|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:45:27   
veeseelaa
a ako si uviđajan pa iako poklon je manje vrijednosti od npr poklona nekog drugog od prisutnih možeš napraviti takvu atmosferu kao da su u istoj ravni, al sve je do domaćina 

< Poruku je uredio veeseelaa -- 21.12.2011 11:46:14 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:51:30   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Mirkica

IZVORNA PORUKA: Rabi

eh ja sam nedavno gledala vjencanje jedne moje prijateljice i nekih obicajauser posted image

Kad mlada izadje iz sobe postavi se neko crveno platno, koje ona treba da podigne sa podauser posted image

Zatim, stoji i ceka da dodju valjda, kum i djeveruser posted image i kad udju u tu sobu gdje je mlada istupila, sjednu i ona im sluzi sok i oni taj sok placaju!
Posle toga, ona njima stavlja neke peskre oko vrata!
eh slijedece sto sam prvi put vidjela, jeste da kum prekriva mladu(preko glave) nekom crvenom mahramom i onda se uci tekbir...a u prostoriji je vise gologlavih nego pokrivenih... i posle toga kum joj stavlja prsten, ali ona drzi obje ruke ''spojene'' dlan za dlan i on tako nesto ko broji s tim prstenom po njenim prstimauser posted image i na kraju joj stavlja taj prsten...user posted image user posted image user posted image user posted image
Ne znam nista o ovim obicajima, prvi put sam ovo vidjelauser posted image

ako k'o zna sta vise nek nam objasniuser posted image




koliko znam ovo je sandzacki obicaj .



nikad čula ni vidjela, moji su iz C.gore
mada su drugačiji običaju u Sandžaku u Srbiji i u Sandžaku u C.gori a i ovisi jel selo u pitanju il grad



vesela to je prstenski dever ( isto je to svugde u sandzak ), a mlada stoji u sredini okolo su devojke i zene , ona drzi dlanove spojene i onda dever dodje i prsten prvo od malog prsta pocinje pa na svaki kao  stavlja prsten pa macinje -kao neka sala da li ce da joj da prsten ili ne , onda dok svi aplaudiraju okolo i pevaju Trepetlika trepetala , mlada pokrivena crvenom maramom koja se posebno za to namenjena i zove se duvak  simbolika je da bi se mlada sramila a na kraj kad je dever okrece ustvari niko nikog ne okrece samo je on kao drzi za ruke ona sama tri kruga sporo nappravi je  to kao okreces mladu prema suncu da bi sijala kao sunce

onda mlada baca svoj onaj buket unazad

ah meni je ovo prelepo

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 127
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:52:50   
veeseelaa
e da i ja napišem koju, moji su porijekom iz C.gore al mi običaja nekih uopće nemamo.... tako da se redovno svi porodično ibretimo na običaje sa kojima se susrećemo

E mi jedino imamo običaj (kao i većina) da darujemo mladu zlatom il novcem, novorodjenče i njegove članove porodice poklonima + novac za bebu, sunet kad je ide novac.... rodjendane, Bajrame i sl proslavjamo samo u krugu uže obitelji.... obzirom da se djeca vesele tortama jedino ih i njima kupujemo a mi stariji samo kolače, nekad se omakne i torta al slabo.....

sve drugo ne praktikujem.... bar se u ovom momentu ne mogu sjetiti

E da znam kad sam se udavala pa su po me došli mm, kum, djever i od mm amidža da se mama ko ibretila što nije i jedno žensko sa njima došlo, meni to nije bilo jasno al ona kaže da je bio red neki... neka od cura od mm familije da je došla al to smo samo nako spomenuli u priči, ništa obavezno

a porodica mm ima neke običaje koji su meni smiješni i koje izbjegavam skroz, neke sam ispoštovala do duše
nije mi npr jasno bilo zašto su nakon udaje od mm amidža, brat i strina išli na mir? halo ba nije se niko svadjo?
i to spominjanje zetovske kafe mi je bilo user posted image user posted image user posted image user posted image




_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:53:10   
*pcelica*

IZVORNA PORUKA: Dida79


IZVORNA PORUKA: salmy

Meni su obicaju bas super...

Simpa mi je kad prvi put odete sa bebom u goste pa dobijete jajauser posted image  a ove malo mlađe zenice uz jaja upakuju i koju bombonjericu,pa sve se fino umota i izgleda predivno.Pa sam se zezala da mi"primamo" i kinder jajauser posted image

Ima tih obicaja dosta,dok se sjetimuser posted image


I kod nas je isto ovako ali se kao mora paziti da se muskom djetetu da parni broj jaja a zenskom neparni i da ne zaboravim vrlo vazno pravilo a to je kad se sa bebom prvi put izlazi vani mora se prvo krenuti negdje uzbrdouser posted image
Mene su natjerali sa prvom bebom da prvo idem sprat vise pa tek onda putem kojim moramouser posted image A sa drugim jedino da su mi merdevine stavili pa da se uz njih pentram jer drugog izbora nisam imalauser posted image



Mi smo redovno dobujali jaja kad negdje odemo. Jedne prilike bili u gostima s Atijom prvi put i ona dobila jaja Ja gdje cu s njima i stavim u njenu torbu Dosli kuci ja torbu zafrljacim u ormar i nakon mjesec dana sjetim se ja jaja user posted image Elem bila su nekakva dobra jaja nisu se razbila user posted image

Sto se ostalih obicaja tice neki su mi simpaticni a neki su mi bas bezveze. Nikad nisam vezala djeci koncice ni nista slicno. Ajli je sveki bila stavila ispod madraca bijeli luk i kljuc kao nekakav obicaj alli mi nije znala objasniti sta znaci Ja sam to izvadila Govorili su mi kad s djetetom idem uvece da pored nje stavim komadic hljeba i tespih da je "cuva". To niposto nisam dala jer mi je to vuklo na sirk koji je u nasoj vjeri strogo zabranjen Imam osjecaj da je bar u ovoj sredini gdje sam ja obicaji vise naginju na nekakva sujevjerja od kojih se ja osipam Bice sto ce biti

_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:53:31   
veeseelaa
vesela to je prstenski dever ( isto je to svugde u sandzak ),


kako isto kad se moja mama takodje udala tamo pa toga nije bilo?
apsolutno ništa od običaja nije bilo


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:54:52   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: jelenaT

Meni je pravo lijep obicaj kod pravoslavaca posle crkvenog vjencanja da mlada ljubi muza u ruku, a on nju u celo, sto u prevodu znaci ona ljubi ruku-buducu "snagu" porodice, a on ljubi celo buducu "pamet" porodice.

Na mom vjenčanju mene je muž samo poljubio u čelo :)))

A što se tiče običaja, meni je haman svaki običaj lijep i svojstven podneblju koji ga praktikuje. Oslikava jedan cijeli narod, njihov običaj, njihovo poimanje veselja ali i žalosti.

Ja se nisam miješala u mijenjanje običaja, šta su mi rekli da učinim učinila sam. Osim što nisam dala da mi muško dijete  sjedi u krilu. Željela sam žensko dijete.

Na kraju krajeva šta ima u tom ružno (osim naravno onih običaja koji zadiru u privatnost mladenaca).


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:56:33   
veeseelaa
i mrzim običaje na osnovu kojih se gleda samo doći do poklona i para kao npr što je tzv prviče (kad porodica od mlade dolazi kod mladoženjih roditelja) i onda se kupuje svakom poklon, tetkama, strinama, nanama i bla bla bla
Moja je mama htjela ispoštovati taj njihov običaj a ja vala ne bi, nek se puše
Njih 100 a nas 5-6, omjer nidje veze user posted image


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:58:36   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

vesela to je prstenski dever ( isto je to svugde u sandzak ),


kako isto kad se moja mama takodje udala tamo pa toga nije bilo?
apsolutno ništa od običaja nije bilo



ma nije ni kod mene na svadbi bilo ( sto mi je zao) ali obiccaj je sandzacki neko ga praktikuje neko ne ali nas je user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 133
   RE: Obicaji
21.12.2011 11:59:42   
veeseelaa
Na kraju krajeva šta ima u tom ružno (osim naravno onih običaja koji zadiru u privatnost mladenaca).


pa upravo jer ti ih neko nameće, živiš 30 god drugačije i onda se udaš i odjednom moraš bacati npr sito preko kuće i sl Ja bi umrla od smijeha


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:00:04   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

i mrzim običaje na osnovu kojih se gleda samo doći do poklona i para kao npr što je tzv prviče (kad porodica od mlade dolazi kod mladoženjih roditelja) i onda se kupuje svakom poklon, tetkama, strinama, nanama i bla bla bla
Moja je mama htjela ispoštovati taj njihov običaj a ja vala ne bi, nek se puše
Njih 100 a nas 5-6, omjer nidje veze user posted image



e vala bas  , npr  odes po mladu u svatove , stave ti cvetic i  pruze posluzavnik d abaccis koji dinar  e aman

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 135
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:07:03   
*pcelica*

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

e da i ja napišem koju, moji su porijekom iz C.gore al mi običaja nekih uopće nemamo.... tako da se redovno svi porodično ibretimo na običaje sa kojima se susrećemo

E mi jedino imamo običaj (kao i većina) da darujemo mladu zlatom il novcem, novorodjenče i njegove članove porodice poklonima + novac za bebu, sunet kad je ide novac.... rodjendane, Bajrame i sl proslavjamo samo u krugu uže obitelji.... obzirom da se djeca vesele tortama jedino ih i njima kupujemo a mi stariji samo kolače, nekad se omakne i torta al slabo.....

sve drugo ne praktikujem.... bar se u ovom momentu ne mogu sjetiti

E da znam kad sam se udavala pa su po me došli mm, kum, djever i od mm amidža da se mama ko ibretila što nije i jedno žensko sa njima došlo, meni to nije bilo jasno al ona kaže da je bio red neki... neka od cura od mm familije da je došla al to smo samo nako spomenuli u priči, ništa obavezno

a porodica mm ima neke običaje koji su meni smiješni i koje izbjegavam skroz, neke sam ispoštovala do duše
nije mi npr jasno bilo zašto su nakon udaje od mm amidža, brat i strina išli na mir? halo ba nije se niko svadjo?
i to spominjanje zetovske kafe mi je bilo user posted image user posted image user posted image user posted image





user posted image mm i ja kad smo se htijeli vjencati odlucili smo da cemo samo one najosnovnije obicaje ispostovati Ono kicenje svetova bacanje na serbe, imat cu dijete u krilu. Ali kad su moji amidze i tetke poceli neke svoje obicaje da namecu na mojoj svadbi ja poludila i lijepo im kazem da taj dan nesmije niko da se mijesa ni u sta Svak ce biti za nesto zaduzen ali nesmiju provoditi nista mimo mene.Ali kad smo poslije opstine i dzamije dosli kuci mm meni rekli da ljubim kucni prag, a mm neda Nastao opsti haos zene me nagovaraju da se makr sagnem a mm me uhvatio ispod ruke i neda user posted image user posted image


_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:08:02   
Rabi
IZVORNA PORUKA: medic slatki

Osim jaja kod nas se i brasnom poprska dijete ili sa malo soli. Kada se izlazi iz bolnice obavezno prate ko ce im unjeti dijete u kucu, mlade ni pod razno ne daju to zadovoljstvo svekrvama jer ce im djeca liciti na njih user posted image user posted image user posted image  

Ja sam cula da se posipa secerom da dijete bude slatko ko šećeruser posted image
Hahahaha....ma ima i toga, ali to nie obicaj, ovo je vise sujevjerje pomjesano sa strahomuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:10:16   
*pcelica*

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

i mrzim običaje na osnovu kojih se gleda samo doći do poklona i para kao npr što je tzv prviče (kad porodica od mlade dolazi kod mladoženjih roditelja) i onda se kupuje svakom poklon, tetkama, strinama, nanama i bla bla bla
Moja je mama htjela ispoštovati taj njihov običaj a ja vala ne bi, nek se puše
Njih 100 a nas 5-6, omjer nidje veze user posted image



Moja mama je htijela da kupuje poklone svima mm dajdzama etkama ali sveki je bila postena i nije dala jer njih ima ko kineza Onda je mama kad je prvi put dolazila donijela poklone nama i zaovi i njenoj porodici


_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:16:24   
sabinos
IZVORNA PORUKA: rose 87


IZVORNA PORUKA: Hanady RR


IZVORNA PORUKA: rose 87

i kod nas je obicaj za svadbu da se kupuje mlada,ja odbila,izveo me moj brat iz sobe,pogaca je bila,popili smo nesto slatko kad smo ulazili u kucu,Kuran ispod ruke,eh moja sefica tada s posla kaze kad vas proglase muzem i zenom stani mu na nogu,kao bices ti glavna u kuci,meni bilo simpaticno nikad to nisam cula,za dijete se ovdje daju jaja i secer i nesto od sudja,a neko ovdje podize dijete iznad sporeta to neznam sta znaciuser posted image


nikad čula...a sreća ni vidjela...moja rose nadam se da je šporet ugašenuser posted image
šta li bi moglo značitiuser posted image user posted image

ja obilazila ljude u proljece ili ljeto tako da jest bio ugasenuser posted image user posted image a desilo mi se to samo par puta kod nekih starih nena,a kad ih pitas sta je to one samo kao to tako treba takav obicaj bez objasnjenja


rose ovo i ja znam iz istog smo kraja...to ti je kao neka simbolika fol da dijete sto bolje napreduje.ovako su htejli mog malog da dizu a MM kad nije poludio,inace on operisan od toga.ja sam onako negdje na sredini,neke obicaje volim napr.kad dijete prohoda napravis kolac i podijelis.bila sam u dilemi da li da to radim jer ovdje u Sa nemam kome da ga dijelim a moma mama je htjela bez naseg odobrenja da pravi "hodavicu" u zenici i ja sam odbila.ali sam ipak napravila ovdje i dala kome sam trebala a ostalo mi pojeli...


_____________________________

nista nije ni dobro ni lose samo ga misljenje cini takvim.Sekspir

mamine paše i najbolji drugovi
veliki A 2009
mali A 2013

(odgovor članu rose 87)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:17:14   
Rabi
IZVORNA PORUKA: Galicia

Veceras pricam sa snahom svojom Poljakinjom i kaze da kod njih ima obicaj da se djetetu dok je malo do 3 godine, stave 5 stvari ispred njega. Novac, casice, knjiga, burma i brojanica. Za cim dijete prvo krene, takav ce mu zivot biti. Moj prvi bratic je uzeo pare, a manji casice. Stariji sto je uzeo pare jer bas onako proracunat i zna sve u bocu, a manji je poguzija, samo nek mu je pojesti i popiti. Eto malo obicaja iz sire nam Evrope.


Interesantan obicaj, prvi put cujemuser posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 140
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:21:05   
Rabi
IZVORNA PORUKA: Nedi

Mi smo na jednoj svadbi plaćali (nas 4 išlo):

1. u mladinoj kući na kićenje
2. za vrijeme svadbe rezano je neko meso i mlada nosi svakome po komadić (kao mesni rolat) a iza nje idu korpe za novac
3. tortu naravno isto tako
4. mlada svima dijeli šerbe a korpice za njom
5. mlada svima kafu nosi a korpice za njom

Znam da su se moji iznenadili i da na kraju mladencima nisu odnijeli poklon jer je ovo stvarno bilo previše. Sve ovo tata je platio za svakoga od nas (sve x 4). Također je grozno  bilo da kad mlada nesto donese da korpa čeka dok ne ubaciš pare. Pa da po 20KM ubaciš 400KM te izađe a još ako ne znaš šta te čeka pa npr ubaciš 100KM na kićenje user posted image

I svaki od običaja je "diskretno" pratila kamerauser posted image


Eh pa nedi ti si lijepo trebala kredit dic pa na svadbuuser posted image
A trebala si k'o sto neko ovdje spomenu....kad ti ponudi...ti si trebala reci neka fala ja ti to ne limvouser posted image user posted image user posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 141
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:21:51   
veeseelaa
svekrvama jer ce im djeca liciti na njih user posted image user posted image user posted image


user posted image ako je ljepša od mlade nek dijete liči na sveki, što da ne user posted image
i taj običaj sam pokupila od moje snahe u vezi sa iznošenjem djeteta
malenu je iznio moj brat
al smo običaj ukinuli, kad se rodilo drugo dijete mom bratu običaj smo izbacili


< Poruku je uredio veeseelaa -- 21.12.2011 12:22:49 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:23:30   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: *pcelica*


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

i mrzim običaje na osnovu kojih se gleda samo doći do poklona i para kao npr što je tzv prviče (kad porodica od mlade dolazi kod mladoženjih roditelja) i onda se kupuje svakom poklon, tetkama, strinama, nanama i bla bla bla
Moja je mama htjela ispoštovati taj njihov običaj a ja vala ne bi, nek se puše
Njih 100 a nas 5-6, omjer nidje veze user posted image



Moja mama je htijela da kupuje poklone svima mm dajdzama etkama ali sveki je bila postena i nije dala jer njih ima ko kineza Onda je mama kad je prvi put dolazila donijela poklone nama i zaovi i njenoj porodici



kad ti imaš poštenu sveki a moja je htjela preko mojih ledja da se pokaže user posted image


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:23:31   
rose 87
ah znaci nisam jedina,ma ja se nesto i ne protivim tim bezazlenim obicajima,mi smo pravili tu hodavicu ali davali samo porodici kolace,inace se daje i komsijama ali u porodici nam se desio slucaj kad se ta markica izgubila u masi pa se onda nagadjalo kome je dosla(mislim od komsija)ma belaj zivi,tako da smo mi odlucili samo porodici a i danas dobijem pitanje kao gdje je kolac-ma zaboli teuser posted image

_____________________________

Mamino sunce - 26.12.2009
Mamin smjesko - 20.01.2015

(odgovor članu Rabi)
Neposredna veza do poruke: 144
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:26:17   
Rabi
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: Nedi

I na jednom dječijem rođendanu sam vidjela da je običaj da se na sred prostorije otvaraju pokloni, svi prate sa pažnjom, pita se Ko nam je ovo donio? Otvori pred svima i sve se zabilježi kamerom. Kaže ovako se u našoj porodici radi oduvijek.






pa mislim da je po bontonu da se poklon otvori, pokaže i zahvali na istom
ja to uvijek radim.... nekako mi je totalno nekulturno uzeti poklon i metnuti ga neđe tamo bez da ga pogledam, divim mu se i zahvalim se
Tako je običaj u mojoj porodici, mislim ne muževoj nego mojoj user posted image

skoro su mi dolazili roditelji moje snahe na večeru i donijeli poklone, nakon večere ja lijepo dodjem i otvorim sve poklone, mužu dam njegov, meni moj i malenoj njen

I svi se lijepo zahvalimo, obzriom da je kod mene bio sat u pitanju, odmah sam ga stavila na ruku i rekla da obožavam satove (jer ih i obožavam), malena je odmah obukla svoju maicu a gostima je bilo jako drago jer smo se tako obradovali

Po meni je to odraz kulture



i ja isto radimuser posted image Ali bez kamera i propitivanja ko nam je sta donio!
Otvorimo, probamo obradujemo se i zahvalimo na poklonima kakvi god da biliuser posted image
Kupljeni su sa dobrom namjeromuser posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:27:01   
bananica
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

svekrvama jer ce im djeca liciti na njih user posted image user posted image user posted image


user posted image ako je ljepša od mlade nek dijete liči na sveki, što da ne user posted image
i taj običaj sam pokupila od moje snahe u vezi sa iznošenjem djeteta
malenu je iznio moj brat
al smo običaj ukinuli, kad se rodilo drugo dijete mom bratu običaj smo izbacili



pretjera ga i tiuser posted image koja je svekrva ljepsa od snaheuser posted image user posted image

i moju je iz bolnice iznio moj brat i on je prvi unio u kucu i stavio u kreveticuser posted image

mene nista vezano za obicaje ne nervira niti poludim kad neko nesto uradi, zasto bih ludila, pa niko mi ne zeli zlo sto mi eto bebi da jaje, il je namaze secerom po celu, il donese novac na babine....meni je to sve ok i nikako mi ne smeta



(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:27:05   
veeseelaa
mm i ja kad smo se htijeli vjencati odlucili smo da cemo samo one najosnovnije obicaje ispostovati


ma mm se ibretio isto kao i ja, al mene je mama peglala eto Boga ti ispoštuj sveki običaje ništa te ne košta, pa sam pristala, inače i ja i mm veze nemamo o običajima user posted image sem onih bontonskih itd

a npr kod nas u porodici je red iliti običaj kad god gost izadje iz sobe i ponovo se vrati da prisutni ustanu user posted image ja se navikla, mada mi nešto i bneprostojno sjediti osobito kad neko stariji udje.... pri tom ne mislim kad tek dodje, nego kad npr ode do toaleta pa se ponovo vrati u sobu ja ustanem user posted image taj običaj praktikujem samo sa članovima moje porodice jer taj običaj porodici mm nije poznat


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:27:54   
veeseelaa
pretjera ga i tiuser posted image koja je svekrva ljepsa od snaheuser posted image user posted image


kako misliš? pa kad je mlada bila itd To se odmah vidi, ako si mlad ne mora značiti da si lijep....il ako si star da si ružan
tako da ako je sveki ljepša nek bude na nju, ja bi pristala

< Poruku je uredio veeseelaa -- 21.12.2011 12:35:45 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu bananica)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:32:17   
Hanady RR
ja sam birala ko će mi dijete izvesti iz bolnice...al nemama pojma što...sad naučih ličit će na njih...hajd fino sam odna ubolauser posted image

jaja sma se nadobivala gdje smo išle prvi put...a bilo je i šećera i brašna...šta ću neću nane i tete tuć...ja samo pripemim maramicu odmah sa vratauser posted image
a i sama sam bebama jaja davla ( nisma ih mazukala) samo vazda sam se brinula koliko je jaja dovoljno...jer nisma imala pojma što ih dajem nit što sma ih dobial...sad ovdje čitam muškima i ženskima paran tj. neparan broj istih...e fulila sma svaki put...
znači kod mene običaja hipter al sve naki polovniuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: Obicaji
21.12.2011 12:32:40   
Rabi
IZVORNA PORUKA: Nedi



Ne govorimo o istom. Kad neko nešto pokloni i ti otvoriš i zahvališ se je jedno.
A drugo je kad se napravi ceremonija otvaranja dječijih poklona, znači na sred sobe pred bar 20 osoba se otvaraju pokloni i SVIMA pokazuju. Ovako te natjeraju da kupiš i nešto van svojih mogućnosti jer sam vidjela kako je jadnim ljudima bilo nezgodno i kako se X dijete osjećalo jer su njegovi roditelji donijeli x poklon. I da pojasnim, ja sam gledala video snimak ovog rođendana i najgori mi je bio mamin izraz lica prilikom otvaranja poklona i "govor" njenih očiju. Ovo smatram papanlukom a ne izrazom kulture ili pristojnosti.



Ako me neko cijeni cijenit ce i taj moj poklon, pa kakav god da bio i koliko god vrijediouser posted image
Ne gledam ljude kroz kesu i poklon!
Kad pozovem nekog na rodjendansku zabavu, ne pozovem ga zbog poklonauser posted image
I sa takvim ''podlim'' ljudima ja se i ne druzim...ako primjetim barem trunku podlosti ili bilo kakvog potcjenjivanja ja tome okrenem ledjauser posted image
A na kraju, i vidimo dokle su nas kese i pokloni doveliuser posted image


_____________________________

06.09.2008. Adnan
02.12.2010. Ajša

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *