|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
14.8.2010 13:28:19   
boogy woogy
Ovu temu ili slicnu nisam pronasla na forumu. Naime, ja sa usla u 5. mjesec a od kraja treceg mjeseca nalazi mi pokazuju povisene razine AST i  ALT. Svaki put kada ponovim hepatogram ove vrijednosti su mi trostruko ili cetverostruko iznad referentnih vrijednosti. Radila sam UZ abdomena i pronasli su promjene na jetri. Takodjer, radila sam nalaze na Hep. markere, EB virus, CM virus i jos neke pretrage, koji su negativni. Trudnoca se uredno razvija hB ali ni doktorima ni meni nisu jasne ove promjene na jetri.

Imali neka od vas slicno iskustvo ili mozda zna nesto o ovakvim promjenama u trudnoci?


_____________________________

"Raj na zemlji nalazi se na grudima zene, ledjima konja i na stranicama knjiga" Arapska poslovica
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
14.8.2010 17:39:44   
/MMK/
Mislim da povišene jetrene probe ( transaminaze) u T pokazuju bolest koja se naziva kolestaza ili holestaza, proguglaj malo.

Ne znam šta dr.-ima ima biti čudno, to je bolest koja se javlja u T, reguliše dijetom, rjeđe lijekovima, mislim da nestaje nakon T.

Manifestacije holestaze su svrab po tijelu, posebno dlanovima, porod se najčešće dovršava CR oko 37 sedmice.

Neka ti bude sretno, pripazi na hranu, češće se kontroliši i biće to ok.


_____________________________

09.2010.

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
15.8.2010 12:49:12   
boogy woogy
Hvala ti na info.

_____________________________

"Raj na zemlji nalazi se na grudima zene, ledjima konja i na stranicama knjiga" Arapska poslovica

(odgovor članu /MMK/)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
15.8.2010 12:56:19   
boogy woogy
Cudno je to sto nemam drugih simptoma. Svrbez koji karakteristise holestazu kod mene ne postoji a hB nemam ni drugih tegoba koje bi ukazivale na neke druge bolesti jetre u trudnoci (npr. povisen krvni pritisak, edemi, povracanje, bolovi u gornjem abdomenu itd.)

_____________________________

"Raj na zemlji nalazi se na grudima zene, ledjima konja i na stranicama knjiga" Arapska poslovica

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
15.8.2010 23:07:04   
Aquarius
 Ma sve ti je to individualno. Ne kaže se džaba drugo stanje. Meni se početkom 8. mjeseca javio nesnosan svrbež po čitavom tijelu, za poluditi. Uradila sam te enzime i u granicama normale su.  Zašto me svrbi ne znaju ni doktori, jedino što znaju je da je od trudnoće i da će poslije poroda proći.

Ako nije holestaza, šta je onda ?  Znam da se holestaza javlja kod nekih trudnica. Samo treba pratiti jetrene enzime kroz trudnoću. Najčešće se to da regulisati dijetalnom ishranom, a u težim slučajevima hospitalizacijom i lijekovima. Kako god, sve se na kraju dobro završi i nestane odmah poslije poroda.

Nego ti insistiraj da otkriju o čemu se radi. Visoki jetreni enzimi su znak da jetra ne radi kako treba i da se u tijelu skupljaju toksini. A to nije dobro ni za tebe ni za bebu. Ne želim da te plašim, samo nekad doktori preko nekih stvari prelaze nonšalantno. Ako treba potraži i drugo mišljenje.

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
15.8.2010 23:28:37   
Skvo RR
Da li smijes omege piti? Mislim, da bi bilo dobro Omegu 3 i 6 ukljuciti.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Aquarius)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
15.8.2010 23:46:41   
Vava74
Ja sam imala povećane i ALT i AST, u prvoj trudnoći neznatno i nije bilo potrebe za bilo kakvom intervencijom. U drugoj su se jedan utrostručio a drugi učetverostručio od max vrijednosti i odmah sam isla na strogu dijetu jer nije bilo pokazatelja za neke druge konkretne bolesti. Inače imam gestacijsku hipertenziju (visoki tlak u trudnoći) pa mi je dijeta odgovarala i sa te strane. Mislim da su i lijekovi koje trošim za tlak dosta doprinijeli povećanim enzimima. Moja dijeta bila je daj bebi sve što treba a ti ne "guštaj". Nema masno, nema soli, nema slatkog, ni u ludilu gazirano, samo lešo, tekućine, mlijeka, voća povrća. Rezultat svega (nakon dosta muke, ali za bebu sve) alt i ast u normali, beba super napredna, a mama s kilažom minusu u 8 mjescu trudnoće
Ja nekako vjerujem da treba cijelo vrijeme osluskivati svoj organizam i raditi kontrole, nemojte omah krenuti od najgore dijagnoze (ja sam alt i ast jedno vrijeme radila svakih 14 dana na primjer). Sretno

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
16.8.2010 18:14:44   
boogy woogy
Hvala vam zenice, Vava, mozes li biti malo preciznija sto se dijete tice? Bez brige, ja se ne sekiram ali jesam za to da se na vrijeme otkrije ako nesto nije kako treba i naravno drzi pod kontrolom. Svakako da cu insistirati da se otkrije zbog cega je jer prije su zene glavu gubile jer nisu isle kod doktora sve do samog poroda. 

_____________________________

"Raj na zemlji nalazi se na grudima zene, ledjima konja i na stranicama knjiga" Arapska poslovica

(odgovor članu Vava74)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
16.8.2010 19:00:00   
/MMK/
boogy, ja mislim, ali samo mislim da može a i ne mora postojati neki razlog, moguće da tvoja jetra radi malo teže pod opterećenjem zvanim T.
Pritisnuta je i fizički, a mora i mnogo više krvi preraditi, kod tebe je to jetra, kod mene štitna, rijetke su sretnice kod kojih je sve ok. samo treba držati pod kontrolom.

_____________________________

09.2010.

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
17.8.2010 0:36:48   
Aquarius
/MMK/ je u pravu.  Jetra je dodatno opterećena u trudnoći pritiskom kao i većim količinama krvi, jer se kod trudnica povećava kapacitet krvi za skoro 50%.   Zato mi i jeste čudno to što tvojim doktorima nije jasno zašto se to dešava.

Zar nije sama trudnoća dovoljan razlog za mnoge promjene u organizmu. Svi doktori kažu da trudnoća tjera tijelo da radi na maksimumu i najčešće će pokazati ako neki organ prije trudnoće nije funkcionisao punim kapacitetom.
Ja imam hipotireozu (usporeni rad štitnjače) koja je u trudnoći podivljala. Hormoni luduju i zato moram na kontolu mjesečno umjesto jednom u 6 mjeseci kako sam išla do sad. I u nekoliko navrata su mi povećavali dozu lijekova. A i to će se normalizovati poslije poroda i vratiti na staro stanje.

Također znam žena kojima su ti enzimi ( ALT I AST - inače maksimum 40 ili 60) znali otići i na 1000. Sve se to može regulisati ako se djeluje na vrijeme. Ako ti enzimi nisu otišli puno preko gornje granice i nije neki problem, ako jesu obično je dovoljna dijeta.

Potraži na internetu žučnu dijetu ( obično se iste nairnice smiju, odnosno ne smiju koristiti ). Znam sigurno da moraš smanjiti masno, slatko, izbaciti gazirano...

Ma nema žene da s nečim ne devera u trudnoći, treba biti oprezan ali i ne sekirati se previše. A za naše bebice ćemo učiniti svaku žrtvu.user posted image
Sretno.

(odgovor članu /MMK/)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
17.8.2010 21:57:02   
boogy woogy
MMK, Aquarius slazem se s vama. Ma znas kakvi su doktori, oni svaku trudnocu posmatraju patoloski a ne kao mi ne-ljekari. Naime, oni odmah idu na to da traze i druge simptome specificnih bolesti jetre u trudnoci koji su ozbiljni i mogu biti fatalni kao sto je preeklampsija, eklampsija, HELP sindrom, kolestaza/trudnicka zutica i sta ja znam sta vec.
Naravno, svaka trudnoca je posebno stanje zeninog tijela. Mislim ima sve to smisla barem za mene laika kad uzmem u obzir da sam sitna zena i da mi je zucna kesa presavijena zbog sirenja ploda. Sto se dijete tice ili ti ga rezima ishrane, ja sam se oduvijek zdravo hranila. Nikad nisam jela masno, przeno a nisam ni ljubitelj slatka. Prije trudnoce sam se cak i makrobiotikom bavila jedno vrijeme. Nemam ni traga od masnoca u krvi a holesterol mi je na donjoj granici. Sve u svemu, ja sam optimista da ce to sve biti u redu ali eto covjek se mora informisati. Sutra idem na pregled kod hepatologa i pa onda kod svog doktora koji mi vodi trudnocu. Mislim da ce sve biti OK.


_____________________________

"Raj na zemlji nalazi se na grudima zene, ledjima konja i na stranicama knjiga" Arapska poslovica

(odgovor članu Aquarius)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
19.8.2010 14:09:45   
Vava74
Evo za primjer ja sam izbacila kavu (inače pijem kavu s dosta mlijeka), a uvela sam lagane čajeve, koje se mogu piti u trudnoći, kamilica, zeleni, jedan lijepi čaj s đumbirom koji mi je pomagao jer je smanjivao mučninu u prvom tromjesečju. Za doručak sam jela žitarice s niskomasnim mlijekom ili čak rađe s niskomasnom ab kulturom (0,1 mm), pecivo crno ili sjemenkasto s nekim blažim namazom, nekad malo marmelade i sl. Za rucak uglavnom kuhano, neko leso meso, mrkvica, neka rižica s nemasnom piletinom, puretina, juhica( u nekim kriznim momentima potpuno nezasoljena, sad već malo blaže zasoljena), i čim više voća, povrća, dobro opranog. Ja u obje svoje trudnoće Bogu zahvalujem na ljetu i lubenici koju jedem dok sam trudna, jer mi je tako slasna i osvježava a možeš je se najesti - uglavnom navečer. Jučer sam vadila nalaze i alt i ast su mi izvrsne vrijednosti, sad si već dozvolim i po koju "nezdravu" poslasticu, mislim da je bitno vratiti čim prije organizam u normalu. Tu sam što se kaže pred vratima - još mjesec dana, pa sm malo opuštenija. Sve najbolje na pregledu želim

(odgovor članu boogy woogy)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Poviseni jetreni enzimi u trudnoci
10.5.2011 14:32:54   
minie
Drage moje, evo mene po prvi put na forumu, iako od pocetka svoje trudnoce pratim iskustva mamica. Za koji dan ulazim u peti mjesec trudnoce i prije 2-3 dana sam radila nalaze i vrijednosti vezane za jetru AST i ALT su mi dva puta vece od maximalne vrijednosti u referentnom intervalu. Naredne sedmice sam narucena na kontrolu i nadam se da nece biti nista previse opasno. Molim vas da podjelite svoja iskustva sa mnom, imam osjecaj da ce mi nekako biti lakse.

Lijep pozdrav svim mamama sa forumauser posted image

(odgovor članu Vava74)
Neposredna veza do poruke: 13
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Upala mokraćnih kanala
samedi

Može li se upala mokraćnih kanala dijagnosticirati samo na osnovu UZ pregleda?

da (65%)

ne (35%)


Broj svih glasova: 55

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *