|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Zakon i naknade za blizance
29.10.2007 10:22:06   
issa
Naravno, sad sam počela razmišljati kako država finansira blizance. U mome kantonu, USK, primanja za rodilje su čini mi se 70% plaće. To je dobro samo onim budućim mamama koje imaju plaću veću od 1000 KM, a takve su rijetke. No dobro, ali šta je sa primanjima za rođenje blizanaca? Ima li kakvih dodatnih primanja, jer ipak nije isto hraniti jednu i dvije bebe...

Ako imate bilo kakvih informacija ili iskustava, javi te mi...Živo me interesuje
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Zakon i naknade za blizance
6.11.2007 10:19:11   
elma76
Pozdrav za zainteresovane,

i ja sam buduća majka blizanaca (30 sedmica).
Kako sam zaposlena u računovodstvu jedne firme (120 zaposlenih žena) informacija slijedi:
zaposlenica porodilja bez obzira da li je rodila jednu, dvije ili više beba ima ista prava.
Tako da majka koja rodi dvojke ili trojke ostvaruje ista prava kao i majka s jednom bebom.
U ZDK naknada/plaća za vrijeme porodiljskog odsustva je 80 % od plaće  mjesečno, za period od 12 mjeseci, tako da nažalost majka sa dvije i više beba nema nikakvu dodatnu naknadu.
Takav je zakon.

ELMA





IZVORNA PORUKA: issa

Naravno, sad sam počela razmišljati kako država finansira blizance. U mome kantonu, USK, primanja za rodilje su čini mi se 70% plaće. To je dobro samo onim budućim mamama koje imaju plaću veću od 1000 KM, a takve su rijetke. No dobro, ali šta je sa primanjima za rođenje blizanaca? Ima li kakvih dodatnih primanja, jer ipak nije isto hraniti jednu i dvije bebe...

Ako imate bilo kakvih informacija ili iskustava, javi te mi...Živo me interesuje



_____________________________

ALDEN 08.12.2007. 9:30
DANIN 08.12.2007. 9:33

(odgovor članu issa)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Zakon i naknade za blizance
20.11.2008 10:31:02   
Puslica
bas mi je drago sto ste otvorili ovu temu
ja sam iz SA
trudna sam i imat cu user posted image user posted image .
student sam -apsolvent i planiram diplomirati prije poroda.
znaci onda cu biti na birou kad rodim
znate li kakve su njihove nadoknade,negdje sam procitala 100km
ali sta u slucaju blizanaca??
hvala

_____________________________

DJECA SU NAJLJEPŠI POKLON ,VOLIM VAS CURICE MOJE!

(odgovor članu elma76)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Zakon i naknade za blizance
20.11.2008 11:25:06   
dorina
Nažalost ista pomoć se dobija za blizance kao i za jednu bebu. Zapravo to je pomoć majci koju plaća općina 12 mjeseci. Prije par godina je bila oko 170 KM za nezaposlene, a oko 350 KM za mame u radnom odnosu što je čisti apsurd. Obrazloženje je da je veće za zaposlene jer tako pokušavaju nadoknaditi onih 30% koliko je smanjena plaća na bolovanju, da nam ne umanjuju KVALITET ŽIVOTA.
Svakako se raspitaj u općini prebivališta. Sretno!


(odgovor članu Puslica)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Zakon i naknade za blizance
21.2.2009 20:05:53   
ElmaB
Drage moje, evo nadjoh ovaj tekst u Dnevnom Avazu. Nadam se da ce i u dijelu Fedracije konacno ovakvo nesto zazivjeti!


RS za treće dijete daje 600 KM, u FBiH ništa



Kantoni ne izdvajaju novac za treće ili četvrto djete, dok se u RS u takvim situacijama dječiji dodatak uvećava za 100 maraka... 19.02.2009. 10:05 Porodice s više od dvoje djece, koje su ranije bile uobičajene u BiH, danas postaju rijetkost, naročito u urbanim sredinama. Razlog je uglavnom finansijske prirode, jer mladi roditelji nemaju uvjeta za brojno potomstvo, a državu pad nataliteta ni najmanje ne brine.

Ni na entitetskom, a ni na kantonalnom nivou u Federaciji BiH nema dodatnih "nagrada" za žene koje dobiju treće ili četvrto dijete, niti te majke imaju bilo kakve druge dodatne pogodnosti.

Naknade porodiljama

U Zeničko-dobojskom kantonu navode da su 2008. godine izdvojili više od devet miliona KM za naknade zaposlenim te novčanu i druge vrste pomoći nezaposlenim porodiljama, ali dodaju da nemaju novca za poticaj nataliteta, odnosno treće, četvrto i svako naredno dijete.

Ni Vlada Unsko-sanskog kantona nema posebna izdvajanja za poticaj materinstva i rađanje trećeg ili četvrtog djeteta. No, ističu da svake godine u skladu s raspoloživim sredstvima izdvajaju dio novca za pomoć porodicama s većim brojem djece. 

Slična situacija je i u Kantonu Sarajevo, gdje kažu da, iako do sada nisu izdvajali dodatna sredstva za porodilje koje imaju više djece, to ne znači da neće u budućnosti.
 
Sarajevo čeka zakon

- Sve zavisi od oblika u kojem će biti usvojen kantonalni budžet za 2009. Osim toga, čekamo i usvajanje zakona o zaštiti porodica s djecom na federalnom nivou, s kojim ćemo uskladiti kantonalni zakon - kaže Mesud Peljto iz Ministarstva za rad i socijalnu politiku Sarajevskog kantona.

Za razliku od FBiH, manji bh. entitet itekako se brine o natalitetu, pa je porodiljama u RS za svako treće ili četvrto djeteta uvećan dječiji dodatak za 100 KM.

Majke u RS, osim uobičajene jednokratna pomoći za opremanja novorođenčeta od 375 KM, za treće dijete dobivaju dodatnih 600 maraka, a za četvrto 800. Osim toga, zaposlene porodilje u RS koje dobiju blizance, treće i svako naredno dijete, s posla mogu odustvovati 18 mjeseci.

Pripreme za jednokratne naknade


Prednacrt federalnog zakona o zaštiti porodica s djecom za svako treće i naredno dijete predviđa posebnu jednokratnu naknadu za porodilju, čiji bi iznos utvrdila Vlada FBiH posebnom odlukom.

Također je predviđena i jednokratna pomoć za opremu novorođenčeta u iznosu od 50 posto od prosječne plaće u FBiH. No, kada će zakon biti usvojen, niko nam nije znao reći.



_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu dorina)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Zakon i naknade za blizance
25.11.2009 13:29:33   
irenaSA
Bilo bi lijepo  i više nego korisno da ove buduće mame saznaju nešto više o naknadama za blizance, stoga ako ima neka mama koja zna koliko se nakanade i kakva su prava mama blizanaca ili ako je neka od mama zaposlena u državnim organima, lijepo bi bilo da nam se javi!

_____________________________

Sarah, mamina i tatina princeza stigla je na ovaj svijet 16.02.2010. godine
Dani, mamin i tatin princ stigao je na ovaj svijet 19.09.2014 .godine
Iza tuge vedrije je nebo...iza tuge čistija je duša...

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Zakon i naknade za blizance
28.11.2009 1:05:13   
issa
Sve ovisi u kojem kantonu živiš, jer su na snazi kantonalni zakoni i u svakom kantonu je drugačije. U USK je naknada za zasposlene majke 50% od visine plaće koju je majka imala u trenutku poroda.
A što se tiče pogodnosti za majke blizanaca, jednostavno NEMA IH!!!!! Možeš roditi jedno ili petoro djece odjednom, isto je! Zakon o radu FBiH je regulisao da majka blizanaca ima 18 mj porodiljskog dopusta, međutim poslodavci su se žalili i 2003. godine zakon je izmjenjen. To čak stoji u obrazloženju izmjene i dopune zakona!!!Sada je za sve godinu dana dopusta! Jedino se u zakonu daje mogućnost rada pola radnog vremena, ali ne znam kome se to isplati.

Uglavnom to je ukratko!Djeluje razočaravajuće, međutim djeca kad dođu i ne misliš na to!Ali je prema majkama dvojki, trojki i više nepravedno i diskriminirajuće!


_____________________________

Moje šmizle su stigle 06.05.2008.

(odgovor članu irenaSA)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Zakon i naknade za blizance
29.11.2009 10:39:50   
irenaSA
Grozno!

_____________________________

Sarah, mamina i tatina princeza stigla je na ovaj svijet 16.02.2010. godine
Dani, mamin i tatin princ stigao je na ovaj svijet 19.09.2014 .godine
Iza tuge vedrije je nebo...iza tuge čistija je duša...

(odgovor članu issa)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Zakon i naknade za blizance
29.11.2009 12:16:46   
mila81
Jeste da nije vezano za ovu drzavu, ali moram ovo podijeliti sa vama.
Ja sam drzavljanka Srbije, udata za Bosanca, i naravno po vjencanju morala sam regulisati drzavljanstvo i sve te peripetije oko papirologije. Neko me je posavjetovao da uzmem dvojno drzavljanstvo, jer izmedju te dvije drzave ima potpisan bilateralni sporazum, sto sam ja i ucinila. Helem, ono sto vam zelim reci jesu pogodnosti koje daje Srbija za majke porodilje, jedne, dvije ili vise beba.
Ja, kao sto se vidi iz potpisa imam dvije bebe, znaci ne blizance. Za prvo dijete sam od Srbije dobila porodiljsku nadoknadu od 300 eura, a za drugo 1000 eura. Znaci, to je samo naknada za majku, plus djeciji doplatak, koji iznosi 45 km, mjsecno, i na to imam pravo iako imam dvojno drzavljanstvo, ali ako ispunjava uslove za doplatak, sto je neka druga tema.

Dok sam bila u svom rodnom kraju radila sam u prosvjeti, i znam sigurno da porodilja od poslodavca prima 100% platu, plus sve ove pogodnosti. A one koje dobiju blizance dobiju sve ovo u duplo, osim plate, koja je jedna, ne duplauser posted image A zene koje rode tri ili vise bebe od drzave dobijaju stan i od raznih sponzora, poput Pampersa, Hippa, razne poklone koje i nisu samo simbolicne, vec vrlo primaljive.

Ja znam da je u Srbiji vec odavno zavladala bijela kuga,i da oni ovo daju zbog toga,  ali ruku na srce, pa iskreno treba reci koliko smo MI, daleko od togauser posted image

Vrlo je porazavajuce to, sto u Bosni treba da nastane problem da bi drzava tek odreagovala na pravi nacin, i sto je najgore sto samo gradjani ispastaju zbog toga
user posted image user posted image A zbog cega se i desava ta bijela kuga, pa naravno, samo zbog finansija, koja je presudna...


_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu irenaSA)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Zakon i naknade za blizance
2.12.2009 13:56:58   
irenaSA
Evo nađasmo mi još ovdje mama duplica!
Elma76 i Puslice dobrodošle - valjda ćete nam se pridružiti u ćaskanju!user posted image

Ma da uvijek je pitanje koliku će platu dati poslodavac a koliko ću dobiti od države - no zaista je sramotno to što država nepoštuje ono što je napisala u zakonu da je dupla naknada i da je 18 mjeseci porodiljskog dopusta garant!
Puslice za nezaposlene mame je situacija još gora.
Naime, moja prijateljica, rodila je, doduše ne blizance već jednu bebu i ne radi a njena naknada je bila negdje oko 100 KM. Kaže, zar nije apsurd da žena koja ne radi prima manje od zaposlene žene?


_____________________________

Sarah, mamina i tatina princeza stigla je na ovaj svijet 16.02.2010. godine
Dani, mamin i tatin princ stigao je na ovaj svijet 19.09.2014 .godine
Iza tuge vedrije je nebo...iza tuge čistija je duša...

(odgovor članu issa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Zakon i naknade za blizance
7.2.2012 23:26:21   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: mila81

Jeste da nije vezano za ovu drzavu, ali moram ovo podijeliti sa vama.
Ja sam drzavljanka Srbije, udata za Bosanca, i naravno po vjencanju morala sam regulisati drzavljanstvo i sve te peripetije oko papirologije. Neko me je posavjetovao da uzmem dvojno drzavljanstvo, jer izmedju te dvije drzave ima potpisan bilateralni sporazum, sto sam ja i ucinila. Helem, ono sto vam zelim reci jesu pogodnosti koje daje Srbija za majke porodilje, jedne, dvije ili vise beba.
Ja, kao sto se vidi iz potpisa imam dvije bebe, znaci ne blizance. Za prvo dijete sam od Srbije dobila porodiljsku nadoknadu od 300 eura, a za drugo 1000 eura. Znaci, to je samo naknada za majku, plus djeciji doplatak, koji iznosi 45 km, mjsecno, i na to imam pravo iako imam dvojno drzavljanstvo, ali ako ispunjava uslove za doplatak, sto je neka druga tema.

Dok sam bila u svom rodnom kraju radila sam u prosvjeti, i znam sigurno da porodilja od poslodavca prima 100% platu, plus sve ove pogodnosti. A one koje dobiju blizance dobiju sve ovo u duplo, osim plate, koja je jedna, ne duplauser posted image A zene koje rode tri ili vise bebe od drzave dobijaju stan i od raznih sponzora, poput Pampersa, Hippa, razne poklone koje i nisu samo simbolicne, vec vrlo primaljive.

Ja znam da je u Srbiji vec odavno zavladala bijela kuga,i da oni ovo daju zbog toga,  ali ruku na srce, pa iskreno treba reci koliko smo MI, daleko od togauser posted image

Vrlo je porazavajuce to, sto u Bosni treba da nastane problem da bi drzava tek odreagovala na pravi nacin, i sto je najgore sto samo gradjani ispastaju zbog toga
user posted image user posted image A zbog cega se i desava ta bijela kuga, pa naravno, samo zbog finansija, koja je presudna...



obzirom na ovo uzet ću i ja dvojno državljanstvo


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu mila81)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Zakon i naknade za blizance
8.2.2012 0:07:35   
mila81
Heeh, pa naravno, a raspitaj se kakve su beneficije u Crnoj Gori, možda su još i boljeuser posted image

_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Zakon i naknade za blizance
28.2.2012 10:20:06   
AminaZana
ja sam cula da je predlozen zakon o finansiranju drzave i to za prvo dijete oko 1000KM, za drugo 5000KM, a za trece 10.000KM, cini mi se. doduse je jednokratno, ali me bas interesuje da li je jos iko cuo za ovo?


_____________________________

No1. Zana - 30. 05. 2007
No2. Daanin - 03. 09. 2012
No3. Daris - 03. 09. 2012

(odgovor članu issa)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Zakon i naknade za blizance
6.3.2012 11:38:46   
anaili
Pozdrav od buduće mame blizanaca.
Zanima me da li neko zna kolika je naknada za rođenje blizanaca u Republici Srpskoj, ukoliko i postoji? Ne znam ništa o tome, pa ako neko nešto zna..hvala unapred
Pozdrav

(odgovor članu AminaZana)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Zakon i naknade za blizance
13.4.2012 17:02:59   
mina84
Pozdrav,evo nekog hajra i od ovog dvojnog državljanstva,pa me zanima koja je procedura oko dobijanja nadoknade od Srbije? I mi akBd cekamo nasu prvu user posted image hvala user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Zakon i naknade za blizance
13.4.2012 17:04:34   
mina84
Cula al ne vjerujem dok ne vidim,tj. dobijemo konkretno user posted image

(odgovor članu AminaZana)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Zakon i naknade za blizance
30.10.2012 13:59:38   
ttatjana
http://www.bebac.com/index.php?show=news&part=display&int_newsID=10695

Pa vi sad vidite, kako se dobijaju naknade u Srbiji. Ko ima živaca nek izvoli.

(odgovor članu mina84)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Zakon i naknade za blizance
30.10.2012 14:35:01   
SREĆNA
Ja ne znam za naknade u bih neke specijalne, ja sam u državnoj firmi, mi možemo samo od našeg sindikata dobit nekih para, a plata ko plata ne sjećam se sad jel 60-70-80 % pojma nemam, ali znam da imamo pravo na porodiljsko od 18 mj. za blizance prema zakonu o radu.

(odgovor članu ttatjana)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Zakon i naknade za blizance
30.10.2012 15:56:00   
AminaZana
evo ja sam dobila rijesenje od opcine Ilidza, Kanton Sarajevo da cu 12 mjeseci dobivati 60% od prosjecne place u federaciji... a sad pazite!!!! cijelih 360KM... Boze dragi, pa za blizance mi ne moze biti ni za Pampers. ja nam drzave... sta c3 onaj koji nema drugih primanja cccc neka nam je, porodiljama blizanaca Bog na pomoci...

_____________________________

No1. Zana - 30. 05. 2007
No2. Daanin - 03. 09. 2012
No3. Daris - 03. 09. 2012

(odgovor članu SREĆNA)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Zakon i naknade za blizance
30.10.2012 16:07:39   
SREĆNA
Amina jesi li zaposlena, koliko plate primaš ako jesi.

(odgovor članu AminaZana)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Zakon i naknade za blizance
30.10.2012 20:04:28   
AminaZana
ma jasta sam. od 2005te godine u stalnom radnom odnosu u privatnoj firmi. plata 1400, a sad sadaka cccc dodje mi da se iselim iz ove bijedne drzave, kad nije u stanju da podrzava majke koje radjaju...

_____________________________

No1. Zana - 30. 05. 2007
No2. Daanin - 03. 09. 2012
No3. Daris - 03. 09. 2012

(odgovor članu SREĆNA)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Zakon i naknade za blizance
30.10.2012 20:12:08   
SREĆNA
Pa čudi me da privatnici daju išta, mi u državnim firmama nismo imale pravo ni na jedan jedini fening dok nije donešena odluka, krajem 2010-te čini mi se da imamo pravo na platu, znači žene koje su do tada rađale na bolovanju nisu imale ni fening plate.Ma žalosno jeste u jadnoj nam državi , ali šta ćemo, nema fajde misliti o tome. Neka su bebe dobro, a mi ćemo se izboriti pa kako god.

(odgovor članu AminaZana)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Zakon i naknade za blizance
31.10.2012 9:44:20   
AminaZana
nema to veze da li si u drzavnoj ili privatnoj firmi. bitno je da si stalno zaposlen i da se placaju doprinosi. na osnovu toga ti opcina odobri porodiljsko.
2007me sam dobivala cak i po 600KM. tada je to bilo OK. a sada brate dragi.... jos blizanci...

u pravu si doduse, neka su oni meni zdravi i dobro napreduju, a za finansije neka se muz brine :P

samo je meni zao zena koje su same radile. od cega da zive? dok pampers, dok hapice itd, nigdje te nema.

_____________________________

No1. Zana - 30. 05. 2007
No2. Daanin - 03. 09. 2012
No3. Daris - 03. 09. 2012

(odgovor članu SREĆNA)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Zakon i naknade za blizance
31.10.2012 11:54:40   
SREĆNA
Mi u drž.firmi nemamo pravo na naknadu od opštine, niti bilo kakve druge naknade , samo platu al se ne sjećam procentualno koliko za vrijeme porodiljskog.

(odgovor članu AminaZana)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Zakon i naknade za blizance
31.10.2012 11:59:59   
SREĆNA
Sa opštinom nemamo ama baš nikakve veze, niti ona ima šta sa našim porodiljksim odsustvom.Firma nam donosi rješenje o istom i isplaćuje platu na osnovu istog , mislim da je prema zakonu o radu BiH.

(odgovor članu SREĆNA)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *