|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Donacija jajnih stanica
25.12.2010 17:52:04   
Anoniman
Izvinjavam se odmah sto cu ostati anonimna ali nadam se da cete imati razumjevanja,jer je u pitanju osjetljiva tema.
Zanima me sta mislite o doniranju jajnih stanica? Znam koliko se trudite,i meni je samoj poznat taj problem jer sam prolazila kroz IVF.
Rastala sam se u medjuvremenu,pa sam razmisljala ako ja vec nisam uspjela dobiti svoju bebicu zasto nebih mozda neku zenu koja nema j.stanica bar malo usrecila. Mozda ce neke sada da me osudjuju ali se nadam da vi koje se borite sa ovim problemima da cete znati o cemu pisem. Zato je moje pitanje ovo,sto mislite o ovome,i dali bi vi ikada donirale j.s?
  Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Donacija jajnih stanica
25.12.2010 18:36:59   
R&T@
Osjetljiva tema...
Mozda sam sebicna ali ja ne bih jer bi mi to bilo kao da sam svoje dijete dala nekome...


_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Donacija jajnih stanica
25.12.2010 19:59:09   
malena27 RR
osjetljiva tema da ali i jako human gest! svaka cast user posted image user posted image user posted image
medjutim u BiH se po zakonu ovo ne moze izvesti.... user posted image user posted image user posted image tako da nase trudilice odlaze u inostranstvo gdje postoji zakonom regulisano doniranje, kako jajnih celija, tako i spermatozoida...

_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Donacija jajnih stanica
25.12.2010 22:31:14   
taurus
jako delikatno pitanje....
s jedne strane humano je pomoći i dati nekome nešto što nema, ali opet su jajne stanice nosioci i genetskog materijala te osobe pa mi to dođe kao davanje nečeg i suviše ličnog i intimnog
ne znam da li bih dala svoje jajne staniceuser posted image user posted image user posted image
mislim da bih se poslije ostatak života pitala šta je bilo s njima, da li su ta djeca rođena, gdje su, kakva su i još milion pitanja
a opet pomislim koliko ljudi želi imati user posted image  a nije u mogućnosti i zašto im ne bih pomogla ako bih mogla

eto ja sam po ovom pitanju baš neodlučna
trebala bih prvo u svojoj glavi dobro rasčistiti, pa onda razmišljati o ovoj temi

(odgovor članu malena27 RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Donacija jajnih stanica
25.12.2010 22:53:30   
veeseelaa
ne bi donirala a ne vjerujem da bi ih iko i htio uzeti user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Donacija jajnih stanica
25.12.2010 22:58:45   
taurus
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ne bi donirala a ne vjerujem da bi ih iko i htio uzeti user posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Donacija jajnih stanica
26.12.2010 12:21:12   
ena0002
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ne bi donirala a ne vjerujem da bi ih iko i htio uzeti user posted image

user posted image user posted image user posted image  sto ne bi da ima uvijek tako veselu osobu pored sebeuser posted image
Tema jeste osjetljiva i vjerovatno bi dosta zena bilo neodlucno kada bi to bilo izvedivo kod nas...ali ja mislim da bih mozda i dala  obzirom da se cetiri godine borim za svoju user posted image  i znam kakav je to osjecaj. A zene koje nemaju jajnih stanica su zaista u teskoj situaciji....da ne kazem bezizlaznoj.
Mislim fakticki ispadne kao da poklonite dijete nekome....ali obzirom da je rijec o jajnim stanicama ipak druga zena to dijete nosi 9 mj.........ma sta znam...malo je osjetljiva tema.
Anonimna ako si tako odlucila svaka cast, bravo za tebe...zaista human gest user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ne postoji osoba koja nije sposobna da uradi vise od onoga sto misli da moze

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Donacija jajnih stanica
3.4.2013 22:04:28   
jedinstvena
Nema te potrebe uopce da se izvinjavate. Ja vas potpuno razumijem. Imam dosta poznanika koji imaju isti problem.
Nemoj te se osvrcati na te neke nekvalitetne komentare. Ko zna danas cije mi gene nosimo. Nekada to preskace po dvije generacije.
Dosta ljudi nemaju ni kontakta sa familjom, niti su ih ikada upoznali...to su sve totalne bukvalnosti o kome uopce nesmijete razbijati glavu.
Ja sam zene u godinama, vec ulazim u klimaterijum, a nekada pomislim koliko je miliona jajnih celija svakog mjeseca izgubljeno, majka priroda, nemogu imati milion djece, zbog cega nebi pomogla nekoj zeni i muzu da oni imaju svoju familiju. Ja nebi bila majka tom djetetu, nego vec donator jajne celije, kao sta dajem svakog mjeseca krv nisam automatski svakom covjek i zeni majka ili ljudi daju bubreg ili srce nisu mu oni odma familija. Znaci vam se pomazem da ostanete trudni a cije ce gene jednog dana djete nositi od muza ili neke prababe ili neke pretetke koju nikad niko nije upozna to uopce netreba da vas optercuje.Osim toga to je jednim djelom gentski od vaseg muza djete ...pa zar to nije dovoljan argument ostati trudna sa tudom celijom.. U mojoj familiju nemamo takav slucaj, ali se nekad zaista pitam ma kakve mi uopce imamo slicanosti. Po izgledu smo skoro svi razliciti, po karakteru isto tako....sta nas spaja to je tradicija, odgoj i ljubav i postovanje jedno prema drugima. Tada se nepita, je si li ti genetskiu moja rodica, tetka, baba i ostalo. Ta pitanja nikad sebi nisam ni postavljala, a vec kada bi ih postavljala onda bi trebala prvo pitati moju mamu zasto si me rodila, mozda ja to nisam htjela ili hocu druge gene, ljepse, bolje i tako dalje....eto vidite imam milion argumenata koje su za donaciju, a ne protiv. Cinjenica je jedna da smo mi svi Bogova djeca i da je Majka priroda jedna...a oni koji nas na ovaj svjet donose bilo kojim putem su nasi roditelji koji se brinu o nama i upucavaju nas na daljni put, tim zelim reci da sam ja u mome zivotu dosta stvari poprimila od jedne divne osobe aiako nismo genetski bili vezani....
Zelim vam puno uspjeh u buducnosti i da postanete majka



(odgovor članu ena0002)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Donacija jajnih stanica
3.4.2013 23:25:23   
veeseelaa
donirale j.s?


kako to ide? procedura i sl?

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Donacija jajnih stanica
3.4.2013 23:26:44   
veeseelaa
kako s euopće izdvajaju jajne stanice iz žene?
to nije bolan proces?

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Donacija jajnih stanica
3.4.2013 23:29:45   
vjestica

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

donirale j.s?


kako to ide? procedura i sl?

kod nas nikako
nažalost nemamo mi još zakona za to user posted image

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Donacija jajnih stanica
3.4.2013 23:32:04   
vjestica

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

kako s euopće izdvajaju jajne stanice iz žene?
to nije bolan proces?

punkcijom
i jest itekako bolan proces, pa je idealno da se izvodi pod opštom anestezijom

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Donacija jajnih stanica
3.4.2013 23:36:55   
veeseelaa
nema jednostavijeg načina?
pa masu žena i koje bi, zbog same procedure bi se utrtile i odustaleuser posted image
ova priča je šbbb kbbb, nema kod nas zakona o tome znači, nažalost



_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Donacija jajnih stanica
3.4.2013 23:40:19   
minja_
Ne bih donirala jajnu stanicu a da sam musko, ne bih donirala spermu. To bi bilo kao da rodim I svoje dijete dam na usvajanje a da imam sve uslove da to dijete odrasta u primarnoj porodici.
Umrla bih razmisljajuci kako moje dijete zivi , kako ga paze, sta prolazi, kakvi su prema njemu, ja jednostavno ne bih mogla.

A sada paradoks, mogla bih voljeti dijete koje bi moj muz imao sa drugom zenom, bivsom zenom, surogat majkom, dijete iz vanbracne avanture ili usvojeno dijete.

To sto vjerujem u svoje ljudske kapacitete ne znaci da vjerujem u tudje.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Donacija jajnih stanica
3.4.2013 23:46:14   
sabas
Obzirom da sam dugoooooogodisnja trudilica i imam jos svojih jaja i boricu se dok ijedno imam da ostvarim aBd roditeljstvo. Ja sam za doniranje JC i spermija. U nasoj BiH ne postoji ta opcija -nazalost. Jeste da bi me 'kopkalo' gdje je moja JC u kakvog 'covjeka' je izrasla. Smatram da je to veoma human cin, pomoci zeni koja je sa 26 usla u menopauzu ili muskarcu koji je morao na hitne hemoterapije da bi ostao ziv i zato nema spermija. Svako ima svoje misljenje i stav. Znam da mnogi javno - tajno nas trudilice osudjuju, milioni djece bez roditelja zasto ne usvojimo Vjerujete nije laka odluka 'uzeti 'tudje gene i osjecam se duzna da pokusavam dok kokica nosi jaja. Odavno se nakanjujem da se raspitam kako ide sa donatorskom karticom, ako me sta sutra strefi nedaj Boze da nekome mogu pomoci.

_____________________________

ja 73 mm OK MM 67 OAT 7g u braku,dijagnoza: primarni sterilitet
4 ins -0 , 1 ICSI-beta o; 2 ICSI beta 19 biohem

(odgovor članu jedinstvena)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Donacija jajnih stanica
4.4.2013 2:58:33   
Galicia
Iz ovih stopa bih poklonila.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu sabas)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 12:10:01   
Leva
Nacrtom Zakona o MPO je predvidjena opcija doniranja stanica tj. parovima koji iz odredjenih razloga nemaju ili spermica ili jajnih stanica se omogucava da uzmu doniranu. Meni je ovo fantasticna opcija, iskreno zao mi je sto u ovom trenutku nismo mogli imati i surogat majcinstvo.. Ne znam da li bih u ovom trenutku mogla donirati jajne stanice, ne zbog predrasuda vec zato sto mi je pun kofer stimulacija i punkcija... Da mi treba uzela bih doniranu stanicu, doniranu spermu i uopce me se ne bi doticalo to sto ima jos necijeg genetskog materijala isto kao sto me kod usvajanja ne bi mucilo previse ko su bioloski roditelji mog djeteta. U tom slucaju bih samo voljela znati da nema nekih genetski prenosnih bolesti zbog djeteta jer bi to ono htjelo znati najkasnije kada bude trebalo dobiti svoju djecu.

_____________________________

.-..-.
`·.·´ nakon 5 IUI i 5 ICSI su došla dva sunašca...
?/
/? "Uspjeti znači prihvatati neuspjeh za neuspjehom ne
/ \ gubeći entuzijazam"...
http://sunasce.blogger.ba/

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 12:20:05   
sporty mamaa
Ne bih nikada! Ja sam, mozda cu sad naici na osudivanja ovdje protiv takvog oblika oplodnje prvenstveno zbog zamrzavanja i doniranja jajnih stanica. Za mene je oplodena jajna stanica malo bice koje tamo negdje u hladnjaku ceka svoju sudbinuuser posted image user posted image A to doniranje bi izricito zabranila, pa sutra se moze desiti da brat ozeni sestru i obrnuto.... Znam da se mnogi ne slazu sa mnom, ali to je moje misljenje i imam pravo na njega.

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 12:25:38   
vjestica

IZVORNA PORUKA: Leva

Nacrtom Zakona o MPO je predvidjena opcija doniranja stanica tj. parovima koji iz odredjenih razloga nemaju ili spermica ili jajnih stanica se omogucava da uzmu doniranu. Meni je ovo fantasticna opcija, iskreno zao mi je sto u ovom trenutku nismo mogli imati i surogat majcinstvo.. Ne znam da li bih u ovom trenutku mogla donirati jajne stanice, ne zbog predrasuda vec zato sto mi je pun kofer stimulacija i punkcija... Da mi treba uzela bih doniranu stanicu, doniranu spermu i uopce me se ne bi doticalo to sto ima jos necijeg genetskog materijala isto kao sto me kod usvajanja ne bi mucilo previse ko su bioloski roditelji mog djeteta. U tom slucaju bih samo voljela znati da nema nekih genetski prenosnih bolesti zbog djeteta jer bi to ono htjelo znati najkasnije kada bude trebalo dobiti svoju djecu.

baš mi je drago što je nacrtom predviđena i ova opcija i iskreno se nadam da će se ovaj zaon usvojiti user posted image user posted image user posted image
ko je protiv ovog oblika oplodnje, nek slobodno zaobiđe sve ove opcije
niko nikog ne tjera da ide na MPO niti da donira genetski materijal,a iskrenos e nadam da će i onašim parovima, kojima je to jedina opcija, biti to omogućeno user posted image user posted image

_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 12:31:22   
Leva
Sporty mozda je to za tebe malo bice, za mene nije niti ce ikada biti. Embrij je samo embrij a jadefinitivno ne zelim misliti da mi je umrlo 15, djece do sada! Nezamrzavanje embrija znaci igrati se mojim zivotom i povecavanja sanse da dobijem karcinom samo zato sto zelim dijete. Svaki embrij ne postane dijete ne zato sto ti to ne zelis ti ili ja nego zato sto je Bozije davanje takvo da ne opstane svaki embrij ni u prirodnom zacecu a tako ni u potpomognutom.

_____________________________

.-..-.
`·.·´ nakon 5 IUI i 5 ICSI su došla dva sunašca...
?/
/? "Uspjeti znači prihvatati neuspjeh za neuspjehom ne
/ \ gubeći entuzijazam"...
http://sunasce.blogger.ba/

(odgovor članu sporty mamaa)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 15:46:40   
sporty mamaa

IZVORNA PORUKA: Leva

Sporty mozda je to za tebe malo bice, za mene nije niti ce ikada biti. Embrij je samo embrij a jadefinitivno ne zelim misliti da mi je umrlo 15, djece do sada! Nezamrzavanje embrija znaci igrati se mojim zivotom i povecavanja sanse da dobijem karcinom samo zato sto zelim dijete. Svaki embrij ne postane dijete ne zato sto ti to ne zelis ti ili ja nego zato sto je Bozije davanje takvo da ne opstane svaki embrij ni u prirodnom zacecu a tako ni u potpomognutom.


Leva kao sto i sama rekoh misljenja su razlicita. Ja imam svoje razloge zbog kojih mislim tako, kao sto i ti imas svoje, a tko je u pravu o tome nebih raspravljala.... Po meni zivot pocinje zacecem, a kad se oplode jajna stanica i spermij zacece se vec dogodilo. Isto razmisljam i sto se pobacaja tice. No kao sto rekoh to je moje misljenje za koje imam svoje razloge....

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 16:33:44   
jedinstvena
ja mislim da mi ovde nesto sve mjesamo. Vi ako donirate vi niste roditelji tog djeteta!!!!!! To djete vec ima dva roditelja, majku koja ga nosi i o njemu se brine i oca. Vi nedajete svoje dijete na poklon nekom da se brine o njemu, on ne raste u vasem stomaku da imate neku emocjonalnu osnovu. Kao sto sam vec rerkla, ako dajem krv ili bubreg ili neku kost nisam automatski vezana sa tim ljudima krvno i nisu mi oni svi porodica.
Zasto ne pomoci covjeku u nevolji. Razumijem kada ljudi donesu odluku da nezele pomoci drugima, al nerazumijem prerasude sta je za neciji zivot uredu ili nije. Sta je GENETIKA...odakle mi svi poticemo. Da li ja zaista nosim gene od moijih roditelja ili od neke pratetke ili prababe koju u zivotu nikad nisam vidjela niti cu upoznati. Ta pitanja moramo sebi prvo podstaviti. Svima nam je poznato da gene nemoramo naslijediti direktno od oca i majke, da je cesto moguce da preskoci 2 generacije!!! Ako je takav slucaj, sta mi imamo stim ljudima koje i nepoznajemo.

Konstatacija od osobe koja je ovo napisala:

"A sada paradoks, mogla bih voljeti dijete koje bi moj muz imao sa drugom zenom, bivsom zenom, surogat majkom, dijete iz vanbracne avanture ili usvojeno dijete. "

moj odgovor:

A taj vas paradoks je za mene vec drugo pitanje, sumnjate li vi u vaseg muza? Ja ne!!!!
A draga stvar to ne nastaje tim put kojim vi mislite, zato se zove donacije jajne celije ili sperma, van tjelesna oplodnja, ako vi tu vidite parodoks ja tu vidim nazalost sterilnost i asketizam!!!

(odgovor članu sabas)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 16:46:10   
malena sharena
S ovom pameti, ne bih donirala, niti bih prihvatila tudju jajnu celiju. Previse se etickih dilema i pitanja otvara tim cinom i na njih sto se mene tice, ne postoji adekvatan odgovor.

_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu jedinstvena)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 16:47:02   
jedinstvena
Jos jedna jako bitna stvar ako vas intersuje procitajte u leksikonu medicine da bi mogli kvalitetno diskutovati!!! da jedna zene od pocetka
menstruacije do kraja znaci menopuze (govorim o zeni koja ima redovne cikluse i jajne celije) izgubi 1,2 user posted image m miliona jajnih celija.
Majke od tih 1,2 miliona jajnih celija koji ionako odu svaki put posle menstruacije imate li tada losu savjet i kazete pa moja djeca odes u WC solju. Pa pobogu necu svaki mjeces ostati trudna i 40 godina svaku celiju iskoristiti!!!!!Tacnno je da nije svaka celija zdrava ali sugurno od ta 1,2 miliona svih celija je najmanje 1 milion zrelih i dobrih.Onda bi svaki put trebala plakati da je moguce jedno djete izgubljeno posle menstruacije. Kao sto je Citateljka gore vec rekla zivot pocinje od oplodnje a ne evetualnosti sta bi moglo biti kada bi moglo biti!!!!

(odgovor članu jedinstvena)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Donacija jajnih stanica
5.4.2013 16:51:24   
malena sharena
IZVORNA PORUKA: jedinstvena

Svima nam je poznato da gene nemoramo naslijediti direktno od oca i majke, da je cesto moguce da preskoci 2 generacije!!!


Na casu biologije na kojem se ovo ucilo, ja izgleda nisam bila user posted image . Postujem svacije misljenje i volim zdravu diskusiju, ali ovo sto sam izdvojila mi je totalna naucna nepoznanica.

< Poruku je uredio malena sharena -- 5.4.2013 16:52:40 >


_____________________________

Ne znas ti majko, kako je dijete roditi

(odgovor članu jedinstvena)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *