moje zlato
Autor: Jasnalajla
Razvodite se! Kako reći djeci?
Uredništvo Ringeraja.ba, 17.1.2012Ipak, upravo djeca trebaju biti u fokusu i majke i oca, koji moraju naučiti komunicirati, savladavati osjećaje i postaviti buduće ciljeve koji će zadovoljiti potrebe svakog člana porodice, a posebno djece.
Dok su u procesu razvoda roditelji su obično preplavljeni jakim osjećajima te se plaše kazati djeci šta se događa. A za djecu je veoma važno da dobiju tačne i jasne informacije. Ako ih ostavimo bez jasnih odgovora, stavljamo ih u situaciju da sami popunjavaju te praznine raznim pretpostavkama te da se sami snose sa strahovima i nesigurnošću.
Svaki razgovor o razvodu i razdvajanju mame i tate je različit. Ipak, postoje neki univerzalni savjeti koji se mogu primijeniti na sve porodice:
- Razgovor planirajte unaprijed i odlučite koji roditelj će šta reći.
- Razgovor obavite zajedno kako bi oba roditelja mogla izložiti iste informacije djeci. Ukoliko djeca prime različite informacije s jedne i druge strane, ostat će zbunjena i pod svojevrsnim pritiskom da biraju stranu ili krivca.
- Svoje osjećaje ljutnje, povrijeđenosti, izdaje, ravnodušnosti ili krivnje stavite na stranu kada razgovarate s djecom.
- Razgovor neka bude sažet i prilagođen dobi djeteta.
- Ukoliko je potrebno, vježbajte ono što ćete reći unaprijed, kako bi se i sami osjećali ugodno i sigurno kada stanete pred djecu.
- U redu je biti emotivan tijekom razgovora, ali burne reakcije pokušajte suzdržati iz razloga što djeca moraju osjetiti stabilnost i sigurnost te dobiti osjećaj da ćete preživjeti ove promjene u porodici.
- Odaberite pravi trenutak. Neka djeca trebaju više vremena da prihvate promjene, dok neki neće ništa primjetiti dok se stvarne promjene ne počnu zapravo i događati. Prilagodite tajming potrebama djece.
- U razgovor uključite tvrdnje o onome što se događa (npr. mama i tata su odlučili živjeti u dva odvojena stana) te se unaprijed dogovorite želite li koristiti termine poput – razvod, razdvajanje, odlazak i sl.
- Objasnite djeci novu situaciju sa domom (npr. tata će živjeti pet ulica dalje i u njegovom ćete stanu imati svoju sobu sa dva kreveta i slično).
- Ne dajite obećanja koja ne možete ispuniti, posebno kad se radi o uvjeravanju da se ništa neće promijeniti. Pričajte o onome što će se sigurno dogoditi, ali ne i ono što mislite da bi se moglo dogoditi.
- Djecu uvjerite da razvod nije njihova krivnja i da ništa ne mogu učiniti kako bi promijenili situaciju.
- Razmislite hoćete li djeci objašnjavati zašto se razvodite (npr. u posljednje smo se vrijeme puno svađali i ne možemo riješiti naše probleme iako smo se jako trudili). Pri tom nije poželjno da dijelite intimne detalje, informacije o prevarama ili sličnim aferama u braku, kao niti činjenicu da jedan roditelj želi rastavu, a drugi ne.
- Podsjetite djecu da ih oboje volite, da su oni najvažniji u životu i mame i tate te da ćete se uvijek brinuti o njima.
- Malenoj djeci naglasite stvari koje se neće promijeniti (vrtić, prijatelji, odlazak bakama, aktivnosti), ali i one koje će se promijeniti (npr. tatu ćeš vidjeti na ove dane, a mamu na one dane).
- Objasnite djeci da je uredu imati mišljenje i osjećaje vezane uz razdvajanje roditelja i da se ne trebaju brinuti ili sramiti jer osjećaju uznemirenost, tugu, uzbuđenje ili olakšanje.
- Oduprite se potrebi da djecu uporno uvjeravate da će sve biti u redu, osobito ako ona proživljavaju teške emocije. Djeca će uz svu tugu i nesigurnost još osjećati i da ih uvjeravate u nešto što trenutno za njih nije istina.
- Imajte na umu da će djeca možda postavljati pitanja na koja nemate odgovor. Ukoliko vam se dogodi ova situacija, najbolje je reći da je pitanje dobro i na mjestu, da će mama i tata o tome porazgovarati i odgovoriti što je brže moguće. Nakon toga važno je da doista o djetetovim upitima raspravite i date mu odgovor što prije, kako ste i obećali.
PROČITAJ I OVO> Majčinstvo bez partnera |
Ovaj članak bavi se samo savjetima vezanim uz inicijalni razgovor o razvodu. Nakon prvog razgovora, svakako se pobrinite da s djecom nastavite voditi dijalog o svim njihovim brigama, osjećajima i potrebama. Kako djeca odrastaju, proživljavaju nova iskustva i osjećaje, mijenjaju se i njihova pitanja. Važno je da ste otvoreni za ta pitanja, da se uskladite u odgovorima i da sudjelujete kao partneri u daljnjem odgoju.
Isto tako, na raspolaganju su i razni porodični programi u vidu konsultacija s psihologom i drugim stručnjacima, koji vam mogu pomoći prebroditi ovo teško razdoblje.
Pročitajte još mnogo zanimljivih tema o porodici > PORODICA<
Pratite nas i na instagramu >> ringeraja_ba<<
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
AKO NIKADA niste izgubili bebu, imali spontani pobačaj ili rodili mrtvorođenče vjerojatno ni ne znate da je upravo danas... 3
Prema nekim istraživanjima, mališani se dnevno nasmiju oko 200 puta, dok odrasli razvuku usta u smješak svega 15 do 18 p... 2
Emocionalno vezivanje je primarna potreba, javlja se još na samom rođenju, već prvim kontaktom sa majkom, a ostvaruje sv... 2
Biti samohrana majka je izazov koji traži mnogo strpljenja, izdržljivosti, odricanja i hrabrosti. 2