|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: hodalica
11.3.2009 18:57:47   
new mama
Prije svega hvala vam na lijepoj dobrodoslici,ma naravno misljenja su razlicita ja sam mislila mozda da je koristim pomalo pa vidjecu malo cu jos procitati vezano za ovu temu pa valjda cu se odluciti...hvala jos jednom na savjetima..user posted image

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: hodalica
11.3.2009 19:08:06   
RAJA
Pozz i dobrodošlica i od mene
kao što vidiš iz mog potpisa ja imam dva sina jednom je 6 a drugom će sad 3 i obojica su bili u hodačama i tad pedijatri nisu strogo zabranjivali iste
moje momke sam tek poslije 6-7 mjeseca počela stavljati i kukovi su im najnormalniji
ja mislim da sama moraš donijeti odluku dali hodalica ili ne
svaka od nas ima drugo mišljenje i drugo iskustvo  

_____________________________

MAMINI SINOVI
DŽANIN 08.03.2003.
DINO 21.03.2006.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: hodalica
11.3.2009 19:18:22   
Amrino
IZVORNA PORUKA: new mama

Prije svega hvala vam na lijepoj dobrodoslici,ma naravno misljenja su razlicita ja sam mislila mozda da je koristim pomalo pa vidjecu malo cu jos procitati vezano za ovu temu pa valjda cu se odluciti...hvala jos jednom na savjetima..user posted image


Ja bih ti toplo preporucila da procitas tekst na ovoj temi :

http://www.ringeraja.ba/forum/Motoricki_razvoj_djeteta_u_1%25_godini_zivota/m_87970/tm.htm

user posted image




_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu new mama)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: hodalica
11.3.2009 19:20:26   
new mama
Hvala,hvala,ma da moras sam odluciti sta i kako ,a ja isto iz licnih poznanstava znam da niko nije imao problem zbog hodalice nakon koristenja,al nikad se ne zna sad da nesto bude sebe kriviti citav zivot,pa vidjecemo....pozzzzz

(odgovor članu RAJA)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: hodalica
11.3.2009 19:34:28   
stella
Prije svega da naglasim da nikoga ne napadam sto koristi hodalicu ili ne ali ako postoji rizik da se djetetu uniste kukovi,zasto rizikovati?Ja sam to nazalost kasno otkrila.A na vrijeme smo uocili problem slucajno.
Hana ima prstica dva na nogama koji nalijezu jedan na drugi,onda smo otisli ortopedu,kada je pregledao uocio je da malo uvrce noge unutra.Slikali rtg i otisli sa snimkom.
Casica kukova nije pravilno razvijena.Napominjem da nikada nije bila vise od 15min u hodalici,ali je to bilo dovoljno da se djetetu ne razviju pravilno casice kukova.Sto bi trebale biti u obliku casice kod nje je ravno.
Sada jedino sto mozemo je da joj po kuci naopako obuvamo pokucnice ili cipele a kada napuni 2,5god,dobice ulozak u cipele.
A da ne pricam kako mi je dr saopstio vijestuser posted image

Ono sto hocu da kazem je nemojte eksperimentisati sa djecom,ipak se radi o cijelom njihovom zivotu,a ako ste i dalje za onda vam od srca zelim da ne prozivite ono sto mi prozivljavamo ovih dana.Svako je odgovoran za svoje dijete isto kao sto sam i ja za svoje.


_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu new mama)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: hodalica
11.3.2009 19:35:24   
new mama
Hvala Amrino tekst je super i toliko je poucan ovoga se treba pridrzavati,tacno sve se spontano desava,hvala,pozzz............user posted image

(odgovor članu new mama)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: hodalica
12.3.2009 7:48:02   
Hannah
Ne mora samo hodalica da utiče na motoriku. Izvjestan broj djece ima motoričkih problema sa hipertonijom, hipotonijom i distonim sindromom, a nevezano za postupanje s njima. Vježbe rješavaju sve.
Ja svog nisam posjedala , pa se opet još uvijek ne zna sam posjesti, a sjediti može.

(odgovor članu new mama)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: hodalica
12.3.2009 8:07:37   
enna
Drage moje i mene je moja majka stavljala u hodaljku pa hB nemam deformiteta i ja svoju Enu stavljam u hodaljku bas sto neke kazu da odem u wc ili nesto uradim a ona je doslovno obozava jer sve moze da istrazi.Bile smo na kontroli pedijatra kaze da je sve ok jos me pita puze li ja kazem da ide u "rikverc" hahaha nece naprijed i da voli hodaljku kaze ok ali ne previse.Jednostavno odmorim ruke a ona masala pa da nema hodaljke neznam sta bi kada je na podu igra se malo i odmah plac sto neko kaze ako me nema u vidiku dreka.Svako odlucuje o svom djetetu i svako je odgovoran za svoje dijete pa neka sam odluci sta da radi ja sam za umjereno stavljanje u hodaljku,a akko nemam ama bas nikoga po citav dan sam sama tako da mi je ona u nekim trenucima spas.Pusica vam!!!

_____________________________

23.04.2008-stigla mamina sreca poslije 9 godina!!!!

(odgovor članu Hannah)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: hodalica
13.3.2009 21:13:40   
aazra
Ja imam hodalicu ali je ne koristimo iz jednostavnog razloga - to je jos rano za bebu od 4,5 mjeseca.
A kada dodje vrijeme gledat cu da to bude sto manje...

za sada imam jedno drugo rjesenje kada hocu da "odmorim ruke" a da beba ne place a to je "sobna ljuljacka"user posted image

Toplo preporucujem...

_____________________________








(odgovor članu enna)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: hodalica
13.3.2009 21:36:27   
mivica
Iako doktori savjetuju da se ne koristi hodalica, ja je ipak koristim pomalo. Cinjenica je da ima razlicite djece, normalno. Moj lopovcic je toliko ziv da ja jednostavno ne mogu izdrzati sama s njim, a da ga ponekad ne stavim u hodalicu. Ja sebe ne smatram neodgovornom mamom, pa imam i ja pravo na odmor! U posljednje vrijeme se budi cesto nocu, tako da ja ne spavam, a preko dana hoce samo da sam ja uz njega i da ga zabavljam. Preko dana takodjer malo spava. Normalno je da i meni treba odmora, a jedan od nacina da sjednem 10-ak min je da ga stavim u hodalicu! Na kraju krajeva, nemojmo se zavaravati vise, sve smo mi odrasle u dubku/hodalici, moze li se ijedna izjasniti da joj nesto fali ili da ima neki poremecaj, koji bi mogla povezati sa hodalicom. Neko je prokomentarisao da danas ima bolove u ledjima, pa to je normalna pojava u ovim godinama, a narocito nas porodilja, nije razlog tome hodalica iz djetinjstva! Opet, da je to zaista tako, hodalice se vise ne bi ni proizvodile, bila bi zabranjena prodaja istih! Ali eto, svako ima svoje misljenje, ovo je moje user posted image


_____________________________

Bakir, 21.06.2008.

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 135
   RE: hodalica
13.3.2009 22:18:47   
mamina cura
IZVORNA PORUKA: stella

Ono sto hocu da kazem je nemojte eksperimentisati sa djecom,ipak se radi o cijelom njihovom zivotu,a ako ste i dalje za onda vam od srca zelim da ne prozivite ono sto mi prozivljavamo ovih dana.Svako je odgovoran za svoje dijete isto kao sto sam i ja za svoje.



Bas mi je zao Haniceuser posted image  Nadam se da ce to biti na kraju ok. Koliko smo stvari prozivljavali sa Timurom, cini mi se da sa Henom nisam nista. Svako dijete je drugacije i uvijek se nesto devera. Ali svjesno stavljati bebi nesto sto nije dobro za nju. Puno stvari treba izbjegavati a na kraju se nemoze ni sve sprijeciti.

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu stella)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: hodalica
14.3.2009 21:24:25   
Hannah
Na kraju krajeva, nemojmo se zavaravati vise, sve smo mi odrasle u dubku/hodalici, moze li se ijedna izjasniti da joj nesto fali ili da ima neki poremecaj, koji bi mogla povezati sa hodalicom. Neko je prokomentarisao da danas ima bolove u ledjima, pa to je normalna pojava u ovim godinama, a narocito nas porodilja, nije razlog tome hodalica iz djetinjstva! Opet, da je to zaista tako, hodalice se vise ne bi ni proizvodile, bila bi zabranjena prodaja istih! Ali eto, svako ima svoje misljenje, ovo je moje 


Cigarete su kancerogene pa opet nije zabranjena prodaja.

(odgovor članu mivica)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: hodalica
16.3.2009 13:40:20   
mivica
IZVORNA PORUKA: Hannah


Cigarete su kancerogene pa opet nije zabranjena prodaja.


Automobili ispustaju otrovne izduvne gasove, koriste se kancerogeni dezodoransi,...
Sad trebamo ici iz krajnosti u krajnost, pa tako npr ne davati bebama dudu jer nije preporucljiva za desni bebe, ne davati im sokove jer mogu izazvati karijes, ne davati im da piju/jedu iz plasticnih posudica jer toboze plastika sadrzi otrovnih materija, koje mogu narusiti zdravlje bebe,.....
To su sve stvari koje mogu izazvati neku reakciju kod pojedine djece! Sve ovo pa i jos mnogo toga vise je negdje spomenuto kao ne preporucljivo, pa tako i hodalica! Ja samo kazem da mislim da je svako dijete osobeno za sebe, tj da ce svako dijete prohodati kad ono osjeti da to moze. Moja sestra i drugarica su stavljale svoju djecu u hodalicu od 6,5 mjeseci. Od sestre mali prohodao sa 10,5 mjeseci, a od drugarice sa 8 mjeseci maleni se dize i hoda drzeci se uz namjestaj, dok moj ljenjivac ne zeli jos ni da puze, a pocela sam ga stavljati u hodalicu tek sa skoro 8 mjeseci. Sto znaci po knjigama da je on vec trebao pomalo i da puze i da se dize na rukice, a on to nije! Ni u cemu ga ne forsiram, sve ce nauciti aBd kad on to osjeti da moze!


_____________________________

Bakir, 21.06.2008.

(odgovor članu Hannah)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: hodalica
16.3.2009 15:26:46   
Hannah
IZVORNA PORUKA: mivica
Automobili ispustaju otrovne izduvne gasove, koriste se kancerogeni dezodoransi,...
Sad trebamo ici iz krajnosti u krajnost, pa tako npr ne davati bebama dudu jer nije preporucljiva za desni bebe, ne davati im sokove jer mogu izazvati karijes, ne davati im da piju/jedu iz plasticnih posudica jer toboze plastika sadrzi otrovnih materija, koje mogu narusiti zdravlje bebe,.....

Duda nije preporučljiva za zube djeteta iznad dvije godine.
Sokiće ne treba davati, ja ih ne dajem.
Neka plastika oslobađa štetne materijale na visokim temperaturama.
Za hodalicu će ti svaki fizijatar reći da je štetna. Stalno.

(odgovor članu mivica)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: hodalica
16.3.2009 15:50:15   
nita
Prije osam godina kada sam nosila bebu na UZ kukova, poznati doktor u Zenici, dr.Šabić, mi je rekao da je prodaja hodalica u jednoj evropskoj zemlji zabranjena. Ne sjećam se koja je to zemlja, ali mi je ostao upečatljiv taj podatak o zabrani čak i prodaje. Većina posljedica blažeg deformiteta kukova jevlja se u zrelijim godinama. Prošle godine mi je svekrva ležala u bolnici zbog operacije koljena i s njom u sobi su ležale tri mlađe žene zbog operacije kuka. Tada su mi rekli da su na tom odjelu uglavnom mlađe žene koje su operisale kuk. Da li dubak/stalak ili hodalica imaju direktnu vezu s tim ne znam, ali znam da ja svoje dijete nisam, a neću ni ovo stavljati u hodalicu.

(odgovor članu Hannah)
Neposredna veza do poruke: 140
   RE: hodalica
16.3.2009 16:58:59   
Visnja RR
kad bi dubak ili hodalica bili toliko stetni pa ulicom bi samo sepavci hodali...jer smo svi odrasli s tim user posted image ...ne pretjerujte zene ... user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu nita)
Neposredna veza do poruke: 141
   RE: hodalica
16.3.2009 18:37:21   
Amrino
Cinjenica je: NE koristenje dubaka, hodalica NECE nastetiti djetetu 100 %
koristenje istih MOZE (a ne mora) nastetiti djetetu. Ko voli - neka izvoli ali u ovoj jednacini kod mene nema dileme!
Zasto rizikovati? user posted image

_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: hodalica
16.3.2009 18:50:19   
ElmaB
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

kad bi dubak ili hodalica bili toliko stetni pa ulicom bi samo sepavci hodali...jer smo svi odrasli s tim user posted image ...ne pretjerujte zene ... user posted image


E, bas ovako.


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: hodalica
16.3.2009 19:05:14   
MELLI
Upravo tako,kao što Amrino reče.Ko je spreman preuzeti odgovornost neka izvoli.Neko spomenu posljedice hodaljke,evo ja prva osjetim na svojim kukovima "korist" dupka/hodalice,bolove u leđima imala sam mnooooogo prije porođaj,na jednu nogu oslanjam se više nego na drugu,imam ravne tabane...
Moja mama da je znala da je to štetno sigurno bi izabrala da me ne stavlja u hodaljku.
Drugi primjer iz moje bliže okoline,već sam spominjala na nekoj drugoj temi,ali evo reći ću i ovdje,prije nekoliko godina moja prijateljica morala je svoju dvogodišnju kćer voditi na operaciju tetiva,koje se nisu dovoljno razvile i djevojčica je mogla hodati samo na prstima, a ortoped joj je rekao da je to isključivo posljedica korištenja hodalice.
Ko smije neka izvoli,ja ne koristim,niti osuđujem bilo koga ko je koristi.Svaka majka je svome djetetu najbolja mama i zna najbolje.
Ako su mi rečenice bez smisla i reda izvinjavam se unaprijed,ali evo kucam i dojim,pa sorry još jednom,shvatit ćete poentu.

Višnja što se tiče šepavaca,( kad već neko spomenu cigarete,)i cigarete prouzrokuju rak,pa opet ne umru svi pušači od raka pluća.
Neko osjeti,a neko ne osjeti posljedice lošeg načina života.


Ne mislim nikoga uvrijediti ovim svojim mišljenjem.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 144
   RE: hodalica
16.3.2009 20:56:52   
tea lana
IZVORNA PORUKA: ElmaB RR

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

kad bi dubak ili hodalica bili toliko stetni pa ulicom bi samo sepavci hodali...jer smo svi odrasli s tim user posted image ...ne pretjerujte zene ... user posted image


E, bas ovako.



slazem se

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: hodalica
16.3.2009 21:15:45   
Mirna.akt
Svatko od nas ima svoj nacin gledanja na sve..
Samo cu reci da nisam ni u jednom trenutku pomislila da kupim hodalicu ili bilo kakvu drugu spravu, cak su mi nudile na poklon neke prijateljice, ali ne, nisam prihvatila.
Nije mi se zurilo kad ce mi djeca prohodati niti su mi smetale dok su puzale ili sjedile, cak sam se fino organizovala oko svih kucnih poslova i oko vremena za djecu, i sve sam uspjela stici sama s njima dvjema, i samo sam rekla: Kad Bog da prohodat ce. I to je sve.
Ali, znam da postoje majke kojima treba hodalica kao neko takoreci pomocno sredstvo, ili neke majke jednostavno zele da su im djeca u hodalicama, ne mislim nista lose o tome, svaka majka ima pravo da za svoje dijete sama odluci. 
A savjete nikad ne treba odbaciti,makar ih cuti ili procitati, pa bili oni od nekih majki, ili nekog pedijatra ili svih koji pogotovo u danasnje vrijeme savjetuju da se hodalice ne upotrebljavaju, doduse, s veoma dobrim razlozima.
Sve u svemu, tko hoce hodalicu nek dijete bude u njoj odredjeno vrijeme.


< Poruku je uredio Mirna.akt -- 16.3.2009 21:17:06 >


_____________________________

Melina 30.04.2006.
Elma 25.07.2007.

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: hodalica
16.3.2009 21:18:20   
nina20
Potpuno se slažem s tim,ni ja svoju malu ne dam u godaljku,kad bude spremna prohodat-prohodat ce,zasto da forsiram dijete.

(odgovor članu Mirna.akt)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: hodalica
16.3.2009 21:23:04   
Mirna.akt
Jest, i vala je ljepse kad gledas kako ti se dijete razvija prirodno.
Moja prijateljica je sina stavila u hodalicu s devet mjeseci i bas mi je bilo smijesno kad sam gledala kako se tumba po kuci u hodalici, te zapne tamo, te zapne vamo, te ga okreni, te ovo, te ono, pa vise posla oko njega nego inace..hehe
Ma samo ti po svom osjecaju i bice sve u redu. user posted image

_____________________________

Melina 30.04.2006.
Elma 25.07.2007.

(odgovor članu nina20)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: hodalica
16.3.2009 21:24:10   
Mirna.akt
P.S.

Njen sin sad ima dvije godine i ravna stopala.

_____________________________

Melina 30.04.2006.
Elma 25.07.2007.

(odgovor članu Mirna.akt)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: hodalica
16.3.2009 21:33:04   
Okarica
Nisam imala namjeru da  kupujem hodalicu, niti da je koristim, ali dobili smo je na poklon. Još uvijek ne znam da li ću je koristiti, možda samo da probam kako to izgleda i to vrlo malo, naravno, nikako prije nego što Iris napuni 9 mjeseci.

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Mirna.akt)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *