|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   trudnički dnevnik
29.10.2012 13:28:12   
raspolozena mama
Drage moje, željela bih da sa vama podijelim tekstove iz svog trudničkog dnevnika, koji sam vodila u prvoj trudnoći (vodila sam i u ostalim trudnoćama, pa mogu paralelno ubaciti neki dio teksta da nešto nadopunim, nadam se da će vam biti koliko-toliko interesantno, a naročito onima koje su kao što sam i ja tada bila, u drugom stanju

Prva stranica:

"Drago naše dijete! Tvoj tata i ja smo se na vjenčanju dogovorili da ćemo sačekati prvu godišnjicu braka da vidimo da li ćemo se slagati u braku, te da onda počnemo "raditi" na tome da te napravimo ... I, posljednjeg martovskog dana nam je bila prva godišnjica braka. Bili smo spremni za tebe - i materijalno i psihički. Željeli smo da te imamo. Mama je najprije otišla kod doktora na kontrolni pregled, gdje su joj ustanovili dva mioma na maternici, ali do su dobroćudni tumori i rekli su da uopšte neće smetati da dobijem tebe...

Prije nego što sam ostala u drugom stanju, imala sam nekoliko znakova koji su na to upućivali:

- jednom prilikom sam rastvorila narandžu i u njoj sam našla jednu malu narandžu, kao što beba bude u maminom stomaku.

(dopuna: ovo mi se desilo u sve tri dosadašnje trudnoće, s tim da sam u drugoj trudnoći, koja je nažalost završila spontanim naišla na malu narandžu koja se prestala razvijati, a u ovoj trećoj, sa ovom krupnom bebom, našla sam jako veliku narandžu, a i mandarinu jednu u drugoj)

- onda sam izgubila noteščić u kojem sam bilježila svoj mjesečni ciklus godinama

- kada sam pila mlijeko, tada bi mi uvijek par kapi kanulo na grudi i pomislila sam: "Mora da ću uskoro, aBd dojiti"

Odmah sam entuzijastično nabavila razne knjige i časopise o trudnoći, novorođenčetu, bebama, ishrani i odgoju djeteta. Toliko sam silno željela imati dijete kojem ću se truditi biti najbolja moguća majka. Već mi je bilo 30 godina, imala sam značajno vjersko, psihološko i pedagoško znanje o ispravnom odgoju djeteta, imali smo vlastiti stan, nov automobil i divan brak, a toliko ljubavi i strpljenja unaprijed za naše buduće dijete...

Odlučila sam da, uz Božju pomoć, odgojimo prije svega pošteno i sposobno dijete, koje će biti dobronamjerno, ali nimalo naivno, koje će vjerovati u Boga i koje neće davati prioritet materijalnim stvarima, nego pravdi i poštenju.

Molila sam Boga da mi podari zdravo dijete koje ću moći dobro vaspitati, pol djeteta i njegov izgled nisu bili važni"

(Dopuna: a Bog mi je ispunio i te dvije neizrečene želje user posted image )

Druga stranica:

09.07.2002. Utorak - 6. sedmica trudnoće

Juče sam obavila kućni test za utvrđivanje trudnoće i bio je pozitivan! Muštuluk za muža i svekrvu, koja je baš bila u gostima kod nas, ali i za mamu, kojoj sam odmah telefonirala da joj saopštim radosnu vijest. Sretni smo do suza.

Inače - ništa posebno zasad. Malo mučnine, umora, učestalog mokrenja, osjećaja punoće i težine, a naročito u grudima. Isto tako, mislim da sam nekako osjetila kada se zametak zakačio za zidove maternice - poput neke pijavice, malo me žignulo prije dvadesetak dana (dopuna: ovo sam zaista osjetila sva tri puta, a poslije se i na ultrazvuku pokazalo da se dijete baš tu prikačilo) Ali, nikakve sitne neugodnosti mi ne mogu smetati u mojoj zaista ogromnoj sreći što sam odmah ostala u drugom stanju.

Što se tiče samog djeteta, u časopisima koji prate razvoj djeteta kroz čitav prenatalni period - piše da se već počinje razvijati nervni sistem, čulni organi, pokrovna tkiva iz jedne grupe ćelija, pluća, želudac, crijeva i jetra iz druge grupe ćelija, te koštano tkivo, mišići, urninarni trakt i krvožilni sistem, kao i spolni organi iz treće grupe ćelija. Već je uspostavljena veza sa majčinim krvotokom i hormoni tkiva buduće posteljice se nalaze u maminoj cirkulaciji. Pravo srce još nije formirano, zapravo nema svoj konačni oblik, sastoji se tek od dva kanalića, povezano je sa krvnim žilama, cirkulacija je uspostavljena, a "srce" kuca. Na ultrazvuku beba predstavlja nekoliko paralelnih crtica, ali se među njima uočava srčana reakcija i tada znamo da je beba živa. Ona sada ima glavu i krajem sedmice ima i 4 mala pupoljčića od kojih kasnije izrastu noge i ruke... veličina 1,5 - 2 mm...

Treća stranica:

16.07.2002. Utorak - 7. sedmica trudnoće

Glavica postaje okrugla, nesrazmjerno veća od tijela, prema kojem je još uvijek nagnuta. Razvijaju se kičma i mozak. Na ultrazvuku je već moguće primijetiti diskretna pomicanja glave naprijed i nazad, te pomicanje stražnjeg dijela tijela u stranu. Težina - kao košpica od narandže. Ja sam vrlo umorna i pospana, ali zadovoljna i sretna. U časopisu piše da sada u meni nastaje pola litra dodatne krvi koja je razrijeđena, pa zato osjećam umor i pospanost, ali to je normalno i proći će

veličina: 10 mm

23.07.2002. Utorak - 8. sedmica trudnoće

Većina vitalnih organa su već prisutni, ali još nisu potpuno razvijeni i ne obavljaju svoju konačnu funkciju. Srce bebe kuca dvostruko brže od majčinog: oko 140 -150 puta u minuti. Formiraju se oči i uši, a beba može otvoriti usta. Ruke i noge su dovoljno duge da ih može micati. Sada se već mogu na ultrazvuku vidjeti sitni, ali prepoznatljivi pokreti glavice i tijela, te povremeno slabo micanje ruku... Što se mene tiče - pojačan iscjedak, malo tvrđa stolica, širi se prsten oko bradavica, nivo šećera u krvi u redu... dužina: 23 mm, težina: 2,5 g

proporcionalno: otprilike ovako: http://i39.tinypic.com/262375x.jpg

toliko od mene za danas, nastavak uskoro user posted image


_____________________________

Jedan osmijeh ne košta ništa, a daje mnogo
Obogaćuje onog koji ga prima
A ne osiromašuje onog koji ga daruje
Ne traje dulje od jednog trena
A sjećanje na njega ponekad je vječno
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: trudnički dnevnik
3.11.2012 13:15:32   
raspolozena mama
Četvrta stranica:

06.08.2002. Utorak – 10. sedmica trudnoće

Posve su se razvili prsti na rukama i nogama. Glavica ubrzano raste, pa joj je potrebno mjesto za mozak, koji se takođe brzo razvija. Primitivni „rep“ se uklopio u tijelo i više ne postoji. Kod mame se povećava količina cirkulirajuće krvi, što uzrokuje osjećaje povremene vrućine i cirkulatorne promjene. Preporučuje se nošenje što udobnije odjeće. Nikada mi prije nije bilo vruće – do sada. Inače – maternica je narasla 10 cm i izgleda kao veća jabuka. Išla sam kod privatnog ginekologa čija je ordinacija u našoj ulici, a kojeg mi je prporučila jedna moja prijateljica koja inače trenutno živi u Njemačkoj... međutim on je upravo bio otišao na godišnji odmor. Pa mi je preostalo još sedmicu dana da čekam da vidim svoju bebu. Dužina: 3 cm, težina 3,5 g

proporcionalno, otprilike ovako: http://i41.tinypic.com/zkljle.jpg



13.08.2002. Utorak – 11. sedmica trudnoće
Ovo je posljednja sedmica u kojoj uglavnom završava razvoj svih glavnih organa. Sada je prošlo kritično razdoblje u kojem je dijete bilo izrazito osjetljivo i u kojem su razne štetne stvari, kao što su lijekovi, zračenje i sl. mogli loše uticati na njegov razvoj. Ni infekcije nisu više tako opasne, kao što su to mogle biti u dosadašnjem djetetovom razvoju... u zavisnosti od pola djeteta – ako je curica: jajnici ili ako je dečko – testisi su već formirani, a ako je dječak, kažu već ima mali penis koji je sada još nemoguće razlikovati od klitorisa djevojčice. Nastavlja se razvoj cirkulacije, pa se na ultrazvuku već može vidjeti i pratiti protok krvi kroz aortu i mozak djeteta. Glava zauzima čitavu 1/3 djetetovog tijela. U ovoj fazi se majci preporučuje uzimanje dosta proteina i vitamina.

Bila sam na prvom ginekološkom i ultrazvučnom pregledu (40 + 20 KM). Sve je u najboljem redu. Vadila sam uzorke krvi i urina...

Ništa ne može opisati moje ushićenje kada sam na monitoru ultrazvučnog aparata vidjela svoju bebicu kako se mrda, mada ja to uopšte ne osjetim. Sada sam tek stvarno sigurna da JESAM trudna, a da to nisam umislila od silne želje da što prije postanem majka.

Na početku sedmice beba bila duga 3,1 cm, a na kraju sedmice 5,5 cm, teška oko 10 g.


Peta stranica:

20.08.200. Utorak – 12. sedmica trudnoće

Glava djeteta postaje lijepa, okrugla i posve „čovjekolika“. Na ultrazvuku se vidi da su svi njeni promjeri jednaki, a vrlo se lijepo vide oči, koje su još zatvorene. Vide se kičma, ručice, nožice i već ima dobro izražen profil. Pokreti su sada prave egzibicijske vježbe. Ona pliva, skače, roni, maše ručicom... Počinje i pomicanje grudne stijenke, a pokreti sliče na disanje. Na prstima ruku i nogu počinje razvoj noktiju, stvaraju se ispod pokožice. Dužina: oko 6,5 cm, težina oko 18 g.

Mami se već polako vraća energija, mada me i sada strah da ne zaspim nasred pješačkog prelaza... maternica počinje izlaziti iz male zdjelice i može se napipati preko trbuha. Prošlo je razdoblje kada su češći spontani pobačaji. Dobila sam rezultate kontrole krvi i urina, sve je u najboljem redu, hvala dragom Bogu. Nalazi – 28 KM...

datum izdavanja; 17.08.2002.

(Biohemijski imunološki hematološki medicinski laboratorij, Vinka Šamarlića br. 5...)

hemoglobin (HB): 123 (za žene: 123-153 g/L)...

Eritrociti (Erc): 4.33 (ž: 3,8 -4,9x1012)

Volumen Erc: 84,1 (80-94 fL)

Hb u Erc/ M C V: 28,4 (28-33pg Hb/Erc)

Sred. Vrijed. Konc. Hb /M C H C: 338 (310-350 g /L)

Hematokrit / Hct: 36,4: Ž: 36-45 %)

Trombociti: 222 (150-400 x 1012)

Leukociti: 6.6 (5-8 x 109)

Glukoza: 4,79 (3,05-6,38 mmol/l)

Urea: 1,4 (1,7-8,3 mmol/l) (u trudnoći je obično malo niža)

Fe (ferum): 13,50 (6,6-28,9 μmol/l)

Urin: izgled bistar, boja svjetložuta (tako i treba), Ph 8 (5,5-6,5)

Proteini u tragu... glukoza, ketoni, bilirubin, urobilinogen – negativni, kao i Erc Hb, Nitriti... leukociti slabo pozitivni (normalno)

Leukociti urin 4-5 (do 13 μmol/l), soli: masa amorfnog fostata, epitelne ćelije: dosta pločastog i vretenastog. Kristali: nešto K.M.K.

proporcionalno: http://i39.tinypic.com/2v2hy10.jpg

_____________________________

Jedan osmijeh ne košta ništa, a daje mnogo
Obogaćuje onog koji ga prima
A ne osiromašuje onog koji ga daruje
Ne traje dulje od jednog trena
A sjećanje na njega ponekad je vječno

(odgovor članu raspolozena mama)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: trudnički dnevnik
12.11.2012 21:03:10   
raspolozena mama
Šesta stranica:

27.08.2002. Utorak - 13. sedmica trudnoće
Dijete već vježba mišiće usana koji će mu kasnije trebati za sisanje, može okretati i saginjati glavu. Sada već i tijelo proporcionalno raste brže, pa glavica nije više tako velika u odnosu na tijelo. Dugi smo 7, 5 cm a teški tek 30 grama. Maternica majke je već izašla iz male zdjelice, tako da se, ako se pažljivije zagleda, može primijetiti malo izbočenje iznad stidne kosti. Bradavice na grudima se povećavaju i tamne, a pojačavaju se i vene koje se naziru ispod kože i grudi su toplije... Ja sam tako sretna i imam osjećaj da je moja trudnoća nešto zaista posevno i da svi moraju odmah primijetiti da sam trudna. A tek kada vidim neku trudnicu, osjećam se kao da sam srela zemljaka na nekom desetom kontinentu, saučesnika u igri života...

03.09.2002. Utorak – 14. sedmica trudnoće
Posteljica sada postaje sve važniji organ. Ona proizvodi veliku količinu raznih hormona, kao i drugih supstanci potrebnih za rast djeteta. Ona djeluje i kao barijera i ne dopušta nekim infekcijama da pređu na dijete. Ja ponekad sanjam čudne, drugačije snove. Kažu to je podsvijest proradila zbog novonastale uloge majke. Na ultrazvuku sam vidjela bebine oči i kako se beba igra prstićima, te jednom rukom hvata drugu, a to mi je natjeralo suze radosnice na oči. Ultrazvučni pregled – 40 KM. Beba duga 9 cm, teška 60 g (dopuna: u ovoj, trećoj trudnoći u ovoj fazi sam vidjela bebu kako maše ručicom)

ovo je slika ultrazvuka iz treće trudnoće, u ovoj fazi:
http://i39.tinypic.com/9r2icy.jpg


Sedma stranica:

10.09.2002. Utorak – 15. sedmica trudnoće
Bebine oči, koje su prije stajale više sa strane, sada se pomjeraju prema naprijed. Bebina koža je providna i crvenkaste je boje. Mamino srce i bubrezi sada rade za dvoje... Inače, često legnem i pustim neku muziku za relaksaciju – npr. instrumentalu sa zvucima morskih galebova i morskih talasa, a čak sam nabavila i muzički CD koji je namijenjen trudnicama. Stalno mislim na bebu i imam utisak da nikada nisam sama... Čak i kada odem kod komšinice na kahvu, svjesna sam da nas je u prostoriji zapravo troje, a ne dvoje, kao i da je beba takođe sa mnom došla u komšiluk. Beba je duga 12 cm, a teška 110 g.

17.09.2002. Utorak – 16. sedmica trudnoće
Dijete navodno već počinje izražavati svoje osjećaje i izvodi svoje prve eksperimente sa različitim pokretima lica. Razvijaju se fetalna pluća. Pošto još nema potkožnog masnog tkiva, beba djeluje mršavo, a krvni sudovi se mogu vidjeti kroz tanku kožu. Nožice gotovo da nisu ništa duže od ruku, a na ultrazvuku se već mogu vidjeti i laktovi i koljena. Vidjela sam kako beba šuta nogom, kao da igra fudbal. Miom mi je malo narastao, ali ništa zabrinjavajuće. I malo me bole krsta ako duže ležim na leđima, pa ležim na boku... gledajući neke emisije o trudnicama, svjesna sam da se donji dio kičme izvija prema nazad, a samim tim i mišići i tetive, pa je to samo zbog toga. Beba je duga 16 cm, a teška 140 g... Išla sam 21. 09. na četvrti pregled, ginekološki i ultrazvučni (20+40 KM)

otprilike ovako: http://i40.tinypic.com/ab1j10.jpg

_____________________________

Jedan osmijeh ne košta ništa, a daje mnogo
Obogaćuje onog koji ga prima
A ne osiromašuje onog koji ga daruje
Ne traje dulje od jednog trena
A sjećanje na njega ponekad je vječno

(odgovor članu raspolozena mama)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: trudnički dnevnik
22.12.2012 23:33:28   
raspolozena mama
01.10.2002. Utorak – 18. sedmica trudnoće

Razvijaju se djetetove uši i dijete postaje osjetljivije na zvukove. Koža mu je još uvijek providna i tanka, te nema potkožnog masnog tkiva. Kažu da uskoro trebam osjetiti talasanje amnionske tečnosti u maternici prilikom bebinih pokreta, i to kao lagano golicanje. Beba je duga 22 cm i teška skoro 250 grama. Imam utisak da mi je natečena sluznica nosa i strašno mi je vruće, brzo se oznojim. U prilogu je račun za ultrazvučni i ginekološki pregled, peti u trudnoći (40 + 20 KM) Ako saberemo i tripple test i laboratorijske nalaze, dosad je to 500 KM...

Išla sam na kontrolni pregled i radila sam „tripple test“ koji bi mogao ukazati na eventualne, ne daj Bože, anomalije kod djeteta, kojih na sreću i hvala dragom Bogu – nije bilo. Nalazi su bili odlični, daleko od graničnih vrijednosti i platila sam 140 KM (U ovoj sad trećoj trudnoći, 2011. sam ih platila 180 KM). Inače, beba je izuzetno aktivna, čak mi se čini da sam osjetila jedan njen pokret prilikom pregleda kada je doktor pipao stomak, ali nisam sigurna, isto tako sam to slično osjetila kada sam se gledala prije toga u ogledalo... kažu da će dijete ličiti na onoga u koga u tom trenutku ili prvog nakon toga pogledam, dakle, biće isto ja .

Ovo naknadno dodajem: kćerka je u licu ista ja, samo ja imam plave oči, njoj su pozelenile u trećoj godini, na tatine oči, a visoka je na njega i ima duge vitke noge kao tata, pokupila je sve što valja, a o našim osobinama, da i ne govorimo... evo jedan mali dokaz sličnosti kćerke sa mnom:
http://i43.tinypic.com/2vm5vg3.jpg
http://i40.tinypic.com/sg0q4w.jpg

Koliko smo slične govori podatak da je u parku jedna žena srela moju mamu koja je izvela moju kćerku... ta žena je poznavala nekada moju mamu, ali je nije prepoznala, ali je vidjela moju kćerku koja je ista ja kada sam bila mala i žena je rekla mojoj mami: "Izvinite gospođo, da li je to "raspoložena mam"-ino dijete?, ista je ona" (naravno, umjesto nicka sa ovog foruma, rekla je moje ime

_____________________________

Jedan osmijeh ne košta ništa, a daje mnogo
Obogaćuje onog koji ga prima
A ne osiromašuje onog koji ga daruje
Ne traje dulje od jednog trena
A sjećanje na njega ponekad je vječno

(odgovor članu raspolozena mama)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: trudnički dnevnik
23.12.2012 16:50:44   
raspolozena mama
deveta stranica:

08.10.2002. Utorak – 19. sedmica trudnoće
Beba sada nešto sporije raste, ali stalno značajno dovija na težini te joj svi organi sada sazrijevaju. Počinje se formirati i smeđe tkivo koje će joj pomoći u regulaciji tjelesne temperature. Dužina oko 24 cm, težina oko 290 grama. Ja sam se počela debljati, dosad sam se udebljala 1,5 kg

(Dodatak: u trećoj trudnoći se nisam debljala do sedmog mjeseca, kada sam dobila tih privih 1,5 kg)user posted image

15.10.2002. Utorak – 20. sedmica trudnoće
Sada se na koži djeteta počinje stvarati bijeli sirasti premaz – vernix caseosa – bijela konzistentna masna masa koja štiti nježnu kožu fetusa od amnijske tekućine i nalazi se na njoj sve do poroda. Fetus sada odgovara na dodire. Blagi pritisak pri palpaciji maternice izaziva micanje fetusa i ja nekada namjerno blago pritisnem stomak – da mi moja bebica odgovori novom akrobacijom iznutra. Što se tiče mene – sada sam zaštićena od opadanja kose zbog visokog nivoa hormona trudnoće, koji takođe uzrokuju pojačani seksualni nagon (dodatak: to je bilo baš u to isto vrijeme i u ovoj sad, trećoj trudnoći, a čemu se moj muž jako obradovao ) Ali, javlja se i žgaravica jer, osim povećanog stvaranja želučane kiseline, povećana maternica podiže trbušne organe i mišići jednjaka popuštaju i tako dopuštaju vražanje kiselog sadržaja želuca u jednjak. Zato je bolje spavati na lijevoj strani. A ne može se više ni duboko disati kao prije, jer se dijafragma pri udisaju ne može više onoliko spustiti zbog podignute utrobe usljed rasta bebe i povećanja maternice. Inače, ovih dana uživam u šetnjama. Obično se vraćam s posla kući pješke, čak i po kiši, stavim slušalice u uši i uz muziku polako šetam svoju bebicu i uživam. Okrečili smo dječju sobicu, prelakirali smo parket i montirali regal i sto u dječjoj sobici. Mama mi je poklonila zavjese, a kupiće mi i kauč za dječju sobu, koji sam ja izabrala (dezen se naziva „dečje radosti“; regal „Junior“ u boji bukovine sa kombinacijom plave boje a ručke od ormara i ladica su u obliku morskih životinjica (pošto će dijete biti rođeno u martu, aBd, u znaku ribe). Dužina bebe: oko 27 cm, a težina oko 350 grama.

22. 10. 2002. Utorak – 21. sedmica trudnoće
U ovoj sedmici – mojoj dragoj bebici još uvijek rastu dlačice po tijelu. Sluh joj je sada već dobro razvijen, pa može čuti zvuke izvana, na koje reaguje vrpoljenjem (npr. glasan goor, muzika, zvuk sokovnika, usisivača...) Ja osjećam djetetove pokrete u svom stomaku – a sada to mogu vidjeti i izvana jer površina stomaka zatitra i koža se napinje. user posted image Kako dijete zauzima sve više prostora – već osjećam da teže duboko udišem. Dužina bebe: 30 cm, težina 420 grama.

_____________________________

Jedan osmijeh ne košta ništa, a daje mnogo
Obogaćuje onog koji ga prima
A ne osiromašuje onog koji ga daruje
Ne traje dulje od jednog trena
A sjećanje na njega ponekad je vječno

(odgovor članu raspolozena mama)
Neposredna veza do poruke: 5
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *