samera u 21:09
na temi كيف تختارين العباية المناسبة لشكل جسمك؟
iz foruma Dijete
Jesam li dobar roditelj? Kako najbolje odgojiti svoje dijete? Kako komunicirati s djetetom, zainteresirati ga za školu i pomoći mu? Kako se postaviti prema djetetu adolescentu? - samo su neka od pitanja koje roditelji najčešće postavljaju sebi, a na koja ćemo pokušati odgovoriti.
1. Šta znači biti uspješan roditelj i da li postoje neke osobine uspješnih roditelja ?
Literatura identificira određene osobine uspješnih roditelja:
2. Jesam li ja dobar roditelj?
Ne postoji roditelj koji se nije barem u nekom djeliću sekunde zapitao da li je on dobar roditelj. Ne postoji gotov recept za uspješno roditeljstvo. Ono što je važno dati sve od sebe, uvažavati djecu, biti svjestan toga da su i oni zasebne ličnosti ali i svoga ponašanja jer djeca uče najviše od roditelja.
3. Kada je najbolje vrijeme da se počne sa discipliniranjem djeteta?
Sa discipliniram djeteta se može započeti vrlo rano već sa šest mjeseci života. No, tu je vrlo važno definirati šta zapravo disciplina podrazumijeva. Ona nikada nije fizičko kažnjavanje već postavljanje jednog sistema pravila kojih ćemo se pridržavati dosljedno. Stoga je moguće prije disciplniranja djeteta govoriti o disciplini roditelja. Roditelji moraju naučiti biti i ostati dosljedni u provođenju zadatih pravila, nadalje odluke jednoga roditelja moraju biti podržane od strane drugoga roditelja, inače će dijete osjetiti kako pravilo ne mora poštovati i onda nikakav efekat nije postignut. Postavljanje pravila i dosljedno pridržavanjje istih predstavljaju temelj uspješnog odgoja i roditeljstva.
4. Da li je „batina izašla iz raja“?
Nipošto! Fizičko kažnjavanje djece uopće nije preporučljiva, već naprotiv metoda koja može proizvesti učinke suprotne od onoga što smo željeli. Dokazano je da je nagrađivanje kao metoda efikasnija od bilo kojeg oblika kažnjavanja u discipliniranju djece. Roditelji moraju biti svjesni ponašanja svoje djece kako bi mogli pravovremeno reagirati i pohvaliti ih ili nagraditi za određeni poželjni oblik ponašanja, a ne čekati da ponašanje djeteta toliko eskalira da uopće uzmemo u razmatranje primjenu fizičkog kažnjavanja. U svakom slučaju ovaj oblik kažnjavanja se ne preporučuje jer kao što su istraživanja pokazala izaziva samo agresivno i neprilagođeno ponašanje.
5. Kako komunicirati sa tinejdžerom koji odbija komunikaciju?
Roditelji često mogu imati poteškoća u komunikaciji sa svojom djecom. Te poteškoće mogu biti naročito naglašene u razdoblju kao što je pubertet i adolescencija. U tom periodu mogu neminovno nastupiti međugeneracijski sukobi, jer roditelju je teško priviknut se na promjenu svoje roditeljske uloge i na novi način gledanja na svoje dijete. Za unaprijeđenje komunikacije sa adolescentnom djecom roditelju mogu uraditi slijedeće stvari:
Kada se ne prepozna adolescetova potreba za autonomnošću i doraslost-čime roditelji prestaju biti neprikosnoveni autoritet- kod mladih se javlja kritičnost, bunt, neprijateljstvo. Okreću se društvu vršnjaka, oni im postaju mjerodavno ogledalo vlastitih postupaka. Zato je ključno da se roditelji i mladi uzajamno razumiju.
6. Kako zainteresirati dijete za školu?
Taj proces stvaranja interesa za školu treba započeti puno ranije prije prvog razreda. U razdoblju od 3-4 godine kada dijete počinje na velika vrata otkrivati svijet oko sebe, treba djetetu ukazati na to koliko je učenje zanimljivo i kako je svijet prepun prelijepih stvari koje samo čekaju da se otkriju i nauče. Jako je važno pri tome ne koristiti prisilu ili kažnjavanje jer na taj način možete „ubiti“ djetetovu urođenu radoznalost i želju za učenjem.
7. Da li ja kao roditelj mogu procijeniti da li je dijete spremno za polazazak u školu?
Iako formalno procjenu zrelosti za školu vrše pedagozi i psiholozi u školama koristeći različite testove i roditelji sam mogu u određenoj mjeri procijeniti to isto. Obično se kaže da je dijete spremno za školu kada posjeduje određenu fizičku, kognitivnu emocionalnu i socijalnu zrelost. Dijete koje čita i piše ne mora biti zrelo za školu, jer pored te kognitivne zrelosti, dijete mora biti zrelo u svim navedenim aspektima. No postoje načini na koje roditelji mogu pomoći u razvijanju djetetove zrelosti za školu.
Priprema za školu započinje mnogo ranije:
8. Pošto sam zaposlen/a, zanima me da li postoji neko optimalno vrijeme koje roditelji trebaju provoditi s djecom i da li u tom smislu moguće zanemariti svoje dijete?
Ne postoji određena optimalna količina vremena koju roditelji trebaju provesti sa svojom djecom. No potrebno je naglasiti, da bez obzira koliko se vremenski družite sa svojim djetetom neka to vrijeme bude kvalitetno iskorišteno. To znači da ako izađete napolje da se igrate u park, nemojte sjediti na klupi i čitati časopis već se aktivno uključite u igru s djetetom (naravno ako vam ono to dozvoljava). Ponekada je korisnije provesti 5 minuta kvalitetnog vremena sa svojim djetetom kada on ima vašu nepodijenjenu pažnju i kada je on vaš centar svijeta nego i pola dana a kada dijete osjeća da ste odsutni.
9. Kako se postaviti prema djetetu adolescentu?
Ono što je većini roditelja teško prihvatiti jest da se u adolescenciji mijenja i njihova uloga roditelja. Do adolescencije oni su primarni njegovatelji i vode brigu o svom djetetu, znaju sve o njegovom zdravlju, napretku, osjećanjima, željama. Međutim, u adolescenciji se to mijenja. Dijete je u stanju sada brinuti se samo za sebe. U ovome razdoblju najbolje funkcionira roditeljstvo koje daje toplinu i prihvatanje, čvrstinu u odnosu na pravila, norme i vrijednosti te spremnost slušanja, objašnjavanja i razgovaranja. Takav tip roditeljstva će najlakše pomoći djetetu da se postepeno odvoji od roditelja i postane samostalna osoba.
10. Kada je najbolje vrijeme da dijete krene u vrtić i da li to može imati neke negativne posljedice po razvoj djeteta?
Preporuka pedijatara jeste da dijete, beba ne krene u vrtić do druge godine života, ponajprije zbog neizgrađenog imunološkog sistema. Smatra se da bi odlazak u vrtic do drge godine prouzročio češće zdravstvene tegobe. Sa psihološkog aspekta djetetov odlazak u vrtic potaknuo je mnoge rasprave. I iako je u ne tako davnim vremenima prevladavalo mišljenje kako rano odvajanje od roditelja i odlazak u vrtić mogu dovesti do značajnih problema i poteškoća osobito u djetetovom psihosocijalnom razvoju, novija istraživanja ukazuju da to nije slučaj. Naime, pokazuje se da davanje djeteta u vrtić ne samo da nije štetno, već naprotiv blagonaklono djeluje na razvoj dječijih socijalnih vještina i kompetencije.
11. Kako pomoći djetetu da se navikne i suoči sa dolaskom novog brata ili sestre u obitelj?
Djeca mogu različito reagirati da dolazak novog člana obitelji. Kod neke djece se mogu javiti tzv. regresivna ponašanja, odnosno ponašanja koja su se pojavljivala u ranijoj dobi (npr. cuclanje prsta, tepanje, mokrenje u krevet). Druga vrsta reakcije jeste želja djeteta da se na neki način „riješi“ prinove. Tako dijete može predložiti da se beba vrati u bolnicu ili vrati nekome. Naravno, neka djeca bez poteškoća prihvataju novoga brata ili sestru. Kako god dijete reagiralo, roditelj je tu ključan elemenat prilagođavanja djeteta novome članu. Djetetu je potrebno objaniti kako će novi braco ili seka doći u kuću i kako će oni sad imati manje vremena da se igraju sa njim no to ne znači da oni njega manje vole ili zanemaruju.
12. Kakva je uloga oca u odgoju djece i da li on ima neki specifičan utjecaj na dječiji razvoj?
Očeva uključenost u odgoj djece može imati različite oblike. Ona može biti kognitivna (očevo razmišljanje o djetetu), emocionalna (pokazivanje nježnosti) i vanjasko ponašanje (igranje), materijalno zbrinjavanje djeteta, moralni odgoj i emocionalna potpora majci.
Očevo bavljenje djecom u velikoj mjeri djeluje blagonaklono na djetetov razvoj. Djeca koja imaju zainteresiranog oca pokazuju manje problema u ponašanju, manje su izložena različitim oblicima rizičnog ponašanja, manje napuštaju školu i imaju veće obrazovne ambicije. No, mnogi podaci govore i o specifičnom očevom doprinosu razvoju djeteta, za razliku od majke. Očev „zaigrani“ pristup i manja briga za pojedinosti svakodnevnice može potaknuti djetetova školska postignuća i kreativnost.
moje zlato
Autor: Jasnalajla
Moj smješko
Autor: Emydel
Moj smješko
Autor: Emydel
Najljepsi dani ..
Autor: Elvis
Uzivanje
Najemotivnija i najljepša pjesma i spot za mame, za roditelj
4 zabavne obiteljske igre za dosadne zimske dane
Predlažemo vam četiri superzabavne obiteljske igre koje će n
Upravo sam tužio obrazovni sustav!
Možda učenici čine tek 20% naše populacije, ali čine 100% na
Koja je tajna uspješnog skolovanja?
Video koji bi trebao vidjeti svaki roditelj!
Plavi telefon, savjetodavna, anonimna i besplatna linija za
Pranje zuba.
Admin
Kada ste počeli prati zube svojoj djeci?