|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   vitre
27.8.2009 14:57:18   
neki
Ja stvarno pojma nemam gdje da postavim temu,pa sam je ovde smjestila.Moderatori,ako sam pogrijesila,oprostiteuser posted image
Eh,mene zanima kome vi dajete vitre?Da li dajete u dzamiju ili nekoj staroj poboznoj zeni,koja zna da ih otklanja???Ja dok sam bila dijete uvijek se davalo jednoj zeni,starijoj...Otkako sam se udala,svekrva odavno vitre daje u dzamiju,pa smo poceli i mi tako...Medjutim,ja nekako nisam za to,radije bih to dala nekome sa spiskom imena i da znam da ce taj neko otklanjati kako treba...Ne zelim da me pogresno shvatite,ali kad dam vitre u dzamiju,dobijem nekakav papiric,pa se onda pitam kako i na koji nacin se klanjaju te vitre,sve skupa,ili pojedinacno za svakogauser posted image user posted image user posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: vitre
27.8.2009 15:05:08   
Nedi
Mi dajemo ženi nešto ni ja nisam za opciju "ne znam ni kome"

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: vitre
27.8.2009 15:06:23   
tweety
I mi smo samo jednom dali vitre u džamiju i što kažeš dobili taj papirić.Bilo mi je pravo čudno ali eto opet ja sam svoje odradila.Inače dajemo jednoj ženi a tako će aBd i ove godine biti.

_____________________________

Prince `05
Princess `08

Ente kalbii, ente kullun fii hajatii..."Moje si srce, sve si u zivotu mom..."

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: vitre
27.8.2009 15:06:48   
neki
Ja nazalost nemam nikoga,da dam vitre,a ne bih stvarno ponovo u dzamiju davala...

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: vitre
27.8.2009 15:10:55   
Aki Sa
Ja vec godinama dajem jednoj staroj nani koja zivi sama sa unukom danas tinejdzerkom i nemaju nikoga na ovom svjetu niti imaju ikakvih primanja

_____________________________

Mali princ Kian stigao 01.09.09
Veliki princ Nur 19.09.04

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: vitre
27.8.2009 15:18:18   
neki
IZVORNA PORUKA: Aki Sa

Ja vec godinama dajem jednoj staroj nani koja zivi sama sa unukom danas tinejdzerkom i nemaju nikoga na ovom svjetu niti imaju ikakvih primanja

Eh i ja bih najradije ovako,ali nemam komeuser posted image user posted image user posted image
Aki Sa,ako ne nadjem nikoga,javim ti seuser posted image

(odgovor članu Aki Sa)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: vitre
27.8.2009 15:20:55   
bebana27
i mi isto vitre dajemo jednoj staroj neni koja zivi sama a nema nikavih primanja a nikad nismo u dzamiju dali jer ipak je ovo veci sevap

_____________________________

20.09.2009 sam postala najsretnija osoba na svijetu jer sam u zagrljaj dobila svoga sina....Vole te mama i tata
06.09.2010 god.dobili smo prvi zubic sedam dana kasnije i drugi zubic
13.09.2011 rodio se drugi sin Adem

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: vitre
27.8.2009 15:28:01   
Anoniman
I mi dajemo jednoj zeni (u Bugojnu) koja je jakooo pobozna, a zivi sama bez ikakvih primanja sa bolesnim sinom(muz je ostavio). 

(odgovor članu bebana27)
  Neposredna veza do poruke: 8
   RE: vitre
27.8.2009 15:34:14   
Misica84
Dajeteli i Vitre i Zekata istoj osobi ili razdvojiteli?

Smijem li pitati od prilike koliko se daje? Ja i moj muz sada prvi put sami dajemo. Njegovi nedavaju a moji davaju previse, jer imaju. Tako mi neznamo koliko mi da damo. Tako da me intresuje, od priline kolika je sredina za sve, kurban, vitre i zekat? Necu ovde da dajem u Djamiju, mislim da je bolje da dam u Bosni nekome i da mi dole zakolju kurban.
Hvala

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: vitre
27.8.2009 15:42:20   
neki
Misica84,mislim da je sasvim ok dati po clanu 10KM,sto se vitri tice...Zekijat ja dajem odvojeno,imam zenu kojoj je pomoc potrebna,pa ja nakupujem svega po malo,pa joj odnesem pred Bajram...Prosle godine smo pored svega dali dosta namirnica u narodnu kuhinju ovde u SA...
Samo mi je problem sad za te vitre,jer bih voljela nekome dati ko je pobozan,i kome treba...

(odgovor članu Misica84)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: vitre
27.8.2009 15:45:31   
Misica84
Eh to je to. Moja mama je prosle godine za Kurban, vitre i zekat dala 300 Euro. kaze moj muz, da mu to zvuci mnogo, posebno sto i mi sad nismo bas nesta s parama, jer se selimo i auto se pokvarilo. Tako da sam ja mislila neki 200 Eura da dam. Jer neznam koliko su kurbani dole, mislim ovce! Bas mi je tesko to odkluciti. Sta vi mislite, jeli puno to za sve zajedno?

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: vitre
27.8.2009 15:54:39   
mamine oci
ja sam do sad davala u dzamiju jer nikog nepoznajem al mi sad pade napamet dok ovo pisem da ako neznamo kome ko zna nek nam javi pa bi mogli nesto kao humanitarna kafa svi se skupit i dati kome je zaista potrebno i sto kaze neki dovoljno je po 10km po osobi...

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu Misica84)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: vitre
27.8.2009 16:19:27   
remzy
IZVORNA PORUKA: Misica84

Dajeteli i Vitre i Zekata istoj osobi ili razdvojiteli?

Smijem li pitati od prilike koliko se daje? Ja i moj muz sada prvi put sami dajemo. Njegovi nedavaju a moji davaju previse, jer imaju. Tako mi neznamo koliko mi da damo. Tako da me intresuje, od priline kolika je sredina za sve, kurban, vitre i zekat? Necu ovde da dajem u Djamiju, mislim da je bolje da dam u Bosni nekome i da mi dole zakolju kurban.
Hvala


draga moja ,evo ovo sto ja znam
kod nas ,u BiH, se kurban krece oko 300KM ili 150evra a sto se tice vitara one se daju otprilike  onoliko koliko kosta jedan rucak  i to  po jednoj osobi!!!
a vitre je najbolje dati siromasnoj porodici,koja ce to ujedno i otklanjati,znaci da je vjerski "oducena"!!


_____________________________

Lamija 07.08.2002god
Fatih 07.02.2006god
Ambera 12.08.2008god

(odgovor članu Misica84)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: vitre
27.8.2009 16:31:03   
adissa_
i mi dajemo vitre jednoj zeni

lijepo je dati  i u dzamiju

(odgovor članu remzy)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: vitre
27.8.2009 16:36:23   
Aki Sa
Neki

ako ne nadjes nekog prije posaljem ti uputu kako do nane lako je naci jer vidim da si iz Sa. Ja sam nekad prije 7 godina gledala reportazu na TV o toj porodici doduse tad je i dedo bio ziv nasla ih i od tada ih obilazim doduse sramotno samo od bajrama do bajrama.
Tuzna i preteska situacija, izbjeglice koje zive u tudjem podrumu

Javni ako zatreba

_____________________________

Mali princ Kian stigao 01.09.09
Veliki princ Nur 19.09.04

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: vitre
27.8.2009 16:40:00   
enna
Mi takode dajemo vitre jednoj zeni koja ima 3 djece od toga jedno dijete ima hendikep pa joj je bas potrebna bilo kakva pomoc.

_____________________________

23.04.2008-stigla mamina sreca poslije 9 godina!!!!

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: vitre
27.8.2009 17:09:05   
mamica
Sto se sadekatu-l-fitra ili (vitre) tice, u islamskoj literaturi stoji da je to obavezni sunnet za svakog muslimana.
U tom smislu su i Ibn Omerove rijeci:
" Allahov Poslanik je zaduzio ramazanskim sadekatu-l-fitrom u iznosu jedne mjerice (sa'a) hurmi ili jecma, svakog muslimana, bez obzira bio on slobodan ili rob, musko ili zensko, dijete ili odrastao." ( Mutefekun alejhi)
Zato se na svakog clana u porodici daju vitre, a daje se radi ciscenja postaca od mogucih pogresaka i propusta tokom ramazana kao sto su recimo bestidan nepromisljen govor, ogovaranje i slicno, te se daje radi zbrinjavanja siromasnih, u danasnjem vaktu bi to bio iznos dovoljan da se jedan dan prehrani siromasna osoba, mada je najbolje dati nekome u namirnicama, znaci kupiti i odnijeti onome ko nema, takva je bila praksa poslanika ashaba i casnih prethodnih generacija.
Iscitavala sam to poglavlje danas i nisam nigdje nasla da osoba kojoj se daju vitre treba nesto da otklanjauser posted image .
i ja sam cula za to kod nas u narodu da to postoji ali u literaturi nema takvih stvari, ispravite me ako grijesim, bitno je da se nekome pomogne kome je pomoc zaista potrebna.

< Poruku je uredio mamica -- 27.8.2009 17:17:41 >


_____________________________

Sve sto je na zemlji prolazno je...
Ostaje samo Gospodar tvoj velicanstveni, plemeniti!

(odgovor članu enna)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: vitre
27.8.2009 17:13:59   
mamica
sadekatu-l-fitr se daje prije nego sto nastupi bajram i u tom smislu Boziji Poslanik je rekao:
"Pomozite im (tj.siromasnima) da bar na ovaj da (tj.Bajram) ne moraju prositi."


_____________________________

Sve sto je na zemlji prolazno je...
Ostaje samo Gospodar tvoj velicanstveni, plemeniti!

(odgovor članu mamica)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: vitre
27.8.2009 17:42:56   
belmac
mamice mislim da si u pravu. ja isto u islamskoj literaturi nisam nigdje našla to "otklanjavanje".sadekatu-l-fitr           (vitre) daju muslimani koji su postili mjesec Ramazan i žele da upotpune svoj post i daje se muslimanima koji su u potrebi da bi se pomogli i priuštili sevi bolji ručak za Bajram.naravno, treba se potruditi da se vitre daju muslimanu koji praktikuje islam, mada to ne mora biti posebno pobožna osoba. 

_____________________________

Aiša, mamina velika princeza - 1997.
Harun, mamin momak - 2000.
Amna, mala guzara - 21.3.2009.

(odgovor članu mamica)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: vitre
27.8.2009 17:58:24   
M kao Mama
Ne, znam Bogami o ovoj temi se raspravljao i prošle godine, znam da je meni moja nana pričala, da se vitri moraju dati do uoči Bajrama, ako ih se na da, oni ti se kažu vrte čitavu godinu oko glave. Čula sam također da se trebaju i odklanjati. I prije sam davala u Medresu, pa tako sam nastavila i kada sam se udala. Svakakve sam budalaštine, tako da kažem čula oko tih vitrova, od meni bliskih ljudi, dotle da kona koni da vitre, eto kao samo da se iznesu iz kuće. Ne znam, ali voljela bih da nam neko učen, a znam da ovje ima dosta hanuma naših koje su učene , koje suzavršile islamske škole i znaju tu tematiku dobro pojasne.

JA bi im baš bila zahvalna.

Mene nešto strah da promjenim da dajem nekome drugom jer vala kako dajemo u Medrsu stvarno nam je berićet. Ima li to veze ili ne, ko zna, ali eto ja nešto tako razmišljam.

Također,mislim da se trebajuklanjati, jer što bi se onda klanjali vitri na terahih namazu. Možda to nije isto, ali nadam se skorom odgovoru od učenih.

(odgovor članu belmac)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: vitre
27.8.2009 18:05:14   
bloom
Zekat i vitre se moraju uplacivati u IZ.
Drugo je to sto se nekom da, ali da vam ne bi objasnjavala, stavicu link pa koga zanima moze procitat, a ako neko ima nesto nejasno, tu sam.

http://www.rijaset.ba/zekat/

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: vitre
27.8.2009 18:22:20   
mamica
bloom ne slazem se s tobom, zekat i vitre se ne moraju dati u islamsku zajednicu iako je lijepo jer oni dalje to proslijedjuju onim kategorijama kojima je potrebno, daju za dzamije za medrese za fakultete, za biblioteke... i svakako da je to pozeljno ali se ne mora, ja sam zavrsila medresu i tako su nas tamo ucili, znaci pozeljno je ali ne i obavezno...a to otklanjavanje je takodjer izgleda samo novotarija, jer kad date recimo zekat i vitre u IZ jel stvarno mislite da se to otklanjava za svakog ponaosob? 

_____________________________

Sve sto je na zemlji prolazno je...
Ostaje samo Gospodar tvoj velicanstveni, plemeniti!

(odgovor članu bloom)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: vitre
27.8.2009 19:02:11   
mila81
Sto se tice vitra, ne postoji nikako naklanjavanje ili klanjanje istih, dakle zavrsila sam teologiju i pravo da vam kazem to prvi put cujem, nemoj neko da se zameri ali tako je.
Dakle, vitar je duhovno ciscenje posta, sta to znaci? Znaci da procistimo svoj post od bilo cega sto smo lose uradili u postu a toga nismo bili svjesni, i da ne bi puno razmisljali o tome daju se vitri, do ikindije, zadnjeg dana ramazana, kako bi taj kome date vitre ih odredio za ono sto njemu je najpotrebnije. Visina vitra ili cijena je koliko jedan nas rucak iliti iftar a znamo da je on bogatiji od obicnog rucka. Cijenu procjenjuje IZ, i to je otprilike optimalno rjesenje.
Vitri se daju u medrese, dzamije, fakultete, ali i siromasnim osobama koje su to zaista i kojima je to najpotrebnije.
Nadam se da sam bar malo pomogla, a o zekatu je vec neko stavio link pa se poducite. puno vas selamim.


_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu mamica)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: vitre
27.8.2009 19:45:17   
Anoniman
Mi zekeat dajemo 2.5% na zlato koje imamo u kuci i na novac koji imamo....Tako da je to individualna cifra za svakoga, a Vitre dajemo koliko mozemo...Otprilike 10-ak KM po clanu.

(odgovor članu mila81)
  Neposredna veza do poruke: 24
   RE: vitre
27.8.2009 19:46:15   
Anoniman
Zekeat dajemo u IZ kad dajemo i clanaruinu, a Vitre, gvec sam napomenula, jednoj zeni.

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *