|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 3 [4] 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Ceremonija nadivanja imena
6.5.2011 17:47:12   
Honey3
IZVORNA PORUKA: Gucci

Neizmjerno mi je drago sto sam nasla temu o ovom pitanju, iskreno se nadam da ce se naci neko ko ce mi malo pomoci oko davanja imena djetetu... Moja situacija je slijedeca: muz i ja zivimo u njemackoj, nasa bebica ce se roditi ako Bog da ovdje u njemackoj (18.9. terminuser posted image )... eh sad, oboje bi jako voljeli da bebi damo ime po islamskim propisima, odnosno da joj se prouci ezan i ikamet i da zakoljemo kurban... stvar je u tome sto ovdje to nismo u mogucnosti uraditi, ne poznajemo ni jednu osobu koja je adekvatna za tako nesto a i ovdje ne mozemo kurban zaklati, voljeli bi smo da to ipak uradimo u bosni, u krugu porodice. Medjutim ne znam dal je to moguce, jer znam da se sve to obavlja 7, 14 ili 21 dan po rodjenju djeteta. Moze li mi iko odgovoriti dal se sve to moze obaviti nekad kasnije, npr. kad beba bude imala 3 mjeseca (jer smo jedino tad u mogucnosti da odemo u bosnu)?

Gucci kao sto su ti rekle i tm moze prouciti bebi ezan na desno uho i ikamet na lijevo uho,to je najbolje uciniti odmah po rodjenju a moze i poslije 7 dana i naravno malo kose se odreze i za to se podijeli sadaka a kurban po mogucnosti,mozes kad dodjes ovamo a mozes poslati pare da ti ovamo podijele kad bebi bude sedam dana,mi smo od par prijatelja dobili kurbane koji su vani  a ovamo neko od rodbine se pobrinuo za kurbanuser posted image


_____________________________

Moj muž je pametniji od mene. Bolje se on oženio, nego što sam se ja udala. :))))

(odgovor članu Gucci)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Ceremonija nadivanja imena
7.5.2011 9:15:49   
Cickolini
IZVORNA PORUKA: Gucci

Neizmjerno mi je drago sto sam nasla temu o ovom pitanju, iskreno se nadam da ce se naci neko ko ce mi malo pomoci oko davanja imena djetetu... Moja situacija je slijedeca: muz i ja zivimo u njemackoj, nasa bebica ce se roditi ako Bog da ovdje u njemackoj (18.9. terminuser posted image )... eh sad, oboje bi jako voljeli da bebi damo ime po islamskim propisima, odnosno da joj se prouci ezan i ikamet i da zakoljemo kurban... stvar je u tome sto ovdje to nismo u mogucnosti uraditi, ne poznajemo ni jednu osobu koja je adekvatna za tako nesto a i ovdje ne mozemo kurban zaklati, voljeli bi smo da to ipak uradimo u bosni, u krugu porodice. Medjutim ne znam dal je to moguce, jer znam da se sve to obavlja 7, 14 ili 21 dan po rodjenju djeteta. Moze li mi iko odgovoriti dal se sve to moze obaviti nekad kasnije, npr. kad beba bude imala 3 mjeseca (jer smo jedino tad u mogucnosti da odemo u bosnu)?



MM i ja zivimo u NL i mi smo preko islamske zajednice pronasli hodzu koji je sve to veoma lijepo obavio 14 dan po rodjenju jer je moja bebica lezala u bolnici pa nije moglo 7 dan. Nismo jos uvijek kurban zaklali to cemo na ljeto kad dodjemo u Bosnu. Raspitaj se sigurno postoji islamska zajednica u tvojoj blizini i kontaktiraj ih. Rado ce ti izaci u susret vjeruj mi.

< Poruku je uredio Cickolini -- 7.5.2011 9:16:40 >


_____________________________

Mamina djevojcica - 24. januar 2011
Mamin djecak - 07. decembar 2012

(odgovor članu Gucci)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Ceremonija nadivanja imena
7.5.2011 9:39:57   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: zaha

IZVORNA PORUKA: Gucci

Neizmjerno mi je drago sto sam nasla temu o ovom pitanju, iskreno se nadam da ce se naci neko ko ce mi malo pomoci oko davanja imena djetetu... Moja situacija je slijedeca: muz i ja zivimo u njemackoj, nasa bebica ce se roditi ako Bog da ovdje u njemackoj (18.9. terminuser posted image )... eh sad, oboje bi jako voljeli da bebi damo ime po islamskim propisima, odnosno da joj se prouci ezan i ikamet i da zakoljemo kurban... stvar je u tome sto ovdje to nismo u mogucnosti uraditi, ne poznajemo ni jednu osobu koja je adekvatna za tako nesto a i ovdje ne mozemo kurban zaklati, voljeli bi smo da to ipak uradimo u bosni, u krugu porodice. Medjutim ne znam dal je to moguce, jer znam da se sve to obavlja 7, 14 ili 21 dan po rodjenju djeteta. Moze li mi iko odgovoriti dal se sve to moze obaviti nekad kasnije, npr. kad beba bude imala 3 mjeseca (jer smo jedino tad u mogucnosti da odemo u bosnu)?

Gucci kao sto su ti rekle i tm moze prouciti bebi ezan na desno uho i ikamet na lijevo uho,to je najbolje uciniti odmah po rodjenju a moze i poslije 7 dana i naravno malo kose se odreze i za to se podijeli sadaka a kurban po mogucnosti,mozes kad dodjes ovamo a mozes poslati pare da ti ovamo podijele kad bebi bude sedam dana,mi smo od par prijatelja dobili kurbane koji su vani  a ovamo neko od rodbine se pobrinuo za kurbanuser posted image


Gucci gdje si u Namckoj posalji mi na pp ako nees ovdje , ovako draga svugdje u Njemakcoj imas mesdzide ja zivim u malom mestascetu i u sledecm gradu (isto mali grad) ima mesdzid i tu se skupljaju svi iz okoline zbog klanjnja , AKIKE , dzume i tih svih islamskih obaveza , tako da mislim i sigurna sam da i u tvojoj blizini ima raspitaj se .
Sto se tice davanja imena to smo mi ja i mm izmedju nas obavili :))) .


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Honey3)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Ceremonija nadivanja imena
22.9.2011 21:48:21   
Skvo RR
Mi akoBogda sutra imamo tradicionalno davanje imena nasem bebcu.

user posted image







_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Ceremonija nadivanja imena
22.9.2011 21:51:21   
Lejla Ka
IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Mi akoBogda sutra imamo tradicionalno davanje imena nasem bebcu.

user posted image








user posted image user posted image Čestike!


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Ceremonija nadivanja imena
22.9.2011 21:53:25   
animagical
mi smo imali juceuser posted image njegov tetak mu je izucio ezan i ikamet i sapnuo ime, vecerali, dali sadaku u njegovo ime... kurban se nazalost nismo organizovali da taj dan zakoljemo pa cemo uskoro... nismo nista Bog zna ceremonisali, iskreno osim ovog da se prouci ime, ja i ne znam kakva procedura ima... nego OT mene zanima sta treba od papira  da prijavimo konacno bebu u opstini? znam da treba vjencani, otpusno i licne, ali sta treba ici u cips? prije ili poslije centra? da mm ne luta...

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Ceremonija nadivanja imena
23.9.2011 0:27:45   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Mi akoBogda sutra imamo tradicionalno davanje imena nasem bebcu.

user posted image








mašalllahuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Ceremonija nadivanja imena
23.9.2011 9:16:41   
palachinken

IZVORNA PORUKA: animagical

mi smo imali juceuser posted image njegov tetak mu je izucio ezan i ikamet i sapnuo ime, vecerali, dali sadaku u njegovo ime... kurban se nazalost nismo organizovali da taj dan zakoljemo pa cemo uskoro... nismo nista Bog zna ceremonisali, iskreno osim ovog da se prouci ime, ja i ne znam kakva procedura ima... nego OT mene zanima sta treba od papira  da prijavimo konacno bebu u opstini? znam da treba vjencani, otpusno i licne, ali sta treba ici u cips? prije ili poslije centra? da mm ne luta...

Mislim da mm nije uopste isao u CIPS. SVe je u opstini obavio. Otpusno, vjencani, licne karte.
A sto se tice nadijevanja imena, mi smo to i akiku obavili kad mu je bilo 14 dana, jer je tad bio prvi dan Ramazana, pa eto, malo simbolike. Prijatelj efendija mu je proucio sta treba na jedno i drugo ime, muz ga zovnuo tim imenom a ja mu komadicem prozvakane hurme natrljala malkice desni. Ja sam insistirala da to bude samo unutar porodice, nas troje i bez nekog okupljanja, jer mi je tih dana stalno bio neko u kuci, a muz na poslu, pa sam htjela da nesto i mi sami odradimo user posted image

_____________________________

Somewhere along the way, we all go a bit mad. So burn, let go and dive into horror, because maybe it's the chaos which helps us find where we belong

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Ceremonija nadivanja imena
23.9.2011 9:52:12   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: animagical

mi smo imali juceuser posted image njegov tetak mu je izucio ezan i ikamet i sapnuo ime, vecerali, dali sadaku u njegovo ime... kurban se nazalost nismo organizovali da taj dan zakoljemo pa cemo uskoro... nismo nista Bog zna ceremonisali, iskreno osim ovog da se prouci ime, ja i ne znam kakva procedura ima... nego OT mene zanima sta treba od papira  da prijavimo konacno bebu u opstini? znam da treba vjencani, otpusno i licne, ali sta treba ici u cips? prije ili poslije centra? da mm ne luta...


Draga...
najprije u opštinu centar sa vjenačnim listom i ličnim kartama, i kopiraj jedno otpusno pismo , dobije s eobrazaca za prijavu djeteta...
pa se onda popouni taj obrazac pa se preda na istom šaletu pa se dobije rodni list bez matičnog broja...
onda s eide u CIPS u pošti Obala pa se uzme matični broj za dijete...bude dodijeljen u vrlo bzoj porceduri ...pa onda sa tim papirom o dojeljenim matičnim brojem opte u opštinu centar naisti šalt_er i dobijete 2 rodna lista bebeuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Ceremonija nadivanja imena
23.9.2011 10:28:43   
Lejla Ka
Ja nisam klala kurban ni za jedno dijete. Kod nas je ceremonija bila usko porodična, nane, dede, amiđa i tetka sa porodicama. Dedo je učio, i to je bilo to. Počastili se slatkom poslije i razlaz. Nadjevali smo oko 7 dana života.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Ceremonija nadivanja imena
23.9.2011 11:20:27   
damma
Ni mi nismo klali kurbane ni jednom djetetu. Ime smo dali sedmi dan života, efendija bio ,proučio, nije nas bilo puno, usko porodično, ručak, slatko i to je to.

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu Lejla Ka)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Ceremonija nadivanja imena
2.3.2012 4:12:57   
adissa_
kod nas nije bio taj obicaj da se uci ikamet,meni je nekako zao ali sta mogu nisam o tome razmisljala..hajr inshaAllah :)

(odgovor članu damma)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Ceremonija nadivanja imena
2.3.2012 14:06:20   
leona81
mi smo ime dali 5 dan zivota, moj tata proucio, samo uza porodica - moj otac i mama, svekrva, brat, sestra...

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Ceremonija nadivanja imena
2.3.2012 14:53:03   
Esmica
Kod nas je bilo ovako (s prvim).
Po izlasku iz bolnice muz je proucio ezan,sedmi dan smo nadjenuli ime i brijali glavicu,deveti sunetili,jer sedmi dan kad smo htjeli ovaj cikica nije mogao.
A akiku smo klali u toku tih par mjeseci,radi neke organizacije.
S drugom curicom je bilo isto,s tim da je akika bila kod nas,i bilo je lijepo.
A s trecom je razlika sto je muz odmah po rodjenu proucio ezan.


_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Ceremonija nadivanja imena
2.3.2012 15:35:12   
yasemin
9 dan sunetili zar to nije prerano??ili sam ja pogrešno obavještena da se dijete suneti sa 3 godine

_____________________________

yasemin

(odgovor članu Esmica)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Ceremonija nadivanja imena
2.3.2012 15:40:45   
chuci
nema neko doba u kojem se smije ili ne smije sunetiti dijete.
negdje to obave odmah po rođenju u bolnici, a negdje ljudi kasnije, kao kod nas.

lično mislim da je bolje što prije to odraditi, dok je dijete malo, najviše spava. onako kad dijete već puže ili hoda belaj mora mirovati, pa se uvrijedi i boli ga rana itd.


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu yasemin)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Ceremonija nadivanja imena
2.3.2012 16:16:13   
Esmica
Iz naseg iskustva mogu reci da je bolje da se osuneti dok je skroz mali.
Nas je iduci dan uredno dojio,pajkio,presvlacenje,bez ikakvih naznaka boli.
Prvi dan kad se sunetio plakao je prilikom sunecenja,pa onda spavao 3 sata,pa opet plakao neko vrijeme,i onda spavao.
Prvi dan je i odbijao dojiti,dok se iduci nije ni primjetilo da je sunecen,jer nije bilo plakanja...

_____________________________

Hvala Ti Gospodaru moj na blagodati koju Si mi dao...

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Ceremonija nadivanja imena
2.3.2012 16:17:54   
teacher75

IZVORNA PORUKA: chuci

nema neko doba u kojem se smije ili ne smije sunetiti dijete.
negdje to obave odmah po rođenju u bolnici, a negdje ljudi kasnije, kao kod nas.

lično mislim da je bolje što prije to odraditi, dok je dijete malo, najviše spava. onako kad dijete već puže ili hoda belaj mora mirovati, pa se uvrijedi i boli ga rana itd.


kod nas u bolnici sada dozvoljavaju tek nakon 6 mjeseci a ranije moze samo u slucaju nekih komplikacija

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Ceremonija nadivanja imena
2.3.2012 16:44:03   
jasmin
IZVORNA PORUKA: teacher75


IZVORNA PORUKA: chuci

nema neko doba u kojem se smije ili ne smije sunetiti dijete.
negdje to obave odmah po rođenju u bolnici, a negdje ljudi kasnije, kao kod nas.

li�no mislim da je bolje što prije to odraditi, dok je dijete malo, najviše spava. onako kad dijete već puže ili hoda belaj mora mirovati, pa se uvrijedi i boli ga rana itd.


kod nas u bolnici sada dozvoljavaju tek nakon 6 mjeseci a ranije moze samo u slucaju nekih komplikacija

Kod nas svakako najnovije metode posljednje budu primjenjene.Na Zapadu se to radi po rodjenju u naprednijim bolnicama.Najbolje beba podnese kada se to odradi u prvim danima.


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Ceremonija nadijevanja imena
2.3.2012 17:47:26   
teacher75
tako su radili i kod nas prije rata

< Poruku je uredio Blue rose RR -- 6.6.2012 13:30:44 >


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Ceremonija nadijevanja imena
2.3.2012 18:05:15   
chuci
a i meni je logično odmah. sjećam se kad je zaova svoje sunetila. najstariji je najteže podnio jer je već prohodao,  još uvijek mali bio da razumije da mora mirovati. srednji je ranije osunećen, a najmlađi još ranije i najlakše je podnio. nije ni puzao ni hodao, najbrže se oporavio, a da ne pričamo o tome da je zapamtio.
starije dijete može i zapamtiti bol, pa da traume ima

< Poruku je uredio Blue rose RR -- 6.6.2012 13:30:48 >


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Ceremonija nadijevanja imena
2.3.2012 18:27:12   
jasmin
IZVORNA PORUKA: teacher75

tako su radili i kod nas prije rata


Prije rata je svasta bilo bolje :).

< Poruku je uredio Blue rose RR -- 6.6.2012 13:30:51 >


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Ceremonija nadijevanja imena
6.6.2012 12:23:09   
mala87
vidim da nema puno stranica ali nemam vremena da citam sve, moze li mi samo neko odgovoriti da li je obavezno 7 dana da se da ime i da se prouci dova, ezan i ikamet ako nije kad to mogu obaviti da ne pogrijesim, i sta jos ide uz ovaj obred......


< Poruku je uredio Blue rose RR -- 6.6.2012 13:30:54 >


_____________________________

“Nikad nećete dobiti želju, a da pritom niste dobili i moć da je ispunite. Ipak, možda ćete za njeno ostvarenje morati raditi.”

(odgovor članu Honey3)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Ceremonija nadijevanja imena
6.6.2012 12:25:24   
M kao Mama
Mi smo sedmi dan to obavili, ovako kako si navela, s tim da kažu da može i 14, te 21.

< Poruku je uredio Blue rose RR -- 6.6.2012 13:30:15 >

(odgovor članu mala87)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Ceremonija nadijevanja imena
6.6.2012 13:02:14   
mala87
hvala na odg......user posted image

< Poruku je uredio Blue rose RR -- 6.6.2012 13:29:51 >


_____________________________

“Nikad nećete dobiti želju, a da pritom niste dobili i moć da je ispunite. Ipak, možda ćete za njeno ostvarenje morati raditi.”

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 3 [4] 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 3 [4] 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *