|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji
20.12.2011 18:26:22   
DM
Na neke se običaje osipam....i samo ih preskočim,a neke i sama praktikujemuser posted image
Da se nadovežem na prethodne postove-i ja sam dobila poklona prilikom vjenčanja, a i "na babine"-svekrva mi kupila presten sa ćilibarom kad sam prvo dijete  rodila(htjela da je neobičan-i meni je baš drag)od zaove takpođer prsten, od mm prsten koji sam izabrala(b.zlato sa biserom), od mojih smo svi redom poklone dobili(osim bebe),....tako da te običaje ne bih ni preskakalauser posted image


_____________________________

Čim želja prestane biti želja,
čim minu čežnja, ni slasti više nema!

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Obicaji
20.12.2011 18:30:11   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Mirkica

evo jedan Adet kada je moj rodjak se zenio tamo negdje od Doboja , kada maldozenja udje u kucu ono da ceka mladu sakriju mu cipele i onda mladozenja jadni mora dobro da ih plati user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
sta nas crnjacis ha user posted image user posted image user posted image user posted image    da da takav je kod nas obicaj user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Mirkica)
  Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Obicaji
20.12.2011 18:31:34   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Rabi

A placanje mladeuser posted image Sta mislite o ovom obicajuuser posted image


i ovo je kod nas obicaj user posted image user posted image user posted image ja i seka se dogovorile pola meni pola njojuser posted image

(odgovor članu Rabi)
  Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Obicaji
20.12.2011 18:36:29   
Rabi
IZVORNA PORUKA: mama_debeljuca

IZVORNA PORUKA: Rabi

Silver, reci mi samo sta ono radi prije stavljanja prstena...sta ono nabrajauser posted image user posted image user posted image
Obicaji k''''''''o obicaji...ima svakakvih! Ponekad i smjesnihuser posted image user posted image
Ali mi je ovaj sa sakrivanjem cipela vrhuser posted image a zato se mladozenja pripremi i donese duple i oni dobiju sipak parauser posted image

eh, a znate li onaj kad djeca na ulici stavljaju neke prepreke  da svatovi ne mogu prociuser posted image
Platis putarinu i nastavljas do druge barikadeuser posted image


Samo broji...user posted image user posted image user posted image
Jednom sam prisustvovala pripremama djevera za te stvari, pored tog brojanja user posted image , on treba mladu da vrti u krug tri put user posted image
I niko ništa nije pominjao šta treba da izgovara, samo da se skoncentriše na to da tri put prebroji sklopljene ruke i stavi prsten, i da tri put okrene mladu, a ona mu onda poljubi ruku.


jesam li spomenula da sam i ovo vidjelauser posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu mama_debeljuca)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Obicaji
20.12.2011 18:41:40   
Rabi
IZVORNA PORUKA: *pcelica*


IZVORNA PORUKA: Rabi

A placanje mladeuser posted image Sta mislite o ovom obicajuuser posted image





Ovaj obicaj mi je bezveze. Ja kad sam se udavala rekla sam sve moze ali placanje mlade nikako. Pa nije krenuo na pijacu po kokos nego da se zeni, a i da je moj babo reko cifru ja bi ostala usidjelica user posted image


ha sto se ismijahuser posted image user posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Obicaji
20.12.2011 18:43:04   
MicoTico
Na jednoj svadbi na kojoj sam bila, mlada je morala prebaciti jabuku preko mladoženjine kuće, a onda ući u tu kuću. Na ulazu je čeka mala drvena klupica i kao čeka se šta će ona uraditi ( ako je zaobiđe-lijena je, ako je skloni- vrijedna je, ako je preskoči - snalažljiva je , tako nešto). Pa joj daju muško dijete u ruke kao da rodi sina. Cijelu svadbu se nešto krade , te od mlade cipela, te od mladoženje opet nešto, više se i ne sjećam šta, i tako cijelu svadbu. Znam sam da kum nadrlja ko žuti dok sve to poplaća da se vrati čije je šta.

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Obicaji
20.12.2011 18:43:28   
Silver
Neko me je upitao za to brojanje djevera...pa ja sam se vec ogradila da se to kod nas ne praktikuje, ne znam sta broji valjda da vidi da mlada nije "falicna" ima li sve prste user posted image user posted image user posted image A ovo okretanje sam vidjela, kao podigne je i ne znam sad u kom smjeru okrece, mislim da ne zna ni djever user posted image

A sta mislite o bacanju, rize, zita, Kur'an pod ruku, okretanje djeteta, darivanje onoga ko skine mladinu cipelu, darivanje onoga ko donese mladoj serbe...ma i vi ovdje gulite mladu opasno user posted image user posted image user posted image Eh to postavljanje "barikade" za svatove...to sam negdje cula da je bilo, ali nesjecam se iz kojeg regiona BiH...nije ni to lose user posted image

Mi smo se dogovorili da se nista nigdje nije placalo ni "bacalo" sto se novca tice, ni na kicenje, ni kupovina mlade itd. a kamoli serbe, pa ima neko i na tortu, mah ima ljudi hoce da im se vrati troduplo od ulozenog user posted image Neke stvari smo ispostovali i mi naravno, ali one koje su nam se cinile normalnim...znaci vrlo malo! user posted image

Ali sve su to obicaji simpaticni, bilo bi dosadno da ih nema...

_____________________________

...kad iz ljubavi zivot nastane...
* 10.01.2012.g.*

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Obicaji
20.12.2011 18:47:49   
Rabi
Bacanje na kicenje je obicaj, ali svo ostalo bacanje je ''''izmisljeni'''' obicaj da se zaradi na svadbiuser posted image (a mozda i nijeuser posted image )
Mi smo imali samo jedno bacanje i to na kicenje i svima smo to naglasili da ce biti samo jedno bacanje i nista vise...
Nije bilo nikakvog iznenadjenjauser posted image u bacanju!!
ja kazem ako sam halalila 50 KM ja ili ih bacila od jednom ili iz vise puta...isto jeuser posted image



< Poruku je uredio Rabi -- 20.12.2011 18:48:48 >


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Silver)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Obicaji
20.12.2011 18:58:16   
SailorMoon
I u kraju od MM ima taj obicaj sa Obikusom, samo sto je meni to pre pre smejsno. Cuj podje zena s tobom da ti drzi svjecu user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Zamisli hoce mladozena mladu da napadne kad eto obikuse da spasi mladu user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

06.11.2010 mamina i babina dusa se rodila. Volimo te najvise na svjetu.

(odgovor članu DM)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:00:52   
ziki
IZVORNA PORUKA: Silver


A sta mislite o bacanju, rize, zita, Kur'an pod ruku, okretanje djeteta, darivanje onoga ko skine mladinu cipelu, darivanje onoga ko donese mladoj serbe...ma i vi ovdje gulite mladu opasno user posted image user posted image user posted image
Silver zemo ne znam iz kojeg si dijela Sandzaka al mene su ovako moji Sandzaklije oguliliuser posted image Kad sam ja bila mlada ovo su jedini obicaji koji su ispostovani, ostalog nije bilo, znam da ima i to pokrivanje crvenom maramom tzv "duvak" pa da mlada kad krene ne smije da se okrene i mahne svojim i slA sad darivanje mlade kad dodje prvi put u kucu obavezno, pa onda "cetresnica" kad kod nekog odvedes prvi put dijete i kod nas u Sjenici bebi se daju jaja, neparan broj i jos nesto, malo para, gardarobica...

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Silver)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:02:24   
Silver
Bila sam na svadbi kad je bilo bacanje na kicenje, pa su svi dali kasnije svoje koverte i poklone mladencima, tek ustade ti mlada i krenu sa serbetom polako da kruzi i svi sad malo sj***** uzimaju serbe i bacaju pare,naravno to niko nije rekao da ce biti, da se ljudi makar psihicki pripreme user posted image tek zena naspram mene hladno odbi, kaze: uh, nemogu ti ja to, ne volim serbe! Mlada onako malo zbunjena je zaobidje, sta ce! user posted image

_____________________________

...kad iz ljubavi zivot nastane...
* 10.01.2012.g.*

(odgovor članu SailorMoon)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:02:50   
ziki
IZVORNA PORUKA: SailorMoon

I u kraju od MM ima taj obicaj sa Obikusom, samo sto je meni to pre pre smejsno. Cuj podje zena s tobom da ti drzi svjecu user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Zamisli hoce mladozena mladu da napadne kad eto obikuse da spasi mladu user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Meni palachinken pojasni da obikusa pomaze mladoj da prije posao dnevnih "pospremanja" sto prije svrsiuser posted image

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu SailorMoon)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:06:09   
SailorMoon
IZVORNA PORUKA: ziki

IZVORNA PORUKA: SailorMoon

I u kraju od MM ima taj obicaj sa Obikusom, samo sto je meni to pre pre smejsno. Cuj podje zena s tobom da ti drzi svjecu user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Zamisli hoce mladozena mladu da napadne kad eto obikuse da spasi mladu user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Meni palachinken pojasni da obikusa pomaze mladoj da prije posao dnevnih "pospremanja" sto prije svrsiuser posted image


Ma kakvi kucni poslovi kad se danas za sve ima snaha (ves masina, masina za sudje) kako moj svekar kaze hahha

_____________________________

06.11.2010 mamina i babina dusa se rodila. Volimo te najvise na svjetu.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:06:17   
Silver

IZVORNA PORUKA: ziki

IZVORNA PORUKA: Silver


A sta mislite o bacanju, rize, zita, Kur'an pod ruku, okretanje djeteta, darivanje onoga ko skine mladinu cipelu, darivanje onoga ko donese mladoj serbe...ma i vi ovdje gulite mladu opasno user posted image user posted image user posted image
Silver zemo ne znam iz kojeg si dijela Sandzaka al mene su ovako moji Sandzaklije oguliliuser posted image Kad sam ja bila mlada ovo su jedini obicaji koji su ispostovani, ostalog nije bilo, znam da ima i to pokrivanje crvenom maramom tzv "duvak" pa da mlada kad krene ne smije da se okrene i mahne svojim i slA sad darivanje mlade kad dodje prvi put u kucu obavezno, pa onda "cetresnica" kad kod nekog odvedes prvi put dijete i kod nas u Sjenici bebi se daju jaja, neparan broj i jos nesto, malo para, gardarobica...


Ziki zar i ti ??? user posted image Mi smo iz Prijepolja, nema nekih stvari a neke strogo postuju, ma gluposti Boga mi, kaze nemoj se okrenuti kad te povedu svatovi, kao da mahnes ili tako, da se nebi vratilauser posted image A to sa djetetom se postuje, i ja to ovdje postujem, smao ja dajem pare a ne jaja user posted image kad mi beba prvi put dodje i ne buni se nikouser posted image , sta ces duboko usadjeno u meni user posted image

Ali kao sto rekoh sreca moja udadoh se za bosanca, pa me neke stvari mimoidjose a neke me tek snadjose! user posted image

Eh ovo za "obikusu" prvi put cujem!

_____________________________

...kad iz ljubavi zivot nastane...
* 10.01.2012.g.*

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:09:10   
ziki
IZVORNA PORUKA: SailorMoon

IZVORNA PORUKA: ziki

IZVORNA PORUKA: SailorMoon

I u kraju od MM ima taj obicaj sa Obikusom, samo sto je meni to pre pre smejsno. Cuj podje zena s tobom da ti drzi svjecu user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Zamisli hoce mladozena mladu da napadne kad eto obikuse da spasi mladu user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Meni palachinken pojasni da obikusa pomaze mladoj da prije posao dnevnih "pospremanja" sto prije svrsiuser posted image


Ma kakvi kucni poslovi kad se danas za sve ima snaha (ves masina, masina za sudje) kako moj svekar kaze hahha
padne mladoj na pamet da pospremi ormar u spvac sa mladozenjom naravno da  podijele policeuser posted image user posted image

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu SailorMoon)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:10:52   
MicoTico
A ko bude ta obikuša? Je li to neka starija žena, rodica user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu Silver)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:17:14   
marinčii
IZVORNA PORUKA: felix

IZVORNA PORUKA: Rabi

A placanje mladeuser posted image Sta mislite o ovom obicajuuser posted image


i ovo je kod nas obicaj user posted image user posted image user posted image ja i seka se dogovorile pola meni pola njojuser posted image

i kod nas je isti običaj,al ja sam ga preskočila nisam im dozvolila da mi postave cijenuuser posted image


_____________________________

Matej 10.7.2009.
Andrej 9.12.2014.
Danas je,možda više nego ikad prije,istina da će način na koji se ponašamo prema djeci odrediti budućnost svijeta!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:20:11   
ziki
Od ovog mi se kosa na glavi dize. U mnogim sredinama je ovo iskrivljen "mehreb" sto je ustvari nesto sasvim drugo

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu marinčii)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:20:22   
SailorMoon
IZVORNA PORUKA: MicoTico

A ko bude ta obikuša? Je li to neka starija žena, rodica user posted image user posted image user posted image


Od smjeha i sege nisam nikad ni pitala user posted image

_____________________________

06.11.2010 mamina i babina dusa se rodila. Volimo te najvise na svjetu.

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:21:43   
animagical
IZVORNA PORUKA: MicoTico

A ko bude ta obikuša? Je li to neka starija žena, rodica user posted image user posted image user posted image


ja nesto kontam, mozda bas mladja, neka rodica, drugarica, kuma? zna li iko??

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:23:39   
MicoTico
IZVORNA PORUKA: animagical

IZVORNA PORUKA: MicoTico

A ko bude ta obikuša? Je li to neka starija žena, rodica user posted image user posted image user posted image


ja nesto kontam, mozda bas mladja, neka rodica, drugarica, kuma? zna li iko??



Pa ne znam bi li bilo dobro da bude mlađa, cilj je da se mlada" obikne" a ne mladoženjauser posted image


_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:32:05   
zeze
Super tema user posted image

Kod nas svekrva lomi pogacu na glavu mlade , to jos nisam procitala. A pogaca se pece u drugoj kuci, ne u mladozenjinoj.

Jel se tice svih obicaja?
Jucer sam cula kao kad gost jede da "mora" oprati ruke, da ne odnese nafaku iz kuce. user posted image


_____________________________

...Naida... smizlica moja malena .... 03.08.2010.

(odgovor članu MicoTico)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:33:45   
zeze
Na ulazu u kuci stavi se mladi pod ruku Kur''an i zajedno popiju med s vodom.

Kad krenu svatovi po mladu tad djeca stavljaju barikade i dobiiju po markicu user posted image


< Poruku je uredio zeze -- 20.12.2011 19:34:37 >


_____________________________

...Naida... smizlica moja malena .... 03.08.2010.

(odgovor članu zeze)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:43:57   
chantal
IZVORNA PORUKA: animagical

kad sam se tek udala, pa nakon nekih par mjeseci posli obici neku njegovu rodbinu, da uzvratimo posjet-kome god udjem u kucu, nesto mi pokloni, kao prvi put im dosla...meni tacno bilo nezgodno,dok nisam skontala da oni to svima rade...dok kod mojih ima slican obicaj,ali kad beba prvi put dodje



Kod mm-evih je običaj sličan,kada neko nekom dođe,nebitno babine,naselje ili onako 1.put,uglavnom je običaj "darovati" tu osobu,makar keks ili bombonjeru ubaciti u onu kesu koju je gost donio,naravno prvo povaditi ono što je dotični donio,i onda standardno kad mu kreneš opet poneseš ti poklon a on tebi neku sitnicu ubaci user posted image user posted image   ko da se djeca igraju,baš bezveze!

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Obicaji
20.12.2011 19:45:51   
zeze
Jeste li culi za onaj obicaj kad prije dodju, da se kao "vjesaju" , "vezu" i onda se moraju "otkupit" ?

_____________________________

...Naida... smizlica moja malena .... 03.08.2010.

(odgovor članu chantal)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *