|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Sindrom nestajuceg blizanca
27.11.2014 13:10:03   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: lala88

zdravo djevojke, jel zna neko od vas ista o sindromu dominantnog blizanca. Naime u 6 sam sedmici trudnoce i juce na prvom pregledu mi je ustanovljeno da sam imala blizanacku trudnocu, aki da je jedna dvojka odumrla, druga je u odlicnom stanju, otkucaji srca su ritmicni i jasno. Pa me zanima jel zna ko sta o tome, na googlu nema nisat osima na americkim stranicama, na kojim sam procitala isto sto mi je i dr rekao, ali me zanimaju iskustva drugih zena. unaprijed sam zahvlna za svaku informacija



< Poruku je uredio Visnja RR -- 27.11.2014 17:12:19 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Sindrom dominantnog blizanca
27.11.2014 13:16:43   
Hannica
Sad ću ja zamoliti twins mame da se jave, ako budu informisane o ovoj temi. user posted image

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Sindrom dominantnog blizanca
27.11.2014 13:39:12   
Hannica
Hmmmm ... ne bih to nazvala Sindrom dominantnog blizanca, nego Sindrom nestajućeg blizanca ... to je normalna pojava u mnogim trudnoćama, posebno blizanačkim ... i to u ovoj ranoj fazi ... jednostavno i nekog razloga jedan od plodova ne bude adekvatan za preživjeti ... nastane samo resorpcija sadržaja i izgleda kao da je drugi plod nestao ...

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Sindrom dominantnog blizanca
27.11.2014 13:39:57   
Hannica
Dakle, to je neka vrsta pobačaja jednog embrija ... S druge strane, Sindrom dominantnog blizanca je psihološka pojava među već rođenim blizancima ... studije kažu da su dječaci obično fizički dominantni, dok su curice psihološki, pa su često glasnogovornice tima ... neke od preporuka su razdvajanje u vrtiću i školi u različite grupe i razrede kako bi se podređeni blizanac imao priliku razviti ... ali, to nije tema koju je gospođa sa foruma tako nespretno nazvala ...

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Sindrom dominantnog blizanca
27.11.2014 13:41:30   
Hannica
http://americanpregnancy.org/multiples/vanishing-twin-syndrome/

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Sindrom dominantnog blizanca
27.11.2014 13:43:11   
Hannica
Kopirala sam komentare na tu temu iz gruper Dvojkice & Trojkice na fb.


_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Sindrom dominantnog blizanca
27.11.2014 13:46:10   
lala88
hvala Hanice, mozda sam pogresno definisala pojam, jer nisam nista mogla naci na nasem jeziku, citala sam stranicu koju si predlozila. Sada postoji strah da bi moglo se sta zakomplikovati sa drugom bebom

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Sindrom dominantnog blizanca
27.11.2014 13:49:30   
Hannica
Ma ne brini, neće.
Bila je nekad davno jedna forumašuca koja je imala isti slučaj kao i ti, ne javlja se već duže vrijeme,, sve super prošlo hB.
Samo se opusti i uživaj u trudnoći. user posted image

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu lala88)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Sindrom dominantnog blizanca
27.11.2014 13:51:15   
koka i po
da se nadovezem hannice...moja poznanica je imala ovaj slucaj samo sto su kod nje bile trojke.
rodila je zdravog djecacica bez problema.

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
27.11.2014 17:11:40   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: Hannica

Hmmmm ... ne bih to nazvala Sindrom dominantnog blizanca, nego Sindrom nestajućeg blizanca ... to je normalna pojava u mnogim trudnoćama, posebno blizanačkim ... i to u ovoj ranoj fazi ... jednostavno i nekog razloga jedan od plodova ne bude adekvatan za preživjeti ... nastane samo resorpcija sadržaja i izgleda kao da je drugi plod nestao ...


promjenicemo naziv ...hvala
Sindrom nestajućeg blizanca .

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
3.12.2014 20:06:52   
Super Beba
Ja sam na pocetku ove trudnoće imala hematom. Doktorica je rekla da je najvjerojatnije bila u pitanju blizancana trudnoća. Hematom hB nije smetao razvoju ove bebe. Čekam evo svake minute da se porodim :)
Sretno i uživaj!

_____________________________

Bolje živjeti 100 godina kao milioner, nego 7 dana u bijedi.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
7.11.2017 22:57:57   
manuela RR
Moja rodica je bila trudna sa jednojajcanim blizancima.Na prvom pregledu oko 7 sed. sve bilo uredu da bi u 10 sed utvrdili da je ostao samo jedan plod a drugi je "nestao".Dr. joj je objasnila da je to česta pojava i da vjerovatno ne bi ni znala da su bili blizanci da nije došla rano na pregled. ...Ima dosta primjera trudnoća koje su zapocete kao blizanacke gdje trudnice nisu ni svjesne toga jer kad dođu na prvi pregled jedan plod već nestane.
Uglavnom nema negativnog uticaja na ostatak trudnoće. ..bar kod moje rodice nije bilo. ..

_____________________________

A- Februar.2017.
E- Oktobar.2008.

(odgovor članu Super Beba)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
8.11.2017 4:21:53   
ziel
E ova dijagnoza mi je poznata iz Biologije iz Srednje skole. Nisam uzalud potrosila vrijeme skolovanja user posted image

Ono sto mi je zapalo za oko kod tog nestajanja jednog blizanca, da je onaj sto je ostao ustvari - ljevak, iz nekog X razloga. Pa me bas zanima u praksi koliko je to tacno. Bas nam profesor govorio da su svi ljevaci nekada imali svog blizanca koji je nestao na pocetku trudnoce.

_____________________________

novembar 2015 -
decembar 2017 -

(odgovor članu manuela RR)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
8.11.2017 7:24:10   
ninuska
Ne znam jel' kod mene bila bas ova dijagnoza, al' sam bila trudna sa blizancima i jedan je "nestao". Doduse, krvarila sam prije i nakon toga, niska ttudnoca itd....da ne nabrajam.
Uglavnom, drugo dijete je desnjak :)

_____________________________

2011 ??
2015 ??

(odgovor članu ziel)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
8.11.2017 7:55:42   
manuela RR
E da i ja sam čula za to ...
Da su svi ljevaci imali svog brata blizanca. ..
E sad naučno bas nešto i ne vjerujem da je to tacno. ...ali sve je moguće. ...

< Poruku je uredio manuela RR -- 8.11.2017 7:57:05 >


_____________________________

A- Februar.2017.
E- Oktobar.2008.

(odgovor članu ninuska)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
8.11.2017 8:30:36   
LieToMe RR
Da se nadovezem ovo oko ljevaka
Moja mama je ljevak, ja sam ljevak, moj brat je ljevak i moja mladja kcerka je ljevak.
Sad ne mogu tvrditi da mama, brat i ja nismo imali nestajuceg blizanca... prije se nije uzv cesto radio (skoro nikako ako je sve ok)

Ali sto se tice moje druge trudnoce koju sam kao i prvu konstatovala jako rano (jer imam hyperemesis gravidarum - znaci prekomjerno povracanje) pa na samu promjenu hormona meni pocnu mucnine koje su jako izrazene. uglavnom, i prvu i drugu trudnocu sam konstatovala jako rano nepunih 6 sedmica i na uzvu se nije vidio ni plod kao plod nego tek zametak, nije bilo otkoscuja srca. sa prvom sam dosla tako rano da smo tek na trecem uzvu culi otkucaje srca.
e sad, posto je druga kcerka ljevak a rano smo konstatovali trudnocu doktor bi mi rekao da je bilo ikakvih naznaka da budu blizanci.

mi ljevaci imamo drugih problema: npr ne mozemo da nadjemo dzezvu za ljevake, nema otvaraca za konzerve za ljevake...i tako user posted image

_____________________________

...od nakita je nosila jedino oči!
Leona 2.1.2013. Mamina slika i prilika
Nora 24.8.2015. Voli tata svoju Noru najvise na svijetu!

(odgovor članu manuela RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
8.11.2017 9:13:10   
ziel

IZVORNA PORUKA: LieToMe RR

Da se nadovezem ovo oko ljevaka
Moja mama je ljevak, ja sam ljevak, moj brat je ljevak i moja mladja kcerka je ljevak.
Sad ne mogu tvrditi da mama, brat i ja nismo imali nestajuceg blizanca... prije se nije uzv cesto radio (skoro nikako ako je sve ok)

Ali sto se tice moje druge trudnoce koju sam kao i prvu konstatovala jako rano (jer imam hyperemesis gravidarum - znaci prekomjerno povracanje) pa na samu promjenu hormona meni pocnu mucnine koje su jako izrazene. uglavnom, i prvu i drugu trudnocu sam konstatovala jako rano nepunih 6 sedmica i na uzvu se nije vidio ni plod kao plod nego tek zametak, nije bilo otkoscuja srca. sa prvom sam dosla tako rano da smo tek na trecem uzvu culi otkucaje srca.
e sad, posto je druga kcerka ljevak a rano smo konstatovali trudnocu doktor bi mi rekao da je bilo ikakvih naznaka da budu blizanci.

mi ljevaci imamo drugih problema: npr ne mozemo da nadjemo dzezvu za ljevake, nema otvaraca za konzerve za ljevake...i tako user posted image

Kako si otkrila za N da je ljevak?
Ja to bas gledam na R, jedno vrijeme oko 1.rodjendana cinilo mi se da vise barata lijevom rukom ali sada mi se cini da vise desnom user posted image

_____________________________

novembar 2015 -
decembar 2017 -

(odgovor članu LieToMe RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
8.11.2017 9:24:07   
LieToMe RR

IZVORNA PORUKA: ziel


IZVORNA PORUKA: LieToMe RR

Da se nadovezem ovo oko ljevaka
Moja mama je ljevak, ja sam ljevak, moj brat je ljevak i moja mladja kcerka je ljevak.
Sad ne mogu tvrditi da mama, brat i ja nismo imali nestajuceg blizanca... prije se nije uzv cesto radio (skoro nikako ako je sve ok)

Ali sto se tice moje druge trudnoce koju sam kao i prvu konstatovala jako rano (jer imam hyperemesis gravidarum - znaci prekomjerno povracanje) pa na samu promjenu hormona meni pocnu mucnine koje su jako izrazene. uglavnom, i prvu i drugu trudnocu sam konstatovala jako rano nepunih 6 sedmica i na uzvu se nije vidio ni plod kao plod nego tek zametak, nije bilo otkoscuja srca. sa prvom sam dosla tako rano da smo tek na trecem uzvu culi otkucaje srca.
e sad, posto je druga kcerka ljevak a rano smo konstatovali trudnocu doktor bi mi rekao da je bilo ikakvih naznaka da budu blizanci.

mi ljevaci imamo drugih problema: npr ne mozemo da nadjemo dzezvu za ljevake, nema otvaraca za konzerve za ljevake...i tako user posted image

Kako si otkrila za N da je ljevak?
Ja to bas gledam na R, jedno vrijeme oko 1.rodjendana cinilo mi se da vise barata lijevom rukom ali sada mi se cini da vise desnom user posted image

Njoj je 2 pune godine i 3 mjeseca, vec od prve godine primarnu ruku koristi kao lijevu a s obzirom da je pocela rano crtati olovku drzi u lijevoj ruci.
Sumnjam da ce promijeniti jer stalno koristi lijevu ruku. kad daje igracke, kad jede, kad crta...

U principu kazu da bi neko bio ljevak (ili desnjak) mora tu ruku koristiti kao primarnu. Obicno se kaze da je kod desnjaka jaca desna a kod ljevaka lijeva ruka iz tog razloga sto je koristeci vise, vise i treniraju.

Ja pisem i lijevom i desnom (zbog loma ruke morala sam uciti pisati desnom pa sam tako nastavila pisati desnom mada ljepse pisem lijevom) ali lijevom radim sve ostalo, jedem, otvaram konzerve, drzim reket u lijevoj ruci, noz, iglu, makaze... lijeva mi imali totalni primat izuzev pisanja.




_____________________________

...od nakita je nosila jedino oči!
Leona 2.1.2013. Mamina slika i prilika
Nora 24.8.2015. Voli tata svoju Noru najvise na svijetu!

(odgovor članu ziel)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
8.11.2017 12:45:45   
ninuska

IZVORNA PORUKA: LieToMe RR


IZVORNA PORUKA: ziel


IZVORNA PORUKA: LieToMe RR

Da se nadovezem ovo oko ljevaka
Moja mama je ljevak, ja sam ljevak, moj brat je ljevak i moja mladja kcerka je ljevak.
Sad ne mogu tvrditi da mama, brat i ja nismo imali nestajuceg blizanca... prije se nije uzv cesto radio (skoro nikako ako je sve ok)

Ali sto se tice moje druge trudnoce koju sam kao i prvu konstatovala jako rano (jer imam hyperemesis gravidarum - znaci prekomjerno povracanje) pa na samu promjenu hormona meni pocnu mucnine koje su jako izrazene. uglavnom, i prvu i drugu trudnocu sam konstatovala jako rano nepunih 6 sedmica i na uzvu se nije vidio ni plod kao plod nego tek zametak, nije bilo otkoscuja srca. sa prvom sam dosla tako rano da smo tek na trecem uzvu culi otkucaje srca.
e sad, posto je druga kcerka ljevak a rano smo konstatovali trudnocu doktor bi mi rekao da je bilo ikakvih naznaka da budu blizanci.

mi ljevaci imamo drugih problema: npr ne mozemo da nadjemo dzezvu za ljevake, nema otvaraca za konzerve za ljevake...i tako user posted image

Kako si otkrila za N da je ljevak?
Ja to bas gledam na R, jedno vrijeme oko 1.rodjendana cinilo mi se da vise barata lijevom rukom ali sada mi se cini da vise desnom user posted image

Njoj je 2 pune godine i 3 mjeseca, vec od prve godine primarnu ruku koristi kao lijevu a s obzirom da je pocela rano crtati olovku drzi u lijevoj ruci.
Sumnjam da ce promijeniti jer stalno koristi lijevu ruku. kad daje igracke, kad jede, kad crta...

U principu kazu da bi neko bio ljevak (ili desnjak) mora tu ruku koristiti kao primarnu. Obicno se kaze da je kod desnjaka jaca desna a kod ljevaka lijeva ruka iz tog razloga sto je koristeci vise, vise i treniraju.

Ja pisem i lijevom i desnom (zbog loma ruke morala sam uciti pisati desnom pa sam tako nastavila pisati desnom mada ljepse pisem lijevom) ali lijevom radim sve ostalo, jedem, otvaram konzerve, drzim reket u lijevoj ruci, noz, iglu, makaze... lijeva mi imali totalni primat izuzev pisanja.





Hej generacijo, evo i druga ljevaka :).
Samo ne znam na koga je 😂

_____________________________

2011 ??
2015 ??

(odgovor članu LieToMe RR)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
8.11.2017 12:56:30   
LieToMe RR

IZVORNA PORUKA: ninuska


IZVORNA PORUKA: LieToMe RR


IZVORNA PORUKA: ziel


IZVORNA PORUKA: LieToMe RR

Da se nadovezem ovo oko ljevaka
Moja mama je ljevak, ja sam ljevak, moj brat je ljevak i moja mladja kcerka je ljevak.
Sad ne mogu tvrditi da mama, brat i ja nismo imali nestajuceg blizanca... prije se nije uzv cesto radio (skoro nikako ako je sve ok)

Ali sto se tice moje druge trudnoce koju sam kao i prvu konstatovala jako rano (jer imam hyperemesis gravidarum - znaci prekomjerno povracanje) pa na samu promjenu hormona meni pocnu mucnine koje su jako izrazene. uglavnom, i prvu i drugu trudnocu sam konstatovala jako rano nepunih 6 sedmica i na uzvu se nije vidio ni plod kao plod nego tek zametak, nije bilo otkoscuja srca. sa prvom sam dosla tako rano da smo tek na trecem uzvu culi otkucaje srca.
e sad, posto je druga kcerka ljevak a rano smo konstatovali trudnocu doktor bi mi rekao da je bilo ikakvih naznaka da budu blizanci.

mi ljevaci imamo drugih problema: npr ne mozemo da nadjemo dzezvu za ljevake, nema otvaraca za konzerve za ljevake...i tako user posted image

Kako si otkrila za N da je ljevak?
Ja to bas gledam na R, jedno vrijeme oko 1.rodjendana cinilo mi se da vise barata lijevom rukom ali sada mi se cini da vise desnom user posted image

Njoj je 2 pune godine i 3 mjeseca, vec od prve godine primarnu ruku koristi kao lijevu a s obzirom da je pocela rano crtati olovku drzi u lijevoj ruci.
Sumnjam da ce promijeniti jer stalno koristi lijevu ruku. kad daje igracke, kad jede, kad crta...

U principu kazu da bi neko bio ljevak (ili desnjak) mora tu ruku koristiti kao primarnu. Obicno se kaze da je kod desnjaka jaca desna a kod ljevaka lijeva ruka iz tog razloga sto je koristeci vise, vise i treniraju.

Ja pisem i lijevom i desnom (zbog loma ruke morala sam uciti pisati desnom pa sam tako nastavila pisati desnom mada ljepse pisem lijevom) ali lijevom radim sve ostalo, jedem, otvaram konzerve, drzim reket u lijevoj ruci, noz, iglu, makaze... lijeva mi imali totalni primat izuzev pisanja.





Hej generacijo, evo i druga ljevaka :).
Samo ne znam na koga je 😂


kazu da ne mora biti ni na koga jer je to kao "poremecaj" kicmene mozdine jos za vrijeme trudnoce (imaju neka novija istrazivanja) u principu za sada je jos uvijek misterija zasto jeneko ljevak i zasto je desnjak.
meni je drago da imam bar jedno dijete ljevaka. mada meni kad neko kaze jao divno ti si ljevak ja odmah pocinjem da navodim niz problema koje nas ljevake prate user posted image

_____________________________

...od nakita je nosila jedino oči!
Leona 2.1.2013. Mamina slika i prilika
Nora 24.8.2015. Voli tata svoju Noru najvise na svijetu!

(odgovor članu ninuska)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Sindrom nestajućeg blizanca
23.4.2018 14:33:33   
dinanina
❤️

(odgovor članu LieToMe RR)
Neposredna veza do poruke: 21
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *