|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: savjet za domaćice
26.1.2010 23:28:59   
juni
Probajte najobicniji sircet, prirodno i ucinkovito, a i jeftino user posted image

_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu Super dada)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: savjet za domaćice
26.1.2010 23:45:32   
ena23
ne znam odkud mi, u mom spajzu cuce came cekajucdi tri KOLE, eto sad sam im nasla upotrebu... a da li one skidaju kamenac onaj na kadi sto se uhvati od curenja vode na jedno teistom mjestu? ja sam dosad koristila domestos da to skidam (skidam redovno ali oept se pojavi kroz sedmicu dvije)

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu MELLI)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: savjet za domaćice
26.1.2010 23:46:14   
Hanady RR
ena kako ja skontah kola i boju skida :)user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: savjet za domaćice
26.1.2010 23:48:00   
Apotekarka
a ako se zene slucajno zapijete na kakvoj romanticnoj veceri i polijete odjecu crnim vinom,kod kuce fleke namazite bjelim vinom i sutra isperite...

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: savjet za domaćice
26.1.2010 23:48:21   
ena23
samo sta cu ako mi progore kadu user posted image  user posted image  

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: savjet za domaćice
26.1.2010 23:50:36   
MELLI

IZVORNA PORUKA: ena23

ne znam odkud mi, u mom spajzu cuce came cekajucdi tri KOLE, eto sad sam im nasla upotrebu... a da li one skidaju kamenac onaj na kadi sto se uhvati od curenja vode na jedno teistom mjestu? ja sam dosad koristila domestos da to skidam (skidam redovno ali oept se pojavi kroz sedmicu dvije)

ena ne znam,ali ako ti već čuče u špajzu,ništa te ne košta da probaš.U šolji je lakše,tamo naspeš i ostaviš,a na kadi ne znam koliko će se zadržati na njoj ,a koliko sliti.
Svakako probajuser posted image

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: savjet za domaćice
26.1.2010 23:52:09   
MELLI

IZVORNA PORUKA: ena23

samo sta cu ako mi progore kadu user posted image  user posted image  

ništa.
na tom ti se mjestu neće više stvarati kamenacuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: savjet za domaćice
26.1.2010 23:54:47   
ena23
zezaj ti, valja mi gazdi kupit novu kadu, ne zivimo sve u vlastitom stanu user posted image pa jos muzu na oci, iskljucit ce mi internet for good user posted image

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu MELLI)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: savjet za domaćice
26.1.2010 23:55:47   
adannn
user posted image user posted image user posted image user posted image ekstra savjeti,sutra odmah po kolu i pravac ide u šoljuuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Nejra 28.02.2008



(odgovor članu MELLI)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: savjet za domaćice
27.1.2010 0:02:45   
ena23
tu joj i jest mjesto user posted image

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu adannn)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: savjet za domaćice
27.1.2010 0:11:37   
adannn
IZVORNA PORUKA: ena23

tu joj i jest mjesto user posted image

Jest vala ništa bolje nije ni zaslužilauser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Nejra 28.02.2008



(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: savjet za domaćice
3.2.2010 21:55:29   
acudesa



Na ovu temu mama alme RR možemo pisati sve savjete koje ste negdje čuli kao efikasne u domaćinstvu, znači kako je početa, da se lijepo i nastavi

< Poruku je uredio acudesa RR -- 3.2.2010 21:57:48 >


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu M kao Mama)
Revisions: 1 | Neposredna veza do poruke: 62
   RE: savjet za domaćice
3.2.2010 22:03:02   
acudesa
IZVORNA PORUKA: Gigana

Reče mi kolegica čiji muž radi u jednoj laboratoriji (da sad ne navodim kojoj) da su on i njegove kolege ispitivali sastojke sredstava za čišćenje, između ostalog Domestos, Mr. Muscolo, itd. 
Čovjek tvrdi da je Domestos prava ubleha, da nema nikakvog efekta i da uopšte ne uništava bakterije (a ja se klela u Domestos), kao i većina ovakvih proizvoda na našem tržištu, a da jedino proizvodi Mr. Muscolo imaju nekakvog efekta. 
Ja sad ne znam koliko je ovo tačno, ali pošto znam čovjeka, ne izgleda mi kao neko ko bi to tek tako rekao.
Šta vi mislite o ovome i ima li neko još nekakvih informacija u vezi navedenih proizvoda?



_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: savjet za domaćice
3.2.2010 22:09:09   
acudesa
IZVORNA PORUKA: adannn

Drage moje,imam jedan problem...U jednu plastiku koja je namjenjena za torte sam slučajno jednom prilikom stavila kiselu salatu...user posted image nažalost ta plastika je poprimila taj miris i sada ja se ne usuđujem da pravim tortu i stavljam u tu plastiku,jer se plašim da neće preći na nju....Sve u svemu jako mi je žao da je koristim u druge svrhe i kupujem drugu jer je ova jako kvalitetna,nije kao ostale što su u prodaji.....Pomoć molim vas


IZVORNA PORUKA: Bubica.sa

Pokusaj potopiti posudu u vodu i stavi dosta sode bikarbone pa neka duze stoji. Mozes je premazati i limunom i takodje ostaviti da stoji. Ja sam imala te probleme pa sam plasticne posude prala vise puta u masini i ostavljala na balkonu da se zrace. Miris na kraju izlapi, samo treba vremena. To je problem sa plasticnim sudjem- lako poprimi mirise. Sretno user posted image


IZVORNA PORUKA: Xica

Fairy nije los za te mirise.
Naravno u masini za sudje nestaju potpuno



IZVORNA PORUKA: bubamara80

u topliju vodu naspeš Fairy i stavi posude u tu vodu da stoje sat dva


IZVORNA PORUKA: Adana

Cula sam da je dobro staviti zguzvane novine, zaklopiti i ostaviti preko noci u frizideru. Ujutru sve lijepo oprati deterdzentom za sudje i to je to... (bas sam se na vakat javila) user posted image




_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Kratki savjeti za domaćice
3.2.2010 22:20:06   
acudesa
IZVORNA PORUKA: Dina*

evo jednog lahkog primjera user posted image

http://www.youtube.com/watch?v=qzFwn064cFE&feature=related







Ovo je savjet kako brzo složiti majicu od dine:) (kratica)

< Poruku je uredio acudesa RR -- 6.2.2010 23:16:47 >


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Kratki savjeti za domaćice
6.2.2010 23:54:25   
acudesa
 
Postovi prebačeni sa "Mali savjeti za domaćice"

IZVORNA PORUKA: Mersy

Nadam se da sam temu smjestila gdje treba  ako nisam molim moderatore da je premjeste.pozzz

Dakle: **KRATKI SAVJETI**

**Svako zrno kuhane rize bit ce odvojeno ako prilikom kuhanja u vodu dodamo nekoliko kapi limuna.
**Zacini se uvijek dodaju pri kraju kuhanja, jer samo tako sacuvaju svoju aromu
**Krompir ce se brze skuhati ako mu prilikom kuhanja dodamo malo ulja
**Ako prilikom kuhanja kiselog kupusa dodate nekoliko kriski jabuke ukus ce biti mnogo bolji.

**Preostale kuhane mrkve iz juhe muzete pomijesati u pire krompir koji ce tad dobiti privlacnu boju i nov okus.
**Da bi veci komadi mesa pri pecenju ostali socni i mekani prvo meso zapeci sa svih strana na jakoj temperaturi i onda smanjiti i postepeno dodavati po malo vode dok ne omeksa.
**Da banane za kolace i vocne salate nebi potamnile poprscite ih sa limunovim sokom.
**Da bi kafa zadrzala svoju potpunu aromu dodati joj malo soli i drzati u frizideru.
**Da so nebi bila vlazna i zgrudana u solnjacu dodajte nekoliko zrna rize.
**Ako imate glavobolju pomoci ce vam ako u kafu stavite nekoliko kapi limuna.
**Ako vam je nestalo sjaja za masinu za sude isjecite nekoliko kriski limuna i rasporedite po masini, sude ce imati isti sjaj.
**Peglu mozete ocistiti ako krpu natopite sa esencijom potrljate po pegli i ostavite da stoji desetak minuta i onda ponovo obrisete.
**Vase makaze bit ce ponovo ostre ako uzmete jedan komad aluminijske folije i presjecete je par puta s tim makazama.
**Tinta se dok je friska moze sa garderobe ocistiti sa mlijekom.
**Drvenu kasiku mozete oprati tako da je prelijete sa mineralmom vodom i pustite da odstoji neko vrijeme.
**Zlato se moze dobro ocistiti sa crvenim lukom tako da ga namazete lukom i ostavite da malo odstoji i potom ispolirate nekom mekanom krpom.
**Da bi povrce koje drzite u frizideru duze ostalo frisko plastiku u kojoj ga drzite oblozite kuhinjskim papirom i stavite spuzvu pokvasenu vodom, ona ce povrcu davati potrebnu vlaznost i ciniti ga friskim.
**Zagorijelo posude muzemo oprati tako da u njega naspemo dosta soli i prelijemo sa friskom mineralnom vodom i stavimo da kuha dok ne bude cisto.
**Masnocu u mikroveli cemo ocistiti tako da u jednu posudu nalijemo vode i izrezemo dosta limuna i pustimu da se zagrije na najvisoj temperaturi nekoliko minuta.Ne samo da ce se masnoca ocistiti nego ce imati i lijep svjez miris limuna.
**Za pranje zaprljanih fugi na plocicama moze se koristiti prasak za pecivo potopljen u malo vode .Pranje se vrsi sa nekom malom cetkicom recimo za zube.



IZVORNA PORUKA: suncan_dan

da bi meso od gulasa bilo mehko, stavi se malo cole.
cola je isto dobra, za ciscenje, naprimjer kad se stavi  u wc-solju i malo odstoji, onda se moze onaj zuti kalk, urin dobro s cetkom ocistit.
isto zahrdano zeljezo, ako se aluminium folija stavi zguzvana u colu, onda se moze hrda super skinut.




IZVORNA PORUKA: Mersy

 
Loš miris u frižideru-desi se ponekad da kada otvorimo frižider, miriše na sve i svašta. Veoma lako možemo da rješimo taj problem.
Odsjeći dio najlonske čarape, sipati 4 kašike kafe i zavezati čarapu. Staviti u frižider i svi neugodni mirisi će da nestanu.
-Mlijeko neće pokipiti ako rub lonca u kome se ono kuha namažemo puterom ili margarinom.
-Mlijeko neće zagorjeti ako u sudu u kome namjeravate da kuhate mlijeko prvo prokuhate malu količinu vode, a zatim nalijete mlijeko.
-Kajmak se neće uhvatiti na mlijeku, ako ga odmah poslije kuhanja poklopimo i stavimo u posudu sa hladnom vodom pa povremeno promješamo. Tako ćemo sve hranljive sastojke sačuvati u mlijeku.
-Mlijeko, ljeti, bez frižidera možemo sačuvati ako ga prokuhamo, rashladimo i sipamo u čiste termos boce. Ako ih nemate, lonac sa rashlađenim mlijekom pokrijte plastičnom ili alu folijom i ostavite na neko hladno mjesto.
-Zagorjelo mlijeko treba odmah preliti u drugu posudu procjedivši ga kroz čistu bjelu krpu i ostaviti da se ohladi. Neprijatan miris će se izgubiti.
-Miris pokipjelog mlijeka sa pleha će se izgubiti ako odmah kanemo nekoliko kapi sirćeta na pleh.
-Kiselo mlijeko možete sami napraviti tako što ćete u slatko mlijeko dodati par kapi limuna i 1-2 kašike kiselog mlijeka (gotovog) ili pavlake. U toploj prostoriji ili ljeti za nekoliko sati imaćete kiselo mlijeko koje poslije treba staviti u frižider.
-Slatka pavlaka lako će se ulupati ako je rashlađena, ali ne previše. Dobro je izvaditi je iz frižidera nekoliko minuta prije mućenja.
-Slatka pavlaka ne može da se umuti? Dodajte joj sirovo bjelance.
-Pravi puter ćete prepoznati na taj način što ćete u malo kuhanog mlijeka, dok je još vruće, ubaciti jedan komadić. Ako se odmah istopi, puter je pravi, dok margarinu treba malo više vremena za to.
-Sir će duže ostati svjež ako ga zamotamo u vlažnu krpu ili alu foliju.
-Sir ćemo lakše narendati ako rende namažemo uljem.
-Presječenu stranu sira treba namazati puterom i pokriti alu folijom, da se ne bi osušio.
-Kuhinjska so je svakako osnovni začin koji se dodaje jelima. Ako stavimo veću količinu soli, ona prouzrokuje veći prohtjev za jelom. Posljedice toga su štetni poremećaji, pa i gojaznost. Ako se namirnice spremaju kuhanjem, pa se sadržaj mineralnih sastojaka u znatnoj mjeri i očuva, količina soli se može smanjiti, pa čak i izostaviti. Ako iz konzerviranih namirnica želimo da uklonimo suvišnu so, ostavićemo ih neko vrijeme u vodi.
-Tvrdo meso-ako se desi da naidjete na neko malo starije meso (naročito pileće) možete da ga omekšate na sljedeći način: u vodu razmutite sodu-bikarbonu i sa tim rastvorom natopite pamučnu krpu, a zatim uvijete meso i ostavite da prenoći
-Jela kuhati na niskoj temperaturi i uvek poklopljena
Manje se gube vitamini, a i mnogo su ukusnija.
-Kamenac koji se nataložio u posudi najlakše je očisiti ako u sud sipate malo mineralne vode i stavite dva sirova krompira, pa sve to dobro prokuhate.
-Ako želite da omlet bude sočan, onda prilikom mućenja za svako jaje dodati po kašičicu vode i po kašičicu mlijeka. Pa zatim pržiti na tihoj vatri da bolje naraste.
-Salama će duže trajati u frižideru ako se uvije u aluminijumsku foliju
-Brokoli, grašak ili boranija ne kuhaju se predugo. Treba ih ubaciti u ključalu slanu vodu na pet minuta i brzo ohladiti hladnom vodom da bi sačuvali lijepu boju.
- Ulje u tavi neće prskati ako prvo stavite malo soli, pa tek onda ulje.
-Meso treba prati na brzinu, pod tekućom vodom. Nikada ga ne treba držati u vodi, jer će izgubiti veliko dio važnih sastojaka
-Pileće meso imaće hrskavu koricu ako se tokom pečenja preliva limunovim sokom razblaženim u malo vode

-preuzeto sa drugog  foruma-
 



IZVORNA PORUKA: Mersy

Znoj sa tkanine možete očistiti tako što je prije pranja potopite u hladnu vodu sa sirćetom.

Ne bacajte vodu u kojoj ste kuhali kesten. Procjedite je, ohladite i posle pranja njom isperite kosu. Tamna kosa dobiće bakarni sjaj.


Ostaci lijepka od naljepnica sa cijenama sa stakla ili plastike skidaju se bez problema običnim jestivim uljem.

 



Soku od pečenja možete dodati malo kisele pavlake, pa ćete dobiti ukusan preliv za kuhan krompir, pirinač ili rezance


Džigerica će biti mekša i ukusnija ako se na svako parče prije prženja sipa po nekoliko kapi vinskog sirćeta. Nikako ne treba soliti prije, već posle prženja, inače će biti žilava.

Male kalupe za kolače možete napraviti sami, tako što presavijete aluminijumsku fojiju nekoliko puta i oblikujete je po želji.

Ako vam je potrebno nekoliko kapi limuna ne morate zbog toga sjeći cjeli limun. Jednostavno, u kori limuna napravite mali otvor i iscjedite limuna koliko vam treba. Kako limun ostaje cjeli, možete ga upotrebiti i poslije nekoliko nedelja.

Pasulj i kupus biće ne samo aromatičniji i ukusniji, već će i manje izazivati nadimanja i gasove kod osetljivih, ako se kuhaju s dva lista lovora.

Kolači, rezanci i kremovi imaće ljepšu žucu boju ako žumanca pospete sa malo soli i ostavite dva-tri minuta da postoje. Zatim ih umutite na uobičajen način. Ne brinite, so se u kolacima ili kremu neće osjećati.

Neprijatan miris masnoće i zagorelih ostataka hrane iz pećnice uklonićete ako na dno sipate šaku soli, dok je rerna jos topla. Kasnije je operite na uobičajen način.
-preuzeto s drugog foruma-




IZVORNA PORUKA: liebevoll

Znate li slucajno kako bih mogla ocistiti flomaster sa staklene vaze? Imam jednu divnu, a neko dijete kad je bilo u gostima posaralo....user posted image



IZVORNA PORUKA: mamabb

Probaj s' acetonom ili razrijđivačem za boju - osim ako nema nekih šara koje bi se isto tako mogle skinuti.

Fuge na pločicama se odlično čiste varikinom, samo našpricaš (ja je sipam u one bočice od sredstva za čišćenje stakla) i ostaviti da djeluje 10-15 minuta i isprati - isprobano! A ako su malo potamnjele onda četkicom ili mrežom za kupanje oribati nakon kvašenja varikinom.

Crve u saksijama za cijeće unišićete čajem od zelenog orahovog lista ili divljeg kestena.

''Zadah'' iz cijevi odvoda (kade, sudopera) isprati sa većom količinom jake kipuće sapunice.

Nož koji miriše na luk izgubiće taj miris ako nož zagrijemo plamenom.






IZVORNA PORUKA: camm

Ovo sam danas nasla u jednim novinama
posto se novine ne mogu zdrzati ima par dobrih savjeta.
 
 
Čiščenje lakirane torbice
 
Navlažite komadić vate kolonjskom vodom i trljajte lak.
Kada se osuši uglancajte suhom mekom krpom.
 
 
Bjelnjak/bjelance
 
Ako bjelance ne mozete iskoristiti za neko jelo,nemojte ga bacati,
već izlupajte snjeg i njima premažite kožne predmete:
cipele,torbice,pojaseve.
Kožu potom dobro istrljajte suhom mekom krpom.
 
Da se rublje ne smrzne
 
Da se zimi rublje,ako ga sušite na balkonu,ne bi smrznulo,
u posljednju vodu za ispiranje dodajte malo soli.
 
Skupljanje staklene prašine
 
Kad se nešto stakleno razbije lako je pokupiti vece djelove ali ne i nevidljivu
staklenu prasinu koja moze biti vrlo opasna.
Golim rukama to ne smijete činiti jer se možete povrijediti.
Uzmite stoga komad ovalažene vate.Najsitnije čestice stakla
hvatat će se na vatu a prsti će ostati nepovrijedjeni.
 
Tragovi od boje na prozorskom staklu
 
Kad bojite prozore na staklima ostanu tragovi koji se kasnije teško očiste.
Prije nego što počnete bojiti premažite krizne djelove prepolovljenom glavicom luka.
Tako ćete boju kasnije lako otklunuti.
 
Sredstvo za kvalitetno čišćenje prozora
 
Izmješajte kašiku octa s vodom.
Ovom tekućinom operite prozore ioni će blistati.
 
Ukucavanje eksera u zid
 
Zid se neće oštetiti kad ukucavate ekser ako na to mjesto prethodno
zaljepite komadić selotejpa.
 
Čišćenje naslonjača
 
Stolice i naslonjače od kože očistite pivom.
 
Cvjetovi pivopije
 
Bolja cvatnja postiže se ako cvjet
povremeno zalijete razblaženom pivom...
 
Nadam se dace ovo biti korisni naši savjeti :))



IZVORNA PORUKA: Golubica

PECIVA, KOLAČI, SLATKIŠI, VOĆE
Svež ananas koji ne možete da iskoristite odmah možete da ostavite na tanjirić posut šećerom, isečenom stranom na dole i stavite u frižider. Ovako ostavljen ananas može da stoji veoma dugo.

Jabuke za jela se biraju ovako: za slatka jela kiselkaste, a za slana, ma koliko to čudno zvučalo, one slađe. Slatke jabuke su brašnjave i bolje se uklapaju sa slanim, začinjenim jelima.

Kolače koji su se zalepili za pleh lako ćete izvaditi ako pleh na trenutak postavite iznad suda u kojem vri voda.user posted image

Staro i tvrdo pecivo biće opet sveže ako ga stavite u suv zemljani sud koji zatim zagnjurite u vruću vodu. Pecivo izvadite kada se voda ohladi.

Da kuglof izađe iz modle izvrnutu modlu položite na tanjir i prekrijte je vlažnom krpom. Ako kuglof ne ispadne, blago protresite modlu, zajedno sa tanjirom.user posted image

Svež i vruć kolač ili hleb lakše ćete iseći zagrejanim nožem. Torta se najlakše reže koncem ili tankom hladnom žicom.

Hleb je najbolje čuvati u metalnoj kutiji sa rupicama koje omogućavaju protok vazduha. Nikako ga ne treba ostavljati u salvete, papirne ili plastične kese.

Da bi tortu lakše postavili na sredinu tanjira tanjir pre postavljanja torte pokvasite. Tako će torta lako skliznuti na sredinu.

Kolači neće zagoreti odozdo ako po dnu rerne pospete suvu kuhinjsku so.

Ako se slatka pavlaka teško muti dodajte joj komadić maslaca. Masnoća olakšava stvaranje pene.

Čvrst šlag najjednostavnije ćete dobiti ako u njega stavite kremfiks. Moze da se kupi u svim nasim prodavnicama. Primenite ga prema uputstvu u kesici. Jednako je efikasan kod pripremanja slatke pavlake kao i kod pravljenja veštačkog šlaga.

Krompir u musaki biće sočniji ako ga prethodno oljuštite, isecete na kolutove i ostavite preko noći da stoji u frižideru, potopljen u mleko. Isto mleko kasnije možete da dodate ulupanim jajima i time prelijete musaku.

Sosovi će biti zdraviji, ukusniji i gušći ako u njih dodate sitno seckanu zelen za supu i sve raskuvate.

Viršle će sačuvati lepu, prirodnu boju ako u vodu u kojoj se kuvaju dodate malo mleka.

So se neće zgrudvati ako u teglicu dodate nekoliko zrna pirinča.

Toplu, masnu supu najbolje ćete procediti ako je presipate u sud preko čiste krpe ovlažene u hladnoj vodi. Sva masnoća zadržaće se na krpi.user posted image

Jelo će se brže skuvati ako ga kuvate u poklopljenom sudu!

Da ulje ili mast ne bi prskali pri prženju dodajte malo soli u posudu.

Da se čorba u letnjem periodu ne bi brzo pokvarila dok je još vrela dodajte joj "na vrh noža" sode bikarbone.

Da pečenje ne bi zagorelo ili se presušilo prekrijte ga masnom hartijom preko koje ćete raširiti pak-papir. Isto važi i za kolače.

Da se kiseli kupus, gulaš paprikaš i sl. dobro skuvaju i budu sočni i mekani možete ispod poklopca staviti masnu hartiju.

Kad jelo zagori šerpu odmah skinite sa šporeta, okrenite poklopac naopako i tako poklopljenu šerpu spustite pod mlaz hladne vode 10-ak minuta. Jelo preručite u čistu šerpu i miris zagorelog se neće osećati.

user posted image Presoljeno pečenje uvite u čist salvet pokvašen vodom. Preko salveta pospite malo soli, pa sve stavite u veći sud i poklopite. Posle pola sata skinite salvet. Na njemu će se obrazovati sitni kristali soli izvučene iz pečenja.


Mikrotalasnu pećniću ne treba koristiti za spremanje hrane nego SAMO ZA NJENO PODGREVANJE. U njoj se NE SME KORISTITI METALNO POSUĐE - sve ostalo je dozvoljeno. Ipak, treba izbegavati plastične sudove, zbog opasnosti od topljenja. Znači - PORCELAN, KERAMIKA i STAKLO.

Sud u kojem je zagorelo jelo najlakše ćete oprati ako u njega nalijete slanu vodu i ostavite da odstoji nekoliko sati. Proces možete ubrzati ako slanu vodu u šerpi zagrejete i ostavite da ključa nekoliko minuta.

Talog sa posuđa uklonićete ako u posuđe sipate mešavinu sirćeta i soli i ostavite da stoji oko dva sata.

Tup nož naoštrićete ako sečivom nekoliko puta pređete preko ispupčenog oboda na dnu porculanskog tanjira.

user posted image Kada se čaše zaglave jedna u drugoj donju čašu spustite u toplu vodu, a u gornju uspite hladnu vodu i... To je to!

Da čaša ne bi pukla kada u nju uspete vruću tečnost čašu postavite na drvenu podlogu i vlažan salvet, a u nju stavite kašičicu. Pre sipanja možete takođe čašu zagrejati na pari.

Da vrata ne bi škripala, a fijoke zapinjale preko šarki i mesta gde zapinje pređite grafitnom olovkom.

Prozore ćete lakše oprati i postići bolji sjaj ako u vodu za pranje dodate šaku soli.

Starom ćilimu povratićete boju ako ga pospete sitnom solju, dobro očetkate, istrljate mokrom krpom i kad se osuši usisate.

Da cveće brzo ne uvene U vodu za cveće dodajte jedan aspirin. Svaki dan podsecite drške 1-2 cm. Cveću koje je već počelo da vene zamočite 1/3 stabljika u ključalu vodu i ostavite dok se voda ne ohladi. Popareni deo stabljika odsecite, a cveće stavite u svežu vodu. Ako baš "ne upali"... Cveće je ionako već počelo da vene!

Veštačko cveće se najbolje čisti od prašine fenom za kosu.

Abažuri za lampu od tekstilnih materijala najbolje se čiste od prašine fenom za kosu ili usisivačem, tako što ćemo ga smanjiti na minimum i skinuti papučicu, tako da ostane samo cev.






IZVORNA PORUKA: alisa grabus

Da bi se bjelance bolje umutilo treba ga mutiti direktno iz frizidera, sto hladnije.
Limun ili kafa u frizideru pomazu otklanjanju neugodnih mirisa.
Ako se tjesto zalijepi za salvetu i tako osusi, toplom vodom nakvasiti salvetu sa druge strane i sve se da skinuti.
Za ravnomjerno rezanje kolaca ili hljeba ostricu noza treba premazati margarinom ili pak nakvasiti.
Da bi se kuhano jaje lakse oljustilo treba u vodu dok se kuha dodati soli.
Da ne bih prala zavjese poslije svake ispusene cigarete ja malo omeksivaca sipam sa vodom u onu posudu sa prskalicom i tako poprskam zavjese po potrebi. Tako uvijek mirisu kao da su tek oprane.
Ovo su stvari koje ja radim po potrebi, a nisam ih nigdje procitala nego su to iskustva nekih ljudi. A sve su isprobane i efikasne.




IZVORNA PORUKA: dinaa

Necete vjerovati ali ja tv ekran ocistim arfom.Iskljucim ga i "izarfam"i uglancam nigdje mrljice,onim arfom za staklo. 



IZVORNA PORUKA: camm

 ako su blizu radijatori i ako se pusi,onda se mora skoro svaki dan cisititi .
ja sa stelaksom za stakla brisem,a kada preskocim koji dan
onda stavim dvije-tri kapi ferija i tople vode ,cistim ga sa magicnom krpom.user posted image
mada ovi sada LCD.manje privlace prljavstinu.
al zato onaj u sobi je katastrofa svaki dan od curicinih prstica,nekad nema cega nema na ekranu.user posted image user posted image
 
 
 
 
 
 



IZVORNA PORUKA: dina_89

evo nesto sto ja nisam znala user posted image

da bi se bjelance dobro umutilo ne smije ni trunkica zumanceta biti u njemu;

ja sve staklene povrsine cistim starim novinama i arfom super je prozore uvjek tako perem



IZVORNA PORUKA: camm

i posuda ne smije biti plasticna nego ona limenauser posted image
 
http://www.meli.com.hr/savjeti.php


http://www.svastara.com/saveti/?savet=1032
http://www.gastronomija.netfirms.com/saveti.html
jos neki pa nek se nadju.user posted image


IZVORNA PORUKA: dina_89

super ovo da posuda treba biti suha i limena nisam znala,

tek sad cu znati umutiti bjelanceuser posted image user posted image user posted image



IZVORNA PORUKA: noaa

prasinu sa tv-a cistim vodom sa malo omeksivaca za ves provjereno pali bar kod mene





_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Kratki savjeti za domaćice
7.2.2010 14:54:51   
Ilhana RR
Hej drage, nesto razmisljam... Pa skonta da ovo mozda olaksa mnogima.

Moja susara za ves stoji u kupatilu, iznad masine za ves... ja kad imam par masina da perem prvo operem posteljine i tako to i stavim u masinu za susenje... onda operem nesto na 40 i stavim onaj stalak strik u kupatilu i stavim ves na to da se susi... posto mi masina radi iznad ugrije kupatilo ko ista i naravno iz nje puse tolije koje znaci da jednom turom susenja posteljine osusi mi se sve na striku....

Pa reko da vam podijelim moj savijet, ako zelite da vam se ves brze susi a nesmije u susaru... ;)



_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Kratki savjeti za domaćice
28.5.2010 18:11:22   
acudesa
post sa: Potreban mi je savjet, hitno
IZVORNA PORUKA: Mirkica

evo jedan savjet za domacie , nisam znala gdje da napisem pa evo ovdje .
Vec duze vrijeme mi smrdilo iz usisivaca ma ugusi kada usisavam iako mi je usisivac godinu dana star opet izlazi onaj smrad , promjenim i kesu i sve ocistim opet smrdi i kaze meni jedna zena da pospem po tepihu praska za ves onako jednu casu i ja to uradim i stavrno onaj smrad nista od njega :))).
Eto ovo d apodjelim sa vama da ako ima ko slican problem da zan sta ce :).
Prebacite me ako sam na pogresnoj temi...



_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Kratki savjeti za domaćice
4.6.2010 16:36:20   
acudesa
post sa: praktični savjeti
IZVORNA PORUKA: salmy

Drage moje nesto sam razmisljala da postavim ovu temu!
Molim moderatore da me prebace ako postoji slicna tema,a trazila sam pa ne nadjohuser posted image user posted image
Po prirodi volim eksperimentisati i sebi olaksavati pojedine poslove! tako cu iznijeti par kvalitetnih savjeta sto mi  koriste i olaksavaju
Ispod stalka za peglanje sam postavila alu foliju,zadrzava toplotu i bolje se pegla ves
U serpicu za prokuhavanje vode prokuham  sirce i skine se kamenac za sekund
U toku zime vrele  radijatore  predjem prstima utopljenim u aromaticno ulje i mirise cjeli stan
U obicnu spricu naspem limunov sok sa kombinacijom vode i naprscem prostoriju,osvjezi je i da joj ugodan ambijent
Cvijece zalijem kiselom vodom( kad je pri kraju ) ona joj daje hranu 
Prvim sama piling za ruke: stavim malo secera dodam maslinovo ulje ili limun i protrljam par minuta,ruke budu njezne i mekane!
Kad se sjetim jos svojih "adeisa" javim vam
Ako Vi imate savjeta voljela bih cuti!





< Poruku je uredio acudesa RR -- 4.6.2010 16:37:22 >


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: savjet za domaćice
12.6.2010 21:51:46   
acudesa
Trulex...ubacite u dio gdje se pere escajg u mašini za suđe, povremeno...super ga opere od bakterija...oprobalauser posted image

Sirće skida sav kamenac...ja nakiselim flašice od malog-sijaju...uhh...malo ga naspem na krpu sa deterdžentom i operem sudoper.....

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: savjet za domaćice
13.6.2010 0:50:36   
mama2009
kako ocistiti mikrovalnu
U zdjelicu usuti vodu i sirce ,staviti u mikrovalnu i ukljuciti na najjacu snagu nekih 3-4 min da dobro prokuha.
Nakon toga uzeti krpu i dobro izbrisati.
Kod jačih zaprljanja postupak ponoviti.

kako se rijesiti mirisa duhana iz prostorije
preko noci ostaviti 3-4 mokra peskira u sobi.......ujutro ni traga smradu ......
naravno peskire operite poslije user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image




_____________________________

Princeza dosla 05.02.2010

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: savjet za domaćice
13.6.2010 1:29:12   
mama2009
prosto ne znam sta da vam napisem,jednostavno nisam vise imala etericnog ulja i rodila se ova ideja-od tada ulje i ne kupujem,a moja kuca mirise na moj način

u posudu za etericno ulje nasuti mjesavinu vode i omeksivačc pola-pola, upalim svijecu i mirise po mojoj zelji user posted image  user posted image  user posted image


miris za kucu No2

5 stanglica cimeta
4 lovorova lista
2 kasicice karanfilica (klincica)
1 limun
1 narandza
1 litar vode
Limun i narandžu isjeći na kolutove, staviti sve sastojke u lonac sa vodom i kuhati toliko dugo dok vam sva kuca ne zamirise user posted image Kad vam je dosta mirisa, saspite sve u jednu teglu, cuvajte u frizideru i po potrebi opet zagrijte, a mjesavinu mozete sipati i u mirisne lampice






_____________________________

Princeza dosla 05.02.2010

(odgovor članu mama2009)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: savjet za domaćice
13.6.2010 2:18:24   
acudesa
ma, bravo..no commentuser posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu mama2009)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: savjet za domaćice
23.6.2010 17:23:10   
leona81
kako prati cetku za wc solju? negdje sam citala da je potopim u domestos???jel ucinkovito? a drugo kako cetku za kosu oprati? 

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: savjet za domaćice
23.6.2010 17:28:32   
anidla
IZVORNA PORUKA: leona81

kako prati cetku za wc solju? negdje sam citala da je potopim u domestos???jel ucinkovito? a drugo kako cetku za kosu oprati? 


ja je bacim pa kupim novu kad dotraje, a dok je kortistim redovno mijenjam vodu iz one posude u kojoj stoji cetka...stavim u nju malo domestosa i malo nekog mirisnog sredstva,npr Ajax citrus.




_____________________________

You may only be a person in this world, but for someone, you are the world ¦ ¦ ¦

09.11.2009 :) Noa



07.01. prohodali :)

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *