|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Prva lekcija plivanja za bebe

Radiosarajevo.ba, 13.3.2012
Roditelje je teško nagovoriti da svoje bebe odvedu na plivanja. Neke roditelje prođu hladni žmarci pri pomisli na ideju da svog mališu puste da se sam bori s bazenom punim vode.

image
Bebe i plivanje - >Image by prostooleh on Freepik
/11


Međutim, pokazalo se da su bebe vrlo dobre u sportu, a brćkanje u vodi će biti veliko iskustvo za njih. Osim toga, časovi plivanja za djecu s kojima se počne u ranom uzrastu pomažu da mališani lijepo odrastaju i razvijaju inteligenciju i sposobnost koncentracije.

Ako želite da vaša beba od malena zavoli vodu, najbolje bi bilo da počnete navikavati bebu na takvo okruženje tokom prvih mjeseci njezina života i da potražite nekog trenera plivanja za bebe. Poznato je da plivanje pozitivno utječe na organizam, ali će pored toga djetetu pomoći i da razvije svoja čula i sposobnosti. Nekoliko studija je dokazalo da će se bebe koje nauče plivati tokom prve dvije godine života lakše prilagođavati okruženju, biće pažljivije i kreativnije. Na spisak prednosti koje ovi mali časovi plivanja za djecu nude možete staviti:


  • razvoj psihomotornih sposobnosti pomoću časova plivanja za bebe jer voda omogućava pravljenje nekih pokreta koje bebe ne mogu iskusiti „na tvrdoj podlozi” tokom prvih mjeseci života.
  • Razvoj kardiorespiratornog sistema jer lekcije plivanja pomažu jačanje organizma (srce i pluća).
  • Razvoj sposobnosti koordinacije pokreta.
  • Razvoj pažnje i kreativnosti.
  • Povećanje stepena opuštanja, vrlo korisno ukoliko vaše dijete ima problema sa spavanjem.

 

Osim toga, kada jednom nauče plivati, djeca postaju samouvjerenija, lakše se socijalizuju a veza roditelj-dijete postaje jača.


Prva posjeta bazenu

Niko ne zna bolje od vas kada je vaša beba spremna prvi put zaroniti u vodu, te se stoga prva lekcija plivanja mora desiti kada roditelji smatraju da je njihova beba dovoljno stara za to. Stručnjaci imaju podijeljena mišljenja o ovoj temi. Neki smatraju da će se čak i beba od 5 dana starosti odlično snaći u vodi zbog sličnosti s tečnošću koja ju je okruživala u maternici u kojoj se razvijala. Kako bude raslo, vaše dijete će razvijati neke sumnje koje mogu dovesti do toga da ima poteškoća pri učenju plivanja kada su u pitanju pokreti. Većina pedijatara predlaže da se s časovima plivanja počne u uzrastu od četiri mjeseca. U ovom uzrastu beba je u stanju da glavu drži podignutom i mnogo je svjesnija onoga što se dešava oko nje. Pored toga, njen imuni sistem je ojačao u ovom uzrastu, pa je tako beba zaštićena od prehlada ili otitisa (upale uha). Lekcije još uvijek nisu klasični časovi plivanja, ali se fokusiraju na navikavanje na vodu. Jedan od roditelja mora uvijek biti uz bebu kako bi se ona osjećala sigurnijom. Zapravo, prva prava lekcija plivanja će se desiti oko 3-4 godine kada je dijete u stanju da sluša i razumije savjete kvalifikovanog trenera i vježba pokrete. Do tada vi ćete biti njegov pojas za spasavanje i bit ćete pored njega dok se brćkanje. Tokom prvih časova prilagođavanja na vodu uzmite u obzir sljedeće:

  • nemojte ostajati duže od 30 minuta u vodi, naročito ako beba ima manje od godinu dana.
  • Postepeno produžavajte vrijeme provedeno u bazenu.
  • Ne idite na bazen ako beba ima prehladu, groznicu ili grčeve u stomaku.

Topla voda, baš kao na moru...

Prva posjeta bazenu mora biti prijatna i za vas i za vašu bebu. To je novo iskustvo za bebu, ona će otkriti nove osjećaje i stvari, te bi stoga bilo bolje da odaberete miran bazen i idete kada nije pretjerana gužva. Osim toga, potražite bazen s toplom vodom, kako bi prvi časovi plivanja više ličili na kupanje kod kuće. Za bebe ispod 6 mjeseci voda treba da dostigne 32° C. Pored toga, informišite se koji je nivo hlora u vodi jer ako je suviše koncentrovana može utjecati na bebinu kožu.


Časovi plivanja počinju kod kuće

Ne vole sva djeca vodu niti kontakt s njom i zbog toga je faza prilagođavanja veoma važna. Možete početi kod kuće, tokom večernje kupke. Pustite bebu da se brćka, nježno je prskajte vodom ili sipajte male količine vode na njena leđa. Odaberite časove gdje vam je oboma dozvoljeno da učestvujete i gdje možete ući u vodu s bebom, tako da možete biti pored nje prilikom prvog kontakta s vodom i učinite da se osjeća sigurnijom. Postepeno, kako se bude navikavala na novo okruženje, polako se odvajajte od bebe. Ako ste roditelj koji ne voli vodu i ne znate plivati, ovo je dobar trenutak da prevaziđete svoje strahove. Međutim, ako je to slučaj, roditelji ne bi trebali voditi svoje bebe na časove plivanja dok ne prevaziđu svoj strah. Bebe lako mogu osjetiti vaš strah i nervozu te i same mogu početi da osjećaju nervozu kada je voda u pitanju.

 

 

Još  na Ringeraji

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Šest razloga zašto je baka bolja od mame
Bez obzira koliko bio ukusan mamin obrok, bakin je uvijek ukusniji. Da li zbog više kulinarskog iskustva ili pak zato št...
5
Šta je potrebno da dijete zna pred polazak...
Polazak u školu kod velikog broja roditelja stvara uzbuđenje i nervozu koja se jako lako prenosi na djecu. Roditelje muč...
5
Razvoj govora
S govorom dijete razvija intelektualne sposobnosti – kad nešto kaže, ono pokušava riječima izraziti misli. Tako misli po...
2
Volim kretanje uz ritam
Vaši mališani vole da vas imitiraju! "Kad si sretan" je svima draga I poznata pjesmica.
2






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *