|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:54:59   
N_N
Jasno da svaki roditelj zna šta je najbolje za njegovo dijete, to je neupitno, i ja sam mislila da znam user posted image Kažem, da mi je vratiti vrijeme ne bih S upisala u školu sa 5 god. i 11 mj. već sa 6 god. i 11 mj. zato što samim polaskom u školu dijete upada u "mašinu". Igra se i dalje, to je neupitno, ali se više ne igra onoliko koliko želi, na prvom mjestu su, umjesto dotadašnje igre, školske obaveze koje će je od upisa u školu pratiti jakooo dugo. Ni na đta ne bi zakasnila da je škola prolongirana godinu kasnije a ta godina djetinjstva bi joj itekako značila. Ali..... gotovo sada, šta je tu je user posted image
Bilo kako bilo, svim prvačičima želim uspjeh i sreću u školi i surovu dobrodošlicu u svijet obaveza.
Sretno!

_____________________________

I nogom u guzicu je korak naprijed!

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:55:45   
mama75
IZVORNA PORUKA: dinaa

Ko je uopste spominjao plan i program,sto se mene tice dajte djecu od cetiri godine u skolu,ja samo ne vidim razlog zasto dati dijete u skolu ako vas zakon ne obavezuje da date.

Ili zasto ne dati ako te isti taj zakon obavezuje da das?

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:57:46   
mama75
IZVORNA PORUKA: N_N

Jasno da svaki roditelj zna šta je najbolje za njegovo dijete, to je neupitno, i ja sam mislila da znam user posted image Kažem, da mi je vratiti vrijeme ne bih S upisala u školu sa 5 god. i 11 mj. već sa 6 god. i 11 mj. zato što samim polaskom u školu dijete upada u "mašinu". Igra se i dalje, to je neupitno, ali se više ne igra onoliko koliko želi, na prvom mjestu su, umjesto dotadašnje igre, školske obaveze koje će je od upisa u školu pratiti jakooo dugo. Ni na đta ne bi zakasnila da je škola prolongirana godinu kasnije a ta godina djetinjstva bi joj itekako značila. Ali..... gotovo sada, šta je tu je user posted image
Bilo kako bilo, svim prvačičima želim uspjeh i sreću u školi i surovu dobrodošlicu u svijet obaveza.
Sretno!

user posted image Taman tako nesto htjedoh napisati. Slicno, ne isto user posted image Svako  misli da zna sta je za njegovo dijete najbolje. U svakom slucaju sretno svima!

(odgovor članu N_N)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 11:58:26   
dinaa
IZVORNA PORUKA: mama75

IZVORNA PORUKA: dinaa

Ko je uopste spominjao plan i program,sto se mene tice dajte djecu od cetiri godine u skolu,ja samo ne vidim razlog zasto dati dijete u skolu ako vas zakon ne obavezuje da date.

Ili zasto ne dati ako te isti taj zakon obavezuje da das?


Vidi mene zakon nije obavezivao jer moje dijete nije 1.septembra imalo punih 6 godina,nego 4.novembra i kud zuriti?


_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 12:05:25   
HanaBana
IZVORNA PORUKA: mama75

IZVORNA PORUKA: HanaBana

IZVORNA PORUKA: mama75

IZVORNA PORUKA: dinaa

IZVORNA PORUKA: mama75

evo odgovora po redu:
1. Postoje i privatni vrtici u kojima je organizovan produzeni boravak.
2. Zadacu i rucak obavi u tom istom produzenom boravku, pa tako vec u 17 moze izaci vani dok mama sprema "ranu veceru" ili "kasni rucak". Izadje sat-sat i po i onda rade ovo sto ti radis od 16h. Navece je spavanje u 21 ili22, zavisi koja je smjena. Ili ako je na treningu, onda nema izlaska s rajom oko kuce.
3. Svakom se cini da je skola koju njegovo dijete pohadja strozija i da ima strozije kriterije.
4. Dijete od 7 godina u prvom razredu je isto za uciteljicu kao i ono od 6. Ako jednom nesto dopusti, onda mora i drugome.


Dijete od 7 godina u prvom razredu ako prije zavrsi ono sto im je zadano dobit ce drugi zadatak da radi,pise,crta ali nesmije da hoda po razredu i ometa cas,dok dijete od 5,5 godina pocne plakati jer ne moze da uradi sto se trazi od njega,jer mora da prohoda po razredu na pitanje zasto majka ce reci pa jos je maliuser posted image ovo sam licno cula i vidjela tako da nije rekla-kazala.


Eto sada bi trebalo praviti 3 nastavna plana i programa za 1 razred: za djecu od 5, 6 i 7 godina?


Ne trebaju 3 nastavna plana nego organizovati nastavu na 3 nivou sto zavisi od spretnosti/obucenosti uciteljice/nastavnice.

ma da naravno! Posebno s obzirom na platu koju imaju i na odnos roditelj-nastavnik. pa jel mislis da ne bi odmah dosla majka tog 7-godisnjaka da pita sto to njeno dijete ima vise zadataka od druge djece? Eto, prosvjetni radnici trebaju sada da ispastaju nase hirove zato sto mi hocemo da nam dijete krene ranije ili kasnije u skolu. Sega!



To je nesto sto oni koji zele mogu nauciti tokom studija Pedagogije. Nema tu sta majka da pita nastava se prilagodjava ne uzrastu nego sposobnostima djeteta jer nije nuzno da sva djeca od 7 godina imaju istu sposbnost. Nema to veze sa platama, to ima veze sa samom zainteresovanoscu ucitelja/nastavnika. To mozda u prvi mah izgleda teze ali je u konacnici punoooooo lakse i znam mnogo nastavnika koji to koriste i ne kukaju na platu niti imaju primjedbe roditelja. Svi mogu biti odlikasu shodno svojim sposobnostima a ne omalovazavati ih i svu djecu trpati u jedan kos.
Da ne dusljim jer odoh OT.

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 12:06:43   
hanabanana
user posted image user posted image

Tako to radi struka.

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 12:09:38   
Blue rose RR
U vremenu kada djeca nemaju kvalitetni nastavni kadar (čast izuzecima), kada još uvijek u nastavnom planu stoji da je važnije da dijete iz geografije zna količinu pšenice koju je Ukrajina proizvela, negoli gdje se geografski nalazi smješten Počitelj, kada je učiteljima bitnije kako pretamburati 45 minuta časa, a da im nije važno da li su kvalitetno prenijeli "znanje" (opet čast izuzecima), kada smo ukinuli služenje vojnog roka, ikada je vrijeme izlazaka se pomjerilo sa 19,00 na 23,00 - ne pada mi na pamet da je puštam ranije u školu.

Sreća da će mi ostati 500 KM -ova u džepu, pa neću platiti kaznu, jer je rođena krajem oktobra, i ne podpada pod obveznike ove godine, nego ću je poslati iduće godine.

Dobro se sjećam da smo i u naš vakat kretali u školu, a da su većina znala osnove kada je riječ o pisanju brojeva i slova - ovdje ne mislim na čitanje, i nije bilo ni upitno da li će se roditelj potruditi da nas nauči osnovama. Možda to tada nisu znali objasniti, ali djeca su lakše prepguravali stres početka novog razdoblja svog ionako narednog burnog školskog života (sjetite se one pšenice iz Ukrajine sa početka priče).

Pustite mi priče današnjih kvazi psihologa, savremenih studija i budiBogsanama razmišljanja ljudi koji su nas i doveli do ovakve uSrane civilizacije Novog doba.

Dok je dijete nek se igra, kada krene u školu ima da joj to bude na prvom mjestu, jer joj je to hljeb u rukama.




_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Na upisu u skolu?
14.4.2011 12:11:33   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: hanabanana

user posted image user posted image

Tako to radi struka.

taman takouser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 9:53:40   
muzika28
A da li upisati dijete sa 5 godina i 11 mjeseci ili sa 6 godina i 11 mjeseci? :) Lomim se :)

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 9:54:50   
MicoTico
IZVORNA PORUKA: muzika28

A da li upisati dijete sa 5 godina i 11 mjeseci ili sa 6 godina i 11 mjeseci? :) Lomim se :)

ja bih sa 6 i 11mj.
Moja curica je krenula sa 6 i 9 mjeseci, iako je bila spremna i godinu prije. Opet bih isto uradila.

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 9:58:43   
salmy

IZVORNA PORUKA: muzika28

A da li upisati dijete sa 5 godina i 11 mjeseci ili sa 6 godina i 11 mjeseci? :) Lomim se :)

mi se uopste ne lomimo upisacemo ga taman takouser posted image aBd ako prodje prijemni

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 10:00:12   
muzika28
Ima li jos djece u razredu rodjene u septembru, oktobru, novembru prethodne godine? Jer, znaci da ide sa generacijom u kojoj je vecina naredno godiste? Cisto, da ne bude bas sam "najstariji"? :)

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 10:00:45   
Lady26

IZVORNA PORUKA: muzika28

A da li upisati dijete sa 5 godina i 11 mjeseci ili sa 6 godina i 11 mjeseci? :) Lomim se :)

Ja se ne bih lomila user posted image

_____________________________

L. 04.12.2009.
E. 19.03.2015.
Moje princeze

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 10:01:02   
muzika28
Je li sa 5g i 11?
IZVORNA PORUKA: salmy


IZVORNA PORUKA: muzika28

A da li upisati dijete sa 5 godina i 11 mjeseci ili sa 6 godina i 11 mjeseci? :) Lomim se :)

mi se uopste ne lomimo upisacemo ga taman takouser posted image aBd ako prodje prijemni


(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 10:03:17   
MicoTico
IZVORNA PORUKA: muzika28

Ima li jos djece u razredu rodjene u septembru, oktobru, novembru prethodne godine? Jer, znaci da ide sa generacijom u kojoj je vecina naredno godiste? Cisto, da ne bude bas sam "najstariji"? :)

Moja M nije najstarija, rođena je u decembru. Ima više u razredu mlađih, ali ima i starijih.
I kave veze ima hoće li biti najstariji? Pa lakše mu se izboriti s mlađim od sebe nego suprotnouser posted image

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 10:03:50   
Emica_sa
moj ce ici sa 6 godina i 10 mjeseci

_____________________________

Hello, it's me...

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 10:05:12   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: muzika28

Ima li jos djece u razredu rodjene u septembru, oktobru, novembru prethodne godine? Jer, znaci da ide sa generacijom u kojoj je vecina naredno godiste? Cisto, da ne bude bas sam "najstariji"? :)

Biće i ove godine kao i prethodnih godina iz dvije godine rođenja generacijski upisanih...
Znači 2008 i 2009 godina zajedno...
I bivalo je i prije...kod moje kćeri starije koja je u junu 2006 rođenja i morala krenuti dosta je djece iz oktobra i novembra i decembra 2005 sa njom :)
dok sa mlađom vidim kroz vrtić da će krenuti dosta 2008 godišta...a ona je februar 2009 pa je malo u boljoj poziciji zakonskoj nego joj je seka bila...


a ja bih svakako uvijek išla na 6. godina i 11 mjeseci...ne žurim nigdje niti želim da one žure...no upisivala sma kako zakon dozvoljava najdalje da mogu doma da ih držim:)

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 10:07:18   
salmy
IZVORNA PORUKA: muzika28

Je li sa 5g i 11?
IZVORNA PORUKA: salmy


IZVORNA PORUKA: muzika28

A da li upisati dijete sa 5 godina i 11 mjeseci ili sa 6 godina i 11 mjeseci? :) Lomim se :)

mi se uopste ne lomimo upisacemo ga taman takouser posted image aBd ako prodje prijemni



5 godina i 11 mj....meni je to odnosno nama dvoma logicno...mjesec dana nista ne predstavlja...jer sa 6 i 11 to bi po nama bilo previse....znaci imace 15 godina u 9 razredu...momak/cura jbt jos pubertet..strava

no na forumu neces dobiti neki adekvatan odgovor..jer koji su za da ide ranije ce reci ok..a koji su protiv naci ce milion razloga da ne ide..slicno kao sa "vakcinama" moj savjet uradi kako TI mislis...savjete ne svhataj olako..kao i ovaj moj

sretno kako god odlucis
od kuma sin je krenuo sa 5 godina i 10 mj...sad ide u srednju skolu nista mu ne fali to je momcina od skoro 2 metra i cipelama 45user posted image

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 10:07:38   
muzika28
Ma i ja sam blize varijanti cekati jos jednu godinu zbog obaveza koje pocinju i od tada nikad ne prestaju, ali s druge strane ne zelim da se on osjeca "drugaciji", kao eventualno najstariji. Zato se lomim :)

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 10:42:08   
MicoTico
IZVORNA PORUKA: salmy

....znaci imace 15 godina u 9 razredu...momak/cura jbt jos pubertet..strava

.........



no na forumu neces dobiti neki adekvatan odgovor..jer koji su za da ide ranije ce reci ok..a koji su protiv naci ce milion razloga da ne ide..slicno kao sa "vakcinama" moj savjet uradi kako TI mislis...savjete ne svhataj olako..kao i ovaj moj


Za ovo prvo, ne kontam šta je problemuser posted image

Za ovo drugo se slažem.

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 11:31:22   
lulaloo

IZVORNA PORUKA: muzika28

Ma i ja sam blize varijanti cekati jos jednu godinu zbog obaveza koje pocinju i od tada nikad ne prestaju, ali s druge strane ne zelim da se on osjeca "drugaciji", kao eventualno najstariji.


Moze biti drugaciji i ako bude najnizi. Ili najvisi. Ili ako je jedini sa naocalama u razredu. Ili ako muca. Ili ako ne izgovara slovo R. Ili ako je povucen. Ili ako je najglasniji. Uvijek moze biti drugaciji.


(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 11:36:08   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: lulaloo


IZVORNA PORUKA: muzika28

Ma i ja sam blize varijanti cekati jos jednu godinu zbog obaveza koje pocinju i od tada nikad ne prestaju, ali s druge strane ne zelim da se on osjeca "drugaciji", kao eventualno najstariji.


Moze biti drugaciji i ako bude najnizi. Ili najvisi. Ili ako je jedini sa naocalama u razredu. Ili ako muca. Ili ako ne izgovara slovo R. Ili ako je povucen. Ili ako je najglasniji. Uvijek moze biti drugaciji.




Slažem se...
Moja će curica biti veliko dijete...krupnija je za svoj uzrast...al je i rijetko plave skoro pa bijele kose ljeti...
tako da njena posbenom u tom smislu nije bila moje opredjeljenje nikako da je dam prošle godine...
a isto tako super čita piše i sa starijom sekom je toliko toga naučila da je uredno mogla biti prvačić no ja stavrno ne smatram da godinu života u školi treba igrom zamjeniti pa sve nek sam posljednja na svijetu koja tako misli...moja djeca-moja pravila :) svako nek radi kako misli da je najbolje...to poštujem

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu lulaloo)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 11:41:41   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: muzika28

Ima li jos djece u razredu rodjene u septembru, oktobru, novembru prethodne godine? Jer, znaci da ide sa generacijom u kojoj je vecina naredno godiste? Cisto, da ne bude bas sam "najstariji"? :)

Biće i ove godine kao i prethodnih godina iz dvije godine rođenja generacijski upisanih...
Znači 2008 i 2009 godina zajedno...
I bivalo je i prije...kod moje kćeri starije koja je u junu 2006 rođenja i morala krenuti dosta je djece iz oktobra i novembra i decembra 2005 sa njom :)
dok sa mlađom vidim kroz vrtić da će krenuti dosta 2008 godišta...a ona je februar 2009 pa je malo u boljoj poziciji zakonskoj nego joj je seka bila...


a ja bih svakako uvijek išla na 6. godina i 11 mjeseci...ne žurim nigdje niti želim da one žure...no upisivala sma kako zakon dozvoljava najdalje da mogu doma da ih držim:)


potpis....


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 11:53:03   
new mama
Moje dijete je krenulo sa nepunih 6. godina i nisam se pokajala što sam je dala u školu. Rodjena 15-og Septembra .Mogla je ostati do iduće, ustvari već ove godine, ali sva djeca iz njene grupe iz vrtia su krenuli pa sam i ja nju dala.Većina ih ide sad i u razred zajedno.U razredu ima 2007 i 2008 godište većinom, a ima curica i 2009 čak.
Ovo je mač sa dvije oštrice , što se tiče upisa, ali svaki roditelj zna najbolje sta je dobro za njegovo dijete.
Mada sam ja razgovarala sa roditeljima koji su dali kasnije dijete u školu, pa eto ima da su se pokajali, djeci dosadno na času, pa sad mladju djecu hoće ranije da upišu, tako da ima svega, nije baš da je uvijek ispravno ako je kasnije krenulo da će se pokazati kao dobro.

< Poruku je uredio new mama -- 17.2.2015 11:57:57 >


_____________________________

A&V ~moje sve na svijetu ~


(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Na upisu u skolu?
17.2.2015 11:53:37   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: muzika28

A da li upisati dijete sa 5 godina i 11 mjeseci ili sa 6 godina i 11 mjeseci? :) Lomim se :)

ja sam tacno tako upisala kcerku...rodjena u oktobru..trebas procijeniti "zrelost" i spremnost djeteta..ona je super napredna bila i tako sam se odlucila, isto tako nisam iskljuciva, sin mi je jos mali...da bi procijenila..ukoliko i on bude spreman upisat cu ga, ako ne, sacekat cu godinu dana.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu muzika28)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *