|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   genetska modifikacija hrane
12.3.2009 20:06:11   
dana3
citajuci postove o hrani a posebno o uvodjenju iste za bebe htjela sam da otvorim novu temu eto o tome koliko se interesujete i da li imate mogucnost da saznate da li povrce,voce , meso ,jaja i sl. su prirodni tj. da nisu potpomognuti razlicitim sredstvima da dobiju na tezini,izgledu boji i sl.
na svedskoj televiziji pratim emisiju o tome da se soja,psenica,kukuruz, uzgajaju tako da se genetski modificiraju i dobija se samo cisto zrno bez dodatnog kkorova i cak da oni poljoprivrednici ne zele da koriste takvo sjeme moraju jer odredjena firma nece im dopustiti da prodaju zitarice.

da skratim-koliko se brinete o tome i da li razmisljate o tome prilikom kupovine?

najgore sto nema garancija za nesto takvo pa ipak na nekim proizvodima pise porijeklo

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: genetska modifikacija hrane
12.3.2009 20:10:45   
ElmaB
Bez obzira koliko se raspitujem, prodavac uvijek moze reci da je nesto domace, a uopste nije. Kada je povrce u pitanju, ja sudim prema izgledu. Recimo, ako je paradajz, onako veliki i sav isti i djeluje "plasticno", vidi se da nije domaci, tako da obicno biram voce i povrce koje ne izgleda bas lijepo, ali je barem kvalitetnije od uvoznih, paprika, jagoda, krastavaca i slicno!

_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: genetska modifikacija hrane
12.3.2009 20:14:04   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: dana3

citajuci postove o hrani a posebno o uvodjenju iste za bebe htjela sam da otvorim novu temu eto o tome koliko se interesujete i da li imate mogucnost da saznate da li povrce,voce , meso ,jaja i sl. su prirodni tj. da nisu potpomognuti razlicitim sredstvima da dobiju na tezini,izgledu boji i sl.
na svedskoj televiziji pratim emisiju o tome da se soja,psenica,kukuruz, uzgajaju tako da se genetski modificiraju i dobija se samo cisto zrno bez dodatnog kkorova i cak da oni poljoprivrednici ne zele da koriste takvo sjeme moraju jer odredjena firma nece im dopustiti da prodaju zitarice.

da skratim-koliko se brinete o tome i da li razmisljate o tome prilikom kupovine?

najgore sto nema garancija za nesto takvo pa ipak na nekim proizvodima pise porijeklo


Ti zivis u uredjenoj drzavi u kojoj se o tim stvarima otvoreno prica i zna, pa su ti i sve informacije vezane za neki proizvod dostupne...U BiH situacija nikada nije bila gora, niko ne zna sta se uvozi i sta zapravo mi unosimo u sebe...ne samo genetski modificirana vec i stara, ne provjerena...etc. Ne znas zapravo sta je gore...kupovat "domace" ili strano..povrce i voce sa pijace je uvezeno, meso je uvezeno...ma uvozimo sve

(odgovor članu dana3)
  Neposredna veza do poruke: 3
   RE: genetska modifikacija hrane
12.3.2009 20:27:06   
mnn
kod nas u rh se sve uvozi...od mesa pa na dalje..od hrane...i čakse neki proizvodi koji su hrvatski rade u italiji...masline od zvjezde iz grčke...itd...
tako da se više nezna odakle je koji proizvod....vani mi kažu da je to drugačije...ali evo moja je tetka radi u italiji i nedavno su otkrili da najbolja tvornica mlijeka ne koristi mlijeko sto posto sa pašnjaka....nego koristi i umjetno mlijeko...tako i sa jogurtima...

velikim kompanijama samo je važan profiti i ništa drugo....


_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: genetska modifikacija hrane
12.3.2009 21:04:11   
Crvena
IZVORNA PORUKA: ElmaB RR

Bez obzira koliko se raspitujem, prodavac uvijek moze reci da je nesto domace, a uopste nije. Kada je povrce u pitanju, ja sudim prema izgledu. Recimo, ako je paradajz, onako veliki i sav isti i djeluje "plasticno", vidi se da nije domaci, tako da obicno biram voce i povrce koje ne izgleda bas lijepo, ali je barem kvalitetnije od uvoznih, paprika, jagoda, krastavaca i slicno!


Potpisujem


_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: genetska modifikacija hrane
12.3.2009 21:37:05   
dana3
vjerujteda sam se pozeljela da vidim crvavu jabuku,truhli paradajz,papriku da mirisi kad se przi.ovdej ej najjeftinije irsko meso a poznatoo je da su tamo krave prve poludjele pa to mesu izbjegavamo ali isto rade sa kokosima hrane ih takvim koncentratom od organskih ostataka.stvarno se covjek zapita sta da jede.i sam da ima vrt opet sjeme je mozda modificirano

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: genetska modifikacija hrane
12.8.2009 22:31:28   
mamma mumi
Zelim sa vama da podijelim nesto sto sam cula, a provjereno je. U Robotovim radnjama je 100% domace voce i povrce, zato je i tako ruznog izgleda, robu kupuje od nasih ljudi iz Krajine i sirom BIH, pa tako da znate.

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 1:31:11   
ena23
Evo mm bio u subotu kod svojih (i moji  i njegovi zive na selu i imaju svoje vrtlove) i donio nam vrece domaceg voca i povrca... ljudi moji ne mogu vam opisati te mirise... ma nigdje veze ovo u Sarajevu sto se prodaje kao "domace" i kad stvarno ti neko da svoju, domacu, proizvodnju... Ako ikada budem imala svoju kucu obavezno cu imati i svoj vrt, pa makar bio 2x2...

_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu mamma mumi)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 1:34:09   
veeseelaa
mrzim vrtove, što bi rekao Mrgud iz Štrumfovauser posted image
puno posla i troška a sve možeš kupiti na pijaci za male pare a ako baš hoćeš nešto domaće nije problem ni trknut u neko selašce pa kupiti
Da znaš samo kako se ti ljudi lome za malo povrćauser posted image
Ja da proizvodim povrće pa kod mene bi paradajz bio 1 kg = 12,00 KM user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 1:41:05   
ena23
Ja ti uzivam u radu oko vrtla... ma ja bi njega nacifrala da izgleda ko sa razglednice, da nema nigdje ni jedne travke, sve fino uredno pod konac... ja uzivam u tome i volila bi da u SA imam bar 2 kvadratna metra svoje zemlje user posted image ...



_____________________________

Onaj ko hoce- naci ce nacin, onaj ko nece - naci ce izgovor.

lav prvi- 22.08.2009.
lav drugi- 06.08.2011.


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 1:54:24   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: ena23

Ja ti uzivam u radu oko vrtla... ma ja bi njega nacifrala da izgleda ko sa razglednice, da nema nigdje ni jedne travke, sve fino uredno pod konac... ja uzivam u tome i volila bi da u SA imam bar 2 kvadratna metra svoje zemlje user posted image ...



Ih nebi bilo travke kad bi ti samo to radila po vazdan...mi imamo 3 dunuma zemlje oko kuće...većinom je cvijeće i park trava a ja sam posadila malo kao povrća da mi djeca imaju, krompir mi ko klikeri, buranija zrno se stvori dok ja stignem od djece da poberem a na luk mi pala aliđunska kiša...niđe veze a sve je tako fino krenulo user posted image user posted image user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu ena23)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 2:03:49   
Hanady RR
Evo moje zdrave ishraneuser posted image user posted image user posted image  sa,o da imam više vremena bilo bi i bolje al mi je zato cvijeće MRAK


user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

ZA PRVI PUT U ŽIVOTU, zadovoljna sam


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 2:11:02   
veeseelaa
skidam kapu Hanadyuser posted image
AFERIM!!!

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 2:14:01   
Hanady RR
došla mi raja s posla na babine...kad su vidjeli frapirali se nekako ima ja nisma ličila na vrtlarku, kaže meni kolega ženo draga ovo sve u kockicama jesi ti kad čula za lijehu...ovo ko igraonica za djecuuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 2:14:51   
veeseelaa
user posted image user posted image user posted image   ma Boga mi na slikama odlično izgleda, ja pronadjoh i lijehe user posted image user posted image user posted image   eno je lijevo od luka a desno s tvoje strane user posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 13.8.2009 2:16:21 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 2:16:04   
Visnja RR
svaka cast user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 2:32:43   
Hanady RR
Ipak mislim da je dobro što sam malo toga posadila...garant ukusno je drago mi što znam da jedemo zdravije. Nekako povrće sa pijace više nema miris povrća...a moje krastavice uzmirisale cijeli sedrenik.
A pored zdrave ishrane imam i zdravije živce...sa djecom dan provedem vani ja u vrtu oko povrća i cvijeća farah na zraku u kolicim a hanadi se slomi pomažići mi PA ONDA SPAVA KO TOP

A okolinu kuće sam sredila ko pištu...ljudi se ibrete a i moja mama...žena konta ja pukla ko tromblon.

user posted image

user posted image

user posted image


user posted image


A OVO JE ZDRAVA JAGODA..UH KAKO IH HANADI TAMANILA
user posted image

I ZDRAVOG LIMUNA

user posted image




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 6:30:09   
Anushka
ja sam se malo bavila temom organske proizvodnje, i u BiH prije par godina niko nije imao takav certifikat. Trebalo je 7 godina za redom testirati zemlju i ako se svake godine pokaze negativno na kojekakve hemikalije tek onda se moze dobiti dozvola za organski uzgoj na takvoj zemlji (da ima certifikat organsko za EU) i naravno, uz redovne kontrole uzoraka zemlje i proizvoda. E kad ja ujutro vidim smog i crveni oblak iznad zenice, jasno mi je da nema te organske proizvodnje bar u nasoj okolini jer je i zrak i voda a time i zemlja jako zagadjeno.
A sto se tice pracenja hrane koju konzumiramo.. sad dok je ljeta jedemo najcesce domace iz vrtova mojih roditelja i roditelja od mm (ali ponavljam na ovom zraku i zemlji je to daleko od cistog i aman nesto zdravog, plus sjeme je ko zna kakvog porijekla). Ponekad i u selima okolo uzmemo npr domaci krompir i luk za zimu, ali opet sjeme je upitnog porijekla. Jaja sam trazila domaca da koke jedu po dvoristu sta nadju sto bi rekli, ali za sada uzalud. O mesu da ne govorim. Tako da kupujem uobicajeno, ne letim bas da uzmem najruznije user posted image  ali npr u konzumu ne bi nikad kupila voce i povrce jer izgleda previse savrseno.
Alenu "biram" zdravije namirnice, i ako je moguce da su prirodno dozreli a ne u plasteniku. I ne dajem mu kupovne budalestine tipa monte zbog ascare stetnih E aditiva. I u DM kupim soka od jabuke, paradajz sos i sl sa oznakom organske proizvodnje EU jer znam koliko su jake kontrole za taj certifikat. 
Poznavala sam osobu koja je iz Sa sedmicno 2 puta isla u Istru da kupi hljeb koji je jedini potvrdjen na nasim prostorima kao prirodan organski itd kad sam vidjela kako je drecavo zutozelenuser posted image  al eto ima nas svakakvih.    

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 10:43:25   
dana3
Nisam dugo pisala na ovu temu ali evo citam postove pa da kazem za svedsku:prije nekih dva mjeseca, na Tv je bila debata bas oko ovog eko uzgoja i cijena-zasto su ekoproizvodi toliko skupi i sl.pitali su ljude koji s ebave eko proizvodnjom u cemu je razlika u uzgoju?oni se samo blijedo zgledase i jedna zena odgovri da uopste razlike nema-samo da odredjenu vrstu proizvoda tj.kolicinu pakuju u kartone sa EKO logom.znaci sve do sada laz,n emora znaciti da je sve tako ali uglavnoj jeste.Anushka ovo sto kazes,treba testirati zemlju je tacno i sad preko noci dolaze banane ,ananas, tresnje sve eko a zanmo kliko vremena treba tom drvetu da daje plodove.
Kilogram eko tresanja ovde kosta 17 km.
(uzela par u prolazu hiih ko biva bebiuser posted image ).
Tako da i dalje jedemo zagadjeno kako god da okrenemo-nazalost

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu Anushka)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: genetska modifikacija hrane
13.8.2009 10:47:34   
Ilhana RR
ja samo vjerujem u vrt domaci, a sve ostalo je u mojim ocima samo laz!!!

_____________________________

~~~ Living the dream ~~~

* Lamija 6 maj 2008
* Vedad 20 decembar 2014

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: genetska modifikacija hrane
14.8.2009 0:25:10   
Hanady RR
E jeste neke niko neće limun sa sedrenika da mi pohvali...a domaći je garant i neprskan ...sve iz njega pršti...stvoren za limundu user posted image user posted image user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: genetska modifikacija hrane
14.8.2009 0:35:22   
milenium
sve pohvale za limun,svaka čast.eno mojoj materi jučer prispjele naktarine(a ona posadila breskvu)e svašta tićeš.u cijeloj općini nema nitko naktarine pa joj ja savjetujem da posadi i banane kad joj se tako sve prima.user posted image user posted image user posted image  što se tiče mo vrta iz njeg jedem sve salate(paradajz,krastavac,zelenu salatu,papriku,mrkvu,luk,tikvice),zelje razno(blitva,žbun,raštika,spanak)ništa od tog ne kupujem u prodavnici.mahune i biža su isto moje. jedino u prodavnici kupujem paštru za juhu(a imam u matere mašinu za rezance pa bih i to mogla kod kuće)user posted image  ah...ponosim seuser posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: genetska modifikacija hrane
14.8.2009 0:42:29   
milenium
od voća imamo kruške više sorta,breskvu,trešnje,zasadili smo lan kivi ,višnje i jabuke,imali smo šljivu i smokvu al su su ''crkle'',samo 2 -3 budu na njima!user posted image

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: genetska modifikacija hrane
14.8.2009 0:44:40   
milenium
kolko biže imamo,kad je beremo,gonimo je u prikolici od frezeuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: genetska modifikacija hrane
14.8.2009 0:49:06   
milenium
ne šalim se,a što je najtužnije mali mi slabo hoće da išta jede,on bi samo kekse,sokiće,pudinge,smoki itd,voli kruške i grožđe s naše odrneuser posted image ,lubenicu-bostan ne voli.user posted image

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *