moje zlato
Autor: Jasnalajla
Znaš li što je "phubbing"? I ti to radiš...
Uredništvo Ringeraja.ba, 27.6.2024Sigurno se i tebi dogodilo slično: sjediš na kafi s prijateljicom ili poznanicom i ta osoba s kojom pričaš i s kojom sjediš najednom počne gledati u svoj mobitel i odgovarati na poruke i slično. A bili ste, usred razgovora. Sjećaš li se osjećaja koji ti se tada javio? Sigurno nije bio pozitivan, to možemo i mi reći.
Taj se fenomen, pojava, potez, kako god ga zvali, naziva „phubbing“, a naziv dolazi od dvije engleske riječi: phone (telefon) i snubbing (ignoriranje). I dok to što se za vrijeme kafe i razgovora može protumačiti nekulturnim ili čak bezobraznim, ne utiče samo na odrasle, nego i na djecu – a tad nekultura nije glavni problem.
Prije nekoliko mjeseci, jedna je licencirana savjetnica za mentalno zdravlje na svom TikTok profilu @StephAnne221 objavila video u kojem je istaknula posljedice neusklađenosti s djetetom zbog pametnih telefona, odnosno „phubbinga“. Iako se može činiti bezopasnim, zapravo može biti prilično štetno ako djeca dožive osjećaj odbačenosti ili omalovažavanja.
Samo prisutan nije dovoljno
U svom je videu poprilično iskrena i oštra na jeziku, pa ima i onih „riječi na f“, kako kažu Amerikanci, koje djeca ne smiju izgovarati, ali ono što pokazuje u videu daleko je važnije od psovke koja dočarava što se događa zbog „phubbinga“. Prikazala je test u kojem se pojavljuju mama i beba i imaju određenu komunikaciju. U prvom dijelu testa, mama je u potpunosti posvećena bebi i komunicira s njom, slijedi bebine upute i beba je vesela i uzvraća.
No, u drugom dijelu mama ima potpuno bezizražajno lice i ne reagira na bebine upute, usklike, zvanje i slično. Samo je prisutna. Znaš, baš onako kako to izgleda kad „blejimo“ u mobitele i ne doživljavamo svijet oko sebe. Ni djecu oko sebe. I možemo se praviti kako smo mi bolji od tog, ali velika je istina da smo svi to barem nekad napravili.
Na portalu Parents.com razgovarali su s psihoterapeutima i ovlaštenim stručnjacima za mentalno zdravlje upravo o fenomenu „phubbinga“ i o tom kako utiče na djecu.
Dr. Jenny Woo, istraživačica kognitivnih znanosti, opisuje roditeljski phubbing kao naviku roditelja da se fokusiraju na svoje telefone umjesto da komuniciraju sa svojom djecom ili obraćaju pažnju na njih. Studija iz 2022. pokazala je da roditeljski phubbing značajno utiče na privrženost roditelja i djeteta.
Kako telefonske navike roditelja utiču na djecu?
Ne moramo te ni pitati što misliš o tom, niti moramo pitati stručnjake, a već znamo da telefonske navike i sve vezano uz pametne telefone danas ima značajan uticaj na djecu.
„Kada skrbnici daju prioritet svojim telefonima u odnosu na interakciju s djetetom, ono što se može priopštiti tom djetetu – i što će dijete internalizirati – jest da je telefon vrjedniji, privlačniji, zanimljiviji i važniji od njih,“ kaže Michelle Felder, osnivač i izvršni direktor Parenting Pathfinders.
To izravno podsjeća na izraz „mirno lice“, koji je izveden iz psihološkog eksperimenta provedenog 1970-ih, na koju se terapeutkinja s početka priče, iz videa, referira. Ovaj je eksperiment pokazao utjecaj koji poremećena interakcija roditelj-dijete ili iznenadni nedostatak društvenog angažmana skrbnika ima na bebu - slično kao kada roditelj gleda u svoj telefon ispred djeteta.
„U eksperimentu, kada je roditelj iznenada prestao reagirati i prihvatio miran izraz lica i držanje bez emocija, dojenčad je pokazivala znakove zbunjenosti i uznemirenosti,“ kaže Felder. „Interakcija roditelj-dijete igra veliku ulogu u oblikovanju društvenog i emocionalnog razvoja djeteta, a ovaj eksperiment naglašava važnost društvenih veza i emocionalnog reagiranja na djetetove potrebe."
Stručnjaci su složni u mišljenju da phubbing može uzrokovati kritična kašnjenja u razvoju jezika i učenju društvenih vještina i ponašanja. Tačnije, kad majka to čini djetetu to je značajno povezano s emocionalnim problemima i problemima u ponašanju djece.
I da, svi to radimo, nećemo si lagati. Pa hajdemo onda pokušati to raditi što manje. Dogovoreno?
Izvor: miss7mama
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Otuđivanje djeteta od drugog roditelja treba jasnije prepoznati kao oblik zlostavljanja djeteta. 3
U našem društvu proširena porodica koju čine bake i djedovi vrlo su česta pojava, pa mnoge roditelje spašava tzv. baka s... 3
Pogledaj spisak alata koje MORAŠ da koristiš u određenom periodu svog života :) Šta sve možeš da nađeš na svom omiljenom... 3