Demantij u vezi sa jučerašnjim informacijama koje se tiču Zakona o o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom u Federaciji BiH
Jučer je u jednom broju medija plasirana informacija o tome da je usvojen Nacrt zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom u FBiH.
Povodom ovih tvrdnji, Udruženje DjeCa kontaktiralo je Parlament Federacije BiH gdje su nam potvrdili da Nacrt zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjomi nije usvojen na predhodnoj sjednici jer je ista prekinuta.
Iz Parlamenta su nam također potvrdili da je planirana rasprava o Nacrtu zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom za 19.03.2013. nakon čega nacrt ide na Dom naroda.
Po usvajanju nacrta na oba doma Parlamenta, nacrt se šalje Vladi sa primjedbama i prijedlozima koje je Vlada dužna ugraditi u Prijedlog zakona. Nakon ugradnje tih zahjeva (ako ih ima) Vlada šalje Parlamentu Prijedlog zakona kojeg moraju oba doma usvojiti u ISTOVJETNOM TEKSTU da bi mogao ići na objavu. Ako se dogodi da prijedlog nije usvojen u istovjetnom tekstu onda ide na usaglašavanje.
Navedena procedura može trajati sve ukupno od stavljanja na dnevni red nacrta do objave u Službenim novima i godinu dana.
Ne trebamo zaobilaziti veoma važnu ulogu zakonodavnih vlasti u donošenju zakona. Vlada predlaže zakone, a Parlament ih usvaja, i to je ponekad kod ovako značajnih zakona dugotrajna procedura.
Imajući u vidu činjenicu da je jučer objavljena dezinformacija izazvala kod mnogih neplodnih parova prvo oduševljenje, a onda skoro očaj, kada su protumačili da je Zakon donesen, a onda shvatili da ipak nije kao i činjenicu da se radi o najdubljim osjećanjima koja ljudska bića imaju, molimo Vas i apelujemo da odgovorno i tačno izvještavate o navedenoj problematici.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Fizička i psihološka priprema za trudnoću
Osnovne pripreme za trudnoću... Piše dr. Nejra Pašić
3
Začeće
Što se sve mora dogoditi da bi dobili dijete?
3
Treba li 100% da vjerujemo testu na trudnoću?
Ako se test za utvrđivanje trudnoće koristi pravilno njegova pouzdanost je 96-97%, kaže dr Mima Fazlagić, ginekolog, čim...
3
Željezo može poboljšati plodnost žene
Studija ukazuje na to da žene koje žele zanijeti trebaju razmotriti mogućnost unosa veće količine željeza iz neživotinjs...
3