|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 18:14:45   
triplemama
Juče usvojen zakon o obaveznom prevozu djece u AS (napisalo i predložilo udruženje DjeCa) stupa na snagu početkom Oktobra
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Čuvajte se kazna je 40 KM

TEKST ZAKONA

(3) U putničkom automobilu na sjedištu suvozača ne smije se prevoziti dijete mlađe od 12 godina”.
Član 2.

„Član 34a.
(1)
Izuzetno od člana 34. stav (3), u putničkom automobilu vozač može prevoziti dijete mlađe od dvije godine na prednjem sjedištu vozila ako vozilo nema suvozački zračni jastuk ili je suvozački zračni jastuk isključen i ako se dijete prevozi u sigurnosnoj sjedalici postavljenoj suprotno od smjera kretanja vozila, a koja je pričvršćena za vozilo pomoću sigurnosnog pojasa na tri tačke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu. Dijete u sigurnosnoj sjedalici mora biti vezano.
(2)
U putničkom automobilu na zadnjem sjedištu vozač smije prevoziti dijete mlađe od pet godina samo kada je dijete ispravno vezano u sigurnosnoj sjedalici koja je za sjedište pričvršćena pomoću sigurnosnog pojasa na tri tačke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu.
(3)
Возач у путничком аутомобилу смије превозити дијете старије од пет а млађе од 12 године на задњем сједишту , само када дијете сједи на посебном подметачу прилагођеном његовој висини који омогућава употребу сигурносног појаса и када је исправно везано сигурносним појасом, или је исправно везано у сигурносној сједалици која је за сједиште причвршћена помоћу сигурносног појаса у три тачке везивања или посебним копчама у возилу“.
(4)
Načine i uslove prijevoza djece mlađe od 12 godina posebnim pravilnikom detaljnije propisuje ministar nadležan za poslove saobraćaja.
Član 3.
Član 172.
(6) Vozač je dužan da se, prije nego što počne upravljati vozilom, pobrine za adekvatnu sigurnosnu zaštitu djece mlađe od 14 godina, u skladu s članom 34a.“.

Član 238.
stav (1) “1a. Vozač koji u putničkom automobilu prevozi dijete protivno odredbama člana 34a.”.


_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 18:35:50   
DM
Eee,triplemum,baš mi je drago ovo čuti!
Kad nam se tek rodila druga beba,koju smo svugdje nosili u nosiljci-ležaljci(chicco)a kako su one ogromne,morali smo starije dijete prebaciti skroz pozadi-na dopunsko sjedište(naravno u autosjedalici-graco junior-do 12.god),jer sam ja bila uz bebu na zadnjem sjedištu-i baš me bilo tako strah za starijeg jer je na samom kraju auta! I onda ja nazovem MUP da ih pitam smijemo li ga staaviti naprijed u AS, a oni meni nemože! I tako ti mi malog kad je imao 2 mj stavimo u AS-nosiljku, velikog premjestimo kod nj, a i ja sa njima jer me strah kad mali bljuca da se ne zagrcne i svi happy! Još suvozačevo sjedište oborimo i imamo i "hastal" u autu!
A da kažem još i to- svi na spravili ludima jer djetetu od 4 god kupujemo AS, jer oni svoje 2-god. voze bez AS i bez nadzora odrasle osobe ozada!!!!!!!

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 18:40:21   
Soleil
Hvala svim ljudima koji su pokrenuli ovu incijativu i koji su se izborili da zakon bude izglasan. Ja kada vidim malo dijete u autu a nije u autosjedalici, hoće nešto da mi bude. Tačno bi lude roditelje taaaaaaaaaako naružila user posted image

_____________________________

...Emma 26. 09. 2009. - Sunce je obasjalo naše živote...



(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 18:42:53   
neki
Odlicna vijest,tako mi je dragooooouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Soleil)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 18:43:25   
Mya_81 RR
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Još kad bi se pridržavali tih zakona bilo bi super, jer u prometu se niko ne drži ničega...ni vozači ni policajci...


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 20:26:18   
mamina cura
user posted image user posted image user posted image

Samo jos da se primjenjuje. Pa pola vozaca jos uvijek nije vezano.... Ja se inace najezim kad vidim dijete u kolima ispred mene i viri mu glava izmedju dva prednja sjedistauser posted image  Dovoljno je samo da vozac mora naglo zakociti i da ti se zivot preokrene za 360 stepeni....
Kad dajem djecu svom tati u auto obavezno prebacujem i stolice i nedam da se voze "nani" u krilu na zadnjem sjedistuuser posted image  Ili tako ili nikako...user posted image

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 20:31:36   
mnn
kod nas je taj zakon več dugo ali ga se ne pridžavaju baš svi...a kazna je 200eura.super,čestitam na novom zakonu!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 20:32:17   
juni
Na neki nacin nisam ni bila svijesna koliko smo zaostala zemlja i tek nedavno sam saznala da nema takvog zakona u nas.
NAPOKON- samo cu to reci!


_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 20:35:19   
neki
Zaboravih napisati...Bas je mala kazna,po meni je trebala biti znatno veca...

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 20:39:37   
škorpija
Drago mi je zbog zakona jer priznajem da i ja nekad bebca stavim u krilo na vrlo kratke relacijeuser posted image , a pritom mi kroz glavu prolaze svi mogući scenariji.
Sramota znam , ali ovo će natjerari mene i slične da ne pravimo takve gluposti

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 21:22:47   
Nadja08
Super! Jedva čekam da zovnem taxi, a on, kad vidi bebu, vadi autosjedalicu iz gepeka :). Kao u nekim drugom uređenim zemljama...
To ja sanjam, barem još neko vrijeme, jednom će se morati promijeniti.
Ovi naši to nikada neće htjeti, ali mislim da nema ništa od primjene zakona ako taksista smije bebu prevoziti kako hoće. Ako baš budu ignorisali sve te propise, možda da pokrenemo neku akciju. Npr. bojkotovati taxi prevoz dok se ne prilagodi i našim potrebama...

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 21:28:29   
Azure
Odlicno... svidja mi se ovaj zakon. Ali ja imam jedno pitanje. Kako da ja troje djece stavim u tri sjedalice nazad u auto???user posted image user posted image user posted image Danas smo mm i ja gledali autosjedalice za bebe kad se rode aBd. U prodavnici su nam rekli da se as moraju staviti na zadnje sjediste  suprotno od pravca voznje. I kako cu ja ako sjedim do muza na prednjem sjedistu vidjeti svoje bebice i kako ce uopce stati tri sjedalice nazad. Ova sjedalica koju sada imamo za nasu curicu moze se prilagoditi i skinuti dio za ledja i stranice pa da ostane samo sjedalo za koje se veze. Mislim da to znaci da moramo kupiti novo auto?!!!!!

_____________________________

Nasa princeza je rodjena 3.9.2006, a mladja princeza i princ rodili su se 29.12.2009.

(odgovor članu Nadja08)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 21:35:34   
Noor
Konacno zakon! Ali sa relativno niskom kaznom. Jos da se hoce "savjesni" vozaci i roditelji pridrzavati toga. Jednom sam vidjela oca kako u krilu drzi bebicu od nekih 7-8 mjeseci i vozi se, prestrojavajuci se iz jedne trake u drugu, bez zmigavca naravno, i ja pozovem policiju i prijavim ga, i oni ce ko fol reagovati, ma niko nista, bas sam ga pratila poslije da vidim hoce li ga iko zaustaviti. Bljak! 

(odgovor članu Azure)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 21:39:33   
Sonja
ja se jako cesto vozim taxijem jer nemamo svoja kola...
sta s tim???
mislim da nema sanse da ce se taksisti toga pridrzavatiuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Adin- 1.5. 2009
07:30h 3500g 55cm
pile moje pametno

Arian- 8.12.2011 - 29.03.2012 :(((
17:00h 4000g 55 cm
Smjesko moj uvijek ces biti moj ponos,moj borac i moja najveca ljubav

Darian 27.05.2013
16:40h 4150g 56cm
Nase sunce

(odgovor članu Noor)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 21:51:06   
Amrino
Hvala Bogu!!! user posted image user posted image user posted image
Bravo DjeCo i bravo svi ljudi koji su ucestvovali na bilo koji nacin u uvodjenju promjena ovog zakona! user posted image user posted image user posted image Sve se moze kad se hoce!
Kazna jeste mala- ali bice sasvim dovoljna ako saobracajni policajci budu savjesno obavljali svoj posao...I eto neka okvirna racunica---tri- cetiri kazne= nova AS!



_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Sonja)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 21:53:02   
Anoniman
user posted image za odluku
user posted image za djeCu
user posted image za sigurnost

(odgovor članu Amrino)
  Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 21:57:10   
DM
Azure,pogledaj na AS za bebe piše da se ne smiju okretati su suprotnom smjeru od vožnje ako auto ima airbag,što znači da ih okreneš naprijed,valjda će ti to malo oakšati postavljanje 3 AS u auto.
Mi starijem sinu ne skidamo taj naslon jer kad zaspi u autu fino glavicu ima gdje nasloniti!

S.14.08.2005.
I.01.06.2009.


_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu Azure)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 23:16:10   
Anoniman
user posted image za zakon, ali malo sam zbunjena... vozac sam vec 12 godina i koliko se sjecam da je ova obaveza bila uvijek na snazi, odnosno u Zakonu o saobracaju je uvijek i postojala ova odredba samo sto se 95% gradjana nije pridrzavalo istih i nisam cula da je ikad iko kaznjen zbog toga... dobro se sjecam da sam prilikom polaganja testova ´98 godine imala jedno od opstih pitanja "minimalno, koliko godina mora imati dijete koje sjedi na prednjem, odnosno suvozackom sjedistu?" i tada je bila donja granica 12 godina starosti, a s 5 godina moze da sjedi SAMO na zadnjem sjedistu ali osigurano da li u autosjedalici ili cak je bila ostavljena mogucnost samo da bude vezano sigurnosnim pojasom...

(odgovor članu DM)
  Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 23:24:34   
Nunichi
user posted image user posted image user posted image user posted image

Eh ovo cu da isprintam. user posted image user posted image user posted image
Neki dan je moja Zarica prevezena iz susjedne ulice u nasu,u rukama, na prednjem sjedistu. user posted image user posted image user posted image
Ja kad nervni slom nisam dozivila kad sam to vidjela!!!
Nekima nije dovljno ono sto mama i tata govore,moras im i zakon predociti. user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 23:28:33   
Anoniman
user posted image user posted image user posted image user posted image e kako mi je dragooooooooooo!!!! Posebno zbog nekih poznanika koji malo dijete drže u rukama na suvozačevom mjestu user posted image user posted image

(odgovor članu Nunichi)
  Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 23:37:22   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: triplemama

U putničkom automobilu na zadnjem sjedištu vozač smije prevoziti dijete mlađe od pet godina samo kada je dijete ispravno vezano u sigurnosnoj sjedalici koja je za sjedište pričvršćena pomoću sigurnosnog pojasa na tri tačke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu.
(


ne kontam user posted image  dijete od npr 4 godine u autosjedalici, kći od mog brata ima 4.5 godine i zaista je velika (mašala) za bilo koju vrstu autosjedalice
Apsurd totalni

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 23:40:25   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: enisa_sara

user posted image user posted image user posted image user posted image e kako mi je dragooooooooooo!!!! Posebno zbog nekih poznanika koji malo dijete drže u rukama na suvozačevom mjestu user posted image user posted image


e baš me nasmijauser posted image user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 23:44:21   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: doublemum

Azure,pogledaj na AS za bebe piše da se ne smiju okretati su suprotnom smjeru od vožnje ako auto ima airbag,što znači da ih okreneš naprijed,valjda će ti to malo oakšati postavljanje 3 AS u auto.
Mi starijem sinu ne skidamo taj naslon jer kad zaspi u autu fino glavicu ima gdje nasloniti!







S.14.08.2005.
I.01.06.2009.



ja imam airbag na suvozačevom mjestu tako da ništa od vožnje bebice
naprijed a zaista ne bi ni mogla, pa ona bi kontrolu preuzela nad automuser posted image
i jedno pitanje kako će policajac ocijeniti koliko je djetetu godina, 4-5 kad mora dijete biti u autosjedalici ili 6 kad dijete može bez nje????
jel trebamo nositi izvode iz mat.knj rođenih user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 16.9.2009 23:46:51 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 23:44:47   
neki
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: triplemama

U putničkom automobilu na zadnjem sjedištu vozač smije prevoziti dijete mlađe od pet godina samo kada je dijete ispravno vezano u sigurnosnoj sjedalici koja je za sjedište pričvršćena pomoću sigurnosnog pojasa na tri tačke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu.
(


ne kontam user posted image  dijete od npr 4 godine u autosjedalici, kći od mog brata ima 4.5 godine i zaista je velika (mašala) za bilo koju vrstu autosjedalice
Apsurd totalni

Mom Seadu ce uskoro(aBd) 4 godine,i jos je u autosjedalici,postavicu sliku cim stignem...Ali evo upravo komentarisemo ja i MM,do 12 godina dijete u autosjedalici,to mi je vec vala previse,haman u pubertetu dijeteuser posted image

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
16.9.2009 23:49:35   
Anoniman
nećeš vjerovati neki, ali moj muž je neki dan izjavio da treba do 12. godine, ali ja mislim da je do 5 dovoljno, a poslije pojas obični. Ako nisam upravu, uputite me.

(odgovor članu neki)
  Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *