|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Oprema za novorođenče
4.2.2008 8:53:00   
Emina*
IZVORNA PORUKA: Visnja

E drage moje ja bila prje par dana kod drugarice koja se porodila u decembru(carskim rezom) i rodila preslatkog deckica...
Ona mi je dala spisak sta sve trudnica treba da nabavi prije i  za bebu i sebe... Ovaj spisak je njoj dala njena drugarica...ona meni (malo prosiren)...ja sam to sve prekucala i evo saljem vama... dobro je sto ima i uputa gdje se nesto moze nabaviti da ne lutamo...

BEBA DOLAZI
 
ZA BEBU
 
TOALETA:
 
KREMA BADEMOVA ILI PAVLOVICEVA ZA GUZU (ja korisitim orginal Pavlovicevu kremu, ima je kupiti u apoteci  Tomu na Dobrinji I u DM na A.Polju…pokazala se kao najbolja I najekonomicnija…ako nema nje onda bademova krema od Galasa – Sarajevo apoteke)
DJECIJI SAPUN
CAJ OD KAMILICE U KESICI (prvih  dana beba ce se kupati samo sa kamilicom razblazenom sa vodom u omjeru kamilica : voda = 1:2… BEBA SE KUPA TEK KAD ODPADNE PUPAK kamilica iz apoteke…
CETVRTASTA PAMUCNA KRPICA ZA KUPANJE BEBE ( sluzi umjesto spuzve, moze se napraviti od bilo koje njezne pamucne krpice ili pelene, a u Turbo limacu su bili kompeti, peskir, krpica I siperak…bilo bi prakticno uzeti prije nego beba dodje…)
DJECIJI SAMPON (ja koristim Nivea sensitive – mozda dobijete na poklon Nivea ruksak…sve dodje u njemu – 45 km)
KADICA ZA KUPANJE
TERMOMETAR ZA VODU ZA KUPANJE – voda treba da bude 37 stepeni
VELIKI PESKIRI vrlo su prakticni peskiri sa kapuljacom
STAPICI ZA USI – siroki stapici
PUMPICA ZA NOS – u apoteci… tek od 2 mjeseca APOTEKA:
 
GENICIANA VIOLET 1% - u apoteci, nanosi se na stapic za usi I blago se namaze na kozu u predjelu bubuljica, ako ih beba ima, obicno su u predjelu guze I genitalija…
KALIJEV HIPERMANGAN kristalici praha, kod osipa, infekcije u podrucju guze I genitalija, obavezno prati djete u kupci od hipermangana. U soljicu od crne kafe razblazi se vrlo malo praha ( na vrh cackalice) da se dobije boja rijetkog soka od maline, saspe se u kadicu I beba se okupa ili se operu samo guza I genitalije… Osip I crvenilo guze ima skoro svaka beba, jer cesto u bolnici samo previjaju, a niti peru niti, mazu kremom… Obavezno guzu I genitalije mazati debljim slojem kreme, jer ona stiti od mokrace. Zato je najbolja Original Pavloviceva jer stvara na kozi zastitnu barijeru koja sprijecava ojede…
KAPI ZA NOS – SUNCE MOJE MALO
OBICNA VATA
D3 KAPI VODENA OTOPINA, beba uzima po tri kapi 1 dnevno od 1 sedmice zivota (prevencija rahitisa), u otpusnom pismu iz bolnice ce se pisati da I majka uzima istu dozu, ja sam po preporuci pedijatra nastavila piti PRENATAL, jer ima istu kolicinu D3 vitamina I ostale vitamine koji su potrebni bebi I zeljezo koje je vrlo vazno…Bebi se daju na malu kafenu kasiku I iako su vrlo gorke bebe se ne bune. Majka pije ukoliko doji…
ZA PUPAK : 3% HIDROGEN I BIVACIN PRAH Bivacin prestati koristiti iza sedmog dana – moze izavati krvarenje…STERILNE GAZE za pupak OSTALO:
 
1.      PELENE – ja sam isprobala sve, najbolje mi se pokazao Pampers, za novorodjence br.1 ako je beba preko 4 kg – br.2
2.      VLAZNE MARAMICE, preporucujem PAMPERS SENSITIV sa aloja verom;
3.      PAMUCNE PELENE,  20-30 km, potrebne su za siroki povoj za kukove… Mogu se kupiti u apoteci, ali su meni bile bolje I kvalitetnije sa pijace. Apotekarske su vece I manje prakticne I brzo se pocnu cufati. Mogu se nabaviti na pijaci Ciglane ili Otoci …Ili u Robotu – Rajlovac na odjelu za bebe… (pamucne pelene dva puta ispirati u masini)
4.      NUK CUCLA br.1
5.      AVENT FLASICA BR1 SILIKONSKA
6.      HIPP CAJ OD KOMORACA protiv grceva;
7.      SABB KAPI PROTIV GRCEVA
8.      LASS BABY SIRUP protiv zatvora (ako beba doji normalno je kad nema stolicu do 3 dana)…
9.      DEKICA, VRECA ZA SPAVANJE SU VRLO PRAKTICNE DO 3 MJESECA
10.  KREVETAC ogradica koja se moze spustiti, da bi se krevet mogao spustiti, jer u slucaju carskog reza, vrlo je tesko uzimati I spustati dijete u krevetac. Dobro je I ako ima dva nivoa…
11.  KASIKICE  vrlo su prakticne AVENTOVE
 
 
ODJECA:
 
BEBI SE OBLACI: bodi, pelena, pelena za siroki povoj, benkica, gegice, carapace. Beba se ne smije previse utopljavati, temperature u kojoj beba boravi treba biti 21 C I tada se pokriva pamucnom dekicom. Gore navedeno pripremiti za izlazak iz bolnice + kapica, pamucne rukavice, a pelena za siroki povoj ( obicna pamucna) nije potrebna, jer ce to tek staviti babica kuci…
- 3 benkice na preklop
- 1 komplet za novorodjence
- 3-4 baby kapice
- 3-4 para rukavica
- 3 gegice sa rukavima
- 3-4 bodija kratkih rukava
- 3-4 bodija dugih rukava .
- 2-3 para carapica
- 2-3 dekice,  najbolje pamucne
-- nosiljku za isnosenje iz bolnice
- 2 posteljine
- carsaf nepropusni sa gumom
- 2 obicna carsafa sa gumom
- Sto za presvlacenje
- Komodicu  za bebine stvari
- 30-tak tetra pelena (za sve: siroko povijanje, podrigivanje, na ramenu, brisanje guze, brisanje poslije kupanja, ...)
- jednokratne pelene
- 4 svedske pelene
- gaze za brisanje kod bljuckanja 

Brojevi odjece : 50-56 za tek rodjene bebe do 4 kg… 60,62 od 3 mjeseca, 68 od 6 mjeseci, 74 od 1 godine. (68 je najcesci broj u prodaji, nedajte se nagovoriti da kupite za pocetak jer je to veliko sve do 6 mjeseca…)
 AKO BEBA NE DOJI – najbolje je APTAMIL do 4 mjeseca br 1 (uvjek pogledati rok trajanja) Ima ga u Drvoprometu…u apotekama je skuplji, u Interexu I Drvoprometu su cjene iste…
 
 
ZA MAJKU:
 
GRUDI:

PURLAN- MEDLA mast za bradavice…(bolja je jedino AVENT krema za bradavice ali je u Sarajevu nema kupiti)… Purlan se moze nabaviti u apoteci (apoteka preko puta Narodnog pozorista, Delfin, privatna apoteka na Kovacicima kod trolejbuske stanice)… Njega bradavica: poslije dojenja poprskati mlijekom, ostaviti da se osusi, namazati sa Purlanom I tek onda se obuci. Ovaj tretman provoditi prvih 15 do 30 dana dok bradavice ne ocvrsnu…Sve ovo je prevencija ragada I sekundarne infekcije putem ragada… Iako ce babica vjerovatno reci da krema ne treba ne slusajte je jer krema jako pomaze… Bradavice prati samo mlakom vodom, niposto sapunom, jer isusuje kozu, a veomaje vazno da nisu suhe , za to se I mazu.U principu mlijeko ima sve sto je potrebno za odrzavanje higijene bradavica.
PUMPICA ZA IZVLACENJE MLIJEKA – samo ako je neophodna (oprez mastitis!!!), najbolja I najskuplja je elektricna, od mehanickih, preporucujem AVENT-ovu…
ULOSCI ZA GRUDI ZA DOJILJE – u apoteci…chicco ulosci , veliki paket oko 24 km –najprakticniji (mercator)
SILIKONSKE kapice za bradavice (Medela ili neke druge) da se sprijeci stvaranje ragada I pukotina (oko 5 kom)… drze se u grudnaku svo vrijeme nakon sto se bradavice namazu…a u njih uvjek malo iscuri mlijeka koje se kasnije moze iskoristiti da se bradavice namazu… (jedan narodni lijek: kad mlijeko nadodje stavljati uvece kupus (liske kupusa) na grudi da se mlijeko ne zgrusa I da lakes tece i da ne dodje do upale…)

chicco vlazne maramice za grudi- (kremu koju nanosite na bradavice uvjek obrisati ovim maramicama prije dojenja I  beba moze dojiti iste sekunde )…
GRUDNJAK za dojilje – OBAVEZNO ponijeti u bolnicu I odmah obuci. Grudnjak se nosi neprestano sve dok se doji… Cijena im nije naivna ali kod kineza (kod merkatora) ima kupiti pamucne za 4-5 km…)
RIVANOL TEKUCINA za obloge, u slucaju prirodnog poroda I epizotomije, lakse zarasta rana + Bivacin sprej
HIGIJENSKI ULOSCI: Poslije poroda pocinje obilno krvarenje iz rodnice, sto je normlano, ono se postepeno smanjuje, a moze trajati do 6 sedmica poslije poroda… Ulosci moraju biti pamucni, najbolji su VIR 80…Treba ih dosta jer se stavljaju po 3 I cesto se mjenjaju…U bolnicu najbolje ponijeti dva paketa, a spremiti kod kuce muzu da donosi po potrebi sa drugim stvarima koje ce svakodnevno morati donositi… Savjet: drugi dan kao podlogu mozete staviti jedan samoljepljivi sa krilcima (feel fine su jedini pamucni –Amko kod pijace na grbavici), a onda na njih dva Vir80… Jako su dobri I chicco ulosci za trudnice (oko 10 maraka pakovanje) jer su veliki…
 ZA BOLNICU:
 
1.      Nositi sto manje stvari… Jer nema mjesta u ormaricima a visak stvari vrate kod prijema I onda se ostane bez necega vaznog.
2.      CARSKI REZ: U bolnici se ostaje 5 -7 dana…od toga dan-dva na intezivnoj njezi… U intezivnu se moze unijeti minimum stvari…sve ostalo treba pripremiti kuci da se naknadno donese…
Intezivna njega: sapun, ulosci, vlazne maramice, mobitel+pinjac, obicne maramice, tabla analgina…
Postporodjajni odjel: ostali toaletni pribor, peskir, petite beurre keks, sok od jabuke, slani krekeri (to je sve sto se smije jesti), nesto za citanje, paket pelena za bebu, plasticnu casu za sok, eventualno HIPP caj za dojilje I jednu kasikicu (ne pretjerivati sa cajem za dojilje jer I sok od  jabuke stimulise stvaranje mlijeka,, te bi mogla nastati hiperprodukcija sa posljedicnim zastojem I mastitisom).
Sve navedeno donosi muz I ostavlja kod portira koji proslijedjuje na odjel…
3.      Bez obzira na nacin poroda u bolnicu ponijeti: dvije-tri spavacice, ogrtac ili dzemper, plasticne papuce ( koje ce se kasnije baciti), grudnjak, vlazne maramice, papirne maramice, sapun, mali peskir, mobitel + punjac, tablu analgina, uloske, Purlan (ili Avent) kremu…
 
 
 
 


< Poruku je uredio Skvo RR -- 30.7.2010 9:01:15 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
4.2.2008 8:54:10   
Emina*
Evo drage moje buduce mame, sastavih i ja spisak, naravno, uz Višnjinu veliku pomoć,
i uz pomoć svog MM, koji je ovo kucao... 
Nadam se da ce vam biti od pomoci,kao sto je meni, jer imam nekakvih 10- ak spiskova, na jednom ima jedno, na drugom drugo, pa reko da kompletiram...
Nisam pisala da trebaju one velike stvari kao sto su kolica, AS, krevetic, jer to se podrazumijeva..
Ako neka ima nesto da doda ili oduzme, neka napise dole, ali neka pozuri, dok se nisam porodila da ispravim spisak..... 
I naravno, za duple mame ( da ne kazu da sam ih zaboravila) : "Samo uduplajte!"
Ljubim vas sve....


ODJEĆA ZA BEBU


Veličine kojima se označava odjeća za bebu odnosi se na dužinu (visinu) bebe.
Većina djece se rađa sa oko 50 cm, ali se rijetko kupuje broj 50 zato što ga bebe brzo prerastu.
Treba računati da veličinu 56 beba nosi prvih mjesec dana, dok broj 62 nosi naredna dva mjeseca.. 
Operite svu odjeću koju kupite, i ne koristiti omekšivač..
  • Benkice, bodi-benkice ili bodi na vezanje (kratkih i dugih rukava)
               Veličina 56......... 5 -6 kom
             Veličina 62........ 10-12 kom
  • Odijelca (štramplice, gegice) - jednodijelni sa stopalima
      Veličina 56.......  2-3 kom
    Veličina 62........ 5-6 kom
Povoljno bi bilo da se kopčaju između nogu, jer to bitno olakšava mijenjanje pelena

  • Čarapice i papučice - najmanja veličina.....  4-5 kom
  • Pamučne kapice -      veličina 56....    3-4 kom
  • Rukavice   ....  3-4 kom
Malim bebama se ne preporučuje rezati nokte, barem prvih mjesec dana, zbog moguće povrede kožice ispod nokta.
Obično bebama nokti sami pravilno pucaju i otpadaju, no ipak se neka djeca dosta izgrebu još u rodilištu. Ove rukavice štite ih od takvog grebanja. To su rukavice od tankog  pamuka i izgledaju kao male vrećice. Nije ih nužno kupiti ranije, već ako vidite da se  beba grebe po licu.

POSTELJINA

  • Vreća za spavanje.  Za početak nije nužna,ali kasnije kad se beba počne vrtiti zlata će vam vrijediti.
  • Dekice - najbolje pamučne (2-3 kom) - jedna deblja, jedna tanja i jedna za kolica. Pamučne dekice je teško naći i nisu onako "mucaste" kao sintetičke, ali su zdravije. Zgodno je imati nekoliko komada - za hladnije noći, za kolica ili kombinirati s posteljinom za dječiji krevetić - bebi ne treba jastuk ispod glave!! Pametno je kupiti tanju i veću dekicu i na početku ih iskoristiti "na duplo" a ne vise malih dekica, jer i njih beba preraste.
  • Posteljina za krevetić - pamučna (2 kom). U početku, dok je beba mala, ne mrda se puno u krevetiću, a često bljucka, lakše vam je češće mijenjati tetra pelene pod glavicom, da je uvijek čisto, nego svaki dan mijenjati plahtu, tako da vam realno posteljine ne treba pretjerano puno.
  • Ogradica za krevetić (1 kom). Nije potrebno odmah obezbijediti, jer se beba ne kreće puno. Ponekad ova ogradica dodje u kombinaciji sa posteljinom. Štiti od propuha, a kasnije od udaraca o ogradu krevetića.
  • Gumirana podloška za krevetić - mušema (1-2 kom). Gotovo je nemoguće da se beba tako jako popiški da izađe iz pelene, pa kroz pelenu, pa kroz široki povoj i odijelce i da smoči plahtu. Priča je drugačija s bljuckanjem, ali je bolje staviti nešto drugo ispod bebe da ne spava na gumi.
  • Gumena prostirka presvučena pamučnom plahtom (1-2 kom)

PELENE, PLAHTE, KRPICE

  • Tetra pelene (20-30 kom)... Koriste se za široko povijanje, stavljaju se ispod bebine glave kad spava, za brisanje kod bljuckanja, mogu u kolica ići kao prostirka, za brisanje bebe nakon kupanja (bolje upijaju od ručnika) itd.
  • Švedske pelene ili tzv. trokuti za povijanje (4-5 kom)
  • Krpice 40 X 40 - Tosama, obrubljene, malo deblje od gaze, pakirane su po 6-10 komada. Ovakve krpice su zgodne jer su znatno manje od tetra pelena, lakše se peglaju. ( za bljuckanje, za kupanje)
  • Ručnici (2 -3 komada). Trebaju biti što veći (80 X 80 je dovoljno veliko) da se mokra beba može dobro umotati. Poželjno je da ručnik ima kapuljaču za bebinu glavu.
  • Jednokratne pelene 6-10 dnevno ( ako se odlucite)
Kada ste nabavili (kupili, posudili), potrebno je svu odjecu oprati i pripremiti za bebu. Preporučuje se dječiju odjeću prati odvojeno od odjeće odraslih, barem dok je beba sasvim mala.
Novu robicu je dovoljno oprati na 30 stupnjeva kako bi se skinula prašina,a ako je posuđena, treba gledati ima li koja kakvu mrlju koju treba odstraniti, i oprati je prema uputama na etiketi. Obojena se robica obično pere na 40, a bijelo rublje je dovoljno oprati na 60. Iako se u mašinu za pranje rublja obično dodaju i omekšivači, za dječiju robicu ih je bolje izbjegavati, ili koristiti neku sensitive varijantu. U pocetku, dobro je nakon pranja ponoviti ispiranje...

KOZMETIKA I KUPANJE

  • Kadica za kupanje
  • Mali lavor za pranje i umivanje - potrebno je imati barem dvije posudice za pranje bebe. Jedna veća za guzu i jedna manja za lice.
  • Krema za guzu (Pavlovićeva ili Bademova)
  • Maslinovo ulje (u početku se preporučuje koristiti što manje kozmetike i bebu je dovoljno kupati s nekoliko kapi maslinovog ulja)
  • Dječiji šampon, sapun ili blaga kupka - za početak nije potrebno. Trebaće tek kad bebi otpadne pupčani batrljak i pupak zacijeli, pa se počne kupati. Preporučuje se da se beba do 3.mjeseca kupa ili samo u čistoj vodi ili isključivo dječijim sapunom, jer je dječiji sapun najblaže sredstvo nakon vode.
  • Baby ulje za njegu kože ili tjemenicu - koristi se za čišćenje spolovila i za istovremeno i čišćenje i mazanje osjetljivijih dijelova tijela - pregiba i nabora kao što je vrat, koljeno, područje iza uha.... Koristi se u malim količinama.
  • Termometar za vodu ( voda treba da bude 36-37)
  • Vlažne maramice
  • Vata - na početku se beba pere i briše vatom, pa je potrena velika količina vate.
  • Štapići za uši (široki štapići) - prvenstveno se koristi za čišćenje pupka a i za ušnu školjku,ali nikako ih ne treba gurati u uši ili nos bebe, jer je bubnjić jako blizu i mogao bi se oštetiti
  • Makazice s tupim vrhom
  • Četka (Češalj) - bebu je dobro četkati čak i kada nema puno kose kako bi se spriječila tjemenica, a češljić treba kasnije (najčešće dođu u kompletu)
  • Pumpica za nos (tek od drugog mjeseca)

APOTEKA
  • Geniciana violet 1% - nanosi se na štapić za uši, i blago se namaže na kožu, u predjelu bubuljica,ako ih beba ima, obično su u predjelu guze i genitalija
  • Kapi za nos - fiziološka otopina. Nije štetno,ali kako bebe iz rodilišta dođu sa sekretom iz nosa, možete ih unaprijed nabaviti
  • D3 Kapi - vodena otopina. Beba uzima po 3 kapi dnevno od prve sedmice života (prevencija rahitisa). U otpusnom pismu iz bolnice ce pisati da li majka uzima istu količinu.
Za njegu pupka

  • Sterilne komprese - najmanje sterilne gaze. Potrebne su na početku, kad se stavljaju na bebin pupak.
  • Bivacin prašak
  • Vodikov peroxid 3% - za čišćenje pupčanog batrljka i pupka dok ne zacijeli do kraja ( puno je bolje koristiti nego alkohol)
  • Alkohol - za čišćenje previjališta i posude za pranje bebe.

KUĆNA APOTEKA

  • Termometar - bolje digitalni, praktičan je onaj za uho ili čelo
  • Čepići za snižavanje temperature (paracetamol)
  • Bepanthen mast - dobra je za bradavice ako su oštećene od odjenja ili za crvenu guzu
  • HIPP čaj od komorača, protiv grčeva
  • Kapi protiv grčeva
  • LASS baby sirup protiv zatvora

Stvari koje nisu nužne ukoliko dojite 
  • Flašice, silikonske dude za mlijeko i čaj
  • Duda varalica ( broj 1)
  • Četka za pranje bočica
  • Sterilizator
  • Grijač za bočice

ZA MAJKU

  • Purlan - mast za bradavice.
  • Pumpica za izvlačenje mlijeka - samo ako je neophodna
  • Ulošci za grudi za dojilje
  • Silikonske kapice za bradavice
  • Grudnjak za dojilje - obavezno ponijeti u bolnicu i odmah obući. Grudnjak se nosi neprestano sve dok se doji
  • Rivanol tekućina
  • Higijenski ulošci

TORBA ZA PORODILIŠTE

  • Zdravstvena kjinžica
  • Trudnička knjižica
  • Knjižica sa UZ
  • Potvrda o krvnoj grupi i Rh faktoru ( ostali nalazi)
  • Nekoliko paketa vatenih uložaka (VIR 80 ili slični, jer su najmekši)
  • Grožđana mast ili labelo za usne
  • Grudnjak za dojenje
  • Jastučići za grudnjak
  • Spavaćicu s dugmićima na prednjoj strani ( zbog lakšeg dojenja) 1-2 kom
  • Ogrtač
  • Papuče (plastične)
  • Čarape
  • Stvari za osobnu higijenu (četkica, pasta za zube, blagi sapun, peškiri, šampon, krema za ruke)
  • Nešto za čitanje
  • Plastičnu čašu za sok, sok
  • Krekeri ili neki suhi keksi
  • Mobitel + punjač
  • Vlažne maramice
  • Gaćice (jednokratne)
Evo ljepote moje, buduce mame..
Gore iznad ima Visnjin spisak, i ja sam ga samo nadopunila..
Na njenom spisku imate i lokacije gdje i sta kupiti pa da znate, tako da je ona uvelike zasluzna za sve....

Izdvojila sam ovo, promijenila temu jer se zagubila negdje.....
Ljubim vas sve redom......

Ako sam nesto propustila, napisite mi dole....
Ljubim vas sve...


< Poruku je uredio Eminica -- 4.2.2008 8:55:36 >

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 0:36:25   
kana
gdje si eminice?? Kad sev to operem i postavim u krevetic,uslikat cu pa ti posaljem link da vidis kako to sve stoji.Samo da mi dodje madrac jer mu je velicina nestrandardna 1,30x65 a sad su vecinom 1,20 x 60 kao sto je i ova ukrasna posteljica.Jer to je bio moj krevetac.user posted image

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 0:38:07   
Emina*
Moze, pa posalji...  user posted image user posted image
Meni je to tako lijepo.....


(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 0:41:19   
kana
a s ta si ti sve kupila,il je jos rano??
Il je kasno da o tome pises,ma vidi koliko je sati a meni oci ko da je podneuser posted image

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 0:47:33   
Emina*
Ma suti, meni da je sve da odem da spavam, i jos se pozdravila, al ne mogu...
Ja sam u 29+1 sedmici, pa sam planirala oko 15- og da idem u Fis, pa cu tamo pokupovati to sto mi je ostalo...
Tamo mi sve na jednom mjestu, i ne moram hodati od radnje do radnje..

Od vecih stvari mi je ostala posteljina i madrac, i onda peskirici, pelene,  one sitnice za bebu, makazice, kozmetika,i nesto jos malo odjecice....   I naravno, iz apoteke sto mi treba
Dosad smo kupovali kao sve usput, ali ja sam rekla hocu vala dole, da i isparim oci, ali i da kupim sve ostalo,,,,,

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 11:03:40   
hanabanana
Madrac možeš naručiti u Nobilu, donesu ti ga na vrata. Odlični su im.
Posteljine imaš u bagateli, pamučne, 20 KM. Isto tako super.



(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 11:11:33   
Emina*
Jel mislis na posteljinu, kao navlaku za jorgan i jastuk???
A gdje da nadjem, onda jorgan i jastuk???



(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 11:12:05   
Emina*
Hvala ti hanabanana.....


(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 11:15:57   
hanabanana
A što će ti jorgan i jastuk za novorodjence????

Meni Hana nije do 18 mjeseci spavala sa jastukom, radi kičme.
A za pokrivanje ti je najbolje uzeti vreču za spavanje.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 11:24:28   
Emina*
Ma i ja sam nesto kontala sta ce mi,
imam dekice, a i beba ce doci ako Bog da kad bude lijepo vrijeme,
pa jastuk ionako nisam planirala...
Kupila sam i tu vrecu za spavanje...

Nije mi samo jasno, ono sto dodje u kompletu, ako znas na sta mislim, ogradica zastitna, dodje kao jastuk i jorgan, eh sad jesul to navlake ili poplun i jastuce...

Ako je to samo onako radi ukrasa, pa dzaba cu kupiti....

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 11:29:47   
hanabanana
Ja sam radi toga sašila ogredicu za oko kreveta. Hana je rodjena u ljeto, tako da je imala pamučnu dekicu za pokrivanje, a u jesen sam je stavljala u vrecu za spavanje.
Puno je bolje...nema opasnosti da navuče sebi na glavu.

Kada je dijete već veće, onda može jorgan.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 11:31:46   
Emina*
Tako sam nekako i planirala...

Hvala puno na savjetu...

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 13:48:49   
Visnja RR
i meni je Hanabananin odgovor logicniji jer bebani ne treba ni jorgan ni jastuk ... tako da treba samo ta ogradica okolo, carsaf i pamucna dekica ili vreca za pajkenje...
mene buni ovaj carsaf... taj neki nepropusni carsaf... ja to ne vidjeh nigdjeuser posted image  ...

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 13:53:48   
hanabanana
Ako ne planiraš koristiti pamučne pelene, ne treba ti ni nepropusni čaršaf. Rijetko, gotovo nikada pelene propuste.

A kada dijete bude veće, možeš ga nabaviti. Ja sam ga kupila u Bagateli, bio je oko  12 KM, uzela sam ga u vrijeme kada sam Hani skinula pelene, pa radi predostrožnosti. Koristila ga mjesec dana i sada stoji.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
5.2.2008 13:58:02   
Visnja RR
Hvala!
ama koristicu jednokratne... user posted image

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
7.2.2008 10:45:57   
bebano
E drage moje, zahvaljujuci Visnji, Eminici i njihovim spiskovima i naravno tome sto znam da je sve ok sa bebacem i da je user posted image , mogu se i ja baciti u kupovinu user posted image . Jedva cekam. Naravno da bih prvo trebala kupiti najpotrebnije a to su krevet, kolica, stolic za presvlacenje i te stvari.. Uglavnom isprintacu ove vas spiskove i polako krenuti u shoping. Kako je to diiiiiiiiiivno.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
7.2.2008 12:33:14   
Emina*
Bebano, vjeruj mi da se isto tako osjecam kao i ti...
Ja cekam da mi MM zavrsi s nekim obavezama,
i cekamo platu, pa ako Bog da,
i mi cemo oko 15-og u shopping malenih stvari....  user posted image user posted image
Zar nije super???

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
7.2.2008 12:53:54   
bebano
Ma kako nije super user posted image . Jedva cekam.. Mislim da cu i ja krajem mjeseca u kupovinu...
Jesi ti ista vec kupila? 

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
7.2.2008 12:59:48   
Emina*
Meni je termin oko 14-og aprila,
a i moja sestra (ciji je mali sada vec 6 godina)
dala mi je vecinu onih skupih (tako da ih nazovem) stvari,
ne znam, dobila sam od nje krevetic, kolica, sutosjedalicu,
stolic za presvlacenje, nesto garderobice...

Ali ima jos par sitnica, pa ja onaj spisak gledam svaki dan,
prekrizim ono sto imam, pa opet napisem novi...
Ma gotov sam poludjela...
Da mi je da to sve kompletiram, pa da se onda bacim na pranje i peglanje,
a planirali smo u Fis da odemo u kupovinu, pa reko lakse mi je ovih dana,
jer kasnije necu moci podnijeti put do dole, pa jos onda hodanje po Fisu...

Izvini sto ne znam, sigurno si negdje i napisala...  U kojoj si ti sedmici????

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
7.2.2008 13:51:26   
Visnja RR
samo kupujte drage moje... user posted image  tako je lijep osjecaj, kao da sam djevojcica koja se igra sa lutkicama i krpicama...
ja cu svu kupovinu morati obaviti u ovom sedmom mjesecu trudnoce  jer mi je doktorica juce rekla da cu osmi najvjerovatnije trebati "prespavati"... i cim udjem u deveti na porod...
I rekla mi da treba da nosim onaj pojas za trudnice da me ne bi bebana potkocila nogicama (sto se vec sve cesce desava) jer je ona i dalje s nogicama dole a glavom gore...  mala mahalusica mora da vidi sta se desava ko malo klokance...user posted image

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
7.2.2008 14:12:55   
hanabanana
Višnja čini mi se da je nama termin u isto vrijeme...

Od 13 aprila...

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
7.2.2008 14:15:38   
Visnja RR
meni je termin 16 april ...ali ce vjerovatno sve biti dosta ranije  jer cim udjem u deveti idem na carski... nesto mi govori da ce biti aprilililili bebana user posted image

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: OPREMA ZA NOVOROĐENČE!!!!
7.2.2008 16:23:26   
bebano
Eminice izvini sto tek odgovaram, ja sam u 23 sedmici. Meni je termin 05.06 ali znam da to nikada ne bude bas tada, na taj dan.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Oprema za novorođenče
7.2.2008 16:31:28   
Emina*
Pa jesil krenula u kupovinu... ????
Bas je tacno ovo sto Visnja kaze,
ko da se igras krpicama i lutkicama, 
sve ti nekako malo, drago i ispuni srce.....  user posted image user posted image


< Poruku je uredio malena27 RR -- 12.11.2013 8:50:16 >

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *