|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Ceremonija nadivanja imena
24.2.2011 12:53:03   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: vila.vilica

uh..cula sam za ovaj obred..naravno ne znam ga u detalje ali osnovno znam...ali citajuci ove prethodne postove ucini mi se da ta "ucena" osoba koja daje bebi ime...zapravo bira ime...ali ja se iskreno nadam da sam pogresno shvatila jer mi je to sve VAN PAMETI...
majka ima prioritet u biranju imena..bar po islamu user posted image



ne roditelji biraju ime...
dajite dijeci lijepa imena...
a onaj koji obavlja nadivanje u smislu vjerskog poštovanja istoga daje ono koji kažu roditelji. Neko nema potrebu da dovu i ponavljanje imena radi neko van uže porodice, čak često očevi to urade ako su tome naučeni ...svakako je i izbor roditelja ko će to učiniti. nema tu neke procedure...meni čak malo ovaj naslov ''ceremonija'' para uši...nije to nikakav ceremonija i nebi trebala biti.

Al ime biraju roditelji uvijek.user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu vila.vilica)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Ceremonija nadivanja imena
24.2.2011 12:56:06   
veeseelaa
Bit cete prozvani na Sudnjem danu po svojim imenima, po imenima oceva svojih. Nadijevajte lijepa imena!"
Najljepša imena su Abdullah i Abdurrahman, na što ukazuje hadis koji prenosi Muslim.

Ispravno je nadijevati imena meleka, poslanika, zatim ime Taha, Jasin...Dozvoljeno je nadijevanje više imena od jednog.Dozvoljeno je davanje lijepih nadimaka kao što su nadimci ashaba, r. a., naprimjer Omer el-Faruk, Hamza Esedullah, Halid Sejfullah itd. Haram je nadijevanje imena kojih je dostojan samo Allah, kao što su: Kuddus, Halik, Er-Rahman itd.


Tako da ime je jako bitno a znaju se koja su to imena koja se u Islamu preferiraju

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Ceremonija nadivanja imena
24.2.2011 12:59:32   
hatepsut
Kod mene uglavnom svi vole ponekad popit koju user posted image e mi smo onda lijepo pozvali jednog komsiju (znam da covjek sve klanja i da je vjernik) dosli su on i njegova hanuma,proucila se dova (odredjeni ajeti iz Kur'ana),popila se kafa,sok,kolac...iskreno ne sjecam se koji je dan bio,znam da bilo u prvih mjesec dana jer sam jako lose bila poslije poroda pa smo cekali da se malo oporavim.covjek je proucio sto je trebao.kad su posli ja im spremila neki mali "dar".nista specijalno mislim da je bila kosulja,peskir,secer,kafa,bombonjera...ne sjecam se bilo je sad ce 8g aBd !

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Ceremonija nadivanja imena
24.2.2011 13:41:05   
lepetetka
Moj brat je proučio ezan i ikamet, a nakon toga mama proučila dovu (iz zbirke dova namijenjena za davanje imena novorođenčetu).... Akiku nismo čini mi se zaklali odmah nego kada smo bili u mogućnosti(jedan efendija je rekao da se to može i kasnije uraditi), nanijetili na njegovo zdravlje,nafaku...
Lijepo je i podijeliti sadaku..naravno ko je u mogućnosti... Mi smo i to eto obavili i to je to... Nije bilo neke velike ceremonije, sve u krugu porodice.. Mislim da je to lijep običaj i lijep početak za dijete, bar se mi roditelji ljepše osjećamo. Pa ne mora ni biti toliko bitno da li je potvrđeni ili nepotvrđeni hadis, jer djetetu je u svakom slučaju lijepo učiti Allahove dž.š. riječi..
A što se tiče neke ceremonije,ručaka itd., ko voli i ko može nek izvoli...Žene su vezane za dijete kada rode, umorne, ali ako im ima neko pomoći oko spremanja jela nije ni to loše...Lijepo je imati i veliki ručak a i nahraniti svoje goste :)
Kod nas je to bio zaista uži dio porodice, ja i inače ne volim neke velike gužve,veselja, volim intimnija druženja..

_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Ceremonija nadivanja imena
24.2.2011 13:57:35   
Medi_87
Mi smo mislili da moj muz procui i ezan i ikamet, naravno i dovu samo sto ja ne znam sta se tacnoo uci iz Kur'ana pa zato pitam, a za rucak smo također mislili da i to provedemo naravno smao najuza porodica, mislili smo i akiku klati medjutim nekako mi je to sve prerano 7 dan pa cemo mozda to malo produziti mozda 14 dan

(odgovor članu lepetetka)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Ceremonija nadivanja imena
24.2.2011 16:39:31   
lepetetka
medi ovako kod mene je knjiga pod nazivom "ZBIRKA DOVA"-sakupio i izbor dova izvršio Hadži hafiz Smail Fazlić, mala zelena knjižica, ja je dobila od mame..mada teško je to naći pošto je kod mene izdanje EL Kalem, 1997 :)  a tiraž ove literature je uvijek pomali, ali ti potraži možda imaju i ponovljena izdanja, novija...  Ako ništa ne nađeš....mogu ti ja poslati mailom, fino ti otkucam kako piše ovdje pa ti sebi isprintaj...

_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu Medi_87)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Ceremonija nadijevanja imena
24.2.2011 19:32:45   
Medi_87
Lepetetka imas pp

(odgovor članu lepetetka)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Ceremonija nadijevanja imena
24.2.2011 23:09:45   
mama75
Ime smo objema kcerkama nadjenuli 7. dan, zapravo mm je to uradio, imena odabrala ja user posted image Nikakvu posebnu "ceremoniju" nismo pravili. I nismo ih sisali jer ja nisam dala, strah me bilo, pa smo samo podijelili sadaku bez brijanja glave. Ezan i ikamet im je takodje mm proucio: starijoj kada smo je donijeli kuci, a mladjoj cim se rodila jer je bio prisutan na porodu user posted image I protrljali im usta hurmom. Akika par dana kasnije.

(odgovor članu Medi_87)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Ceremonija nadivanja imena
26.2.2011 17:46:01   
vila.vilica
drago mi je user posted image

_____________________________

Snježnog dana stigla mi je pahuljica mala...
02.03.2011.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Ceremonija nadivanja imena
16.4.2011 22:42:21   
Hanady RR
prenos posta

IZVORNA PORUKA: m.i.n.a.

Vece...
Svima veliki pozzz...
Imam pitanje jeste li klali vi kurban (akiku) po rodjenju djeteta..ne znam ima li tema,nek me neko uputi ako ima...mi planiramo sad nekad,ptice na grani znaju da je mm vani pa nismo mogli ranije..i svasta sam nesto procitala sta i kako ali sad kad mi sveki rece da bi ona sazivala citavu porodicu ja zinula..stvarno nisam mislila tako to uraditi..znate sta,izludicu vise od svega i svih!!


(odgovor članu vila.vilica)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Ceremonija nadivanja imena
16.4.2011 22:48:31   
R&T@
Mojoj T. je ucio nas prijatelj osmi dan po rodjenju, bio je petak, i to tako sto joj je saptao na uhouser posted image
A ja se jos uvijek sjecam kako mu se nasmjesila kad je zavrsiouser posted image

I, hvala Allahu, bas joj ime prija...

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Ceremonija nadivanja imena
16.4.2011 22:49:34   
Cickolini
Ja znam da se pozove hodza i da je najljepse to uraditi 7-dan od rodjenja djeteta da prouci ezan na desno uho bebe i da joj da ime. S obzirom da je moja bebica bila u bolnici, mi smo to uradili 14 dan o rodjenja jer moze 7,14 ili 21 dan (naravno nije obavezno ... vazno je da se uradi pa kad ko moze) ... Pozvali smo hodzu i prucio je ezan i jos nesto (ne znam tacno) i nasa bebica je dobila ime Daania. Tom prilikom smo napravili rucak kojem su prisustvovali samo uza familija dede, nane i pradede i pranane ... 

< Poruku je uredio Cickolini -- 16.4.2011 22:51:11 >


_____________________________

Mamina djevojcica - 24. januar 2011
Mamin djecak - 07. decembar 2012

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Ceremonija nadivanja imena
16.4.2011 22:55:34   
palachinken
Lijepo je obilježiti nadijevanje imena, ali nešto mi rano 7 dana po porodu sazivati narod i praviti svečani ručak. Ne znam da li je žena fizički sposobna za to.
Mi imamo prijatelja imama, on nas je vjenčao šerijetski, on će nam aBd  proučiti i djetetu, ali o tom, po tom  user posted image

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu Cickolini)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Ceremonija nadivanja imena
16.4.2011 23:01:52   
m.i.n.a.
Kod nas je mm proucio ezan i ikamet  cim smo dosli kuci,znaci drugi dan..nisam dala da ga sisaju jer je svakako rodjen skoro bez kosice pa sam onako dala sadaku..sve smo obavili jos nam akika ostala..vjerovatno dusu grijesim kad kazem ali da hoce proci..pa mene stresovi danima drmaju od svega,svacijih zelja..a cim nekom kazes sta zelis i nije po njegovom adetu ljutne se..mm nije tu,on ce doci kad bude taj dana na meni je organizacija tj.pokusaj organizacije...

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Ceremonija nadivanja imena
16.4.2011 23:03:55   
Leena
Esmi je proucio moj brat, 7. dan, bili smo prisutni samo mi i najuza porodica i kao sto Tajra reci, tako se nasmijala kada je zavrsio da sam se najezilauser posted image , a dali smo joj na ezanu ime Ajša Esma, a u rodnom listu je samo Esma.

_____________________________

<3 Ljubičica <3 21. 4. 2010. u 15:10h (3400g, 52cm)

*Pahuljica* 7. 1. 2014. u 20:15 (3450g, 54cm)

Macak mali 23.12.2015. u 21:20 (4100g, 57cm)

All I ever wanted
All I ever needed
Is here in my arms


(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Ceremonija nadivanja imena
16.4.2011 23:07:55   
ladyblue RR
7. dan po djetetovom rođenju mu se daje ime i tada se uči i osoba koja mu uči zove tri puta dijete po imenu. nama je tako rekao efendija kada smo se raspitivali prije nego se mala rodila. tako smo i uradili.
pošto je nekoliko dana poslije bio Bajram, tada smo platili u IZ i da se kolje kurban.

_____________________________

Just because it's a bad idea, doesn't mean it's not going to be a good time!

(odgovor članu m.i.n.a.)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Ceremonija nadivanja imena
16.4.2011 23:21:07   
mama75
IZVORNA PORUKA: m.i.n.a.

Kod nas je mm proucio ezan i ikamet  cim smo dosli kuci,znaci drugi dan..nisam dala da ga sisaju jer je svakako rodjen skoro bez kosice pa sam onako dala sadaku..sve smo obavili jos nam akika ostala..vjerovatno dusu grijesim kad kazem ali da hoce proci..pa mene stresovi danima drmaju od svega,svacijih zelja..a cim nekom kazes sta zelis i nije po njegovom adetu ljutne se..mm nije tu,on ce doci kad bude taj dana na meni je organizacija tj.pokusaj organizacije...

Mi smo akiku uplatili kod covjeka koji drzi ovce, kod njega i kurban uplatimo. On je zaklao, isjekao i po nasoj zelji svo meso odnijeo u Pazaric, u onaj zaovd za zastitu djece i omladine. Druga varijanta: dio podijelis, a dio ispeces (mozes u pekaru odnijeti da ti ispeku) i onda pozoves najblize na rucak/veceru. Ono sto se kod nas jos cesto radi je da otac djeteta pozove u dzamiju rodbinu, prijatelje, prouci se dova, i donesu to meso peceno. Esada nisam sigurna gje ga pojedu, mm je isao par puta svojim prijateljima tako, ali stvarno ne znam gdje jedu meso. On mi kaze "odoh na akiku" i ja nikad ne pitah za ostale detalje. Ovo je jako dobra varijanta ako se akika kolje 7. dan po rodjenju, jer zena bas i nije u stanju da prima goste u kuci, a i zbog bebe to nije bas ok.
Eto, nadam se da sam ti pomogla sa ovih par prijedloga.

(odgovor članu m.i.n.a.)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Ceremonija nadivanja imena
17.4.2011 9:23:03   
Medi_87
Mino mi smo 7 dan klali ali ovj put je moj muz ispekao ne znam je li to po propisima, ali s obzirom na sve sto nam se izdesavalao smrt mog svekra pa se ja porodial i sve je to bilo u 20 dana pa bas i nije mogao ici hodati i nosati kurbane pa smo se odlucili za tu varijantu,napravili smo rucak najbliza familija moja mama,sestra,zaet i njeoga mama,sestra i brat s porodicama i to je to, ko je dosao kasnije iznijeli smo i to je to
S obzirom i na to da su mu prigovorili ni babi ti prsti nisu pocrnili ti okreces razanj aja sam mu rekla ko god ima ko sta da kaze nek se meni obrati, i kad sam ja odbrusila hocete li vi posluzivati oprati sude ili cete sve meni ostaviti na grbacu onda su se svi usustili, stoga ne daj na sebe ,pusti ti to cile mile.
Ni ja ne dam da sisaju M dali smo sadaku i bez toga, mene nekako strah ja kad mu pipnem glavicu mehko pa me zbog toga strah
A aBd imamo namjeru zaklati i janje koje drzimo kad ga budemo sunetili
E sad nek mi nego pomogne kakva je procedura oko sunecenaj,ja sam laik i ne znam nista a vec me je strahuser posted image

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Ceremonija nadivanja imena
6.5.2011 14:41:59   
Gucci
Neizmjerno mi je drago sto sam nasla temu o ovom pitanju, iskreno se nadam da ce se naci neko ko ce mi malo pomoci oko davanja imena djetetu... Moja situacija je slijedeca: muz i ja zivimo u njemackoj, nasa bebica ce se roditi ako Bog da ovdje u njemackoj (18.9. terminuser posted image )... eh sad, oboje bi jako voljeli da bebi damo ime po islamskim propisima, odnosno da joj se prouci ezan i ikamet i da zakoljemo kurban... stvar je u tome sto ovdje to nismo u mogucnosti uraditi, ne poznajemo ni jednu osobu koja je adekvatna za tako nesto a i ovdje ne mozemo kurban zaklati, voljeli bi smo da to ipak uradimo u bosni, u krugu porodice. Medjutim ne znam dal je to moguce, jer znam da se sve to obavlja 7, 14 ili 21 dan po rodjenju djeteta. Moze li mi iko odgovoriti dal se sve to moze obaviti nekad kasnije, npr. kad beba bude imala 3 mjeseca (jer smo jedino tad u mogucnosti da odemo u bosnu)?

(odgovor članu Medi_87)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Ceremonija nadivanja imena
6.5.2011 14:44:08   
palachinken
Gucci, nijet je bitan, odnosno ono što je vama u srcu, a sama si rekla da želite, samo niste u mogućnosti u datom momentu, tako da mislim da nećeš pogriješiti ako sačekaš tri mjeseca da sve obaviš kako treba.


_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu Gucci)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Ceremonija nadivanja imena
6.5.2011 14:47:13   
koka i po
Moj S je imao pet mjeseci kada smo to obavili...nikad nije kasno sto rece palachinken.

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu palachinken)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Ceremonija nadivanja imena
6.5.2011 14:56:33   
Hanady RR
Ja sam čekala 4 mjeseca da suprugov tetak inače imam iz njemačke i profesor teologije dođe kod nas u bosnu i to obavi...suprug je imao želju da tetak bude taj koji će učiti djetetu na uho tako da smo sačekali i sve obavili...i sam tetak nam je rako da ako imamo nijet što je bitno nije nikada kasno da to obavimouser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Ceremonija nadivanja imena
6.5.2011 15:25:17   
salmy
IZVORNA PORUKA: Gucci

Neizmjerno mi je drago sto sam nasla temu o ovom pitanju, iskreno se nadam da ce se naci neko ko ce mi malo pomoci oko davanja imena djetetu... Moja situacija je slijedeca: muz i ja zivimo u njemackoj, nasa bebica ce se roditi ako Bog da ovdje u njemackoj (18.9. terminuser posted image )... eh sad, oboje bi jako voljeli da bebi damo ime po islamskim propisima, odnosno da joj se prouci ezan i ikamet i da zakoljemo kurban... stvar je u tome sto ovdje to nismo u mogucnosti uraditi, ne poznajemo ni jednu osobu koja je adekvatna za tako nesto a i ovdje ne mozemo kurban zaklati, voljeli bi smo da to ipak uradimo u bosni, u krugu porodice. Medjutim ne znam dal je to moguce, jer znam da se sve to obavlja 7, 14 ili 21 dan po rodjenju djeteta. Moze li mi iko odgovoriti dal se sve to moze obaviti nekad kasnije, npr. kad beba bude imala 3 mjeseca (jer smo jedino tad u mogucnosti da odemo u bosnu)?

Moze TM prouciti,nije problem.Nasem user posted image je prucio od brata sin.
Mozda ti Jasmin detaljnije objasni,nisam bas upoznata sa tim da se moze toliko cekatiuser posted image  

(odgovor članu Gucci)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Ceremonija nadivanja imena
6.5.2011 15:28:00   
Anoniman
Nasoj F. je proucio mm dedo i bila je kao mala neka vecerica, nasi najblizi su prisustvovali. Akiku smo zaklali za prvi rodjenan
Imancici je mm proucio, a akiku smo zaklali 40 po rodjenju, opet smo sazvali nase najblize i to je to.

(odgovor članu salmy)
  Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Ceremonija nadivanja imena
6.5.2011 16:38:32   
Gucci
Hvala vam puno na odgovorima, sad mi je bas ko neki teret pao jer sam stalno o tome razmisljala, sta cemo i kako cemo... Puno vam hvala jos jednom user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *