|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   epidurala
23.3.2008 22:10:55   
enci
Cao,zanima me epiduralna anestezija i da li neko porodio uz pomoc epidurale,u Sarajevu
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: epidurala
24.3.2008 10:52:44   
Antigona
Epidural rade na koševu, znam nekoliko žena koje su rodile sa epiduralom.
U principu treba da se radi na zahtjev odnosno ako ti to želiš onda tražiš.
Ali znaš da kod nas ako hoćeš u nešto biti siguran koliko je to moguće uopšte, onda traži nekoga.
Imaš pozitivne i negativne strane epidurala, ubaci malo u pretražnik epidural i naći ćeš sve o epiduralu.
Znam sigurno da ga rade u GAK-u, ali ga doktori baš i nevole pogotovo ako je žena zdrava i nema nikakvih smetnji prirodnom vaginalnom porodu.
Ako insistriraš na epiduralu, traži dobru vezu.

SRETNO!!!

(odgovor članu enci)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: epidurala
24.3.2008 11:47:12   
akica b
Ako insistriraš na epiduralu, traži dobru vezu.

SRETNO!!!

Prosle godine je zabiljezen prvi smrtni slucaj u Sarajevu od epiduralne....

(odgovor članu Antigona)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: epidurala
25.3.2008 15:41:16   
Antigona
"Prošle godine je zabilježen prvi smrtni slučaj u Sarajevu od epiduralne".

Tačno, čula sam i ja o tome ali ništa zvanično???
Jeli bilo u medijima i dali je zvanično potvrđeno da je epidural uzrok smrti?


(odgovor članu akica b)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: epidurala
25.3.2008 17:42:36   
Sonja
e drage moje koliko je epidural dobar ( ne boli  porod) toliko i nije cak i vise...toliko komplikacija moze ostaviti.....moze se ostati paralizovan skroz i mnogo togaa
a i nasi ljekari nisu dovoljno strucni sto se tice epidurala
u americi je to sasvim normalno i 90%zena se poradja pod epiduralnom...ali njihovi doktori su vec postali strucni mada i tamo se desi da zena umre ili da ima posljedice ...

a i ja sam cula za tu zenu sto je umrlauser posted image

najbolje se poroditi prirodno ako je to moguce...

_____________________________

Adin- 1.5. 2009
07:30h 3500g 55cm
pile moje pametno

Arian- 8.12.2011 - 29.03.2012 :(((
17:00h 4000g 55 cm
Smjesko moj uvijek ces biti moj ponos,moj borac i moja najveca ljubav

Darian 27.05.2013
16:40h 4150g 56cm
Nase sunce

(odgovor članu Antigona)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: epidurala
25.3.2008 21:23:43   
rozi
Ja sam se takodjer bila zagrijala za to, pogotovo kad sam vidjela da je to na zapadu normala(kroz dokumentarce, tako mi je super izgledalo) , ali koju god doktoricu da sam pitala, raznih struka, od svih sam dobila odgovor : ''Ja to ne bih nikada'' , tako da sam odustala od toga. Vecina mi je rekla da radije ganjam carski. Pored stete sebi , i bebica se vise  namuci, jer se trudovi slabo osjete, a cula sam i  da se zena vise sjece. 

(odgovor članu Sonja)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: epidurala
26.3.2008 8:50:14   
Cvrle
Ja vam isto ne bih preporucila epiduralnu s obzirom da se daje u kicmeni stub i da je to jako osjetljiv medicinski "zahvat" a i sam oporavak od nje, jer ja imam iskustva sa biopsijom likvora. Igla se zabada na istom mjestu, stim sto su kod mene izvlacili sadrzaj a kod epiduralne se ubrizgava. Dvije sestre su me drzale da se ne bih pomjerala, jer se nikada ne zna koji se zivac moze pogoditi ubodom igle u samo jezgro nase egzistencije. Ja sam to radila na neurologiji i tamo su malo strucniji sto se toga tice, jer je to jedini nacin otkrivanja nekih stanja bolesti, a kao sto su prethodno rekli, na GAKu nije to tako cesta praksa pa i sami doktori izbjegavaju, jer zaista moze biti posljedica ako nije strucno obavljeno. A nakon uboda sam trebala lezati, skoro nepomicno, bez jastuka, 24 sata kao bih izbjegla glavobolje i ostale posljedice tog zahvata, medjutim ja sam poslije 4 sata ustala (jer mi nisu naglasili koliko se treba lezati, niti su bili radi da ti donose zdjelu za vrsenje nuzde u tom polozaju) i mislila sam da se osjecam super (prvih par sati) ali onda su nastupile takve glavobolje da sam tri naredna dana primala infuzije analgina. A plus sto narednih par mjeseci osjetite u krstima svaku promjenu vremena. Sve je to proslo, ali sa malom bebom ne znam da li je takav scenario pozeljan, samo da bi se izbjegla prirodna bol od par sati koje se kasnije (ne)sjecate kao naljepse u zivotu. 

Iskreno, nisam cula kakva su iskustva poslije epiduralne, ali ja osnovu svog, slicnog iskustva, nikada ne bih posegnula za tim.

_____________________________

No sikirli, be hairli!

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: epidurala
14.5.2008 0:23:13   
pine
U Americi je sasvim normalno roditi sa epiduralom.  Sve i jedna se poredaju ko tuke i samo gacu:  "daj meni doktore, daj meni doktore"

Naravno doktor i sestre su tu da nude svakih pet minuta, pa zena i pristane kad joj dodje zuta minuta.  

Mozda ovo zvuci malo cudno pogotovo iz perspektive vase u Bosni, ali ja sam otpustila svoju doktoricu i nasla babicu jer nisam zeljela da koristim epidural.  Znaci da bi ja imala porod bez epidurala morala sam naci babicu/medicinsku sestru na koju se mogu osloniti da mi to nece dati.  Naravno ima puno vise prednosti u radu sa babicom nego samo epidural.   

Ja sam procitala pricu o djevojci koja je umrla od epidurala jer nesto nije bilo sterilizovano, ubrizgali su joj meningicocal direktno u kicmenu srz...  doslo je do mozga u par minuta... nepostoji medicina koja je ovu djevojku mogla spasiti.  Sin joj se rodio ziv i zdrav i danas je siroce.. zasto?  Jer nije zeljela da je boli porod.. nesto sto je sasvim normalno.

Moj savjet (jer sam ja ovako radila) je traziti informaciju o epiduralu i isto tako o prirodnom porodu.  Nakon tone procitanih clanaka shvatila sam da porod je tok koji se nesmije ometati i tako najbolje funkcionise za majku i za dijete.  Od hormona koji se luce u zeninom tijelu tokom poroda do poslije poroda, ostati u prirodnom stanju je najbolje po vasem fizickom i psihickom zdravlju.   Cula sam price doktora koji su poradjali zene koje nisu htjele ikakvu drogu.  Kazu da su bili tako ozareni prizorom nedrogiranog dijeteta koje se samo okrece kad mu izadje glava...   Toliko su navikli na porode uz pomoc droge/lijekova.

Ja sam odlucila da zelim biti trijezna kad mi se rodi dijete. 

(odgovor članu Cvrle)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: epidurala
16.6.2008 13:00:38   
VB
Da, na žalost. To je moja dobra prijateljica user posted image

To joj je bio drugi porod (ima sina starijeg) i posto se namučila na prvom porodu, ona i muž su odlučili da se "počaste" bezbolnim porodom.
Dr. koja je bila anesteziolog, navodno najbolja u Sarajevu, je napravila katastrofalnu i kobnu gresku, naime probila joj je u kičmi tu neku membranu (sad baš ne znam tačno naziv) i sedmicu nakon poroda, ona je počela osjećati bolove, zatim više nije mogla kontrolisati pokrete glave i tri sedmice nakon toga je umrla...
Ostalo je dvoje male djece i muž.
Ta doktorica je sada na bolovanju i ne radi više. I to je to. A moje prijateljice nema...

Ja bih to radila vani, gdje je to više svakodnevnica, a ovdje - niko ne odgovara ni za šta!

(odgovor članu Antigona)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: epidurala
16.6.2008 13:31:00   
Skvo RR
Ja sam protiv epidurale, jer mi je nekako morbidna...user posted image , kada bi vec morala na carski, izabrala bi totalnu anesteziju.
Moja rodica je na Kosevu rodila na carski pomocu epiduralne...u princpipu ona ja zadovoljna,,,,ali za mene ne hvala...

(odgovor članu VB)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: epidurala
16.6.2008 13:45:39   
VB
Vidim da se slazemo u tome!!!

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: epidurala
16.6.2008 14:07:17   
Nemirna
Moja rodica je radila carski s epiduralnom i sasvim je zadovoljna. Nema nikakvih posljedica. Radila je to prije tačno 5 godina na Koševu.

Ja se ne bih smjela usudit.

Ona je sada opet trudna i sredinom devetog mjeseca se treba porodit. Kaže da će i sad tako...


_____________________________

I sine drž' se žena! One su ti kao sol... Može i bez njih al' je bljutavo
---------------------
Martin, 17.05.2005
Nora, 18.06.2008

(odgovor članu VB)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: epidurala
16.6.2008 15:58:15   
VB
Ako Bog da bit ce to opet u redu sa tvojom rodicom.
Medjutim, ja necu... To znam.
Bolit ce, ali sta da se radi?
Bolilo je i prije pa su nekako zene to prezivjele i oducivale se na 5 ili 6 dijete, zar ne?
Nego, imam jedno pitanje - nije mi jasno zasto radi i carski rez i epiduralnu?
Zar je ne uspavaju totalno kada rade carski? Sto ce joj onda i ovo?
Sorry, ali ne razumijem se u to, ovo mi je prva trudnoca, i termin je u januaru 2009 ako Bog da, pa voljela bih da malo razmislim o svemu i upratim sve cinjenice.

(odgovor članu Nemirna)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: epidurala
16.6.2008 16:36:07   
M kao Mama
vb poslala sam ti PP, nadam se skorom odgovoru, a sada da ti odgovorim za epiduralu i carski, epiduralu daju kako bi se "oduzeli" donji ekstremitieti, i da žena ne bi osjetila bol, a da bude budna i vidi svoju bebicu,

(odgovor članu VB)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: epidurala
18.7.2008 16:53:40   
Anoniman
e sto me isprepadaste sa ovom epiduralnom... a meni moj dr to predlozio ako hocu...
ja imam jako nizak prag za bol user posted image ... al sad sam u nedoumici...
ovdje je praksa da se to radi ako zena hoce, ko i u USA... al sad nisam sigruna...

jel to koja skoro radila? kakva su iskustva?


(odgovor članu M kao Mama)
  Neposredna veza do poruke: 15
   RE: epidurala
18.7.2008 17:12:27   
Blue rose RR
Mene su pitali prije poroda, na koji način želim, prirodno ili epiduralno ?
Odabrala sam prirodno, i svakom bih savjetovala.

Dina RR, DA boli, ali vjeruj mi brzo prođe, tako da ako samo zbog boli izbjegavaš prirodni porod..hmmm...hajde još jednom razmisli.

Ili već ako stvarno imaš strah od poroda (kao ja sada), onda - carski.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: epidurala
18.7.2008 17:21:56   
Anoniman
joj stvarno ne znam.. dr rece ako u zadnji tren pozelim zbog jakih bolova da ipak to uradim, da moze tako... pa vidjecemo...
znam da osjecaj nije isti, da kad je prirodno... sve znas kako sta ide i mozes sama sebi ugoditi, olaksati, napraviti polozaj, tiskati kad je potrebno... al sebe posteno napatiti ako porod sporo ide...
pitam dr-a kako cu znati kad trebam tiskati ako nista ne osjetim, kaze, pa mi ti pomognemo... al mi bas nije konkretno odgovorio user posted image
iskreno ostala sam zatecena ovim komentarima... sinoc i danas sam bila cvrsto uvjerena da to zelim, sad vise i nisam tako user posted image user posted image
hvala u svakom slucaju... razmislim jos
bitno je da sve prodje kako treba aBd



(odgovor članu Blue rose RR)
  Neposredna veza do poruke: 17
   RE: epidurala
18.7.2008 17:23:23   
Anoniman
znas zbog cega sam prvo pomislila da zelim to?
ako mu budu radili epi.. i onda me usivali... kontam necu osjetiti to usivanje... user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 18
   RE: epidurala
18.7.2008 17:26:17   
Ivona
Ne bih ni ja pristala na epiduralu kada bih imala sve preduslove za normalan prirodan porod.
Negdje sam to vec pisala,ali cu opet ponoviti...Necu porediti porode (u smislu ovaj je bolji ili gori,laksi ili tezi...;opet je sve to  individualno) jer prirodni nazalost nisam dozivjela.
Samo bih voljela da ljudi shvate da carski rez nije nimalo "carski"...,ali srecom pa postoji kao opcija kada stvari krenu naopako (kao sto je kod mene bio slucaj).

_____________________________

SELENA 02.06.2008.
Mamin kasni proljetni cvijetak ;o)

SERGEJ 07.03.2011.
Mamina kasna snijezna pahuljica ;o)

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: epidurala
18.7.2008 17:30:09   
Blue rose RR
Moram se malo nasmijati...:)
Kod ušivanja je važno samo da se odmah nakon poroda, znači čim bebu izvade iz tebe, i dr. bude slobodan (kod mene je to bilo nakon 2 minute), pristupi šivenju rane.
Odnosno dok je rana "vruća" - tako da se izrazim, i onda osjetiš samo onaj ubod - dva, i onda otrni.

I ako želiš epiduralu samo zbog šivenja ... onda bolje traži inekciju anestezije u predjelu "rane"...(kao da sam negdje pročitala da se i tako može olakšati bol-ali nisam sigurna)



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: epidurala
18.7.2008 18:33:59   
ja
Tesko je reci ja bi ovako se porodila ja onako to se sve desi od situacije u kojoj se nades...izuzev one ako se neceka termin nego se dogovori sa doktorom.100% sam za prirodni porod ko moze ali moja situacija je takva bila i bice aBd opet ista CARSKI REZ jer iz zdravstveni razloga nemoze biti drukcije,za epiduralnu nisam jer znam par slucajeva gdje zene i danas dan osjete bolove u kicmi i malu promjenu vremena iskisu a cula sam i za kosevo da bas i nije neki strucan kadar za ovu vrstu.....ipak sretno ko se odluci

_____________________________

emman 17.5.2007

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: epidurala
18.7.2008 19:21:05   
suncan_dan
Ovde zene vise rade sa nego bez, ili carski...rijetko koja prirono da se porodi.

(odgovor članu ja)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: epidurala
21.7.2008 12:22:56   
bezelye
Ja sam se prije 20 dana porodila sa epiduralnom, carski rez. Bez ikakvih problema, ni za vrijeme anestezije a ni nakon. Na carski sam morala a doktor mi je preporucio epiduralnu koja je puno bolja od totalne. Totalna utice na cijeli organizam a epiduralna samo na jedan dio tijela. Cak mi je i moj neurolog rekao da ne idem na totalnu.

Porod super prosao, samo za pozeliti. MM je bio samnom, snimao prve trenutke sa nasim sinom. Maleni odmah proplakao. Znaci nije bio "uspavan" kako neki tvrde. Stavili su mi ga na prsa. Zajedno smo plakali od srece.

Nisam imala ni glavobolju ni probleme sa pritiskom (sto je jedina moguca komplikacija ukoliko se anestzija dobro "prikljuci")

Naravno sve je do anesteziologa i njegovog iskustva. Ovdje je to vec rutina, radi se svaki dan.

Eto nije bas sve ni crno. Ni carski rez ni epiduralna nisu smak svijeta. Za mene su bili divno iskustvo. Oporavak puno brzi nego kod totalne anestezije. Vec sat nakon poroda sam dojila svog djecaka. To vece sam pocela setati, prvo u sobi a naredno jutro i u hodniku.

Kome treba vise detalja o epiduralnoj moze pronaci u ovoj brosuri http://www.oaa-anaes.ac.uk/assets/_managed/editor/File/Info%20for%20Mothers/CS_leaflets/cs_croatian.pdf

Sve je fino jednostavno objasnjeno.

Pozdrav i pusa od Erena i njegove mame!

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: epidurala
21.7.2008 13:42:53   
Happy
Različita su iskustva što se tiče poroda.... Ja bih sad za sad na carski aBd, jer me užasno strah poroda i dole sam poprilično uska, pa mi je to jš dodatno...
MOja zaova je rodila sa epiduralnom jedno dijete, a drugo je prirodnim putem... Kaže da je samo razlika što kod ep zaista nemaš osjećaja kada treba da guraš, ali da je puno lakši....
ko voli nek izvoli user posted image

(odgovor članu bezelye)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: epidurala
21.7.2008 14:17:29   
Amela V.
Ovdje u Amrici je epidurala rutina. Cekaju da "se otvoris" nekoliko centimetara i onda dodje anesteziolog i dadne ti anesteziju. Naravno, nije obavezna, ima zena koje insistiraju na prirodnom porodu. Uvijek te pitaju. A sto se tice carskog reza vise ne praktikuju totalnu anesteziju, nego opet epiduralu.

(odgovor članu Happy)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *