naucen da u trgovini ne pravi scene da bi mu se nesto kupilo (mrzim to!) Ako ja odlucim da ce dobiti - ok, ako kazem ne - nema i kapak. Cesto sam nesto znala odbiti iako mi se srce cijepalo i novac sam imala upravo zbog lekcije.
MM i ja oko toga smo davno napravili ugovoruser posted image Nasa je zadnja.
U zadnje vrijeme sam se bila "opustila"...ponijelo me...pa kupi mu danas cokoladicu,sokic..sutra keksic, pez..prekosutra...Kad dolazim kuci, nesto se uvijek nosi njemu i sl. Tada smo dosli do situacije da moje dijete, bilo kome ko dolazi, leti i pita "sta si mi kupio/la". Ako nema nista - scena user posted image U trgovini (nakon silnog mog rada) - scena ako nesto ne dobije user posted image Vise se nije znao ni obradovati kupljenom user posted image

Tada smo mi(tacnije ja) malo usporili i vratili se na stari plan. Stednja nama i njemu - isto. Doziranje.
Da vidite kako se sada raduje plazma keksu koji je ranije bacao pod noge user posted image Sada mi nema smokija po citavoj kuci nego se smoki odmah pojede.
Da ne bi ko zvao socijalnu sluzbu user posted image ja svoje dijete ne patimuser posted image . Ima on i sada i slatko i igracku i voznju na auticima i sl. samo je to svedeno na neki normalni nivo pa je sada u stanju da cijeni ono sto dobije. I tome ga planiram uciti kroz citav zivot, aBd. user posted image
Sada on ima svoju kasicu i u njoj sakuplja novac za biciklo (ok, on ne zna da mu planiramo uzeti "od sebe". neka misli da je sam skupio, bit ce mu mozda sladje user posted image )

Tako...ja roman napisah..user posted image


_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 22:15:03   
Dalil@
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: Pahuljicaa

IZVORNA PORUKA: Dalil@

Veeseelaa, potpisala bih te u mnogocemu 

Ali, zaista mislim da su ti "enormno visoki troskovi" poprilicno subjektivna stvar. Npr. ja sjedim s kolegicom, kahvenisemo i komentarisemo kako je tesko, nema se a npr. pijemo NESS user posted image
Mislim, nije to neki trosak ali i jeste kada skontas da je 250gr ness kafe 12KM a 500gr obicne kahve 6-7KM user posted image

I npr. sto ja trebam, da zasladim, kupiti Pionir (sa citavim ljesnjacima, 200gr, mljac) koji kosta 3KM kada mogu uzeti i cokoladicu od pola marke pa zasladiti.

Itd, itd..

Ovu kategoriju pomoci drugima ja ne racunam. Ja volim ustediti, pa onda taj novac dati nekome u potrebi ..onda barem znam da ga nisam bacila u gluposti i luksuz nego je nekome olaksan zivot user posted image

naravno da su subjektivna stvar.
Danas ljudi silnim troskovima koje  bahato  prikazuju drustvu misle da sticu izgled bolje osobe, kupiju srecu tim velikim troskovima. Zalosno, ali istinito.



Bravo...Ja opet kazem e stedim jedino n svom djetetu ali i ne trosim pare u nekim bjesnim prodavnicama, ali kad vidim npr svoju drugaricu koja samo prvih 10 dana ima para ostatak mjeseca posudjuje , nekad mi je za bude, ali opet kad vidim sta radi user posted image user posted image user posted image Svako pola godine kupuje novi namjetaj, cilima , tepiha u podrumu ima sigurno 50-ak ako ne i vise, u kreditima je do guse , ali ikako da skontam kako vec jednm ne zna da se trzne i da skonta da bas ti njeni potezi koje cini , prave roba od nje tim slilim kreditima



Marina, moradoh se osvrnuti na ovo. Sta ovo znaci? Ne stedimo mi niko na djetetu. Normalno da ces, u sklopu svojih mogucnosti, gledati da ga i kvalitetno nahranis, i obuces i obrazujes...pa i obradujes. Ali misljenja sam da djetetu treba znati reci i NE!
Hoces svaki dan cokoladu? Ne mozes je dobiti svaki dan. Ima djece koja je vide mjesecno pa ima opet nista ne fali (osim mozda cokolade user posted image ). Bukvaliziram sad. Cokolada je nebitna u ovoj prici.
Dijete treba uciti da se nesto u zivotu ne moze dobiti ili eventualno da se za to mora potruditi, zasluziti to nesto. Nekako mi to izgleda kao zdraviji pristup od onog kada mu ti kao roditelj sve gotovo serviras...ili skocis na svaki njegov mig i ispunjavas zelje i zeljice..

Opet..svaki roditelj sebi odredjuje sta ce i kako ce..


_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 22:26:47   
Dalil@
Djana, pocni odmanjih stvari.

Ja sam krenula s hranom. Prije mi se desavalo da rucak pravim neplanirano. Skontam - to mi se jede, odem u trgovinu, kupim sastojke i napravim. Sutra isto tako. A onda za 2 dana iz fridza bacim 2 namirnice u smece jer su se npr. pokvarile a mogle su se iskoristiti za taj prvi rucak. user posted image A ljudi u npr. Somaliji - umiru od gladi! user posted image

Dalje..napravim spisak za kupovinu pa ga onda opet predjem (jer bude ogroman) pa odbacim barem 1/4 stvari koje mi nisu nuzne nego spadaju u kategoriju luksuza (naravno, ponijelo me dok sam pisala spisak user posted image )

I tako..

Neke luksuze, nesto sto ce te obradovati s vremena na vrijeme sebi ostavis, naravno..a i to opet na ustrb nekih drugih. Inace kontrole nema..
Nesto kad razmislim..ja bih bila u stanju potrositi 1000 dnevno (u nista) i mislim da bi mi i to bilo malo user posted image ...da se ne kontrolisem...i da imam toliko user posted image


_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 22:27:25   
Dalil@
Pukla sam..opet pricam sama sa sobom user posted image user posted image user posted image

_____________________________

I. 01/2008
F. 04/2010

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 22:29:13   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Dalil@

Pukla sam..opet pricam sama sa sobom user posted image user posted image user posted image
Nisi, evo i mene tu, sad sam ti citala postove.

(odgovor članu Dalil@)
  Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 22:32:31   
milenium

IZVORNA PORUKA: Dalil@



Da ne odem u krajnost...zelim reci da se pametnim planiranjem moze postici neka racionalna potrosnja i usteda, u okviru nasih fin. mogucnosti. Samo se treba potruditi i oduprijeti konzumerizmu koji je strasno uzeo maha. To, opet, samo za one koji to zele..

Dalje..djeca..hmm..
Moj 3,5 godisnjak je od malena naucen da u trgovini ne pravi scene da bi mu se nesto kupilo (mrzim to!) Ako ja odlucim da ce dobiti - ok, ako kazem ne - nema i kapak. Cesto sam nesto znala odbiti iako mi se srce cijepalo i novac sam imala upravo zbog lekcije.
MM i ja oko toga smo davno napravili ugovoruser posted image Nasa je zadnja.
U zadnje vrijeme sam se bila "opustila"...ponijelo me...pa kupi mu danas cokoladicu,sokic..sutra keksic, pez..prekosutra...Kad dolazim kuci, nesto se uvijek nosi njemu i sl. Tada smo dosli do situacije da moje dijete, bilo kome ko dolazi, leti i pita "sta si mi kupio/la". Ako nema nista - scena user posted image U trgovini (nakon silnog mog rada) - scena ako nesto ne dobije user posted image Vise se nije znao ni obradovati kupljenom user posted image

Tada smo mi(tacnije ja) malo usporili i vratili se na stari plan. Stednja nama i njemu - isto. Doziranje.
Da vidite kako se sada raduje plazma keksu koji je ranije bacao pod noge user posted image Sada mi nema smokija po citavoj kuci nego se smoki odmah pojede.
Da ne bi ko zvao socijalnu sluzbu user posted image ja svoje dijete ne patimuser posted image . Ima on i sada i slatko i igracku i voznju na auticima i sl. samo je to svedeno na neki normalni nivo pa je sada u stanju da cijeni ono sto dobije. I tome ga planiram uciti kroz citav zivot, aBd. user posted image
Sada on ima svoju kasicu i u njoj sakuplja novac za biciklo (ok, on ne zna da mu planiramo uzeti "od sebe". neka misli da je sam skupio, bit ce mu mozda sladje user posted image )

Tako...ja roman napisah..user posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Kako rasporedujete finansije
28.9.2011 22:33:14   
Mjeseceva Pratilja
Ama nisi! user posted image
Citam te..I divno zboris. Svaka ti je zlatna.

_____________________________

A 30.7.2010.

My Ovulation Chart

(odgovor članu Dalil@)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *