|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji
21.12.2011 0:54:30   
Anoniman
Meni je pravo lijep obicaj kod pravoslavaca posle crkvenog vjencanja da mlada ljubi muza u ruku, a on nju u celo, sto u prevodu znaci ona ljubi ruku-buducu "snagu" porodice, a on ljubi celo buducu "pamet" porodice.

(odgovor članu animagical)
  Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Obicaji
21.12.2011 0:58:17   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: jelenaT

Meni je pravo lijep obicaj kod pravoslavaca posle crkvenog vjencanja da mlada ljubi muza u ruku, a on nju u celo, sto u prevodu znaci ona ljubi ruku-buducu "snagu" porodice, a on ljubi celo buducu "pamet" porodice.

user posted image

što jest jest..prevod je dokazivuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Obicaji
21.12.2011 2:25:11   
dada83
IZVORNA PORUKA: Rabi

A placanje mladeuser posted image Sta mislite o ovom obicajuuser posted image





Mene je rodjeni brat prodao, i to za sitne pare user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Obicaji
21.12.2011 4:41:34   
Galicia
Veceras pricam sa snahom svojom Poljakinjom i kaze da kod njih ima obicaj da se djetetu dok je malo do 3 godine, stave 5 stvari ispred njega. Novac, casice, knjiga, burma i brojanica. Za cim dijete prvo krene, takav ce mu zivot biti. Moj prvi bratic je uzeo pare, a manji casice. Stariji sto je uzeo pare jer bas onako proracunat i zna sve u bocu, a manji je poguzija, samo nek mu je pojesti i popiti. Eto malo obicaja iz sire nam Evrope.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu dada83)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Obicaji
21.12.2011 8:02:53   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: Galicia

Veceras pricam sa snahom svojom Poljakinjom i kaze da kod njih ima obicaj da se djetetu dok je malo do 3 godine, stave 5 stvari ispred njega. Novac, casice, knjiga, burma i brojanica. Za cim dijete prvo krene, takav ce mu zivot biti. Moj prvi bratic je uzeo pare, a manji casice. Stariji sto je uzeo pare jer bas onako proracunat i zna sve u bocu, a manji je poguzija, samo nek mu je pojesti i popiti. Eto malo obicaja iz sire nam Evrope.


hahhahah ovo mi je simpaticnooo  bas cu isprobati ali kako poznajem mog malca on ce za brojanicom user posted image user posted image user posted image user posted image (to je ono sa koluticima sto se uci brojati je l de )


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Obicaji
21.12.2011 8:10:50   
Hanady RR
Ja Mirkice mislim da u ovome smilu brojanica je ono što se koristi pri molitvi ( slično tespihu). pa ti tespih stavi kao 5 stvar da vidiš za čim će posegnutiuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Obicaji
21.12.2011 8:23:25   
Mirkica
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

Ja Mirkice mislim da u ovome smilu brojanica je ono što se koristi pri molitvi ( slično tespihu). pa ti tespih stavi kao 5 stvar da vidiš za čim će posegnutiuser posted image


aha ja odoh na onu brojanicu mada sm i na to posmunjala :)))))


_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Obicaji
21.12.2011 8:30:12   
Hannan
Uh ima tih obicaja koji me pravo nerviraju, a najgore mi je sto ih se moji drze i nedo Bog da se sta ne uradi eto belaja.
Npr. Beba ne smije ni u jednu kucu prije isteka ceteresnice uci, tako mi jednom sa bebom iz DZ trebali po moju mamu, kad mama ceka na kapiji dvorista, d aja slucajno ne bih usla u kucu s bebom.Niko ne gleda bebu prije nego baci na celo parice, to me je znalo uvrijediti, cuj nemas para uz sebe i neces dijete da mi pogledas. Bebi se u mom kraju kad dodje u goste prvi put daje jaja i secer, a ovdje gdje sam s eudala nesto od posudja...tak oda sam imala casa, dzjelica za puding i onih poznatih tanjirica za kolace na izvoz. Ko nadje djetetu zub kupuje cipelice , a u mom kraju nesto od odjece. Onda da neko stariji, ucevan iz familije dijetu nadijeva ime i uci sta treba, pa ga onda darujes kosuljom, i ostalom pratecom dobro nam poznatom kesom.
Kad je trebala svadba biti pa dolaze u "prosnju" muzevi roditelji, sprema se boscaluk, i moj otac je sve to po obicaju peskir, sapun, carape, zenama materijal, a muskima gace i porkosulja i kosulja...mi se i sad za te gace zezamo,kud su moji kupili mm one ko djeda kakvog, bijele, pamucne haaha. A da, prisutni su se iznedili da nisu donijeli zlato za mene, iako sm ose mi prije zarucili.
Na svadbi, oni gosti koji udju u kucu oni su ko nesto posebni, bliza familija, muskima se zakace kosulje, zenama lente od materijala a oni osubu koja ih daruje pocaste lovom. Pa kicenje se placa, pa onda kahva ili kolac koje mlada dijeli, a kuma za njom nosi korpicu. Placanje mlade sam nekako izbjegla, a mladu izvodi brat ili sin od amidze, dajdze...ja sam nekako ubijedila da to bude amidza. Sa mladom u auto idu dvije obikuse sa mladine i mladozenjine strane, a ja i muz smo odlucili i on.Kod mene je strine bila ta obikusa, ali se uredno sa svadbe vratila kuci , i nju su kao i moju sestru muzevi kitili lentama materijala.
A prije par godina kad se udavala nasa komsinica prvi put sam vidjela i cula stari obicaj "CAJE"da kad mlada izlazi iz kuce, iz mladozeninje ekipe neki "grlat" covjek ili vise njih za njom govori " masala, masala, pa jos nesto"ali sve to sa onim glasom i akcentom ala kalesijski zvuci i to ponavlja dok ona ne sjede u auto, pa onda kad ulazi u kucu mladozenje...i sve to sad upakovano sa vjencanicom koja se vuce za mladom, mladozenja u bijelom odijelu sve u fulu i onda se on pojavi sa "masala".
A jeste culi za "dvorenje" da snajka sve u kuci dvori, valjda sluzi, i vazdan na nogama, nema joj sjesti.
Da, mene su fino nasavjetovali da ujutro ustanem, zovnem svekra i svekrvu na kahvu i napravim dorucak... a ovdje sam cula da svekrva pozove komsinice i svoje mehaluse pa da pred njima mlada razvije pitu prvo jutro.
Pa onda haljinace, to nisam nikad bila, ali od mlade mama sabere sve sto zna zena i idu u goste sve skupa kod mlade u goste i ovabezno zakupe autobus...pa kod jedne mlade svekar bio u bolnici i onda se one tako sve skupa zaputise svekru u posjetu :)
I obicaj koji mi se ovdje jako svidja je da ako imas zalost, radost, komsinice priteknu u pomoc i neke prave kolace, neke slano..mozes im reci tsa d ati spreme, ili one pitaju.
I obicaj iz Egipta za kraj, mlada kad se uda prvih dana nista ne radi, po mogucnosti sto duze, svekriva ili zaova je sluze sve sto joj treba,a mlada uziva sa mladozenjom.


_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Obicaji
21.12.2011 8:39:09   
Hanady RR
Ovaj običaj iz Egipta mi se sviđa...njega treba ''ukrasti''user posted image

A i u Sarajevu u mahlama u slučaju žalosti u kući komšije iz mahale 7 dana donose hranu za ukućane...u kući žalosti se ne kuha...
Meni kad je dada preselio skupilo se hrane mogli smo vojsku nahraniti...ne pita se jel treba...skuhaš ''šerpu paprika'' i odneseš u kuću žalosti.

I ovdje na sedreniku je isto....
Kad sam se udala umrla jedna starija nana...
odmah se ženice organizirale da ukućanima (sinu-dnahi i njihvoj djeco donosi se doručak, ručak i večera svježe da im ne stoji a da imaju skuhano.



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Obicaji
21.12.2011 8:41:26   
emma.L
IZVORNA PORUKA: Hannan

I obicaj koji mi se ovdje jako svidja je da ako imas zalost, radost, komsinice priteknu u pomoc i neke prave kolace, neke slano..mozes im reci tsa d ati spreme, ili one pitaju.
I obicaj iz Egipta za kraj, mlada kad se uda prvih dana nista ne radi, po mogucnosti sto duze, svekriva ili zaova je sluze sve sto joj treba,a mlada uziva sa mladozenjom.



Ovo mi se sviđa, jer je oboje jako praktično :-).

Ma ja nemam problem prihvatiti običaj koji ima smisao u prošlosti, ali babine gatke odlučno odbijam. Npr. jaja za bebu sam uzimala od svih koji su dali jer sam ovdje vidjela ono objašnjenje da su se davala da bi mame koje doje nešto fino pojele u vrijeme kad nije bilo baš svega u izobilju. Ali sam poludjela kad mi je MM-a tetka namazala Emu (bila je baš mala beba) šećerom po licu.
Ili ta kupovina mlade - jako ponižavajuće. I mi u Hercegovini imamo taj običaj, fol se okrene na šalu i zezanje, ali pozadina je jedna - tko majci može i čime platiti kći koja odlazi iz kuće? user posted image

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Obicaji
21.12.2011 9:17:07   
rose 87
i kod nas je obicaj za svadbu da se kupuje mlada,ja odbila,izveo me moj brat iz sobe,pogaca je bila,popili smo nesto slatko kad smo ulazili u kucu,Kuran ispod ruke,eh moja sefica tada s posla kaze kad vas proglase muzem i zenom stani mu na nogu,kao bices ti glavna u kuci,meni bilo simpaticno nikad to nisam cula,za dijete se ovdje daju jaja i secer i nesto od sudja,a neko ovdje podize dijete iznad sporeta to neznam sta znaciuser posted image

_____________________________

Mamino sunce - 26.12.2009
Mamin smjesko - 20.01.2015

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Obicaji
21.12.2011 9:18:33   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: rose 87

i kod nas je obicaj za svadbu da se kupuje mlada,ja odbila,izveo me moj brat iz sobe,pogaca je bila,popili smo nesto slatko kad smo ulazili u kucu,Kuran ispod ruke,eh moja sefica tada s posla kaze kad vas proglase muzem i zenom stani mu na nogu,kao bices ti glavna u kuci,meni bilo simpaticno nikad to nisam cula,za dijete se ovdje daju jaja i secer i nesto od sudja,a neko ovdje podize dijete iznad sporeta to neznam sta znaciuser posted image


nikad čula...a sreća ni vidjela...moja rose nadam se da je šporet ugašenuser posted image
šta li bi moglo značitiuser posted image user posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu rose 87)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Obicaji
21.12.2011 9:22:08   
veeseelaa
A jeste culi za "dvorenje" da snajka sve u kuci dvori, valjda sluzi, i vazdan na nogama, nema joj sjesti.


čula sam na selima da ovo ima


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Obicaji
21.12.2011 9:43:00   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: Mirkica

IZVORNA PORUKA: Rabi

eh ja sam nedavno gledala vjencanje jedne moje prijateljice i nekih obicajauser posted image

Kad mlada izadje iz sobe postavi se neko crveno platno, koje ona treba da podigne sa podauser posted image

Zatim, stoji i ceka da dodju valjda, kum i djeveruser posted image i kad udju u tu sobu gdje je mlada istupila, sjednu i ona im sluzi sok i oni taj sok placaju!
Posle toga, ona njima stavlja neke peskre oko vrata!
eh slijedece sto sam prvi put vidjela, jeste da kum prekriva mladu(preko glave) nekom crvenom mahramom i onda se uci tekbir...a u prostoriji je vise gologlavih nego pokrivenih... i posle toga kum joj stavlja prsten, ali ona drzi obje ruke ''spojene'' dlan za dlan i on tako nesto ko broji s tim prstenom po njenim prstimauser posted image i na kraju joj stavlja taj prsten...user posted image user posted image user posted image user posted image
Ne znam nista o ovim obicajima, prvi put sam ovo vidjelauser posted image

ako k'o zna sta vise nek nam objasniuser posted image




koliko znam ovo je sandzacki obicaj .



nikad čula ni vidjela, moji su iz C.gore
mada su drugačiji običaju u Sandžaku u Srbiji i u Sandžaku u C.gori a i ovisi jel selo u pitanju il grad


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Obicaji
21.12.2011 9:43:09   
Nedi
Mi smo na jednoj svadbi plaćali (nas 4 išlo):

1. u mladinoj kući na kićenje
2. za vrijeme svadbe rezano je neko meso i mlada nosi svakome po komadić (kao mesni rolat) a iza nje idu korpe za novac
3. tortu naravno isto tako
4. mlada svima dijeli šerbe a korpice za njom
5. mlada svima kafu nosi a korpice za njom

Znam da su se moji iznenadili i da na kraju mladencima nisu odnijeli poklon jer je ovo stvarno bilo previše. Sve ovo tata je platio za svakoga od nas (sve x 4). Također je grozno  bilo da kad mlada nesto donese da korpa čeka dok ne ubaciš pare. Pa da po 20KM ubaciš 400KM te izađe a još ako ne znaš šta te čeka pa npr ubaciš 100KM na kićenje user posted image

I svaki od običaja je "diskretno" pratila kamerauser posted image

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Obicaji
21.12.2011 9:47:01   
Nedi
I na jednom dječijem rođendanu sam vidjela da je običaj da se na sred prostorije otvaraju pokloni, svi prate sa pažnjom, pita se Ko nam je ovo donio? Otvori pred svima i sve se zabilježi kamerom. Kaže ovako se u našoj porodici radi oduvijek.



(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 116
   [Obrisana poruka]
21.12.2011 9:51:02   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu Nedi)
  Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Obicaji
21.12.2011 9:56:38   
vjestica
evo još jedne operisane od običaja
čak sam tek na forumu čula za većinu običaja
jedino mi je jedan običaj jako simptatičan
na babine mi je došla mama od kuma, koja je inače zemunka i došla je po njihovim običajima sa pogačom, pečenim piletom, crnim vinom i kovertom
e sad nisam sigurna jesam li tačno zapamtila simboliku svega toga - uglavnom vino je da bude rumena, zdrava, koverta da bude bogata, pile ja mislim da bude sita, a pogača ne mogu se sjetiti (zdrava? ili je to za vino?)


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Obicaji
21.12.2011 9:57:04   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: Nedi

I na jednom dječijem rođendanu sam vidjela da je običaj da se na sred prostorije otvaraju pokloni, svi prate sa pažnjom, pita se Ko nam je ovo donio? Otvori pred svima i sve se zabilježi kamerom. Kaže ovako se u našoj porodici radi oduvijek.






pa mislim da je po bontonu da se poklon otvori, pokaže i zahvali na istom
ja to uvijek radim.... nekako mi je totalno nekulturno uzeti poklon i metnuti ga neđe tamo bez da ga pogledam, divim mu se i zahvalim se
Tako je običaj u mojoj porodici, mislim ne muževoj nego mojoj user posted image

skoro su mi dolazili roditelji moje snahe na večeru i donijeli poklone, nakon večere ja lijepo dodjem i otvorim sve poklone, mužu dam njegov, meni moj i malenoj njen

I svi se lijepo zahvalimo, obzriom da je kod mene bio sat u pitanju, odmah sam ga stavila na ruku i rekla da obožavam satove (jer ih i obožavam), malena je odmah obukla svoju maicu a gostima je bilo jako drago jer smo se tako obradovali

Po meni je to odraz kulture


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Obicaji
21.12.2011 10:00:41   
Lejla Ka
E ja sam se stvarno dobro udala user posted image , taman po mojoj mjeri, niko me nije tušio tim viška običajima. A mi zamal ne dogovorismo da se ne "baca" ni našta, a kamoli više puta. Još nam rat svima bio u sječanju.
Kome se daju te pare od kićenja, to nam je i danas nedoumica? Mi smo dijelili dio mladencima dio djevojkama koje su kitile.

_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Obicaji
21.12.2011 10:02:09   
vjestica
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Nedi

I na jednom dječijem rođendanu sam vidjela da je običaj da se na sred prostorije otvaraju pokloni, svi prate sa pažnjom, pita se Ko nam je ovo donio? Otvori pred svima i sve se zabilježi kamerom. Kaže ovako se u našoj porodici radi oduvijek.






pa mislim da je po bontonu da se poklon otvori, pokaže i zahvali na istom
ja to uvijek radim.... nekako mi je totalno nekulturno uzeti poklon i metnuti ga neđe tamo bez da ga pogledam, divim mu se i zahvalim se
Tako je običaj u mojoj porodici, mislim ne muževoj nego mojoj user posted image

skoro su mi dolazili roditelji moje snahe na večeru i donijeli poklone, nakon večere ja lijepo dodjem i otvorim sve poklone, mužu dam njegov, meni moj i malenoj njen

I svi se lijepo zahvalimo, obzriom da je kod mene bio sat u pitanju, odmah sam ga stavila na ruku i rekla da obožavam satove (jer ih i obožavam), malena je odmah obukla svoju maicu a gostima je bilo jako drago jer smo se tako obradovali

Po meni je to odraz kulture


potpis
bonton nalaže da se poklon odmah otvori
uvijek me nerviralo kad nekom nešto pokloniš, a on samo baci poklon u stranu


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Obicaji
21.12.2011 10:03:56   
rose 87

IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: rose 87

i kod nas je obicaj za svadbu da se kupuje mlada,ja odbila,izveo me moj brat iz sobe,pogaca je bila,popili smo nesto slatko kad smo ulazili u kucu,Kuran ispod ruke,eh moja sefica tada s posla kaze kad vas proglase muzem i zenom stani mu na nogu,kao bices ti glavna u kuci,meni bilo simpaticno nikad to nisam cula,za dijete se ovdje daju jaja i secer i nesto od sudja,a neko ovdje podize dijete iznad sporeta to neznam sta znaciuser posted image


nikad čula...a sreća ni vidjela...moja rose nadam se da je šporet ugašenuser posted image
šta li bi moglo značitiuser posted image user posted image

ja obilazila ljude u proljece ili ljeto tako da jest bio ugasenuser posted image user posted image a desilo mi se to samo par puta kod nekih starih nena,a kad ih pitas sta je to one samo kao to tako treba takav obicaj bez objasnjenja

_____________________________

Mamino sunce - 26.12.2009
Mamin smjesko - 20.01.2015

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:04:31   
Nedi
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Nedi

I na jednom dječijem rođendanu sam vidjela da je običaj da se na sred prostorije otvaraju pokloni, svi prate sa pažnjom, pita se Ko nam je ovo donio? Otvori pred svima i sve se zabilježi kamerom. Kaže ovako se u našoj porodici radi oduvijek.






pa mislim da je po bontonu da se poklon otvori, pokaže i zahvali na istom
ja to uvijek radim.... nekako mi je totalno nekulturno uzeti poklon i metnuti ga neđe tamo bez da ga pogledam, divim mu se i zahvalim se
Tako je običaj u mojoj porodici, mislim ne muževoj nego mojoj user posted image

skoro su mi dolazili roditelji moje snahe na večeru i donijeli poklone, nakon večere ja lijepo dodjem i otvorim sve poklone, mužu dam njegov, meni moj i malenoj njen

I svi se lijepo zahvalimo, obzriom da je kod mene bio sat u pitanju, odmah sam ga stavila na ruku i rekla da obožavam satove (jer ih i obožavam), malena je odmah obukla svoju maicu a gostima je bilo jako drago jer smo se tako obradovali

Po meni je to odraz kulture



Ne govorimo o istom. Kad neko nešto pokloni i ti otvoriš i zahvališ se je jedno.
A drugo je kad se napravi ceremonija otvaranja dječijih poklona, znači na sred sobe pred bar 20 osoba se otvaraju pokloni i SVIMA pokazuju. Ovako te natjeraju da kupiš i nešto van svojih mogućnosti jer sam vidjela kako je jadnim ljudima bilo nezgodno i kako se X dijete osjećalo jer su njegovi roditelji donijeli x poklon. I da pojasnim, ja sam gledala video snimak ovog rođendana i najgori mi je bio mamin izraz lica prilikom otvaranja poklona i "govor" njenih očiju. Ovo smatram papanlukom a ne izrazom kulture ili pristojnosti.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:39:00   
veeseelaa
pa to ti dodje isto, jal otvarao pojedinačno jal zajedno
ljudi koji ne vode račune o osjećajima drugim su baš niski, kad bi pretpostavila da je neko donio poklon manje vrijednosti jer nije u mogućnosti izbjegla bi sve to....


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:40:09   
veeseelaa
potpis
bonton nalaže da se poklon odmah otvori
uvijek me nerviralo kad nekom nešto pokloniš, a on samo baci poklon u stranu


upravo tako, ti mi nešto pokloniš a dotični ga džidne u stranu, nit baci pogled niti se zahvali kako treba

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *