|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da spa...
5.9.2011 13:58:52   
mama24sata
Molim Vas za savjet, jer ludim.   U braku sam 6 godina. Sa supugom se znam 10 , od toga smo 7 godina skupa. Imam prelijepog 4-verogodišnjeg sin i planirali smo drugo dijete, imali zajedničke interese i zajedničke planove.U braku je sve bilo ok, bar sam mislila tako, do prije nekih mjesec dana.   Moj suprug se pošeo udaljavati od mene, postao je razdraživ, nervozan, ne zainteresovan za komunikaciju.... Moje prvo gledanje na to je bilo  da me vara. Trebalo mi je vremena i hrabrosti da razgovaram sa njim, i kada sam to konačno i uradila , uvidjela sam da imamo puno veći problem od toga, nedostatak komunikacije. Kada smo počeli da razgovaramo rekao mi je da on ustvari ne želi drugo dijete , da nije siguran dali želi i ovaj brak, i da ne može da odgovori na pitanje dali me još voli. Ostala sam u šoku, i još uvjek sam. Kada sam ga pitala dali ima nekoga , odgovor je bio da bi on volio da je to problem, da smo jedno od nas dvoje nevjerni , jer bismo taj problem lakše riješili. Kaže da nema neki veliki razlog za ovo njegovo stanje , da su to sitni problemi koji su se nakupljali godinama, a za koje sam ja mislila da su prevaziđeni i za koje on kaže da ih ne želi nabrajati kako nebi ispao "đubre još veće". Pošto smo ustanovili da imamo ogroman problem predložila sam da odemo u savjetovalište, njegov odgovor je bio da ne želi je nezna šta da kaće : "da ima savršenu suprugu, zdravog sina, kuću, auto, dobar posao.....", da je lud. Kaže da se biji da će izgubiti našeg sina i mene, a ja se bojim da ne izgubim svoju porodicu. Našao je sebi izduvni ventil u druženju sa sinom, u povrtlarstvu, ... i predlaže i meni da uradim isto, i da pustimo da vrijeme pokaže svoje.   Molim Vas da mi date savjet kako da se postavim i šta da radim, jer mene ova situacija ubija, ne jedem, ne spanam i samo plačem. Zna da to nije ok, ali se osjećam tako nemoćno, NE ŽELIM DA IZGUBIM OSOBU KOJU VOLIM, SINA, PORODICU I SVE ŠTO SAM GRADILA 6 GODINA.   POMOZITE MI MOLIMVAS, OČAJNA SAM user posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:01:01   
salmy
Jeli ovo nastavak situacijeuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu mama24sata)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:05:21   
vila_7
hajde nemojte sad svaku zenu koja trazi pomoc misliti da zaj..... Na nama je da je savjetujemo ako mozemo,jer ce jednom zaista neko trebati pomoc a mi cemo misliti da se neko sprda

P.S. Ja ti stvarno nemam pametan savjet kad on ne zeli razgovarati - jednostavno probaj onda da stavrno pustite da vrijeme ucini svoje a do tad ga pitaj sta njemu smeta kod tebe (pa da se potrudis ako mozes) ali i ti njemu reci sta ti smeta kod njega.


< Poruku je uredio helena_7 -- 5.9.2011 14:06:44 >


_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:06:48   
veeseelaa
salmy ne budi zločasta user posted image

mama24 sata ključna stvar meni u ovom tvom tekstu je da je on nije želio da odgovori na pitanje da li te voli... jel to značilo da nije siguran???? il da te ne voli više user posted image to je bit svega.... mada ja njemu ne vjerujem da se on od tebe tek tako udaljio....
Ne kontam šta se tu ima spašavati ako te on ne voli.......... oprosti ja tako mislim

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:07:22   
Hanady RR
salmy mislim da nije.

Ovdje nema prevare, bar se nadam da suprug nije to učinio.

ja nsima sigurna kako bih ti svajetovala da uspijete...jer relano iz tvoje pirče nema nekih velikih problema...al ta udaljenost jedno do drugog moglo bi biti probelm.

Morat ćete ga rejštii tako da s eponovno zbližite.

Razmisli dali si s epreviše okrenula djetetu. Možda si ga zapostavila radi djeteta...pa on sad ne želid rugo jer se osjeća odbačenimuser posted image

Mislim d au situaciji u kojoj jeste sa nekim jazom između vas i nije dobro da radite na drugom djetetu...četo žene potežu za tim da bi spasie brak no to nije uvijek dobro rješenje.

Pokušaj mu s epribližiti, pokušajte negdje otputovati sami...
možda vam nedostaje rvijeme smao za vas....

Dali si primjetila umanjene bračne aktivnosti...
Dali ste u istoj nsobi...
nemoj slučajno spavati s adjetetom a on sam...bračni krevte s ebračnim zove jer ga koriste bračni drugovi...


Ne znam , pokušavam ti pomoći...

Nisma sigura koji su vas probelmi morili...možda finansije, težina života, možda su vam treća lica iz familije kvarila harmoniju...

da sve to rpevaziđete morate naći jedno drugo ponovo...

nađite vrijeme smao za sebe...

mislim vidim on ene želi izgubiti tebe ni dijete...da tu nema ljubavi da te ne voli ostavio bi te davno...
ipak ja mislim ima tu vreman da se sve popraviuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:10:15   
salmy
Daj Boze da nije,obicno se jave prvi put sa "problemom" i nestanu u vidu magle.Dok se mi ubijemo sa savjetima

Ako  nije ,povlacim gore napisanouser posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:16:03   
veeseelaa
Dali ste u istoj nsobi...
nemoj slučajno spavati s adjetetom a on sam...


ne mora da znači da je ovo problem, ja spavam sama a mm s malom pa se nismo udaljili
Svakako preispitaj mama svoj odnos prema tm, ne kuzim sta ga muci i u cemu ti to grijesis?

< Poruku je uredio veeseelaa -- 5.9.2011 14:17:30 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:20:14   
mama24sata
Finansije nisu problem, trećih lica ima tu i tamo i takvih sitnica more, ali kako to može biti razlog da se dože do ovog stadija user posted image
Ps .još uvjek spavamo skupa user posted image

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:21:03   
veeseelaa
trećih lica ima tu i tamo i takvih sitnica more


kako misliš ovo???  i znaj da se neki ljudi nekad umore od braka a i ljubavi, mozda je samo prolazna faza kod njega u pitanju user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 5.9.2011 14:22:06 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu mama24sata)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:24:01   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Dali ste u istoj nsobi...
nemoj slučajno spavati s adjetetom a on sam...


ne mora da znači da je ovo problem, ja spavam sama a mm s malom


nisma rekla da jeste svima problemuser posted image
ali nakon nekoga vremena može biti....

ja sma 6 godina u braku imama dvoje dijece 5 godina ...
da ne spavam u brčanom krevetu nastupila bi kriza do sada...


ja i moj suprug nikada nismo jedno bez drugog legli u bračni krevet...sem kad je on bio noćna smjena...što nam je oboma teško palo pa se doškolovao da ih više po zakonu ne radiuser posted image

ja sam u kućansim poslovima do kasno u noć i zezam se na netu a on spava na uglu pored mene..onda ga zovem i idemo u krevet nije nikada otišao bez meneuser posted image

No nismo svi isti...
logično je da nebi svima bio problem da nisu u bračnom krevetu...
ali ja poznajući svoju ''mazu'', mog plišanog medu znam da bi njemu zazimilo davno da nismo zajedno u krevetuuser posted image
pa sam u skaldu sa tim i dala savijet...
možda je i njen suprug mazauser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:25:45   
mama24sata
joj, joj
kada pokušam da razgovaram sa njim on kaže da niko nije kriv za ovu situaciju , ali i da smo svi krivi, tu ubraja i svoje starce.
Problem je što smo jako malo skupa, imamo odvratno radno vrijeme, a onda kada smo kod kuće tu je kuhinje, peglanje i sve ostalo.
jako malo izlazimo, ustvari nikako
upošte nemam više prijatelja, samo smo nas dvoje
niti ja niti on nemamo sa kim da razgovaramo i da potražimo savjet


(odgovor članu mama24sata)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:26:51   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: mama24sata

Finansije nisu problem, trećih lica ima tu i tamo i takvih sitnica more, ali kako to može biti razlog da se dože do ovog stadija user posted image
Ps .još uvjek spavamo skupa user posted image


ta treća lica....
ako su sa njegove strane šuti i ne kudi...i to muškarcima dosadi

ako sus atvoje srane...reci im d apopuste neće zamjeriti objasni d ati ne pomažu...
a sve ostale sitnice...sve smo ih mi prošle...

savršenog nema....
svima fali ona mala sitnica da bude sve savršeno...

nađite vrijeme za sebe...
malo razbijete monotoniju...
možda je 6 godina previše sve isto, ono uletimo u mašinu i kontamo to je to...
al nije....

mislim nedaj ljubav tek tako...

mora postojati način da mu s eponovno pirblišiš samo ti njega najbolje poznaješ i znaš što je to šro njemu nedostajeuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu mama24sata)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:27:59   
ElmaB
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

Dali ste u istoj nsobi...
nemoj slučajno spavati s adjetetom a on sam...


ne mora da znači da je ovo problem, ja spavam sama a mm s malom pa se nismo udaljili
Svakako preispitaj mama svoj odnos prema tm, ne kuzim sta ga muci i u cemu ti to grijesis?


Ja sam u braku 7 godina. Odvojeno spavamo već 6 godina, tj. on spava sa najstarijom kćerkom a ja u sobi sa blizancima. I do sada, hvala Bogu, nismo zapali u krizu. Da li spavate odvojeno ili zajedno uopšte ne mora značiti da je razlog lošeg braka.


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:30:31   
Hanady RR

IZVORNA PORUKA: mama24sata

joj, joj
kada pokušam da razgovaram sa njim on kaže da niko nije kriv za ovu situaciju , ali i da smo svi krivi, tu ubraja i svoje starce.
Problem je što smo jako malo skupa, imamo odvratno radno vrijeme, a onda kada smo kod kuće tu je kuhinje, peglanje i sve ostalo.
jako malo izlazimo, ustvari nikako
upošte nemam više prijatelja, samo smo nas dvoje
niti ja niti on nemamo sa kim da razgovaramo i da potražimo savjet




eh ovako...

falite jedno drugom draga....

znaš šta posao po kući nije zec...neće pobjeći...a muž može postati zec....

zato mila moja napravi sebi preraposdjelu....
papir i olovku i u jednoj sedmici napravi sebi raspored, kad pereš, kuhaš, peglaš....

pa fino kad ste oboje tu...
kafa, mirisna svijeća...tim što vams epomalo mješaju dijete sa ruksakom predaj...
i opali po priči lijepih dana vas dvoje...
probudi ga iz letargije...
podjesti na sve lijepo među vama...
jet toga mora biti više za ovih 10 godina koliko ste azjedno...

ja kad odjetim d anas uhavtila mašina...mami predma djecu ....
uzmeme novčanik i preko vrata s amužem...
dođem kući...
ma ne zanima me ni pelanje ni kuhanje...
samo krevet...
ležim satima i smao se mazim i pirčam o ljetavnjima bez djece, o našim roavim dnaima, o vjenačnju, o rođenju prve bebe itd

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu mama24sata)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:31:26   
vila_7
pa eto ti onda odgovor - sama si rekla sta je problem i onda ces znati i kako ces rijesiti - nadji bar malo vremena da ste zajedno - ostanite budni duze sat (popij litar kave user posted image ), malo se i sa ostalima druzite,....

_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu mama24sata)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:31:28   
veeseelaa
ja vala, može čak i biti problem user posted image  ako hrče i sl

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:31:55   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: helena_7

pa eto ti onda odgovor - sama si rekla sta je problem i onda ces znati i kako ces rijesiti - nadji bar malo vremena da ste zajedno - ostanite budni duze sat (popij litar kave user posted image ), malo se i sa ostalima druzite,....


i nek se seksaju, proće ga bubice

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu vila_7)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:35:18   
vila_7
a i to vesela - mozemo se mi praviti ovako/onako al keks je extra vazan!

_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:35:56   
Lejla Ka
Meni se desio jedan period, kad sam jako bila udaljena od supruga. Moj razlog je bio rođenje drugog djeteta i povećana okupacija djecom. Nije bilo realnog nedostatka vremena, samo jednostavno nisam imala potrebu za suprugom, osim za obavljanje roditeljskih dužnosti prema djeci. Bila sam užasno razdražljiva, stalno sam mu skakala za vrat, stalno sam mu nešto prigovarala. Ja sam bila jako svjesna te situacije, da je problem u meni, da sa MM-ove strane nema realno razloga za takva osjećanja, ali ja sebi nisam mogla pomoći. U tom periodu sam dosta preispitivala sebe, svoja osjećanja prema MM-u, svoj odnos prema našem braku. Da me je u toj krizi neko pitao da li volim MM-a, mislim da bih odgovorila kako više nisam sigurna.

Držalo je mene to vjerovatno više od pola godine. Ja sam se opet trudila da to "sakrijem" od MM-a. Čini mi se da smo tad razgovarali o tome da bi se situacija dodatno iskomplikovala. Kod mene su i postporođajni hormoni imali dosta uticaja i kod mene je poslije nekog vremena prošlo. Zahvalna sam MM-u što je to moje stanje strpljivo ispratio. Kasnije, kad sam bila u stanju sve to fino izverbalizirati, kad sam sve lijepo posložila u glavi ispričala sam mu svoje komešanje.

Vaša situacija sigurno nije ista. Navodim svoje iskustvo da dam neko iskustvo iz "suprotne" perspektive.
Uz svu "odbojnost" koju sam osjećala prema MM-u ni jednog trenutka nisam osjećala potrebu da okončam brak, da se fizički udaljim.
Probajte sebi, zajedno naravno, predočiti najgoru moguću posljedicu, razlaz. Kako se osjećate prema toj opciji? Možda na suprugovu krizu utiću okolni faktori koji ne potiču direktno iz vaše veze. Možda mu treba psihičkog prostora. Možda bi tvoje strpljenje i podrška pomogli.
U svakom slučaju razgovarajte, bez panike, srđbe, jeda. I svakako bez ograničenja da se ne ispadne "đubre", jer što je nekome sitnica drugom je krupnica i obratno. Nekad je dovoljno inijeti vlastitu frustraciju van pa da ona postane savladiva i potpuno drugačija.


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:37:17   
bananica
kada bi meni moj mm rekao da ne zna da li me  voli i da ne zna zeli li brak cisto sumnjam da bih ja mogla ulagati dodatni trud da ga zadrzim, a pogotovo nakon tih rijeci da bih mogla sexati se s njim

ja bih pustila da vrijeme ucini svoje, pa ako te bas ne voli i nije mu stalo pustila bih ga da ide, koliko god patila, koliko god mi tesko bilo

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:38:40   
mama24sata
hvala vam punoooooooooooooooooooooooo user posted image



(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:41:07   
Hanady RR
lejla potpuno istu sam situaciju imala...i u potpunosti s eslažem sa tobom...nakon rođenja druge bebe jednostavno da je dan 30 sati umjesto 24 trajao meni bi falilo vremena za nešto drugo opet
tada je on počeo raditi i noćne msjene...
o pnda sma u trenutku izgubila ''nas''...
falio mi je ai ja njemu...

i sjela i skontam...premladi smo za takve stavri...
mora postojati način da se vartimo jedno drugom...
i vratili smo se....

trajalo je tako oko 4-5 mjeseci ali sma reagirala an rvijeme a i onuser posted image

i istina da me tada pitao dlai ga volim, šta mislim...bog zna što bih mu odgovorila al lijepo ne sigurno

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu bananica)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:42:04   
vila_7
bananice niko ne zna kako bi reagovao u situaciji ako se nije nasao u njoj . Mislim nisam ni ja zasad hB nasla se u ovakvoj  ali ako ja njega volim , a on nije siguran, ja se bih potrudila jer kao sto Lejla rece covjek nekad jednostavno pored problema,umora i sitnih svađa postane da ne zna ni kud bi sa sobom,tako da vjerujem da je to prolazno stanje. A kad se ja onda ne bih potrudila,pa onda ni ja njega ne volim. Mislim ako nekog volis,vrijedi se boriti do kraja bez obzira na sve.

_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu bananica)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:42:14   
veeseelaa
kada bi meni moj mm rekao da ne zna da li me voli i da ne zna zeli li brak cisto sumnjam da bih ja mogla ulagati dodatni trud da ga zadrzim,


isto mislim
čak šta više ne volim nikog da zadržavam, ako hoće neko biti samnom bit će a da se ja nešto lomim ma daj a on još nije ni siguran dal me voli user posted image
al mama ne slušaj ti mene, ja sam možda malo preponosna

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu bananica)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Pomoć hitno mi je potreban savjet kako da...
5.9.2011 14:42:24   
mama24sata
da znate da sam sada bar malo  mirnija, nadam se da ću uspjeti uz pomoć vaših savjeta da ponovo probudim i sebe i njega iz sna
nadam se da će uspjeti

(odgovor članu mama24sata)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *