|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Epilepsija i trudnoća
11.9.2011 18:19:58   
ElmaB
Meni vrlo bliska osoba ima epilepsiju od 2003. godine. Radi se o blažoj vrsti, s obzirom da se napadi dešavaju samo po noći. Epilepsija je stečena, nastala je aktiviranjem ožiljka, koji se stvorio prilikom saobraćajne nesreće koju je imala u 4.-oj godini života. Sa 22 godine dijagnosticirana joj je epilepsija i napadi su bili veoma česti. Sada, 8 godina poslije, napadi su još uvijek prisutni, ali dva-tri puta godišnje. Šest godina je pila Tegretol, a već dvije godine je na Kepri (2X500 mg).
Trenutno je trudna, vrlo mala trudnoća, neki par sedmica, što je meni izuzetno drago! Ali.............
Zanimaju me iskustva Vas koje ste imale priliku se sresti sa ženama koje imaju epilepsiju ili Vi koje to imate, a bile ste trudne? Ona sa Keprom mora nastaviti i dalje, jer se terapija ne smije tek tako naglo prekinuti. Sutra ide svom ginekologu i ako Bog da znat ću više detalja. Zanima me zna li neka od Vas kako se u epi napad za vrijeme trudnoće reflektuje na plod? Šta je sa porodom, dojenjem, nalazima? Ma, sve me zanima, kako bih joj mogla prenijeti lična iskustva. Doktori će je sigurno posavjetovati, imat će svu njegu, sve što treba, ali eto opet je lično iskustvo neke od Vas od velike mi pomoći.

Puno Vam hvala, jer radi se o meni nekom veoma bliskom i veoma dragom!!!!!user posted image

< Poruku je uredio ElmaB -- 11.9.2011 18:21:35 >


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Epilepsija i trudnoća
11.9.2011 19:02:54   
Majčica
Rodica moje vjencane kume ima epilepsiju od ranog djetinjstva i posto smo bile trudne otprilike u isto vrijeme, znam da su joj lijekovi smanjeni na minimum ali ih je morala piti (ne znam tacno sta pije, Tegretol, mislim). Trudnocu je iznijela uspjesno, s tim da nije dojila zbog lijekova. Isto tako znam da je kod nje jos uvijek prisutan ogroman strah sta ako se napad desi dok je sama s bebom ili ako joj beba ne daj boze ispadne kada ona dobije napad i sl, ne znam da li se desavalo ali znam da je imala neku vrstu fobije dugo vremena, sto je razumljivo. Sad je opet trudnauser posted image Ovo je u svakom slucaju pozitivan primjer, s tim da ja ne znam detalje, posto nisam tako bliska s tom zenom. Nadam se da ce se javiti neka forumasica koja ima nekog bliskog u porodici.

_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Epilepsija i trudnoća
11.9.2011 19:19:31   
animagical
evo da ja odgovorim, jer i imam epi a i trudna sam...tegretol moze u trudnoci a moze i lamictal, ali se ta doza smanji ako je bas velika...ja sam na svoju ruku, doduse i uz tri uredna eeg-a prestala uzimati terapiju, doduse uz dogovor s dr savicem  s dip-a, utorkom i cetvrtkom radi u savjetovalistu za epilepsije, na neuroloskom savjetovalistu... prethodno sam imala spontani pa nisam htjela nicim da ugrozim ovu trudnocu,ai to su sad druge teme... ono sto je jako vazno je redovno uzimanje folacina ali ne onih 400 mikrograma kao druge zene, vec obavezo 5mg... kod napada nema nekog pretjeranog rizika da ce se udariti, pogotovo u stomak, rizik lezi u ostanku bez kisika, ali s obzirom da napadi obicno traju do minut dva ne bi trebalo biti problema... takodjer meni je ginekolog trazio double test zbog epi, bilo sve ok...  ono sto ja iz iskustva mogu savjetovati je sto vise odmora i spavanja, a sto je moguce manje stresa, tv-a, kompjutera, glasnih zvukova, trepucih svjetala...meni je najveci triger bilo blinkajuce svjetlo i stres... doduse ja sam uvijek imala aure koje su me upozoravale da bi mogao biti napad pa sam obicno isla leci tada...takodjer ako sta osjeti moze uzeti i apaurin, da malo umiri...on isto moze u trudnoci... evo ja ocekujem porod, prirodanuser posted image samo neka se smiri i osluskuje pomalo svoje tijelo... nadam se da ide ginekologu koji je vec imao pacijentice s epi? jer ostali cesto znaju da pametuju a nista na sredini...od neurologa preporucujem dr savica, ne samo da je strucnjak, i da ima i uzu specijalizaciju od pstalih-epileptolog, on je ipak prije svega i covjek.. sve najbolje joj zelimuser posted image meni je trudnoca donijela veliko poboljsanje, nijedan veliki napad, samo par parcijalnih, koji ne ugrozavaju plod...u vidu misicnih trzaja i sl. 

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Epilepsija i trudnoća
11.9.2011 19:43:24   
ElmaB
Puno ti hvala! Nju inače vodi dr Suljić Enra i kada je prešla sa tegretola na Kepru rekla joj je da počne planirati trudnoću. Već 4 mjeseca pije folnu kisleinu, i napadi su rjeđi i kraće traju do 1 minute. Još jedno, puno hvala!!!!!!!user posted image

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Epilepsija i trudnoća
11.9.2011 19:45:58   
animagical
neka izabere i dobrog ginekologa....ispasce haman reklama, ali od srca preporucujem dr divanovica...covjek se susretao sa svacim, meni je vodio trudnocu do ulaska u deveti mjesec, ne bih ga mijenjala ni za sta... bilo mi je utjesno sto mu nisam prvi takav slucaj! 

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Epilepsija i trudnoća
11.9.2011 19:53:07   
ElmaB
Mi porodično već 20 godina idemo kod dr Hadžiomerovića. Isto tako imam i ekipu na Jezeru, dr Murtezić i babica Jasna Hukara, tako da njih ne mijenjamo. Oni će je voditi i ako Bog da poroditi.Sutra treba kod njega na detaljan pregled, pa onda kod dr Enre da joj promijeni terapiju tj. smanji.

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Epilepsija i trudnoća
11.9.2011 19:56:16   
animagical
ja sam bila isto kod murtezica, iza prosle trudnoce...on je isto imao dobar broj trudnica na tegretolu...
ma reci joj i da se opustiuser posted image trudnoca je nesto najljepse sto se moze desiti...user posted image  

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Epilepsija i trudnoća
11.9.2011 20:13:42   
ElmaB
Znam ja to, troje sam ih rodila hvala Bogu, ali razumijem i nju da je isprepadana. Ona je već tri godine u braku, ali nije htjela trudnoću dok je bila na tegretolu. Tako joj je dr Suljić savjetovala i kada je prešla na Kepru, počela ju je planirati.

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Epilepsija i trudnoća
11.9.2011 21:54:47   
koka i po
jedna meni jako draga osoba rodila je dvoje zdrave djece a dijagnosticirana joj je epilepsija.u trudnoci je pila lijekove(neznam koje) i bila pod redovnom kontrolom doktora.obje trudnoce su prosle bez problema ,djeca su rodjena prirodnim putem,zdrava i normalna.i da dodam....dojila je oboje djeceuser posted image

< Poruku je uredio koka i po -- 11.9.2011 22:04:28 >


_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Epilepsija i trudnoća
11.9.2011 22:09:02   
ElmaB
Pa to je super, hvala puno!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Epilepsija i trudnoća
11.9.2011 23:07:51   
chantal
Moja rodica ima epilepsiju i sad je u 3mj trudnoće...dosad je 2 puta bila hospitalizirana zbog napada (koji se samo noću javljaju),ali dr. kažu da ne utječu na plod... user posted image  
Znam da su joj terapiju smanjili/prešli an neku blažu kad je ostala trudna.


< Poruku je uredio chantal -- 11.9.2011 23:09:33 >

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Epilepsija i trudnoća
12.9.2011 6:21:12   
ElmaB
Ako se napadi već javljaju,bitno mi je da ne utiču negativno na plod. Hvala ti!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu chantal)
Neposredna veza do poruke: 12
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *