|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Celijakija
25.7.2008 21:40:29   
nesanica
dal se neko od vas susreo sa celijakijom? to je nepodnosljivost organizma na gluten, koji se nalazi u psenici, jecmu, razi i zob. kako se snalazite sa ishranom?
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Celijakija
25.7.2008 22:36:14   
mamsi
Nemam iskustva s tom alergijom,ali ti samo želim reči da mi je žao što je kod tebe tako i sigurno ti nije lako.user posted image user posted image

(odgovor članu nesanica)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Celijakija
25.7.2008 23:39:29   
nesanica
nije lahko pogorovo kad osjetim miris burekauser posted image user posted image user posted image . srecom ja sam odrasla pa znam sta smijem jesti a cega se moram odreci. mislim da je sa djecom gore, njima bas tako lahko ne mozes dokazati da nesto ne smiju. ovdje gdje ja zivim stvarno ima dosta proizvoda bez glutena. kad dodjum u nasu dragu bih onda je malo problem, ali srecom ponesem sa sobom dosta toga, jer dole ne znam dal ima i sta bez glutena.

(odgovor članu mamsi)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Celijakija
28.7.2008 23:19:59   
lejlašh
Zdravo Nesanico, odakle si ti? Ja sam imala celijakiju kao dijete, tj. povukla mi se u 16. godini sa pubertetom. Napatila se moja mama sa mnom pravo, još je bio ratno vrijeme, a i prije rata, cijela jedna plata je išla samo na moju hranu. Otkrili su je kada sam imala 1. godinu, a problemi su počeli sa 6 mjeseci, ali dugo se nije znalo za tu bolest kod nas. Dg mi je postavljena u Beogradu, mama kaže da me nije tada odvela tamo da me sada ne bi  bilo.
Mislim da je sada lakše, ima puno više hrane bez glutena, a i puno više se zna o samoj bolesti.
Ne daj se. Pozdrav

_____________________________

Merjem, 11.11.2007.
mamina sultanija
Arman, 23.07.2010.
mamin pasha

(odgovor članu nesanica)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Celijakija
3.8.2008 13:16:51   
nesanica
hej lejlash, ja sam to dobila u 25 god. 2- 3 godine sam skakala po bolnicama ali nikako nisu mogli uvrditi sta je.u medjuvremenu je bilo perioda mirovanja, ali kad sam dosla kao kost i koza onda sam naletitla na jednog super, super dr u mostaru i on mi je mogu slobodno reci spasio zivot. dok sam bila u bolnici pazio me je kao svoje dijete a pare nije htio  ni da pogleda, a kamo li da uzme(nudjene mu naravno jesu), eto i to je za primjer. kada su mi to dijagnost. bilo je pravo tesko za hranu, em skupa em nema nesto posebno.mogu slobodno reci meni je sreca sto sam sada u njemackoj i ovdje stavrno sa tim nemam problema. ovdje sam se uclanila u udruzenje za oboljele od celij. i redovno dobivam materijal od njih sta sve smijem jesti , a toga je ovdje strecom stvarno dosta. i kada dolazim na odmor u bih ja redovno  ponesem skoro sve sa sobom. i ovdje je ta hrana poskupa, ali stvarno ima izbora.
sta je sad sa tobom, jel ti se vise ikada vratila. moj muz ima rodicu u svedsko j i ona je kao beba to dobila i nije joj u pubertetu proslo, nego vjerovatno cio zivot ce zivjeti sa tim.meni ovo nije bas nesto strasno, kad samo pomislim sta svasta ima, ovo je rekoh dobro.

(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Celijakija
29.8.2008 1:12:19   
lejlašh
Hvala Bogu nije mi se više vratila, ali je moj organizam ostao jako osjetljiv, prebolovala sam razne bolesti, ali ja sam po prirodi borac od malih nogu, pa sam već oguglala na sve to.
Samo se ti zdravo hrani i ne brini

_____________________________

Merjem, 11.11.2007.
mamina sultanija
Arman, 23.07.2010.
mamin pasha

(odgovor članu nesanica)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Celijakija
11.9.2008 11:08:10   
Emina*
IZVORNA PORUKA: boogy woogy

Nepodnošljivost glutena Prije stotinjak godina, engleski liječnik Samuel Gee uočio je bolest s karakterističnim znakovima koju je nazvao celijakija, a nizozemski autori su šezdeset godina kasnije tu bolest povezali s hranom koja sadrži gluten. Gluten je biljna bjelančevina koja se nalazi u pšenici, raži, ječmu i zobi. Ta bjelančevina u žitaricama ima svojstvo ljepka koji drži kompaktnost  kruha i brašnastih proizvoda. U osoba s genetskom predispozicijom gluten izaziva oštećenje sluznice tankog crijeva s posljedičnim proljevom i nenapredovanjem u rastu i razvoju. Drugim riječima, celijakija je bolest koja se razvija kao posljedica preosjetljivosti na gluten. Bolest je djece, ali i odraslih.   Kritično razdoblje Učestalost bolesti je različita, ovisno o zemljopisnom području i etničkoj pripadnosti. Prema analizi liječenih u bolnicama, pretpostavlja se da se u nas bolest javlja u omjeru 1:500 (1 oboljelo dijete na 500 zdrave djece). Bolest je rijetka u crnaca, Kineza i Japanaca, učestalija je u žena i raširenija u odrasloj populaciji, iako se, zbog rane dijagnoze, najviše povezuje s dječjom dobi. Celijakija se obično počinje manifestirati uvođenjem brašnaste hrane. Međutim, potreban je izvjesni vremenski interval da se razvije oštećenje sluznice crijeva nakon čega su i promjene vidljive. To se obično događa nakon 3-4 mjeseca po uvođenju hrane koja sadrži gluten. U neke djece bolest se manifestira već nakon mjesec dana, a u neke tek poslije godinu dana. Obzirom na prehranu naše dojenčadi, bolest se obično očituje u drugoj polovici dojenačke dobi.   U djece karakteristična, u odraslih varijacije Tijek bolesti u dojenačkoj dobi je prilično krakterističan, da bi u kasnijoj dobi pokazivao vrlo velike varijacije. Ako dojenče dobro napreduje, posebno ako je na prsima, nakon uvođenja brašnaste hrane najednom imamo stanje u kome dijete prestaje napredovati, gubi apetit, postaje izrazito neraspoloženo, a zatim dolazi do proljeva s karakterističnim izmetom: obilnim, kašastim, sivim, masnim, i pjenušavim, koji izrazito zaudara. Dijete počinje mršaviti, gubiti potkožno masno tkivo, naročito na udovima, dok trbuh postaje velik zbog nadutosti uslijed neodgovarajuće razgradnje hrane i oslabljenih trbušnih mišića. Površina sluznice tankog crijeva kao i njena funkcija bitno su narušene. Naime, crijevne resice su izrazito skraćene pa je shodno tome smanjena apsorpcija svih sastojaka hrane: masti, ugljikohidrata, bjelančevina, minerala i vitamina, što sve dovodi do zastoja u rastu i razvoju djeteta. Klinička slika celijakije tijekom života se mijenja. U ranoj dojenačkoj dobi za bolest je karakteristično često povraćanje i vrlo teški proljevi, da bi se između 9. i 18. mjeseca razvila slika bolesti prilično tipična za celijakiju. U kasnijoj dobi može biti potpuno različita od one u ranom djetinjstvu. Klinička slika može zavarati Međutim, postoje i atipične slike celijakije koje se javljaju u djece poslije druge godine, a isto tako i u odraslih. U kliničkoj slici prevladavaju nespecifične trbušne smetnje, bolovi, slabo osjećanje, proljev, ali i zatvor (opstipacija), niski rast, slabokrvnost, osteoporoza. Pored toga postoje asimptomatski oblici celijakije koji se dijele na: - tihi oblik - latentna celijakija - potencijalna celijakija.

http://www.tegobe.com/casopisi/vase_zdravlje/pedijatrija/13_08_2000_celijakija.html



_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu lejlašh)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Celijakija
12.9.2008 15:44:36   
Amelaa RR
Što je celijakija?

user posted image Celijakija ili glutenska enteropatija - nasljedni je imunološko posredovani poremećaj koji obilježava trajna nepodnošljivost glutena, bjelančevine pšenice, ječma i raži, a možda i zobi. user posted image CELIJAKIJA ili glutenska enteropatija - nasljedni je imunološko posredovani poremećaj koji obilježava trajna nepodnošljivost glutena, bjelančevine pšenice, ječma i raži, a možda i zobi. Jedna je od najčešćih kroničnih gastroenteroloških bolesti. Ispoljit će se u osoba koje imaju nasljednu predispoziciju za ovu bolest, a jelovnik im sadrži proizvode od pšenice, ječma, raži, a vjerojatno i zobi. Oštećenje sluznice tankog crijeva koje dugo traje može rezultirati razvojem vrlo teških i životno ugrožavajućih bolesti. U bolesnika u kojih je bolest prepoznata i liječena bezglutenskom dijetom jednaka je stopi obolijevanja i smrtnosti od teških bolesti kao u zdravih ljudi.

Bezglutenska dijeta

user posted image Doživotna bezglutenska dijeta jedina je potrebna i neophodna terapija celijakije! user posted image Bezglutenska dijeta podrazumijeva isključenje iz prehrane proizvoda koji sadrže i najmanje količine glutena. Mora se paziti na skrivene izvore glutena, poput aditiva, konzervansa i različitih stabilizatora koji se mogu naći u industrijski proizvedenoj hrani, lijekovima i nekim sredstvima za održavanje higijene usta. Oštećeno crijevo oboljelog od celijakije ometa iskorištavanje tvari iz hrane. Oštećenje sluznice crijeva nestaje prehranom bezglutenske hrane. Tada celijakija prelazi u stanje organizma koje ne podnosi gluten. Ako na vrijeme započne liječenje strogom bezglutenskom dijetom, osoba može biti zdrava kao i drugi ljudi, pod uvjetom da je na striktnoj bezglutenskoj prehrani cijeli život. To je bolest skrivenih lica i "kameleonskog" ponašanja. U prilog tome govori činjenica da se čak i godinama kod mnogih oboljelih ne vide neposredna pogoršanja od grešaka u prehrani. Simptomi raznih bolesti koje su rezultat prekida bezglutenske dijete dugo mogu biti skriveni. Zbog toga se često javljaju iskušenja o prestanku ili kršenju striktne dijete. Oboljeli pomisle da je celijakija kod njih "prošla", da su ozdravili. Često će takvu krivu informaciju usvojiti ili čuti od svojih najbližih, pa čak i od liječnika.
Oblici i simptomi bolesti Ne postoje dva oboljela od celijakije s istim simptomima bolesti. Simptomi ovise o dobi bolesnika, trajanju i jačini bolesti, te oštećenju organa. Osnovni oblici celijakije su tipična, atipična i "tiha" celijakija. Ovisno o obliku može se manifestirati na crijevima, koži i na drugim organima i organskim sustavima.
Tipični oblik bolesti Simptom:
dugotrajni proljev ili brojne, obilne, masne, pjenušave, zaudarajuće stolice, nenapredovanje ili gubitak na tjelesnoj težini, gubitak teka, nadutost trbuha, psihičko nezadovoljstvo. Javlja se u djece od 6. mjeseca do 2. godine života. Dijete postepeno poprima "žablji izgled", s velikim trbuhom i tankim ekstremitetima. Neka istraživanja pokazuju da se ovaj tipični crijevni oblik bolesti javlja u svega 50% slučajeva celijakije.
Atipični oblici bolesti
Atipični simptomi koji su rezultat smanjene apsorpcije hranjivih sastojaka hrane su: anemija zbog nedostatka željeza, niski rast, rahitis, osteopenija, osteoporoza. Crijevni oblik celijakije može se manifestirati učestalim bolovima u trbuhu, povraćanjem, "masnom jetrom", povećanjem jetrenih enzima bez drugih uzroka bolesti jetre i sl. kod odraslih. Postoje oblici ove bolesti koji se prezentiraju na drugim organima i organskim sustavima. "Kožna celijakija" ili herpetiformni dermatitis je oblik bolesti karakteriziran pojavom sitnijih mjehurića na koži laktova i koljena. Simptomi koji mogu ukazivati na celijakiju su i: hipoplazija zubne cakline, ponavljani aftozni stomatitis, neplodnost, impotencija, odgođena pojava puberteta, ponavljani perikarditis ili dilatirajuće miokardiopatije i sl. Simptomi mogu biti i od strane centralnog živčanog sustava: epilepsija, cerebelarna ataksija, neuropatije, depresija ili iritabilnost, poremećaji ponašanja i sl.

Tihi oblik bolesti
To je tzv. asimptomatski oblik bolesti. Kod ovog oblika bolesnici su prividno zdravi. Oni nemaju nikakvih simptoma bolesti, ali se histološkom analizom bioptata sluznice tankog crijeva otkriva njeno oštećenje. Ti se bolesnici obično otkrivaju među rodbinom bolesnika oboljelih od "jasne", simptomatske celijakije ili skrining pretraživanjima.
Komplikacije neprepoznate bolesti Oštećenje sluznice tankog crijeva koje traje može rezultirati razvojem vrlo teških i životno ugrožavajućih bolesti crijeva kao što su maligne bolesti probavnog sustava - karcinomi usne šupljine, ždrijela, jednjaka i želuca. Limfomi su češći u neliječenih celijakičara 50 - 100 puta. Nedvojbeno je utvrđena dvostruko veća stopa umiranja bolesnika koji pate od neliječene celijakije u usporedbi sa skupinom zdravih ljudi. Stopa smrtnosti prvenstveno se odnosi na umiranje od posljedica spomenutih malignih bolesti. U bolesnika u kojih je bolest prepoznata i liječena stopa smrtnosti je ista stopi smrtnosti skupine zdravih ljudi.
Udruženost celijakije s drugim bolestima Kod oboljelih od celijakije češće se javljaju neke bolesti i obrnuto ? pri pojavi ovih bolesti treba misliti i na mogućnost postojanja celijakije. To je prije svega dijabetes melitus ? tip 1, tj. inzulin ovisni dijabetes, čija je učestalost 3 puta veća među oboljelima od celijakije, nego u općoj populaciji. Zatim je to autoimuni tireoiditis-Hashimoto, autoimuni hepatitis, autoimuni gastritis, upalne bolesti crijeva, Adisonova bolest koja predstavlja smanjenu funkciju nadbubrežne žlijezde, alopecija, sindromi poput Downovog, Sjegrenovog, zatim psorijaza, primarna bilijarna ciroza. Kod prisutnosti ovih bolesti, u oboljelog valja propitivati i simptome za celijakiju i učiniti prema potrebi skrining na ovu bolest.

Postupci za dijagnosticiranje

user posted image Zlatni standard dijagnoze celijakije je analiza tkiva dobivenog biopsijom sluznice tankog crijeva. user posted image Osobu sa sumnjom na celijakiju liječnik treba uputiti, ovisno o dobi, pedijatru ili internisti gastroenterologu, koji će učiniti testiranje krvi i u slučaju pozitivnih nalaza biopsiju sluznice tankog crijeva. Testiranjem krvi s velikom sigurnošću se može postaviti opravdana sumnja u celijakiju testirane osobe. Međutim, negativni test antitijela ne isključuje celijakiju s potpunom sigurnošću ! Zlatni standard dijagnoze celijakije je analiza tkiva dobivenog biopsijom sluznice tankog crijeva. Može se raditi i antigen histološke kompatibilnosti tkiva, ali ne rutinski, nego u dvojbenim slučajevima. Ne smije se započinjati s bezglutenskom dijetom prije biopsije sluznice crijeva i postavljene dijagnoze celijakije jer dijeta ometa pravilnu dijagnozu ili može omesti postavljanje dijagnoze neke druge bolesti s istim simptomima.

Rasprostranjenost celijakije Italija 1:186; Švedska 1:180; Irska 1:100; Finska 1:130; Mađarska 1:85; SAD 1:126 stanovnika.


< Poruku je uredio amelaa RR -- 12.9.2008 15:48:32 >


_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 8
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *