|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 12:14:24   
acudesa
Ovo mi je bilo poučno i zanimljivo....Bila bih sretna kad bi još nekome bar malo koristilo






Zbog čega nastaju sukobi u bliskim odnosima?
  • Zbog nesporazuma
  • Zbog toga što svatko želi očuvati svoje granice
  • Zbog toga što osoba osjeća da ju druga osoba ne čuje
  • Zbog osjećaja povrijeđenosti
  • Zbog nakupljenog i dugo neizražavanog nezadovoljstva

   Kako rješavati svakodnevne sukobe i razmirice s drugom osobom
  • Nastojte stvoriti atmosferu u kojoj svatko može jasno izraziti što ga smeta i što želi.
  • Nemojte uključivati treću osobu prije nego što ste problem pokušali riješiti nasamo s osobom s kojom ste ušli u sukob. Uključivanje treće osobe može otežati sukob i zakomplicirati situaciju. 
  • Kada govorite, koristite «ja» poruke, primjerice – «Kada si to (učinio, rekao) ja sam se osjećao/la (tužno, povrijeđeno)» «Potrebno mi je da mi jasno kažeš što Ti treba.»
  • Pogledajte oko čega se zapravo sukobljavate, neka svatko iskaže što on vidi kao problem, tj. kao razlog sukoba.
  • Pregovarajte i pronađite rješenje koje je zadovoljavajuće za obje osobe. Svaka od strana u sukobu treba biti spremna na određeni kompromis.
  • Postavite stvari pozitivno. Umjesto da naglašavate što od onoga što druga osoba traži od vas ne možete učiniti, naglasite ono što od toga možete učiniti.
  • Pokušajte pronaći rješenje koje će moći trajati kroz neko vrijeme. Obećajte si međusobno da ćete promijeniti ono što možete i što ste dogovorili. Odredite od kada promjena počinje.
  • Kasnije porazgovarajte o situaciji koja je izazvala sukob kako bi vam bilo jasnije sto se dogodilo i ponovno pregovarajte ako je potrebno.


Kako rješavati sukobe i istodobno razvijati odnos
(prema Neilu Clarku Warrenu)
  • Shvatite vaš odnos kao posao na kojem trebate zajednički raditi.
  • Imajte na umu da odgođeni sukobi mogu biti vrlo opasni jer ako ne iskažete negativne osjećaje oni će se vjerojatno samo povećati. Stoga neugodne situacije nastojte riješiti što je prije moguće.  
  • Kada se sukobite, držite se konkretne teme oko koje ste se sukobili. Ništa nije opasnije od komentara izrečenih u ljutnji koji nemaju nikakve veze s problemom u vezi kojega se sukobljavate!
  • Nemojte se koristiti zastrašivanjem! Kada se druga osoba uplaši, ona će postati usmjerena na čuvanje sebe ili na uzvraćanje udarca, a ne na rješavanje problema.
  • Nemojte vrijeđati drugu osobu! Ako omalovažite drugu osobu, samo ćete stvoriti teške osjećaje, što nikako ne doprinosi raščišćavanju situacije i poboljšanju odnosa. 
  • Imajte na umu da nema kvalitetnog rješavanja sukoba ako se niste spremni međusobno slušati i čuti. Najbolji način da postignete da vas druga osoba stvarno sluša jest taj da vi slušate nju.
  • Vježbajte davanje i uzimanje. Tražite nešto za sebe, ali nastojte i drugoj osobi pružiti barem dio onoga što traži. 
  • Kada uspješno riješite sukob, čestitajte sebi i drugoj osobi što ste uspjeli pronaći zajednički jezik. Proslavite uspješno rješavanje sukoba!
  • Imajte na umu da je vaš odnos vrijedan!







Što NE trebate činiti za vrijeme sukoba
  • NE razgovarajte s osobom kao da je na suđenju 
  • NE okrivljujte drugu osobu
  • NEmojte prešućivati što vas je zapravo naljutilo
  • NEmojte ustrajati na svome stajalištu ako shvatite da je ono besmisleno
  • NEmojte inzistirati na svome zahtjevu ako vam nije zaista nužno, npr. „Bit će tako 
        ili nikako!“
  • NEmojte dopustiti da vas se omalovažava
  • Nikada NE udarajte drugu osobu

user posted image  Što trebate činiti ako želite kvalitetno rješavati sukobe
  • Poštujte samog sebe i drugu osobu
  • Prvenstveno se usmjerite na to da riješite problem, a ne da pobijedite
  • Pokažite i prihvatite osjećaje
  • Budite spremni da zaista čujete drugu stranu
  • Nastojte stvoriti atmosferu uzajamnog povjerenja
  • Prihvatite sukob kao nešto prirodno, a ne nužno kao dobro ili loše
  • Budite spremni odvojiti vrijeme za rješavanje konfliktne situacije ili problema

Jelena Maričić, prof. psihologije

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 12:15:07   
acudesa
Moderatori, ako je postojala tema....molim vas de je prebacite, ja je nisam našla, hvala:)

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 12:51:48   
reallove
Acudesa tema je super.MM i ja  smo se nedavno posvadjali onako,razlog smijesan do neba,ali eto.Oboje smo jako tvrdoglavi i dva dana smo raspravljali.Na kraju smo se odvojili jedno od drugog,svako sebi,razmislili malo i posije kao da nista nije bilo..Desi se da tesko rjesimo konflikte,prica on,pricam ja i to onda preraste bas u svadju..Procitala sam sve sto si napisala,pa cemo probati ovako..

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 12:55:00   
noaa
acudesa-psykologuser posted image user posted image user posted image user posted image ja sam zavrsila seminar na ovu temu imam i certifikat al brate slabo primjenjujem naucenouser posted image

_____________________________

NOA 16.03.09 mamina krofnica(je curica)

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 12:57:24   
acudesa
IZVORNA PORUKA: noaa

acudesa-psykologuser posted image user posted image user posted image user posted image ja sam zavrsila seminar na ovu temu imam i certifikat al brate slabo primjenjujem naucenouser posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu noaa)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 12:58:28   
emma.L
Kod nas se sve svodi na ono ' nitko neće spavati dok ne raspravimo '.
I zaista je tako, nema spavanja dok oboje ne kažemo što nas muči. Naravno, u početku je uvijek malo onih 'ali'... Nakon par rečenica, kad sam sebe čovjek posluša šta govori i kada otvori mozak (a ne uši) za ono što drugi govori, sve počne sjedati na svoje mjesto. Elem, nakon 15 min., pola sata, sat ili dva, padne zagrljaj i sve je super.
Dakle, moj savjet, nema odlaganja i nema spavanja dok je bilo tko ljut.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 13:03:07   
noaa
emma.L to jest najbolji nacin,najgore je kad sutis i ljutis se eh onda kad puknes obicno nastane kaos..probala i jedno i drugo zato bi svima preporucila da se povedu tvojim primjeromuser posted image

_____________________________

NOA 16.03.09 mamina krofnica(je curica)

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 13:04:29   
acudesa
Noa, piši pozitivne primjere
OT: Oduševila si me smislom za humoruser posted image user posted image user posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 13:10:10   
noaa
acudesauser posted image user posted image user posted image user posted image evo emma je to fino napisala,mislim da je najbitnije i da se ovako cuva stabilan brak a isto i sve drage osobe...stvarno nastojim ovo primjeniti u svom odnosu sa dragim ljudima..recimo ja sam u stalnom konfliktu sa tetama na salterim tu si nemogu pomociuser posted image

_____________________________

NOA 16.03.09 mamina krofnica(je curica)

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 13:14:55   
emma.L
noaa, ali preduvjet je da imaš dvije pričalice u vezi, a ja imam tu sreću, hehe. Dok moja drugarica ovo pokušava, ali nailazi na zid ako je on, zaboga, ljut user posted image . Eh, sad ti nama reci, šta u takvim slučajevima- kada jedna strana kaže 'mani mi se psykologije'?

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu noaa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 13:17:02   
acudesa
To je sastavni dio ličnosti svakog čovjeka, sve se dešava na principu psihologije, sve što nije tjelesno-psihologija ima veze sa tim...

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 13:26:07   
noaa

IZVORNA PORUKA: emma.L

noaa, ali preduvjet je da imaš dvije pričalice u vezi, a ja imam tu sreću, hehe. Dok moja drugarica ovo pokušava, ali nailazi na zid ako je on, zaboga, ljut user posted image . Eh, sad ti nama reci, šta u takvim slučajevima- kada jedna strana kaže 'mani mi se psykologije'?

ako ti je stalo do te druge strane samo biti uporanuser posted image pricati,pricati i samo pricati na kraju ce mu dosaditi pa ce se ukljuciti u razgovor..MM nije svadjalica radije poust i kaze tako je nego da nastavi raspravu al zato ja mogu pricati 2 danauser posted image sad imamo konstruktivne rasprave bez prebacivanja krivnje.da vazno je ne pocinjati razgovor sa "ti si kriv(a)"

_____________________________

NOA 16.03.09 mamina krofnica(je curica)

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 13:34:09   
Nedi
Evo acudese k'o minice neki dan....navalila sa temamauser posted image user posted image user posted image

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu noaa)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 14:05:15   
acudesa
user posted image user posted image user posted image
Minica je ništa, ako mene kreneuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 14:11:51   
Nedi
Znači tek se zagrijavašuser posted image user posted image

< Poruku je uredio Nedi -- 22.1.2010 14:12:03 >


_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 14:54:14   
minica81
sve je na svom mjestu , zaista ljepo rečeno.......

acudesa bravo za tebeuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 15:02:42   
ivana st
Uh znam ja kako se ne treba postaviti kad smo u svađi,ali kad mi popuste kočnice svašta ja izvalim user posted image user posted image user posted image .Da još bude gore mm se ne voli svađat, pa ja vijem a on šuti user posted image user posted image user posted image . Onda mi opet bude žao, pa smirim ton i nastojim normalnijim tonom riješiti konflikt. I uvijek kažem da neću sljedeći put planut,ali vraga, tako da se scenarij obično ponavlja,ali valjda je to tako u vezama,obično je jedno glasnije a druge mirnije.

_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu minica81)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 18:49:13   
bubaze
nekad sam davno cula a vjerujem da je tacno je da je najvaznije da muz i zena znaju kako da se svadjaju..konflikata ce uvijek biti i treba imati nacin njihovog rjesavanja na obostrano zadovoljstvo..ja sam generalno pricalica i ako mi nesto zasmeta, moram to odmah rijesiti..ne volim trpati stvari pod tepih pa onda na lijevu glupost planuti i reci nesto u stilu: kad si ti ono prosli mjesec..bilo je malo teze naviknuti i mm na takav vid komunikacije jer se kod njega sve u porodici gura pod tepih i eventualno svi cute po par dana dok se neko prvi ne odljuti..ja bih tu poludjela treci dan..user posted image
ako imamo problem, hajmo ga odmah rijesiti..najcesce naravno ispadne da je bio shum u komunikaciji i da razlog ljutnje jednostavno bude nesporazum..user posted image

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 18:51:14   
bubaze
i definitivno nikad uvrede, galama ili nesto u stilu - ti uvijek..ja samo kazem sta osjecam, objasnim situaciju iz svoje perspektive i pitam sta on misli o tome..

(odgovor članu bubaze)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 19:02:37   
acudesa
Meni je super stvar i to da konflikti nastaju zbog neslaganja stavova, kad se usaglase stavovi, konflikt nestaje
-za muškarca je konflikt završen onda kada prestaje rasprava(odmah), a za ženu kada emotivno završi konflikt, u njenim osjećajima (može trajati sat, dan, mjesec, godina...)
-kada konflikt "izađe u jevnost" tada više nije cilj prevladati konflikt, nego ko će biti pobjednik (a, razrješenje konflikta nije važno)
-iza sadržaja konflikta (odnosno priče u konfliktu) se najčešće krije sasvim druga pozadina (npr. svađa počinje zbog ženine odjeće, a suština je u muževoj ljubomori-koju on ne želi priznati)
-konflikt može biti konstruktivan i destruktivan (nije dobra atmosfera u kojoj nema konflikta nikako)
-rješenje konflikta je u prihvaćanju različitosti.....
bla, bla, bla....nadam se da ne gnjavim, meni je sve ovo o konfliktima otvorilo oči, nadam se da će bar još nekome pomoći...

< Poruku je uredio acudesa -- 22.1.2010 19:06:53 >


_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu bubaze)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 22:51:51   
ena23
-za muškarca je konflikt završen onda kada prestaje rasprava(odmah), a za ženu kada emotivno završi konflikt, u njenim osjećajima (može trajati sat, dan, mjesec, godina...)


u mom braku neki konflikti traju evo godinama... samo sto mm to ne znauser posted image ... vise puta me je pitao, kad bi mu napomenula da konflikt za mene nije gotov, jesam li sigurna da je to bila svadja s njim a ne s nekim bivsim- nea cojk pojma o cemu pricam ... dakle, ovo (kao i sve sto mila acudesa pise ovdje) je potpuno tacno.


_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 23:14:06   
dana3
Sve sto je nejasno-razjasnim tako da meni bude jasno a njemu i ne mora, e onda kad sve prodje ja ponovo hahahhaaha ispocetkauser posted image user posted image user posted image .
salim se-konflikte rjesavam nacinom koji mi u tom trenutku najboljepase,ako mi se galami galamim(u smislu razgovora povisenim glasom)
niko nikom nije sef da mora da bude u braku podredjen i sl,imali smo puno sr...nja u prijasnjim brakovima pa danas sve ide hvala Bogu u najboljem pravcu
Dosta toga primijenjujemo iz navedenog

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 23:20:02   
ena23
ma nisi ni ovo "a" morala izbaciti user posted image

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 23:21:17   
milenium
Dakle, moj savjet, nema odlaganja i nema spavanja dok je bilo tko ljut. [/quote


ako zadrimam šta ću moram spavat.user posted image

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Uspješno rješavanje konflikta
22.1.2010 23:23:13   
dana3
IZVORNA PORUKA: ena23

ma nisi ni ovo "a" morala izbaciti user posted image







eto ko da biva bude ljepse recenouser posted image

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *