|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Domaci recepti za bolesnu malu raju
19.9.2012 13:39:41   
Alma_27
Moja ideja je da ovdje na jednom mjestu imamo sve sirupe, cajeve i sl. koje kod kuce pravimo za bolesne malisane.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
19.9.2012 13:41:03   
Alma_27
Sirup za kasalj by hanabanana:


I imam ovaj recept za sirup koji se pravi od luka, nama je par puta pomogao:

Ispržiti tri kašike šećera i zaliti s pola litre vode. Dodati dvije glavice luka i pustiti na blagoj vatri da vrije pola sata. Dobićete fini sirup, luk se takoreći istopi. Nama je ovaj sirup super.
Mora se potrošiti u roku od tri dana.

(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
19.9.2012 18:29:34   
Hanady RR
Propisana nam je dijeta od strane pedijatrice sa jezera pa evo da prepišem sa papira.

Dijeta u slučaju povraćanja ili/i proljeva:


1.iskuhati 1 l rižine sluzi
uzeti hipp ili frutek kašicu od jabuke ( 1 kaša sastaviti sa dvije mjere rižine sluzi, ako je pregusta dodati prokuhane i ohlađene vode i napraviti kao gusti sok)
2. makarone kuhane samo u slanoj vodi preliti sa jogurtom CB kultura 0,1 % mm
3. dvopek, petiti keks, grisini, suhe kifle
- sve vrste čajeva ali bez šećera, posbeno šipurak i ćubra
- čorbica ( mrkva, riža i krompir na lešo kuhani)

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
19.9.2012 18:34:40   
Hanady RR
za prehlade praćenje curenjem nosića, kašljem, hroptajima, brohitis:

- za smanjivanje sekreta i kašlja i izbacivanja šjam stolicom:

4 glavice luka crvenog prokuhati sa 4 jabuke ( luk oguliti jabuke ne) kad prokuha kuhati još 8-10 min i procjediti i dati djetetu da pije 2-3 puta dnevno. Ovim čajem su u bolnici u Igalu lječili djecu i mojoj curici je bolje.

- jako dobar sirup koji smiruje kašalj

8 listova lovorovog lista + 250 gr smeđeg šećera prokuhati sa onoliko vode koliko treba da se šećer pokrije u šerpici i to kuhati nakon prokuhavanja 3-5 min. procjediti i piti supenu kašiku ujutro i naveče. Odrasli mogu i 3-4 puta dnevno,. u ovaj sirup se može umješati i med ali u većini prirodnih sirupa koji su na bazi meda a za djecu su je zamjena smeđi šećer.

- razrezan luk u sobi je jako dobar olakšava disanje a pored toga obavezno ako vam je centralno grijanje u kući-stanu na radijator staviti posudicu sa vodom najbolje kamilicom. za malu djecu nema potrebe kapati eterična ulja a za onu stariju do 1 godine eukaliptus, ulje mente i lavandino ulje je najbolje za osvježenje isšenog prostora u sobi.

Nosići koji sure - nama pomaže baby -vac ali od svih kapi koje smo koristili najbolje je koristiti otopinu šljeza u mlakoj vodi ( samo se potopi i odstoji bez kuhanja) s tim da ovo nesmije biti korišteno više od 4-5 dana pa se radi pauza jer šljez može osštetiti sluznicu.

i naravno fiziološka otopina vam je potrebna uvijek, pa sugerišem kupovinu fiziloške otopine u boci od 250 ml ili 500 ml, šrice i igle...sve zajedno u apoteci košta oko 3 Km...možte koriti ne vadeći iglu iz boce do roka koji je na boci nazančem ( dosta dugo) po potrebi...ispirati nosić time...bolje i efikasnije je do svim malih kapi na toj bazi tipa sunce moje malo, nisita itd

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
21.9.2012 16:13:12   
nanika
Za razrjedjivanje sluzi i iskasljavanje.
Rastopiti jednu kasiku smedjeg secera sa dvije kasike maslinovog ulja, sve dobro izmjesati i u to dodati dva zumanceta. Davati djetetu po kasikicu svakih pola sata.
Pomogne kada djete pocne ponoci da kaslje , sekret je gust pa iritira.

Jos sam procitala u knjizi od Sadikovica da je za iskasljavanje( razrjedjivanje sluzi) dobro bademovo ulje. Mom djecaku bas pomogne. Ja kupim na Carsiji u butiku gdje prodaju pecene bademe, ljesnike i ostale grickalice( mislim da znate koji je butik da ne reklamiram)

_____________________________

Curica 2006
Dečko 2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
21.9.2012 16:22:27   
Skvo RR
Za imunitet, plucne bolesti, za anemiju (jedna kasikica tahina, predstavlja dnevnu dozu zeljeza) i za nedostatak velikog broja minerala, za holesterol

Pomjesati
1:1

tahin i med


uzeti jednu kasiku na taste ujutro

user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu nanika)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
21.9.2012 16:29:23   
jasmin
Za sve vrste kaslja svaki dan frisko isjedjen limun,kasika curekotovog ulja i kasika meda razmucena u pola case vode. Po potrebi 2x dnevno limun i med. Puno puta isprobano i zaobidjemo antibiotik.
Piti jedno iza drugog (najprije limun,pa curekotovo ulje,pa med),najbolje ujutro prije dorucka.

< Poruku je uredio jasmin -- 21.9.2012 16:30:42 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
21.9.2012 16:32:18   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: jasmin

Za sve vrste kaslja svaki dan frisko isjedjen limun,kasika curekotovog ulja i kasika meda razmucena u pola case vode. Po potrebi 2x dnevno limun i med. Puno puta isprobano i zaobidjemo antibiotik.
Piti jedno iza drugog (najprije limun,pa curekotovo ulje,pa med),najbolje ujutro prije dorucka.


Izuzetno dobar za sve....posebno za bronhijalnu astmu.

Za djecu ide pola doze, u odnosu na odrasle.

Ide pola male kasike i zalije se vodom u kojoj je rastopljena mala kasika meda.


I da ne smiju ga piti trudnice.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
21.9.2012 16:34:46   
Skvo RR
I da kod prehlade i gripe...udarne doze, kokosije supe...i to iskuhajte i dajte sto masniju supicu...provjereno

user posted image

"kineski penicilin".

user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
26.9.2012 10:08:14   
djoisa
domaci sirup od bokvice
 
Bokvica ili trputac je sjajan lijek protiv kašlja, plućne astme, pa čak i tuberkuloze. Osim toga, ova ljekovita biljka čisti krv, pluća i želudac, pa je dobra za sve ljude koji su malokrvni ili imaju lošu krv, slaba pluća i bubrege, za one koji nemaju apetit…List ove ljekovite biljke sadrži oko četiri odsto tanina, pektina, limunove kiseline, vitamina C, saponozida i fitoncida..

u staklenu teglu od 3 kg, slagati u deblje redove listove bokvice- zbijeno, pa red secera, tako teglu napuniti do vrha dobro zatvoriti, zakopati u zemlju, nakon 3 mjeseca izvaditi (napravite podsjetink u mobitelu user posted image ) iscijediti sok, dobije se oko 300-500 ml, gustog sirupa predivnog mirisa i ukusa..drzati u dobro zatvorenoj staklenoj boci najbolje u frizideru..
 

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
26.9.2012 10:14:42   
palachinken
Za popravljanje željeza i imuniteta:

4 cvekle
4 jabuke (ako je dijete malo, povećati količinu jabuka)
4 mrkve
med
limun ili narandža

- cveklu, jabuku i mrkvu iscijediti u sokovniku, dodati iscijedjeno pola limuna ili narandzu, zasladiti medom.
- u opciji bez sokovnika, sve narendati, dodati med i ostavitit poklopljeno u frizideru 24h. Sutradan iscijediti kroz gazu i dodati limun(narandzu).

Od ove količine se dobije (iz sokovnika) cca 2 čaše soka, piti svježe.
Može stajati 3-4 dana u frižideru, a može se i zamrzavati.
Nema ograničene količine, pije se što češće i što više user posted image

< Poruku je uredio palachinken -- 26.9.2012 10:15:16 >


_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu djoisa)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
26.9.2012 11:17:45   
Pretty mamma
Ovo je super tema!
Milim da ću sve sastojke ići danas kupiti, za svaki sirup pojedinačno :)

_____________________________

Laura je u mom naručju!

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
1.10.2012 15:23:31   
Super Beba
Za bronhitis, iskašljavanje i izbacivanje šlajma:

U jednakom omjeru pomiješati guščju mast i med (npr. 1/2 kg i jednog i drugog) i u to dodati 3-4 kašike oraha.
Sve to dobro izmiješati i ostaviti u frižider.
Ujutro davati po jednu kašiku, može se zaliti i sa čajem (npr. od šljeza).

_____________________________

Bolje živjeti 100 godina kao milioner, nego 7 dana u bijedi.

(odgovor članu Pretty mamma)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
2.10.2012 12:14:59   
mala_sa
Zna li iko moze li ovaj recept od Hanabanane i Hanady (sa lovorovim listom) koristiti u slucaju kaslja sa slajmom?? Nisam sigurna jesu li recepti samo za suhi kasalj???

_____________________________

Jednog suncanog, proljetnog dana; mama je u zagrljaj dobila svoga sina (29.04.2011.)

Mama je rodila sebi svoju mirisnu ruzu (19.09.2013.)

(odgovor članu Super Beba)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
2.10.2012 12:32:53   
Neca xxx

IZVORNA PORUKA: mala_sa

Zna li iko moze li ovaj recept od Hanabanane i Hanady (sa lovorovim listom) koristiti u slucaju kaslja sa slajmom?? Nisam sigurna jesu li recepti samo za suhi kasalj???


I mene ovo interesuje. L vec nekoliko dana kaslje i bas je produktivan kasalj, onaj sa slajmom. A ja nemam pojma sta da joj dam. user posted image

_____________________________

“Samo sam htjela da imam nešto tvoje… Zauvijek…”
“Želiš nešto moje? Zauvijek? Da li bi prezime moglo da posluži?”

(odgovor članu mala_sa)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
2.10.2012 12:51:39   
Adana
Majčina dušica je dobra za iskašljavanje.
Ona potiče kašalj kako bi došlo do iskašljavanja, tako da ja ne bih davala šećer i lovor koji u stvari smiruju kašalj... Nekako je kontraproduktivno... :)

A Hanady napisa i ovaj recept baš za iskašljavanje i razrijeđivanje sekreta:

- za smanjivanje sekreta i kašlja i izbacivanja šjam stolicom:

4 glavice luka crvenog prokuhati sa 4 jabuke ( luk oguliti, jabuke ne). Kad prokuha kuhati još 8-10 min i procjediti i dati djetetu da pije 2-3 puta dnevno. Ovim čajem su u bolnici u Igalu lječili djecu i mojoj curici je bolje.


_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Neca xxx)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
2.10.2012 12:55:58   
mala_sa
Ovaj sa lukom i jabukom evo stoji napravljen, al momak nece da a pije; ma nema nacina ugurati mu ga u usta user posted image user posted image

_____________________________

Jednog suncanog, proljetnog dana; mama je u zagrljaj dobila svoga sina (29.04.2011.)

Mama je rodila sebi svoju mirisnu ruzu (19.09.2013.)

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
2.10.2012 12:56:33   
palachinken

IZVORNA PORUKA: mala_sa

Ovaj sa lukom i jabukom evo stoji napravljen, al momak nece da a pije; ma nema nacina ugurati mu ga u usta user posted image user posted image

Ima, pomiješaj sa sokom od jabuke..ili bilo kojim sokom, samo nek pije user posted image

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu mala_sa)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
2.10.2012 12:57:04   
Super Beba

IZVORNA PORUKA: mala_sa

Ovaj sa lukom i jabukom evo stoji napravljen, al momak nece da a pije; ma nema nacina ugurati mu ga u usta user posted image user posted image


Dodaj meda i limuna...Možda tad bude htio.

_____________________________

Bolje živjeti 100 godina kao milioner, nego 7 dana u bijedi.

(odgovor članu mala_sa)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
2.10.2012 13:49:54   
mala_sa
Ma nas je problem sto on hoce samo iskljucivo vodu, i cim osjeti sok taj radije nece nista piti cijeli dan, nego da pije sok user posted image

Dodat cu mu limuna i meda, mozda tako bude htio user posted image

_____________________________

Jednog suncanog, proljetnog dana; mama je u zagrljaj dobila svoga sina (29.04.2011.)

Mama je rodila sebi svoju mirisnu ruzu (19.09.2013.)

(odgovor članu Super Beba)
Neposredna veza do poruke: 20
   [Obrisana poruka]
2.10.2012 18:15:06   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Super Beba)
  Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
2.10.2012 23:53:36   
Adana
Žao mi je to ne želi da pije... Tako je i moja odbijala kada je bila manja...
Kažem joj da je dobro za njen kašalj, da će joj biti bolje, da je sok od jabuke i davala sam joj na supenu kašiku, ono npr. brojimo 10 kašika pa odmor. :) Za sada uspjeva... ''Navukla'' se na kašiku, pa rijetko hoće sama da pije, ali meni nije mrsko samo dok pije... :) I da, ja uglavnom ušpinujem šećer pa možda i to pomogne... Med isto znam staviti...

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Alma_27)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
3.10.2012 13:01:24   
mala_sa

IZVORNA PORUKA: Iman83


IZVORNA PORUKA: Super Beba


IZVORNA PORUKA: mala_sa

Ovaj sa lukom i jabukom evo stoji napravljen, al momak nece da a pije; ma nema nacina ugurati mu ga u usta user posted image user posted image


Dodaj meda i limuna...Možda tad bude htio.


Moja isto neće, pa je prisilim...ružno izgleda, ali uspije popiti tako. Dajem na špricu koja dođe u Panadolu(kod vas je ima u Dolipranu Mala_sa), muž je drži, ja dobro gurnem u usta i nema šanse da ispljune.
Nakon nekog vremena sama prihvati da pije, kad mora user posted image


Hvala svima user posted image user posted image

Na kraju je ipak popio na isti nacin kao Imancica, suze krokodilske lije i guta...

_____________________________

Jednog suncanog, proljetnog dana; mama je u zagrljaj dobila svoga sina (29.04.2011.)

Mama je rodila sebi svoju mirisnu ruzu (19.09.2013.)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
3.10.2012 13:05:35   
reallove
Moj Ameen isto,na silu pije sve lijekove,ali kod nas je problem sto on to povrati,namjerno,nema mi nista gore nego davati mu lijekoveuser posted image

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu mala_sa)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Domaci recepti za bolesnu malu raju
20.5.2013 9:09:18   
palachinken
Sirup od bijelog sljeza, za smirivanje suhog kašlja

10-15 gr sljezovog čaja - sljezov čaj je čajna mješavina , najčešće, lista bijelog sljeza ( Altheae folium), korijena bijelog sljeza ( Altheae radix), cvijeta bijelog sljeza ( Malvae flos) i korijena sladića ( Glycyrrhizae radix); koja se ,već pripremljena, kupi u apoteci.

Dakle, 10-15 gr sljezovog čaja preliti sa 400 ml ključale vode i ostaviti poklopljeno desetak minuta.

Odvagnuti u staklenoj graduiranoj čaši 100g meda od kadulje ili ako ga nemate nekog drugog meda i dodati , još topli, procijeđenu tekućinu do 200 ml. Miješajući, otopiti med i napuniti u bocu za sirup.

Sirup čuvati u frižideru i popiti u desetak dana.

10 g mješavine čaja za djecu do dvije godine i piti 3x dnevno kafenu kašikicu.
12g za djecu od tri do sedam godina, 3x dnevno čajna kašikica.
15g za djecu od sedam i odrasle, djeca 3x dnevno čajna kašikica, odrasli 3x dnevno supena kašika

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *