|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Mamina posla: Nick

Adriana Kuči, 24.4.2011
Da li ste ikada čuli za ime Nick Vujicic?
Ključne riječi:

image
/11


Ako i niste, čak i da ovoga trenutka ne nastavite sa čitanjem članka pred vama, savršeno sam sigurna da će informacije o ovom zanimljivom, uspješnom i pozitivnom mladom čovjeku sasvim sigurno doći do vas.

Ako Nick Vujicic nije čovjek koji je vrijedan divljenja i čija priča je sama po sebi motivacija i nada za sve ljude na svijetu, u ma kako teškom trenutku života se nalazili, onda ne znam ko je. Zato vjerujem da ga je važno predstaviti.

Nick si već odavno ne postavlja pitanje koje si postavljaju svi oni pred koji život stavi teža ili lakša iskušenja:

Zašto ja?! Zašto baš ja?!

A imao bi mnogo razloga za to.

Rodio se je u Melburnu, roditeljima vojvođanskog porijekla. Iako to nije bilo davno, tek prije nekih 29 godina, njima, mami i tati koji su čekali svoju bebu, nije rečeno da postoji bilo kakav razlog da njihovo prvorođeno dijete neće biti običan dječak.

Stoga su, ugledavši mališana bez udova, doživjeli težak šok. Majka Duška, medicinska sestra, te otac Boris, pastor, shvatili su da je njihov dječak rođen s jako rijetkim poremećajem poznatim pod imenom tetra-amelia U prevodu na svakodnevni jezik - bez ruku i bez nogu. Sa dva mala stopala.

Odrastao je u mladog, zrelog čovjeka koji na svoj život gleda ovako:

“Imam izbor. Mogu biti ljut radi sudbine koja me je snašla, ili zahvalan što sam ipak uspio pronaći smisao svoga postojanja. Izabrao sam zahvalnost.”

Mladić koji je očarao cijeli svijet, u ovom je mjesecu posjetio i Sloveniju i održao u raznim gradovima niz fantastičnih motivatorskih predavanja koja su mu i donijela svjetsku slavu u predhodnom desetljeću.

Sjećajući se svoga djetinjstva, Nick kaže da je već sa pet godina znao da je drugačiji, ali, nije znao da to nije OK. Baš u vrijeme kada se je on upisivao u osnovnu školu u njegovoj su rodnoj Australiji promijenili zakone, te na taj način mu je omogućeno da kao dječak sa posebnim potrebama pohađa redovnu školu, među okrutnim vršnjacima od kojih je rijetko kada čuo kakvu ljubaznu riječ. Naučio je pisati s dva nožna prsta uz pomoć prilagođene olovke, a kasnije i računar upotrebljavati, u čemu je danas sasvim spretan. Djeca su ga vrijeđala, bio je česta meta podsmijeha.

Sa deset godina je prvi put pomislio na samoubistvo. Kaže, od te ideje je odustao samo zato što je znao da bi slomio srce roditeljima, uvijek punim ljubavi i podrške.

A oni su ga učili da ne može znati gdje su mu granice i šta sve može doseći, sve dok ne pokuša. I da pokuša ponovo, ako mu prvi put ne uspije. Naučili su ga svemu, Ohrabrivali su ga u svakom trenutku. Davali podršku da se nasmiješi vršnjacima, komunicira s njima na svoj način.

“Dokazao sam i sebi i njima da smo, zapravo isti.”, prisjeća se Nick reakcija svojih sjajnih roditelja.  Te reakcije su mu pomogle da ne odustane. Školovanje je  završio diplomiravši računovodstvo i financijsko planiranje na Griffith University u Loganu u rodnoj Australiji

No, i sa devetnaest godina se je, uprkos vjeri u Boga koja mu je uveliko olakšavala postojanje, još uvijek pitao da li je samo greška prirode, medicinska zagonetka ili njegov život ipak ima neki smisao, da li je Bog za njega pripremio neki tajni plan.

Sada, deset godina kasnije, on zna odgovor, a znaju ga i svi oni koji su imali čudesnu priliku da čuju njegova predavanja. Sreća je i mir, kaže Nick, upravo u pomoći drugom čovjeku.  U životu je dosegao više uspjeha nego većina njegovih vršnjaka. Prije četiri godine se je iz Brisbana u Australiji preselio u Kaliforniju, SAD, gdje je postao predsjednik međunarodne neprofitne organizacije »Život bez udova«. Ima i svoje preduzeće za motivacijske govore s imenom »Attitude is Altitude« [Pravi odnos je ključ napredka]. Od kada je, kao devetnaestogodišnjak prvi put javno govorio, Nick putuje po cijelom svijetu i priča svoju priču milionima ljudi iz različitih društvenih slojeva.

“Ako Bog može upotrijebiti čovjeka bez ruku i nogu da postane Njegove ruke i noge, onda može upotrijebiti svako srce u kojem postoji volja”, kaže Nick, čovjek bez ruku i nogu sa čijeg lica ne silazi osmijeh, koji, ma kako nemoguće zvučalo, surfa na dasci, igra nogomet, pliva, roni… I koji kaže da mu je ponekad drago da nema ruke i ne mora se tek rukovati – već često dobija zagrljaje.

“Svi osjećamo bol, svi tražimo ljubav, podršku… Neki od nas samo nekoga ko će mu reći da nije sam.”, kaže Nick.

U svojim predavanjima Nick se posebno obraća mladim ljudima. Činjenice u svom izgledu je prihvatio, ali, kako kaže, u ormaru još uvijek čuva jedan par cipela – ako Bog usliši njegove molitve i podari mu noge.

Za kraj, prepričaću životnu anegotu koju on rado prepričava – četvorogodišnji dječak ga je sreo na ulici, neko vrijeme gledao i onda rekao, spontano, kako to samo djeca mogu:

“Sreća da imaš noge.”

“Baš tako. I srce.”, dodao je Nick.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Znate li šta sve možete praviti u aparatu ...
S ovim praktičnim uređajem nikada nećete morati ponavljati jela. U njemu možete napraviti zdrav smoothie, ukusnu kašu pa...
25
Jasmin - cvijet čarobnog mirisa
Ime jasmina potiče od arapsko-persijske riječi yasmin. Najčešće ga sade radi njegovog predivnog senzualnog mirisa, te gr...
8
Emocionalno vezivanje u djetinjstvu
Emocionalno vezivanje je primarna potreba, javlja se još na samom rođenju, već prvim kontaktom sa majkom, a ostvaruje sv...
2
Majčinstvo bez partnera!
Biti samohrana majka je izazov koji traži mnogo strpljenja, izdržljivosti, odricanja i hrabrosti.
2






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *