|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Kakve knjige trebamo čitati djeci mlađoj od 6 g.

Višnja Tomić, Uredništvo Ringeraja.ba, 18.3.2019
Ispostavilo se da nikada niste previše mladi za knjige. Istraživanja pokazuju da čitanje djeci od rane dobi povećava njihove jezične vještine, izoštrava pamćenja i poboljšava njihove šanse za uspjeh kasnije u životu...

image
/11


Osim što djecu hranite, njegujete i čuvate, jedna od najvažnijih stvari koju možete učiniti jeste da im naglas čitate - i što prije počnete, to bolje. Čitanje i dojenčadima zapravo je bitan dio njihove primarne brige. Redovito čitanje s malom djecom stimulira razvoj mozga i jača odnose roditelj-dijete u kritičnom trenutku razvoja djeteta, što zauzvrat gradi jezik, pismenost i društveno-emocionalne vještine koje će trajati cijeli život. Kvaliteta i količina čitanja knjiga u ranom djetinjstvu može odrediti količinu djetetovog rječnika, a čitanje dijetetu može u budućnosti pružiti kvaliteniji i uspješniji život.

 

"Ali ne osjećam li se čudno čitajući bebi od dvije sedmice koje stalno spava," zapitat ćete se?  I šta će se dogoditi ako moj šestomjesečni bebac odgrize komadić knjige? I, kako mogu natjerati moje dijete da mirno sjedi? Stručnjaci kažu da o tome ne morate brinuti. Zapravo, istraživanja pokazuju da ako dopustite bebi da sigurno istražuje knjige (da, čak i njihovim ustima ) ili pustite dijete da prođe kroz stranice, učite ih da je čitanje sigurno, zabavno i pozitivno iskustvo.

 

Evo najboljih vrsta knjiga za uživanje sa svojim djetetom od kada su bebe, do djetinjstva i dalje:

 

Od 0-6 mjeseci

 

https://static1.ringaraja.net/uploads/SLO/uploads/528cc694e259fa1f4189b4a6b4f3f0df.jpg Počinjemo razvijati jezične vještine potrebne za čitanje kada smo samo bebe. Kada čitate svojoj bebi, njegov ili njezin mozak brzo uči pravila jezika koja su potrebna za čitanje i govor.

 

U ovoj dobi ne brinite previše o tome što čitate. Iako bebe možda ne razumiju ono što govorite, svidjet će vam se veza i možda će vas nagraditi osmijehom ili uzbuđenim udarcem. Vaša bi beba možda htjela uhvatiti ili ugristi knjigu i, sve dok je na sigurnom, ohrabrujte je da je dodiruje. Ako vaš bebac počne plakati, skreće pogled, okreće leđa ili zatvara oči pred knjigom, napravite pauzu.

 

Bebe su privučene oblicima i velikim slikama. Njihova vizija boja obično se razvija četiri mjeseca, pa tako im ponudite i knjige s živopisnim slikama. Potražite knjige koje imaju poklopce za podizanje, ogledala ili skočne prozore. Što su više interaktivni, to je vaše dijete zainteresirano.

 

Od 7-12 mjeseci

 

 https://static1.ringaraja.net/uploads/SLO/uploads/0a151d0c77efc0a92e69db2e4205a0df.jpg

 

 

Ponudite bebama jednostavne priče sa šarenim slikama. Ponavljanje rime mogu potaknuti razvoj jezika i pamćenja, a neke bebe prepoznaju likove, slike i priče, pa čak i počinju slušati. Od 12 mjeseci, počnite postavljati komplicirana pitanja kao što su: "Gdje vidiš pače?" I provjerite je li vaše dijete gestikuliralo. Sada djeca mogu početi tražiti svoje omiljene priče.

 

 

 

Od 1.-2. godine

 

https://static1.ringaraja.net/uploads/SLO/uploads/55f54d82c230058b3f4c948cc98e6a02.jpg Ako vaše dijete pobjegne kad čitate, ne uzimajte to lično. Djeca se trebaju kretati u ovoj dobi. Nastavite čitati i vaše dijete će se ponovo povezati kada bude spremno. Usvojite razigran stav tražeći od vašeg mališana da se ponaša kao lik, ili se upustite u akciju. Zamolite ga da označi objekte jednostavnim zvukovima ili riječima, poput “vau!” za psa, ili im dajte neku odgovornost tako što ćete ih natjerati da okrenu stranice. Pitati ih što se događa (“ko pomaže mami da napravi kolačić?”) pomažete u izgradnji jezika i vještina razmišljanja. Ako vaše dijete može razgovarati, zaustavite se prije nego što izgovorite omiljenu rečenicu i vidite može li dijete nastaviti.

 

Od 2.-3. godine

 

https://static1.ringaraja.net/uploads/SLO/uploads/4094970cd3806fa2d0cca806f091c836.jpg

 

U ovoj fazi možete postaviti još izazovnijih pitanja, kao što je “Šta mislite da bi liječnik trebao učiniti?” Ili pokušati povezati knjigu sa životom vašeg djeteta. Do tri godine dijete će vam početi čitati na temelju slika. Mala djeca vole ponavljanje, tako da ih ne odbijajte ako nastave tražiti istu knjigu. Knjige koje imaju jasan početak, sredinu i kraj su odlične. Možda ćete primjetiti "simboličko razumijevanje" koje se razvija, gdje djeca počinju shvaćati druge prikaze predmeta, npr., lutku koja predstavlja dijete.

 

 

Od 4.-6. godine

 

https://static1.ringaraja.net/uploads/SLO/uploads/43bbe1906e7ac71e3a0e3759124f316b.jpg

 

U ovoj dobi djeca obično razvijaju osjećaj da su samostalna bića, a i drugi oko njih, također. To znači da mogu razumjeti prevaru u pričama, tako da će slijediti priču koja možda čitatelju nudi nešto što likovi ne znaju.

 

 

 

Tradicionalno, ovo je doba u kojem se mnoga djeca upuštaju u tu uzbudljivu avanturu učenja čitanja. Ali što se događa ako vaše dijete ne „čita“ do svoje šeste godine?

 

 

 

Vještine razumijevanja su obično u punom zamahu, tako da su neka djeca spremna za više riječi i manje slika. Postoje mnoge prekretnice u fazama prije čitanja koje djeca trebaju doseći prije nego što zapravo počnu učiti čitati. Fonološka svijest i razumijevanje stoje na čelu tih vještina. Neka djeca počnu u očekivanoj dobi od oko pet ili šest godina. Nepotrebno je reći da neka djeca možda nisu spremna.

Ako im bude zabavno čitanje, zadržat će ga. To je glavna stvar.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Bolest ruku, stopala i usta!
Groznica, upala grla, malaksalost, gubitak apetita, koju prati i pojava plikova u ustima, na šakama ili stopalima, sigur...
7
Najlakši način učenja je kroz igru
Beba pokazuje prve prirodne reakcije na ritam kroz gibanje I pokrete tijela.
3
Razvoj govora
S govorom dijete razvija intelektualne sposobnosti – kad nešto kaže, ono pokušava riječima izraziti misli. Tako misli po...
3
Patike i cipele za djecu u omiljenoj proda...
Sjajne vijesti za roditelje mališana svih uzrasta ovih dana stižu iz omiljene destinacije za kupovinu obuće za cijelu po...
3






Anketa

Nakon porodiljskog.
пеперутка16

S kojim izazovima se suočavate kada se vratite na posao nakon porodiljskog odsustva?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *