|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   da li se moze birati izmedu carskog i prirodn...
28.12.2007 12:15:36   
superstar24
obzirom da sma jucer usla u 9 mjesec i da se dan blizi prebrzooouser posted image pitam se da li se moze traziti porod na carski rez recimo iako je sve ok...
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 12:23:37   
laracroft
A ZASTO BI TO TRAZILA?????

_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu superstar24)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 12:25:32   
Suncica*
E sta bi ja dala da sam se porodila prirodnim putem. Nisam cula bebicu kada je zaplakala prvi put, nisam je osetila kada je izasla iz mene..
Ako bude drugo dete, mada inzistiraju na drugom carskom rezu posle prvog, nikada necu pristati.
Idemo prirodno..

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 12:40:16   
laracroft
Iako je u posjednje vrijeme mnogo trazen,carski rez moze imati kobne posljedice.Kod nas u bolnici ti trebaju potpisi tri ljekara,nacelnika,sefa odjela i tvog doktora da bi te uputili na carski.Ne znam zasto bi rodila uspavanu bebicu,ako ne moras???

_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu Suncica*)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 12:57:00   
Bosanka
A zasto uspavanu?nije beba uspavana koja se rodi carcim rezom.Zena je uspavana.

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 12:59:59   
makana
pozdrav draga
molim te reci šta je u pitanju
je li te strah ili je nešto drugo...
i ja sma nekada razmišljala o tome i na žalost imala naivno-neupućenu teoriju kako je carski bolji jer te uspavaju i kad se probudiš sve je gotovo
porodila sam se prirodno, prva beba, bilo me je strah neopisivo kada mi je dr rekao da ostanem u bolnici i da ću se poroditi, ali kada su krenuli bolovi ni na šta drugo nisma mislila osim da što više pomognem bebi da sve prođe dobro i da konačno izađe
hajde molim te napiši nešto više, zbog čega ovo pitanje i o čemu razmišljaš tačno pa da možemo da ti pomognemo ako možemo



_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu superstar24)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 13:00:02   
hanabanana
Ne znam čemu takav stav, vjerujem da je u pitanju strah od poroda?? Da li je?
Ako jeste, i ako ne možeš nikako da ga se oslobodiš, a kasno je da sada kreneš na psihofizičke pripreme za trudnice, šta misliš da otvoreno o tome porazgovaraš sa svojim ginekologom.

Ako taj strah zaista ne možeš prevladati, odgovor na tvoje pitanje je da se može dogovoriti i carski rez, samo trebaš naći "vezu" i vjerovtno platiti.

Ali ipak moraš znati da je carski rez operacija koja sa sobom nosi rizik kao i svaka druga operacija i da to nije normalan završetak trudnoće.

Sretno.

(odgovor članu superstar24)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 13:04:52   
laracroft
Pa ti bi kao doktorica trebala to znati,iako ti to i nije specijalizacija.Kod nas se daje opca anestezija i beba se radja uspavana,dok je kod spinalne i epiduralne drugacije.

_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu Bosanka)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 13:07:34   
Bosanka
Ja kolko znam beba samo malo kasnije proplace,nekih par minuta nego djeca rodjena prirodnim putem,koja odmah zaplacu.

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 13:07:53   
Suncica*
Meni su dali totalnu. Toliko mi je zao sto svoju Loliku nisam rodila prirodnim putem..Svima bi preporucila da ukoliko nema nekih komplikacija, da se ne odlucuju na carski rez.

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 13:17:06   
laracroft
Pa sve utice na bebu,pa se stoga u posljednje vrijeme nastoji vratiti onaj prvobitni porod,bez brijanja,klistira i bez ikakvih stimulansa.Kod nas ce to opet doci za nekih pedesetak godina...

_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu Suncica*)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 13:24:37   
Emina*
IZVORNA PORUKA: Bosanka

A zasto uspavanu?nije beba uspavana koja se rodi carcim rezom.Zena je uspavana.


Ne mora zena da bude uspavana da bi se beba rodila carskim rezom. Samo zatrazis lokalnu anesteziju i to je to.. Nista ne osjecas... Mada,kao sto si cula i ostale,ne slazem se sa radjenjem carskog reza ako dr tako nije rekao,ili ako ne postoji nikakva mogucnost da se porodis prirodnim putem...


< Poruku je uredio Eminica -- 28.12.2007 13:27:44 >

(odgovor članu Bosanka)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 14:09:53   
bebano
Iako sam tek 18 sedmica ocajno se plasim poroda i u potpunosti shvatam Superstar 24. Mozda kada budem isla na vjezbe za trudnice pa me i upute malo podrobnije da ce se taj strah smanjiti. Ovako plasim se strasno. Plasim se i rezanja, pa onda ako ne zasiju dok je rana vruca, pa hoce li doci do nekih komplikacija... ma nemate pojma sta mi sve pada na pamet. A opet nekako koliko god da je carski rez operacija, ne zove se dzaba carski. Mislim da je i za bebu lakse tako, jer sam cula da se bebica prilicno napati dok se poradja prirodno. Sorry ako lupetam gluposti user posted image .  Molim sve one koje imaju rjeci ohrabrenja da se jave. 

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 14:28:16   
hanabanana
Strah od poroda je normalan strah, i ne treba ga se stiditi ili ga ignorisati. Meni su jako pomogle psihofizičke pripreme za trudnice, oslobodile su me straha. Naučila sam sve o porodu, strah od poroda je strah od nepoznatog. Ja sam u svakome trenutku znala u kojem sa porodjajnom dobu, i moj porod je prošao jako brzo.
Znala sma da ne trebam na prvi trud ići u bolnicu, i prepoznala sam kada je pravo vrijeme za polazak. U salu sam ušla u 21.30. a Hana se rodila u 22.25.
Znači, nepun sat nakon toga. Čitavo vrijeme sam pričala sa babicama i one su bile sasvim korektne. I jako je bitan stav....ja sam odlučila da budem pozitivna i da porod gledam isključivo kao prirodan čin.

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 14:47:32   
laracroft
IZVORNA PORUKA: bebano

Iako sam tek 18 sedmica ocajno se plasim poroda i u potpunosti shvatam Superstar 24. Mozda kada budem isla na vjezbe za trudnice pa me i upute malo podrobnije da ce se taj strah smanjiti. Ovako plasim se strasno. Plasim se i rezanja, pa onda ako ne zasiju dok je rana vruca, pa hoce li doci do nekih komplikacija... ma nemate pojma sta mi sve pada na pamet. A opet nekako koliko god da je carski rez operacija, ne zove se dzaba carski. Mislim da je i za bebu lakse tako, jer sam cula da se bebica prilicno napati dok se poradja prirodno. Sorry ako lupetam gluposti user posted image .  Molim sve one koje imaju rjeci ohrabrenja da se jave. 

“carski rez” se tako zove, jer se na taj način navodno rodio Julije Cezar, a ne zbog toga sto je on super ili namijenjen carevima. U drugim jezicima je asocijacija je mnogo jasnija npr. “caesarean section” ili C-section” na engleskom.Uostalom nako carskog reza ostaje ti oziljak koji bas i nije carski.

_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 15:00:36   
makana
strah je sasvim normalna i prirodna stvar
ali treba zapamtiti i uvijek imati na umu da je bog ili ako neko više voli priroda sve to lijepo uredili
u trudnoći beba u stomaku vježba disanje, materica blagim kontrakcijama se priprema za porod i sve ostalo
ženino tijelo se prilagođava bebi u stomaku, dame moje pa organi nam se komplet pomjere u stomaku
dakle svaka sitnica je isplanirana i pripremljena
ženine kosti, prepone sve se to lijepo složi i presloži za porod
naše je da pomognemo koliko možemo u tim trenucima svojim bebama, a one sa onih mjeseci ili sedmica koliko su stare u našim stomacima već znaju gdje treba da se okrenu, gdje da izađu, pripremaju se i one za to pa šta nama fali za malo pripreme, podrške i sl
ono što pukne dole ili se izreže pa sašije mnogo brže zacijeli nego kada se režu stomaci i materica
u svakom slučaju odluka je na vama drage trudnice naše
sretno svima


_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 15:01:12   
Ivona
Mislim da nema trudnice kojoj se ne motaju po glavi crne misli kada je u pitanju porod.user posted image
Medjutim,smatram da se taj strah mora prevazici!Ja sam protiv carskog reza,ukoliko nije neophodan!

I ja sam tek u 18-toj sedmici user posted image ,ali o tome razmisljam od samog pocetka.Namjeravam se sto bolje naoruzati korisnim informacijama od iskusnih mamica na forumu,...kada dodje vrijeme za to ici cu u skolicu za trudnice,misliti pozitivno i to je to!user posted image
Spremna sam na bilo kakvu bol,samo da bude sve O.K.

Pozdrav svima!

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 15:09:18   
kiša
Ja nisam user posted image  al nemogu da priznam ne priznam da sam o tom razmisljala jer su uzasni bolovi pri porodu i vec me nesto strah hvata al i pored toga sam protiv carskog reza osim ako je neophodan,dobro si to rekla: "spremna sam na svaku bol user posted image samo da sve bude ok".

(odgovor članu Ivona)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 16:13:25   
bebano
Drage moje, hvala vam svima na savjetima...
Puno znace rijeci podrske i vasa iskustva. I ja se nadam da ce mi biti lakse kada budem isla na kurs za trudnice. Sigurno se dosta toga nauci, a prije svega disanje, koje je jako bitno.
U svakom slucaju sretno svakoj od nas user posted image .

(odgovor članu kiša)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 20:03:35   
rozi
Ja sam trudna 12 sedmicauser posted image , i moram priznati da cesto razmisljam o tome, kao i bebano.  Mene nije toliko strah poroda, koliko rezanja i sivanja.Bas ono sto je bebeno rekla, sta ako se ohladim, pa onda uzmu da me siju

Vjerujem da ce mi u momentu poroda zelja da pomognem bebi biti najvaznija,informisati cu se sto mogu vise da znam kako sve to tece.  Ali kad sve prodje, onda user posted image  .

Ponekad se osjecam sebicno sto me hvataju ovakava razmisljanja, jer imam 3 prijateljice, koje vec 3-4 godine ne mogu ostati trudne, pa me gledaju poprijeko kada spomenem strah.  Ali nije do mene , jednostavno ta razmisljanja sama dodju. 

Mogu reci da su me ova iskustva sto sam sada procitala dosta ohrabrila, jer cesto u razgovoru sa prijateljicama koje su to prosle pozelim da nista nisam ni pitala.

Hvala svima sto svoja iskustva dijele sa nama , koji to jos nemamouser posted image

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
28.12.2007 23:37:54   
Visnja RR
ja cu se poradjati na carski rez tako da nemam dilemu o tome...
oziljak od carskog reza je neprimjetan u zadnje vrijeme jer se radi vodoravno uz sam rub stidnih dlacica... moja poznanica se porodila tako prije dvadeset dana i vec sad izgleda kao da se malo ogrebala...
Svako o tome treba sam donijeti odluku i niko nema pravo nagovarati na taj ili neki drugi nacin jer negativnih iskustava ima u oba slucaja ali i pozitivnih razloga... tako da...

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
29.12.2007 0:15:49   
laracroft
Ko kaze da porod ne boli laze,a epiziotomija izmuci jos vise.Meni su radili epiziotomiju,ali su mi konci popucali kada sam dosla kuci i imala sam otvorenu ranu promjera 2cm.Nisam htjela da idem ponovo na sivanje,da ne bih od silnog stresa izgubila mlijeko,pa mi je muz non stop stavljao obloge od rivanola i hvala Bogu zaraslo je.Nisam mogla sjesti mjesec dana,a i sada me oziljak zna boliti.Tako da o epiziotomiji mislim sve najgore i svima bih savjetovala da masiraju medjicu maslinovim uljem i na taj nacin pokusaju sprijeciti pucanje.

_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
29.12.2007 16:00:48   
jaca27
drage nase buduce mame, to sto vas je strah je najnormalnija stvar na svijetu i ako neko kaze da ga nije bilo strah sigurno laze!user posted image user posted image   istina je da bol postoji,ali je istina i to da je svaki porod razlicit! ne mora nuzno biti najteze iskustvo u zivotu, a trudnicama koje jos imaju vremena savjetujem da obavezno odu na kurs za trudnice, to mnogo znaci bez obzira sto to neki pokusavaju obezvrijediti...samo razmisljanje o porodu se moze promijeniti i ukloniti ta gomila straha koja izaziva paniku kako se dan poroda blizi. shvatam vase nedoumice i svakako neka svaka zena odluci sama kako ce roditi  , (i ja sam razmisljala o carskom usred raznih prica i strahova kojima su me ispunili), al vjerujte zena se nakon prirodnog poroda oporavi nakon par dana,puno joj je lakse brinuti se oko bebe, dok nakon carskog treba mnogo vise...ipak je to nekoliko slojeva tkiva rezanih, pa sivenih user posted image user posted image user posted image
moje kontrakcije su bile kao kad nepravilno sjedite, pa vas ledja zabole, a
u bolnicu kad sam stigla porodila sam se za 10 min. zato,razmisljajte pozitivno, s tim da opet kazem imate pravo birati svoj nacin, ipak se radi o vasem tijelu.a nije ni svaciji prag boli isti.


a suncice kako to da ne moze prirodan porod poslije carskog?  ja  znam nekoliko zena koje su prirodno rodile, a prvi porod im je bio na carskiuser posted image

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
29.12.2007 16:24:06   
Suncica*
Ovde tako praktikuju, nece da rizikuju posle carskog reza. I to obicno biva ukoliko zena zatrudni u pet godina posle prvog porodjaja. Ja nemam nameru bas toliko cekati, ali makar morala i potpisati idem prirodno.
Ja nisam videla svoju bebicu, nisam je cula kada je prvi put zaplakala, nisam je osetila i to nikada sebi necu oprostit.Ja sam imala najnormalniju trudnocu, sve je porteklo u najboljem redu, ali pri samom porodjaju doslo je do nekih komplikacija. Srecom sve je proslo u dobro, oziljak je jako mali u dnu stomaka i sada se skoro i ne vidi, ostala je tek vidljiva roza linija.
Iskreno bi preporucila svim mamama da se odluce za prirodan porodjaj. Sve prodje, pa i bolovi, a verujte da se isplati zrtvovati za to malo bice..

(odgovor članu jaca27)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: da li se moze birati izmedu carskog i pri...
29.12.2007 19:34:43   
Visnja RR
slazem se ja s vama ...ali zasto ne gledate i drugu stranu ...ne pati se uvjek samo mama... nekad se i beba napati ako porodjaj traje predugo... lijepo je kad si mlad i zdrav (mada ni to nije garancija da ce u prirodnom porodjaju sve ici OK)... i vjerovatno je lijepo cuti prvi plac svog djeteta...ali nije uvjek sve tako savrseno...
ako trudnoca ide kako treba i ako je trudnica psihicki spremna za prirodni porodjaj onda OK ali ako ne, ne treba je razuvjeravati i odbijati od carskog reza... jer i jedan i drugi imaju svoje dobre i lose strane...

(odgovor članu Suncica*)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *