|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: nena, nana ili majka?
17.8.2008 21:45:17   
HINDA
NEBITNO
bitno je koju ljubav ista pruza


vrlo zanimljivo i interesantno, izgleda da sam ja sebicna majka jer jako mi je stalo da se zna.

(odgovor članu iva1974)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: nena, nana ili majka?
18.8.2008 8:41:44   
Blue rose RR
Kikica mamu mm zove nana, dok moju mamu zove majka (s obzirom da je ona izrazila želju, kako je postala nena/nana/majka pod mlade dane).user posted image
A što se tiče pitanja zašto "majka"...hmmm....?

Vjerujem da je to izraz koji krasi govornu baštinu našeg područja, još jedan biser u nizu koji ima lijepo značenje, i ne vidim razlog zašto bi se nipodaštavao, ili izbacio iz upotrebe, meni se strahovito sviđa.

S druge strane ja lično, ne poistovjećujem naziv mama i majka (kada se tiče ovog konkretnog slučaja), jer razlika između majke (mame) i majke (nane/nene) je u dugom naglašenom - a, odnosno u samom izgovoru.
Sve u svemu svako ima pravo izboru, npr. svoju svekrvu zovem majka (ono što se u datoj temi smatra kao nana/nena), a nikako je ne mogu zvati mamom.



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu HINDA)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: nena, nana ili majka?
18.8.2008 9:14:22   
mamyca
Nena i dedo,ili deko,mada mi je Hamza jos mali,pa ne zove ih jos nikakouser posted image ,a i kad ih bude zvao aBd,bit ce mi vazno samo da bude ljubavi izmedju njih.Ja sam jednu zvala nena a drugu baka,i posve mi je to svejedno.user posted image

_____________________________

Hamza 11.3.2008.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: nena, nana ili majka?
18.8.2008 9:17:38   
nesanica
Stariji i moje i roditelje od mm zove nana i dedo.

(odgovor članu mamyca)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: nena, nana ili majka?
18.8.2008 18:15:44   
lamka
roditelje mm lamija zove djed i nena a isto tako i svekrovu mamu zove nena kao i mi
a moja mama je nana i da je moj otac ziv bio bi dedo kako su ga zvala i ostala unucad



_____________________________

Lamija duša duše moje
21.08.2006

(odgovor članu nesanica)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: nena, nana ili majka?
20.8.2008 9:41:56   
lida
Moja mama -majka

svekrva-nana

svekar-dedo

Kod nas u Travniku je najćešće majka i to mi uopšte ne smeta



_____________________________

Irhana 28.11.1999.

Mirza 26.04.2008.

(odgovor članu lamka)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: nena, nana ili majka?
20.8.2008 9:48:51   
dinaa
Nazalost ja nemam mamu pa moja djeca imaju samo jednu nanu i tako je i zovu,a da imaju i drugu i ona bi bila nana,a nase oceve zovu dedo.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu lida)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: nena, nana ili majka?
20.8.2008 10:13:55   
Okarica
IZVORNA PORUKA: maryam amina



Vjerujem da je to izraz koji krasi govornu baštinu našeg područja, još jedan biser u nizu koji ima lijepo značenje, i ne vidim razlog zašto bi se nipodaštavao, ili izbacio iz upotrebe, meni se strahovito sviđa.




Ja sam i maminu i tatinu mamu zvala majka i nadam se da će i moja curica moju mamu i svekrvu zvati isto tako. Meni su mama i majka uvijek bila dva odvojena termina. Nana mi se nikad nije sviđalo, valjda zato što nisam navikla na taj izraz. Ja sam rođena u B. Luci, a tamo smo svi govorili "majka" pa mi je taj izraz nekako bliži, a ne bih diskutovala o tome šta je pravilno i kako treba. Ipak postoje lingvisti koji to bolje znaju. Zato se u potpunosti slažem sa Maryam Aminom, kada je u pitanju bogatstvo našeg jezika.
Pozdrav svima!

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: nena, nana ili majka?
29.8.2008 19:46:14   
hanabanana
Moja djeca imaju dvije majke i nažalost jednog dedu.

U kraju u kojem sam ja odrasla uvijek se zvala majka, rijetko ko nana. Ja sam svoje zvala majka i dido.

(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: nena, nana ili majka?
29.8.2008 21:30:52   
ziki
Ipak samo je jedna majka!!
To je i moje misljenje. Nigdje u dokumentima ne pise ime mame nego ime majke,a mama je samo skracena verzija..
Tarik ce aBd moju mamu zvati bika, tako sam ja zvala njenu itd a mog oca dedo, svekrva je nana, mada je imala neodoljivu zelju da bude majka...user posted image zeznula je mala unuka od 1.5 god koja je sama prozvala nana


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: nena, nana ili majka?
29.8.2008 21:36:33   
jasmina_mm
moj sin iako jos ne prica cini mi se da ce svekrvu zvati nana jer je vec svi tako zovemo i samo nju i ima
a ja sam svoje zvala nena i majka

_____________________________

dusha mamina 11.10.2007.

upravo zato sto je tako topao, osmjeh je ljepsi od bilo kojeg cvijeta na svijetu....

(odgovor članu iva1974)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: nena, nana ili majka?
1.9.2008 14:13:46   
ElmaB
Kod nas je majka! Tako je htjela Tea, a moja mama se slozila s njom!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu jasmina_mm)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: nena, nana ili majka?
16.9.2008 23:57:37   
lejlašh
Ja veoma volim taj naziv majka, tako sam zvala maminu mamu, i on mi ima posebno značenje. I moje će dijete aBd, zvati moju mamu tako, mislim da u tome nema ništa ružno, mene to odmah podsjeti na moju majku i njenu pojavu koja je zračila ljubavlju. Mama je mama, a majka - majka,to je stvar navike i odgoja.

_____________________________

Merjem, 11.11.2007.
mamina sultanija
Arman, 23.07.2010.
mamin pasha

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: nena, nana ili majka?
21.11.2008 10:28:09   
merimaa
moj zove nana i ded........a zasto zovu nene majka zna se sta je majka!

_____________________________

Vedad 11.05.2007 najljepsi dan u mom zivotu!

(odgovor članu HINDA)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: nena, nana ili majka?
21.11.2008 11:42:30   
tweety
Moj sin i moje roditelje i od MM zove isto,znaci nena i deda,samo sto nije ono razvuceno nego nenna i dedda,malo brza verzija user posted image

_____________________________

Prince `05
Princess `08

Ente kalbii, ente kullun fii hajatii..."Moje si srce, sve si u zivotu mom..."

(odgovor članu merimaa)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: nena, nana ili majka?
21.11.2008 11:47:10   
Anoniman
nana i dedo

(odgovor članu tweety)
  Neposredna veza do poruke: 41
   RE: nena, nana ili majka?
21.11.2008 11:53:00   
beni29
Moja djeca moju mamu zovu majka jer sam i ja tako zvala svoju i nekako je to doslo normalno. Moju svekrvu zovu mamy jer je ona to trazila iako ovdje jos zovu meme .....

_____________________________

Benjamin 18/12/2001
Eliott 28/04/2007
Mon bebe d amour

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: nena, nana ili majka?
21.11.2008 11:59:16   
sanelicaaa
IZVORNA PORUKA: tweety

Moj sin i moje roditelje i od MM zove isto,znaci nena i deda,samo sto nije ono razvuceno nego nenna i dedda,malo brza verzija user posted image


Ovako ja zovem svoje,pa ce i moj maleni aBd isto da zove.

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: nena, nana ili majka?
21.11.2008 14:49:22   
dacy
moj jos nije poceo ni gugutati user posted image
ali ce zvati i moje i muzeve roditelje baka i dido

(odgovor članu sanelicaaa)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: nena, nana ili majka?
21.11.2008 15:35:13   
tea lana
Moji roditelji su nani i dedo nani jer nana ima 47 pa je od starta rekla necu da sam nana bolje nani.A mm zovu baba i deda.Baba jer je moja svekrva rekla da joj se baka ne svida.E sad vidite kakva je svekrva

(odgovor članu dacy)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: nena, nana ili majka?
28.11.2008 14:20:45   
dana3
nana i deda-najnormalnije na svijetu.koliko ja znam majka je mama-rodila je to dijete je li?davno nekad kad sam isla u osnovnu skolu sve pjesmice o osmom martu spominju majku u smislu mame.... pa sad kako god ko hoce a moj sin ce kako ja hocu hihiiihihiihihihi(nadam se) hihiihiiiihihihi

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: nena, nana ili majka?
28.11.2008 15:00:18   
larina
nana i dedo

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: nena, nana ili majka?
28.11.2008 15:30:13   
Gigana
IZVORNA PORUKA: MaryamAmina RR

Kikica mamu mm zove nana, dok moju mamu zove majka (s obzirom da je ona izrazila želju, kako je postala nena/nana/majka pod mlade dane).user posted image
A što se tiče pitanja zašto "majka"...hmmm....?

Vjerujem da je to izraz koji krasi govornu baštinu našeg područja, još jedan biser u nizu koji ima lijepo značenje, i ne vidim razlog zašto bi se nipodaštavao, ili izbacio iz upotrebe, meni se strahovito sviđa.

S druge strane ja lično, ne poistovjećujem naziv mama i majka (kada se tiče ovog konkretnog slučaja), jer razlika između majke (mame) i majke (nane/nene) je u dugom naglašenom - a, odnosno u samom izgovoru.
Sve u svemu svako ima pravo izboru, npr. svoju svekrvu zovem majka (ono što se u datoj temi smatra kao nana/nena), a nikako je ne mogu zvati mamom.





Potpisujem u potpunosti. 

Ja sam maminu mamu rahmetli zvala MAJKA, a tako i dan danas zovem tatinu majku i meni je to nekako puno nježnije od "nana", valjda zato što smo navikli na to.  Sva unučad u familiji (a ima nas poprilično) smo maminu mamu uvijek zvali majkom.

Moj sin će moju mamu zvati isto tako i meni je to sasvim logičan slijed stvari.  Ja tu ne vidim ništa loše.  Majka jeste jedna, ali je većina nas zove "mama", barem se ja nikad nisam obraćala svojoj majci sa "majko", nego "mama", "mamice", itd. 


_____________________________

Vedo 2007.g. i
Esma 2012.g.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: nena, nana ili majka?
12.2.2009 20:07:47   
pipun
Kod mene se uvijek zvalo nana i dedo, ali na govornom podrucju mm zovu majka i dido, tako da ih mali tako i zove. Mene licno nisu nikada ni pitali za misljenje, ja se nisam mijesala. Jeste da nisam na to navikla, jer su nam obicaji drugaciji, ali s obzirom da to nije usmjereno da kontrira nesto meni ili da me provocira, to je naprosto obicaj i nacin tog govornog podrucja, smatram da to trebam postivati i tolerisati, kao sto zelim da se postuje moje.
To je sve.
Sto se tice toga, da je majka jedna, to se zna, mislim da ne postoji nijedno dijete koje je doslo u zabunu oko toga, ko mu je ''majka'', a ko oceva ili mamina majka, a to je jedina stvar na koju se u sustini treba obratiti paznju, sve ostalo bi bila stvar nase sujete sto nam dijete drugu zenu zove majka.


(odgovor članu Gigana)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: nena, nana ili majka?
12.2.2009 20:09:08   
Ilhana RR
moja mama hoce da je zove majkom a sveki nanom.... a deda je deda =)

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu pipun)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *