|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Surogat majka
14.2.2009 0:19:26   
Crvena

   Ermin Čehić, načelnik Centra za humanu reprodukciju i ginekološku endokrinologiju pri Kantonalnoj bolnici Zenica, ističe da u BiH još nije zabilježen slučaj surogat majčinstva zbog nepostojanja zakona o potpomognutoj oplodnji. `Surogat majčinstvo podrazumijeva unos embrija, odnosno unos jajne stanice jedne žene oplođene spermijem njenog muža u drugu ženu. Ovaj način oplodnje je rijedak i koristi se kada je ženi oštećena materica ili zbog nekog drugog razloga ne može roditi. Ljudi koriste surogat majke i kada žena zbog starosti ne može roditi, ali tada je i upitan kvalitet jajne ćelije te žene. U našem centru moguće je bez problema napraviti embrij koji se unosi u surogat majku, ali zbog nepostojanja zakona to se ne radi. Imali smo par zahtjeva za ovakvom vrstom oplodnje, ali je Etičko vijeće bolnice odbilo ove zahtjeve`, kazao je Čehić.

NAJVEĆI RIZIK - ZADRŽAVANJE DJETETA Kaže da je jedan od problema surogat majčinstva to što naš zakon predviđa da se majka nakon poroda odmah upiše u matičnu knjigu rođenih, pa pravna majka čijom je jajnom ćelijom došlo do oplodnje ne može biti upisana kao majka djeteta. `To je tehnički problem. O emotivnim i socijalnim problemima mogli bismo pričati danima. Često se dešavalo da surogat majka zadrži dijete koje je rodila drugom paru i to je najveći rizik surogat majčinstva`, kazao je Čehić. Međutim, kaže da je moguće da i pored svih problema privatne ginekološke ordinacije rade ovakvu vrste oplodnje. `Vlasnici privatnih ginekoloških ordinacija mogu koristiti naše tehničke usluge. Mogu legalno u centar donijeti jajnu ćeliju i spermatozoid kako bi ih mi ovdje oplodili i stvorili embrij. Mi smo jedini državni centar koji ima mogućnosti i dozvolu da to uradi. Da li neke od tih ordinacija to koriste za surogat majčinstvo, mi ne znamo. Međutim, ono što nije zakonski uređeno ne podliježe nikakvim zakonskim propisima. Moguće je da se ovaj način vantjelesne oplodnje radi i kod nas i u zemljama okruženja`, kazao je Čehić.


Izvor: http://www.nezavisne.com/nedjeljne/vijesti

Negdje sam citala da neke zene postaju surogat majke iz pukog altruizma. Svaka im castuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Surogat majka
14.2.2009 0:41:38   
teta berta
ma to su stvarno hrabre žene koje mogu 9 mj.pod srcem nositi dijete i nakon što ga rode dati drogome. svaka im čast, ali ja to nebi mogla.

_____________________________

Imam dva zlata, to su Nika i njen tata -:)

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Surogat majka
14.2.2009 12:16:03   
stella
Svaka im cast,al ja stvarno nebi mogla.user posted image

_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu teta berta)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Surogat majka
14.2.2009 19:38:16   
tikica_69
Ja ne bi mogla nekom drugom nositi dijete, a jos manje dati da neka druga nosi dijete mm i mene user posted image

_____________________________

- 20 neuspjelih pokusaja (AIH/IVF/ICSI), 2 x biokemijska
- http://zalauru.blog.hr/
Ja se ne predajem!


(odgovor članu stella)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Surogat majka
14.2.2009 23:28:41   
Leva
Nisam bas sigurna da se u PZ FBiH ne pominje surogat majcinstvo ali ako to oni kazu onda neka im.
Svaka cast takvim zenama, stvarno ne znam da li bih bila u stanju uciniti nesto tako nesebicno...

_____________________________

.-..-.
`·.·´ nakon 5 IUI i 5 ICSI su došla dva sunašca...
?/
/? "Uspjeti znači prihvatati neuspjeh za neuspjehom ne
/ \ gubeći entuzijazam"...
http://sunasce.blogger.ba/

(odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Surogat majka
14.2.2009 23:40:01   
mnn
ja to ne bi mogla nikako....moje djete je samo moje...user posted image

_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Surogat majka
15.2.2009 1:07:56   
triplemama
Ja bi to mogla uraditi samo svojoj sestri (koju nažalost nemam) kada bi vidjela da stvarno nemože

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Surogat majka
15.2.2009 1:08:46   
remzy
neznam ,ali svaka cast majci koja to moze!!!ja nebih mogla nikad to uraditi,nositi ga 9 mjeseci ispod srca maltene disati za njega i da ga dam?????Ni luda cini mi se nebih to napravila !!!!!!!!!

_____________________________

Lamija 07.08.2002god
Fatih 07.02.2006god
Ambera 12.08.2008god

(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Surogat majka
15.2.2009 1:11:28   
remzy
neznam ,ali  cini mi se da to nebih ni za sestru mogla!Hvala svakom ali moje je moje!!!!!!

_____________________________

Lamija 07.08.2002god
Fatih 07.02.2006god
Ambera 12.08.2008god

(odgovor članu remzy)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Surogat majka
15.2.2009 20:07:58   
simba
Neznam ni jedan slucaj u Bosni....Očito da se nijedna majka ne slaza stim.Ni ja licno nebih mogla ni biti surogat majka a nebi mogla ni dati nekom da nosi moje dijete. Ipak majka je ona koja radja. user posted image user posted image

_____________________________

Moj sin RIAD, Moj zivot novi!

(odgovor članu remzy)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Surogat majka
15.2.2009 20:10:10   
Leva
Simba to je bioloska majka, majka je ona zena koja odgaja dijete.


_____________________________

.-..-.
`·.·´ nakon 5 IUI i 5 ICSI su došla dva sunašca...
?/
/? "Uspjeti znači prihvatati neuspjeh za neuspjehom ne
/ \ gubeći entuzijazam"...
http://sunasce.blogger.ba/

(odgovor članu simba)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Surogat majka
16.2.2009 10:44:29   
HanaBana
IZVORNA PORUKA: triplemama

Ja bi to mogla uraditi samo svojoj sestri kada bi vidjela da stvarno ne može

potpisujemuser posted image

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Surogat majka
16.2.2009 10:53:26   
M kao Mama
Ali, Domovi za nezbrinutu i napuštenu djecu kazuju drugačije, koliko je tamo djece, pa ne vjerujem da su ih riode donijele na prag tih ustanova, zato ucvijek treba kazati Ne daj mi Bože, jer majka je i ona žena koja prihvati to jadno dijete, odgoji ga, izvede na selamet, a nije ga rodila, a kada je riječ o surogat majkama, ne bih komentarisala, meni je to ne znam nekako bezlično, ali ako neki ljudi u tome nalaze spas, ja nema pravo da išta kažem.

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Surogat majka
16.2.2009 21:05:41   
DijanaBL
To je divna stvar ko moze, dijete bioloski nepripada rodilji inace se koristi sperma i jajasce para koji hoce dijete, surogat majka je kao "inkubator", a to sto je neko spomenuo majka je ona sto radza u 90% slucajeva jeste ako je normalna majka...
Ali jako puno ima slucajeva gdje bi bio sevap svezati zeni jajnike... Jer dragi bog svakom da djecu......

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Surogat majka
24.2.2009 1:39:50   
mala curica
Ma nema sanse!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nikada ne bi dala svoje dijete!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

_____________________________

05.07.2015 rodila se moja sreca
08.05.2018 rodio se mali gospodin


(odgovor članu DijanaBL)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Surogat majka
24.4.2009 22:44:08   
hari
Zasto ne surogat majka, zivim super u braku zena mi nemoze imati djecu i bio bi jos sretniji kad bi nasao surogat majku.

(odgovor članu mala curica)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Surogat majka
24.4.2009 22:47:36   
tea lana
ne znam sta da kazem,ne zelim osudjivati jer hvala Bogu nisam u toj situaciji mozda bi jedino svojoj kcerki bila surogat majka gluho bilo.

(odgovor članu hari)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Surogat majka
24.4.2009 23:03:35   
Lilipop
IZVORNA PORUKA: hari

Zasto ne surogat majka, zivim super u braku zena mi nemoze imati djecu i bio bi jos sretniji kad bi nasao surogat majku.


i ja se slazem, sto da neuser posted image  ipak bi to bilo dijete mene i MM, nosilo bi nas genetski materijal, samo bi neka druga zena bila "inkubator" da se to jajasce razvije.

(odgovor članu hari)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Surogat majka
29.11.2009 12:45:23   
manuela RR
Cijenim i poštujem svakog ko bi mogao učiniti tako nešto.
Ja stvarno ne bi mogla,pa čak ni za najbliže...
Prosto u glavi ne bi mogla razriješiti da to nije moje dijete, iako ga ja održavam na životu,iako u meni raste,iako osjetim sve njegove pokrete,i da ga nakon 9 mjeseci dam bez osjećaja da ono ipak meni pripada.
Znam da je u Americi to jako popularno i da to u većini slučajeva sve bude bez problema,par dobije SVOJE dijete,a surogat majka nastavi gdje je stala...
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image za njih ali ipak razumijem zašto toga nema kod nas!

< Poruku je uredio manuela -- 29.11.2009 12:46:12 >


_____________________________

A- Februar.2017.
E- Oktobar.2008.

(odgovor članu Lilipop)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Surogat majka
29.11.2009 16:17:52   
Leva
IZVORNA PORUKA: hari

Zasto ne surogat majka, zivim super u braku zena mi nemoze imati djecu i bio bi jos sretniji kad bi nasao surogat majku.

user posted image user posted image user posted image hari na razmisljanju
Cula sam za slucaj para koji su pri porodu izgubili bebu i matericu tako da nikada nece moci imati bebu osim ako ne nadju surogat majku. Kod nas ta mogucnost ne postoji ali se u Americi surogat majcinstvo placa 15 000 $ (takvu informaciju barem ja imam)


< Poruku je uredio Leva -- 29.11.2009 16:23:28 >


_____________________________

.-..-.
`·.·´ nakon 5 IUI i 5 ICSI su došla dva sunašca...
?/
/? "Uspjeti znači prihvatati neuspjeh za neuspjehom ne
/ \ gubeći entuzijazam"...
http://sunasce.blogger.ba/

(odgovor članu hari)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Surogat majka
29.11.2009 20:27:21   
veeseelaa
bila bi surogat majka kada meni bliski ljudi ne bi mogli imati djece s tim što bi htjela da s tim djetetom ostanem u vječitom kontaktuuser posted image
Teško je to kad neko ne može da ima djecu, patnja velika, zašto ne pomoćiuser posted image
Mene više "plaši" okolina kako bi reagirala kad bi ja bila nekom surogat majkauser posted image  garant bi me osudjivali a to je teško predeverat....
ljudi zaista znaju da budu oholiuser posted image user posted image user posted image
ja mislim da bi mogla biti surogat majka, za svog brata bi recimo to uradila bez razmišljanja, ne bi mogla živjeti normalno da se on pati a da ja mogu pomoći na ovakav način

< Poruku je uredio veeseelaa -- 29.11.2009 20:28:51 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Surogat majka
29.11.2009 22:48:40   
maja78 RR
Ne znam koliko ste ozbiljno razmisljali o tome ali ja sam bas bas ozbiljno. Kad sam se porodila i osjetila toliku srecu istovremeno sam osjetila i tugu sto moj brat i snaha ne mogu imati dijete. I tako mi se ta misao sama nametnula, i o svim sam opcijama razmisljala, kako im pomoci. Shvatila sam da bi to cak i jako zeljela, ali da bi mi se uzasno bilo odovjiti od tog djeteta iako bi svaki dan mogla da vidim i gledala bi kako raste, mislim da bi dio mene patio citav zivot. E sad kad bi me oni tako nesto pitali (vjerujem da im nije ni naumpmalo) mislim da bi pristala pogotovo sad kad vidim koliko vole moje dijete. Ali svakako ko god se na to odluci mora biti jaka osoba (psihicki).

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Surogat majka
29.11.2009 22:56:45   
Snjeguljica
Vesela, i ovdje se slažem s tobom potpuno. 

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Surogat majka
29.11.2009 23:51:03   
Crvena
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

bila bi surogat majka kada meni bliski ljudi ne bi mogli imati djece s tim što bi htjela da s tim djetetom ostanem u vječitom kontaktuuser posted image
Teško je to kad neko ne može da ima djecu, patnja velika, zašto ne pomoćiuser posted image
Mene više "plaši" okolina kako bi reagirala kad bi ja bila nekom surogat majkauser posted image  garant bi me osudjivali a to je teško predeverat....
ljudi zaista znaju da budu oholiuser posted image user posted image user posted image
ja mislim da bi mogla biti surogat majka, za svog brata bi recimo to uradila bez razmišljanja, ne bi mogla živjeti normalno da se on pati a da ja mogu pomoći na ovakav način

user posted image user posted image user posted image veeseelaa

_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Surogat majka
29.11.2009 23:52:40   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: maja78

Ne znam koliko ste ozbiljno razmisljali o tome ali ja sam bas bas ozbiljno. Kad sam se porodila i osjetila toliku srecu istovremeno sam osjetila i tugu sto moj brat i snaha ne mogu imati dijete. I tako mi se ta misao sama nametnula, i o svim sam opcijama razmisljala, kako im pomoci. Shvatila sam da bi to cak i jako zeljela, ali da bi mi se uzasno bilo odovjiti od tog djeteta iako bi svaki dan mogla da vidim i gledala bi kako raste, mislim da bi dio mene patio citav zivot. E sad kad bi me oni tako nesto pitali (vjerujem da im nije ni naumpmalo) mislim da bi pristala pogotovo sad kad vidim koliko vole moje dijete. Ali svakako ko god se na to odluci mora biti jaka osoba (psihicki).


draga moja pa ti si svakako u čestim kontaktima s bratom, to bi vas još više povezalo, ja se ne bu dvoumila nikad kad je brat/sestra/dobar prijatelj u pitanju
Možeš samo zamisliti kako je njima, koja je to patnja

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *