|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Ciste kod fetusa
13.12.2008 15:47:21   
amela78
Nova sam na forumu, i zelim da vas sve pozdravim...
Trudna sam 22+4 i osim manjih problemcica sve je bilo ok, do unazad 9 dana kada sam bila na redovnoj UZ kontroli i kada mi je doktorica koja me vodi na GAK-u rekla da vidi odredjene promjene odnosno ciste na desnom bubregu ploda, ali da sa sigurnoscu to ne moze potvrditi, te da se mozda radi o zraku u crijevima i sl. Nakon toga me upitala da li je u porodici bilo nekih genetskih bolesti, na sto sam ja odgovorila da nije ni u mojoj, niti u porodici MM. Ipak, da bi bila 100% sigurna, predlozila mi je amniocentezu, na sta sam ja pristala. (Svjesna sam da je za ac mozda malo i kasno, ali to je vec druga tema. Inace, prilikom redovnih kontrola ranije, izmjeren je i nuhalni nabor koji je bio 1,8mm, te drugi testovi nisu radjeni). Rekla mi je da ako nalaz amniocenteze bude ok, da za ostalo ne treba da brinem, ali usadila mi je crv sumnje i jako, jako me zabrinula.
U svoj toj brizi odlucim otici i drugim ljekarima kako bih dobila i drugo, odnosno trece misljenje. Prvi - privatnik, pregleda me (dan nakon pregleda na GAK-u) i kaze mi da uopste ne primjecuje bilo kakve ciste na bubregu i da su po njemu bubrezi ok, a jedino sto vidi jeste moguci zrak u crijevima i da bi to sve trebalo biti ok. U nalazu napise "u abdomenu primjetna aerokolija" i to je sve.
Nakon toga odem i trecem ljekaru, takodje privatnik, cija se dijagnoza uglavnom poklopila sa dijagnozom doktorice koja me vodi na GAK-u, odnosno kaze mi da u podrucju desnog bubrega ploda vidi odredjen broj cisti, te da je taj bubreg uvecan usljed navedenog, a pyelon lijevog bubrega je promjera oko 6,5 mm. Takodje, kaze mi da je pregledom ustanovio da plodne vode ima dovoljno, sto je indikacija da se mokraca uredno izlucuje. U oba slucaja kod pregleda kod ova dva privatnika, nisam im govorila zasto sam dosla, a tek nakon sto su zavrsili preglede i rekli svoja misljenja, ispricala sam im sta mi je receno na pregledu na GAK-u. Ovaj drugi privatnik je rekao da poslusam savjet moje doktorice i da uradim amniocentezu (iako prilicno kasno ali eto) kako bi se otklonile sumnje na genetsku deformaciju, iako i po njegovom misljenju (tu su svi jednoglasni) ultrazvucnih indikacija (osim tih cisti vidjenih od strane dva ljekara) za takvu bolest nema (nosna kost, i svi ostali parametri razvoja ploda su ok), i kaze mi da ako se otklone sumnje na genetsku bolest, da se plod i dalje prati i da se trebam poroditi, a  i poslije poroda nastaviti pratiti bubreznu funkciju djeteta...
11.12. uradim i amniocentezu na GAK-u i sad cekam nalaz. Prilikom UZ-a prije amnio, doktorica mi kaze skoro isto, da je 99,9% ubijedjena da nije u pitanju genetska bolest, te da se jos sa sigurnoscu ne moze izjasniti da li su ciste na bubregu, neki zrak u crijevima i sl. te da ako nalaz bude ok, treba dalje pratiti i naravno iznijeti trudnocu...
Nakon toga, po internetu kopam kao luda, procitala sam sve moguce i nemoguce clanke, ali tesko se smiriti, jer me brine da cak ako nalaz amnio bude ok, ne bude u pitanju neka bubrezna anomalija....
Ako neko ima slicnih iskustava, zamolila bih da to i napise....
Veliki pozdrav svima!

< Poruku je uredio Dina RR -- 15.1.2009 14:54:50 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Ciste kod fetusa
13.12.2008 16:23:13   
amela78
Zaboravila sam raci da mi je 30 god i da mi je ovo prva trudnoca, sa zacecem nisam imala nikakvih problema, bilo je "iz prve" :-)...
Imena ljekara namjerno sam izostavila, svi su zaista bili skroz ok u ophodjenju prema meni, pa mislim da ne bi bilo fer spominjati im imena obzirom da neko od njih u mom slucaju vjerovatno grijesi....

< Poruku je uredio Dina RR -- 15.1.2009 14:55:12 >

(odgovor članu amela78)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Ciste kod fetusa
13.12.2008 21:36:53   
mamsi
Nisam imala takvo iskustvo i samo ti želim reči da mi je žao što sad kroz to prolaziš i da se nadam da će sve biti uredu s bebicom.Puno sreće vam želim

< Poruku je uredio Dina RR -- 15.1.2009 15:00:46 >

(odgovor članu amela78)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Ciste kod fetusa
13.12.2008 23:09:16   
Mrva
Draga Amela, meni su takodjer tokom trudnoce, ali u 3. mjesecu, kazali da beba ima neku vodenu cisticu na mozgu. Dr. nam je rekla da uradimo triple test, sto sam ja i ucinila. Nalaz triple testa je bio uredu, hB, a te vodene ciste na narednom pregledu uopce nije niti bilo.
Obzirom da niti moj muz niti ja ne prelazimo 30 godina, nismo spadali u bilo kakve rizicne skupine, niti smo imali neke bolesti u porodicnoj anamnezi, ali svejedno sam bila u velikoj panici dok nalaz testa nije bio gotov. Na srecu, na narednom pregledu, kao sto rekoh, ciste uopce nije bilo.

Zelim da tvoj nalaz amniocenteze bude uredu i da na narednom pregledu ne bude tih cistica.

Ne trebam ni govoriti da sam rodila zdravu i prelijepu bebu, sto svakako i tebi zelim.





< Poruku je uredio Dina RR -- 15.1.2009 15:00:32 >


_____________________________

Lovely

(odgovor članu mamsi)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Ciste kod fetusa
16.12.2008 14:51:26   
amela78
"mamsi" i "mrva", hvala vam puno na utjesnim odgovorima... Iskreno se nadam da ce i sa mojom bebom biti sve u redu aBd... Puno vas pozdravljam!

< Poruku je uredio Dina RR -- 15.1.2009 15:00:16 >

(odgovor članu Mrva)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Ciste kod fetusa
15.1.2009 14:50:32   
vanilla
ja sam danas saznala da moja beba (20 sedmica trudnoce) ima malu cistu na mozgu 6 mm, svi ostali parametri su idealni i uklapaju se u noramalne parametre, ali mi je predlozeno da uradim aminocintezu da budem sigurna, ja imam 27 godina niko ni u mojoj ni u suprugovoj famiiji nije imao genetskih bolesti, a doktorica je rekla da je 99% sigurna da nije nista ali u svakom slucaju da odkloniim sumlju nekih genetskih poremecaja, pa me zanima da li je neko do vas imao slicnu sitaciju!!!,

< Poruku je uredio Dina RR -- 15.1.2009 15:01:06 >

(odgovor članu amela78)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Ciste kod fetusa
15.1.2009 14:59:34   
Anoniman
nisam imala slicno iskustvo, al ovdje imas jedan tekst, mozda ce ti pomoci i smiriti te... jer ipak moze biti i do pogresno uredjenog UZV-a kao sto je ovdje napisano user posted image

http://www.ultramedika.co.yu/nervnisistem.htm

(odgovor članu vanilla)
  Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Ciste kod fetusa
17.1.2009 0:39:16   
Sepia
citam sta pise vanilla, pa se prisjecam vlastitog horora..od prije dva tri mjeseca
ista prica kao i tvoja.. 19. sedmica, cista plexus chorioideusa 5mm.. sve ostalo ok!
prema nekim ljekarima nije potrebna amnio.. prema nekima jeste.. cisto da se ograde. Uglavnom, prevrnula sam svu moguću literaturu, sta kazu dr iz USA, UK, Njemacke itd.. procitala mnogo studija radjenih na tu temu..
uglavnom, nije problem cista.. ona je razvojna anomalija u 2% normalnih trudnoća i sama nestaje do III trimestra.. spada u "minor signs" za odredjene trisomije (Edwardsov i Down sindrom) ali samo u slučaju kad postoje i druge anomalije npr. hipoehogeno crijevo, pijelektazija bubrežnih čašica, srčane anomalije, odebljali nuhalni nabor, defek nosne kosti itd. Kod moje bebe je sve drugo bilo savrseno normalno..prema svim preporukama u tom slučaju nije potrebna amniocenteza i dijete se smatra normalnim.
Ono sto je bila moja dvojba: koliko je iskusan ljekar koji radi UZ? da li je moguće da previdi određene razvojne anomalije? možda vidi cistu, a ostale anomalije ne? sta da radim nakon rezultata amniocenteze? (nalaze cekas 5. sedmica i sta poslije)
Uradila sam amnio jer nisam mogla ostatak trudnoće da mislim o tome.. rizik da dobijem spontani od toga je bio jednak riziku da moja beba nije ok (1-2%) Amnio ne garantuje da ne postoje druge genetske bolesti niti iskljucuje mogucnost da su analizirali moje celije umjesto bebinih (to ti niko ne kaze prije). Nalaz je bio uredan, ali sam mnogo prije rezultata odlučila da prestanem misliti o tome i da imam malo vise vjere da cu biti kao i vecina drugih zdravih trudnoca.
Prema ovom sto si napisala vjerovatnoća da nesto nije uredu sa bebom je mala.. potraži jos nekog da ti pogleda detaljan UZ bebe, ako si iz Sarajeva moj prijedlog su ti dr Šlaković Maja i dr Mehmedbašić.
Ako mislis raditi amnio krajnje je vrijeme da odlučiš i da znas sta ako nalaz ne bude ok. Sama amnio nije strasna i traje vrlo kratko.. otprilike kao vađenje krvi + mirovanje, ali nosi određene rizike..ja bih ponovo radila amnio samo u slučaju da postoje i druge razvojne anomalije a cistu bih zaboravila.. ionako ce nestati do kraja mjesecauser posted image
Zelim ti puno srece i strpljenja




(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Ciste kod fetusa
17.1.2009 16:55:18   
vanilla
Hvala ti Sepia, odlucila sam da ipak radim aminocintezu ne mogu da razmisljam jos 4 puna mjeseca jer od kako sam saznala samo visim na ovom internetu i pretrazujem nemam vise snage bit ce kako je zapisano, nadam se da ce  proci ok, identicano sve tvom slucaju, pa se nadam da ce i ishod da bude kao i tvoj!!!!! user posted image

(odgovor članu Sepia)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Ciste kod fetusa
17.1.2009 23:42:14   
Sepia
pretpostavljala sam da ces tako uraditi jer znam kako je meni bilo..
Bice to uredu.. u vecini slucajeva jeste..
I ne boj se amnicenteze.. probaj da budes maksimalno opustena radi kontrakcija materice (sto ne bi valjalo) i misli pozitivno.
Pitaj ih da li je moguce da ti rade brzi test po FISH-u posto si 20 sedmica.. to je brzi probir za osnovne trisomnije 13, 18 i 21. Pa da odmah u dva dana imas makar neke vijesti, jer puni nalaz cekas 5. sedmica..
sretno mislicu na tebe..

(odgovor članu vanilla)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Ciste kod fetusa
26.1.2009 15:30:47   
vanilla
Ja sam uradila aminocintezu i  u iscekivanju sam rezultata!!!! nekako ne panicim toliko koliko sam mislila, ali ono kada pomislim na najgore najezim se, mada koliko sam mogla da zakljucim nakon silnih internetskih portala i kontaktiranja raznih doktora ukoliko ima samo jedan parametar to nije opasno i cak neki i ne preporucuju da se radi aminocinteza, ja ipak mislim da treba uraditi sve sto je u nasoj moci a ostatk ostaviti gragom Bogu da on donese zadnju!!!Nadam se da ce rezultati biti za nekih 10 dana pa se javim opet!!!

(odgovor članu Sepia)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Ciste kod fetusa
27.1.2009 22:03:22   
cija
ja sam juče bila na pregledu i hvala bogu sve ok...kaže doktor sasvim smireno....pokaže mi kako se mali i veliki mozak razvio...sve odgovara normalnoj veličini i pokaže mi pored jednog i drugog kao dvije cistice i reče da su to kao ciste koje nestanu do 28 sedmice,da je to normalno.

I ja uspaničean pitam još jednom.." pa jel sve uredu" ...kaže on..." ma sve je ok,to je normala"

(odgovor članu vanilla)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Ciste kod fetusa
4.2.2009 16:17:41   
vanilla
Nalaz AMCZ uredan!!!!!!Hvala Bogu!!!

(odgovor članu vanilla)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Ciste kod fetusa
4.2.2009 17:40:11   
mamyca
Bas mi je drago sto je sve ureduuser posted image ,sad samo opusteno i uzivaj u trudnoci.user posted image

_____________________________

Hamza 11.3.2008.

(odgovor članu vanilla)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Ciste kod fetusa
4.2.2009 17:49:37   
Nunichi
Bas mi je drago vanilla,sada mozes nastaviti uzivati u svojoj trudnoci.
Zelim ti lijep ostatak trudnoce,lagan porod i preslatku,zdravu bebicu! user posted image
Pusa

(odgovor članu mamyca)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Ciste kod fetusa
5.2.2009 23:28:33   
cija
i meni je drago da je sve ok...user posted image

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Ciste kod fetusa
6.2.2009 14:08:54   
tresnjicaaa
Meni je dok jucer na kotroli rekao da je lijevi pyelon uvecan 5 mm. Rekao je da to nije nista opasno, ali ja opet ludim. On tvrdi da nije opasno i da se treba pratiti i da se je to cesto uvecano kod beba. Jel neko imao ovakvo iskuskvo? Inace desnije je ok.

_____________________________

Namik 23.01.2006.
http://selma-sarajevo-tripoli.blogspot.com/

(odgovor članu amela78)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Ciste kod fetusa
11.5.2010 18:42:06   
Muha76
Prvo bih zelio pozdraviti sve na forumu. Slijedece, zelio bih da iskoristim priliku da podijelim brigu sa vama i da mi - nama, ako je neko imao slicno iskustvo, ukaze na potencijalne probleme. Danas mi je supruga bila redovnom pregledu gdje joj je doktorica rekla da u izvjestaju od radiologa pise da beba ima malu cistu na mozgu ali da je sve ostalo u redu sa bebom. S obzirom da je pojavljivanje cisti normalno i da one s vremenom nestaju, sto je i doktorica rekla, moja najveca zabrinutost lezi u tome da mi se supruga pozalila na bolove na lijevoj strani. Doktorica je rekla da postoji mogucnost da kako beba raste da je pritisla bubrezne kanale i da zbog toga bubreg natekne i prouzrokuje bolove.
Volio bih da se posavjetujem sa nekim koje prosao kroz iste ili slicne probleme.

Hvala vam unaprijed,

Zabrinuti muz

(odgovor članu amela78)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Ciste kod fetusa
3.12.2021 9:25:00   
Anas0305
Pozdrav svima! Nova sam na forumu i molim vas pomoć ako netko ima slična iskustva. Trudna sam 12+0 tjedana a jučer na pregledu je ustanovljeno da bebica ima veliku anehogenu cistu koja prekriva cijelu trbušnu šupljinu. Sve ostalo uredne morfologije. Razvio se mozak, srce kuca, rukice,nogice, vidi se želudac i nuhalni nabor u redu. Brine me što je doktor rekao da ne viđa baš često ovakvu situaciju te da napravimo nifty pa kontrola opet za 10 dana. Čudno mi je što je sve ostalo super samo nas muči ta cista. Prva nam je trudnoća iz ivf postupka ( suprug azoospremia a ja nemam jajovode) gdje smo imali odličnu blastocistu.Molim vas ako netko ima sličnu situaciju jer sam našla jako malo na tu temu da je cista baš preko trbušne šupljine.Hvala svima unaprijed


(odgovor članu Sepia)
Neposredna veza do poruke: 19
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *