|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Mg
30.11.2008 18:51:34   
tajjra
Drage moje da li ste vi pile magneziji tokom trudnoce?
ako jeste od kad ste ga pile,kad ste prestale?
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Mg
30.11.2008 18:54:23   
Visnja RR
Pila sam magnezij300 -sumece tabletice... negdje od cetvrtog mjeseca pa sve do kraja

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu tajjra)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Mg
30.11.2008 18:57:50   
tajjra
pozzz draga
ja ga pijem od pocetka jer su mi se nakako na samom pocetku grcevi poceli pa mi je ukljucio Mg i pijem od Natural W. od 250mg x3
uz to pijem i prenatal i to je to
pa nesto danas kontam ne znam kad cu prestati da ga pijem zaboravim kad odem na kontrolu da ga pitam..
jesi li ti draga jos nesto pila?

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Mg
30.11.2008 19:19:07   
Nunichi
I ja ga pijem od cetvrtog mjeseca uz prenatal. A do kad cu piti nemam pojma,vjerovatno do kraja.
Uglavnom prvi put kad sam rekla doktorici da me nesto bolucka stomak ona mi ga je ukljucila.

(odgovor članu tajjra)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Mg
30.11.2008 20:44:10   
larina
citavu trudnocu sam pila NEOVIN,tu su svi vitamini sto su potrebni i to je posebno za trudnice,ja sam to kupila u apoteci-citavu trudnocu mi nista nije falilo pravo sam sa tim zadovoljna-a to mi je moja doktorica preporucilauser posted image user posted image

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Mg
30.11.2008 20:46:25   
larina
zaboravih taj NEOVIN je od milupe-ima ga kao tableta,a i kao ona sumeca koja se istopi u vodi

(odgovor članu larina)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Mg
30.11.2008 23:11:34   
Skvo RR
Ja sam pila Mg 300 od Dietpharme. Pocela sam ga piti cini mi se u trecem mjesecu, a prestala polovinom osmog, po savjetu doktora.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu larina)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Mg
30.11.2008 23:21:53   
mnn
JA SAM PRIJE TRUDNOČE TO PILA I ISTO OD DIEPHARMA JER SAM IMALA GRČENJE MATERNICE.MG ME SPASIO, SADA PIJEM DONAT I MINERALNU ZBOG STOLICE. SUPER JE, JER NIJE UMJETAN NEGO PRIRODAN.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Mg
27.7.2009 9:41:22   
mina23
Cao svima, samo da vas pitam ja pijem Magnezij 300 i od kako sam ga pocela piti imam proljev , dali ima neko od vas taj problem jer neznam dali je uredu dalje ga piti ili?

_____________________________

Sunce mamino stiglo 23.01. 2010 nas mali Saim, Volimo ga puuuuno!

(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Mg
27.7.2009 12:13:40   
aamra
Ma nisi jedina sto se proljeva tice, poznato je da vece kolicine Mg mogu izazvati proljev. I meni se isto desava, i pijem ga upravo da bih regulisala probavu koja je u posljednje vrijeme zakazala tako da mi ni MG nazalost ne pomaze. user posted image
Mozda jedino ako ti je stolica bas cesta i tecna da ga prestanes piti dok se to ne sanira. Nakon toga eventualno piti u manjim kolicinama i NIKAKO na gladan stomak

(odgovor članu mina23)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Mg
27.7.2009 13:28:54   
poetesa
Ja pijem Mg šumeće negdje od 4 mj. pa sve do sada (34 tj) i kanim ga prestati do 36-sedmice, mada mi moja doktorica nije ništa rekla u vezi prestajanja. Mg je dobar i za pritisak i za stolicu, i naravno protiv kontrakcija.

(odgovor članu aamra)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Mg
4.11.2009 17:19:12   
Nenci
Ja sam pocela piti Mg sumeci u 24 nedelji i dokt. mi je rekla da pijem do kraja 28. Dala mi ga je jer je osjetila tonus (tvrd stomak valda).
Inace i ja muku mucim sa tvrdom stolicom i bas me nervira.... Pijem cesto jogurt i jedem jabuke po preporuci ali nista  :(


_____________________________

Nas bebac slatki je obradovao mamu i tatu na Dan zaljubljenih :))))
Viktor 14.02.2010.
(cekali smo 3,5 godine)

(odgovor članu poetesa)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Mg
25.1.2010 15:14:56   
Mila_80
Pijem Mg od 14 sedmice ( sad sam 17 ) i to 3x dnevno zbog bolova u dnu stomaka i spuštene trudnoće...a zato sad imam proljev:(

(odgovor članu Nenci)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Mg
25.1.2010 15:42:54   
hanin
Ja sam gotovo cijelu trudnocu pila Mg. Imala sam grceve u misicima nogu i to mi je pomagalo mnogo. mada sam povremeno umjesto tableta Mg uzimala Donat Mg, koji mi je pomagao i zbog zgaravice koju sam imala tokom trudnoce.

_____________________________

Dalia, moj Zivot, moja Sreca, moja Ljubav.....

(odgovor članu Mila_80)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Mg
12.4.2010 20:57:36   
Husic10

IZVORNA PORUKA: Nunichi

I ja ga pijem od cetvrtog mjeseca uz prenatal. A do kad cu piti nemam pojma,vjerovatno do kraja.
Uglavnom prvi put kad sam rekla doktorici da me nesto bolucka stomak ona mi ga je ukljucila.




Zar nema magnesiuma u prenatal tabletama svakako?
Mislim da mora biti i magnezijum u njima...bas cu procitati na onim svojima ponovo...ali zaklela bi se da sam procitala da je to vec u njima i nemoras nista piti naknadno...osim ako je preporuceno putem doktora

_____________________________

"Kad trazis mahane upotrebi ogledalo, a ne dvogled" ♥

“Gdje je stida, tu je i poštenja.” ♥

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Mg
14.4.2010 6:00:25   
layla20
Pozzz
ukoliko vam je uzimanje magnezija izazvalo proljev ili druge stomacne tegobe, pokusajte uzimati Mg u manjim kolicinama vise puta na dan, manja kolicina kisele npr. donat Mg ili ako je u pitanju tableta, prepoloviti, uglavnom poznato je da vece kolicine magnezija izazivaju proljev, a i slabija je resorpcija Mg ako se veca kolicina uzme odjednom.

(odgovor članu Husic10)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Mg
14.4.2010 8:12:47   
dzeny_2103
mnn znaći donat ti djeluje kada je rijeć o tvrdoj stolici.A koliko ga dugu piješ, je li treba piti vremenski malo duže da bi počeo djelovat.Ja muku mučim sa stolicom probala sam sve i jogurte,jogurt sa  lanom, donat,suho voće al nista
A sada ću obavezno uzeti i taj šumeći MG

< Poruku je uredio dzeny_2103 -- 14.4.2010 8:13:31 >

(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Mg
14.4.2010 12:57:17   
/MMK/
dzeni i ako nisi pitala mene donat ti je najbolje piti na tašte, mlak 2-4 dl.
ako ti ne pomogne uzmi mg. šumeći, ali ne onaj iz samoposluga nego apoteke ili DM, gdje u tab. ima bar 300mg. Kada regulišeš probavu piješ po jednu, a prvih dana možeš i do 3 tj. 900mg. magnezija. Toliko dr. preporučuju u slučaju grčeva ili nB kontrakcija.


_____________________________

09.2010.

(odgovor članu dzeny_2103)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Mg
14.4.2010 13:10:49   
Aiša
Pijem Mg negdje od 16. sedmice, mada ponekad preskočim, jer mi je muka više od njega, pa mi je dr. rekla da pređem na Mg Direct (pošto mi je ovaj na vrh glave), a sve to u kombinaciji s Pregnitalom. Ali imam jedan drugi problem - otpao mi je jutros komadić zuba, doduše tamo je negdje na kraju i ne vidi se, ali mi je baš user posted image user posted image user posted image , hoću li se sada početi "raspadati", ne smijem da žvaćem, ne znam šta bi moglo sljedeće otpasti.

Ovo je vjerovatno nedostatak Ca?

(odgovor članu /MMK/)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Mg
15.4.2010 14:19:36   
dubravka01
Draga Aisa,

I ja isto tako pijem Mg od 16 sedmice i isti slucaj kao kod tebe mi se desio sa zubom.
Moj ti je savjet zubaru odmah, jer svaki tvoj bol osjeti i beba...zato ti otidi pa ces vidjeti sta ce ti zubar reci.

Meni je cak moja zubarka morala i lijeciti i plombirati jer se kvario malo cudno (duboko).

E da, i jos da ti kazem sve sam radila bez injekcije i proslo je user posted image

Sretno.

(odgovor članu Aiša)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Mg
16.4.2010 8:33:17   
dzeny_2103
Znaci nedostatka magnezija Količina tako važnoga elementa, kao što je magnezij, u tijelu se planirano uravnava. Ako ga počne nedostajati u ćelijama, tijelo ga nadomještava iz vlastitih rezervi - iz kostiju i jetre. Ako su gubici veći od zamjene, pojavljuju se znaci nedostatka. Teški nedostatak pokazuje se tad, kad tijelo Mg nije više sposobno nadomještati iz vlastitih rezervi. Nedostatak magnezija često prati nedostatak kalija i fosfata, u težim primjerima i kalcija. Teži primjeri nedostatka magnezija su rijetki.
Opći znaci: Zatvorenost, gubitak apetita, opći loši osjećaj, umor, brzo umaranje, mišićni grčevi, žmarci, razdražljivost, ometano spavanje, glavobolja, slabija koncetracija i psihičke promjene.
Neurološki simptomi
  • Apatija, depresija, ometano sjećanje i koncetracija
  • Teži nedostatci - razvije se zbunjenost, halucinacije, paranoidne ideje i čak koma
Neuromuskularni simptomi
  • Mišićne fascikulacije (grčevi), zvonjava u ušima
  • Teži nedostatak pokrene titranje, mišićne grčeve, mišićnu slabost, ataksiju nistagmusa i tetaniju
Gastrointestinalni simptomi
  • Nedostatak apetita, bolovi u stomaku, proljev ili zatvor
Kardiovaskularni simptomi
  • Supraventrikularne tahikardne smetnje srčanog ritma, ventrikularne ekstrasistole, ventrikularne tahikardije ili čak fibrilacija ventrikla kod težih nedostatak
Šta može biti uzrokom nedostatka Mg-a? Naša prehrana sadrži manje magnezija nego nekad. Ako nema raloga za bolest, najveći krivac su nedostatak slabe prehrambene navike. U svakodnevnom jelovniku je obično premalo namirnica, koje sadrže dovoljno magnezija, kao što je npr. badem, sojino brašno, prženi kikiriki, mohune, kakao, lješnjaci, orasi ... Ljudi im se namjerno izbjegavaju zbog dijeta. Savremena proizvodnja hrane na zemlji, koja je umjetno đubrena sa kalijevim i azotnim đubrivima, iscrpljuje zemlju, u kojoj počne nedostajati magnezija; i tako ga je uvijek manje i u namirnicama. Pored toga pokupi savremena proizvodnja šećera, žita i soli iz namirnica više od 80 posto magnezija i drugih oligoelemenata. Kod kuhanja izgubimo 38 do 67 posto, kod zamrzavanja do 38 posto, kod rafiniranja do 99 posto magnezija. Uopćeno nedostatak Mg-a možemo pratiti i na područjima, na kojima je već sastav tla siromašan sa magnezijem i tako ga je u pitkoj vodi i hrani manje.
Uzroci za nedostatak magnezija:
  • Mršavljenje sa jednoličnom prehranom
  • Premasna hrana
  • Nepravilna prehrana (mnogo šećera i namirnica iz bijeloga brašna, mnogo kuhane i pečene hrane)
  • Hrana, veoma bogata sa kalcijem, odn. nedostatak vitamina B1, B2 in B6
  • Alkoholizam, pušenje, hranjenje sa sondama i infuzijama (duže vrijeme)
  • Nedovoljna resorpcija magnezija ili pretjeran gubitak magnezija kod resekcije crijeva, upotrebi sredstava za čišćenje i upalnih crijevnih oboljenja sa diarejom (Crohnova bolest i ulcerozni kolitis)
  • Endokrini uzroci su šećerna bolest, neke bolesti štitnjače i paratireoidne žlijezde, bolesti bubrega i nadbubrežne žlijezde
  • Uzimanje diuretika i nekih antibiotika
  • Ekstremni sport, trudnoća, dojenje,
  • Stresne situacije
Magnezij su znanstvenici nazvali antistresni mineral i balzam za živce i mišiće.
  • Magnezij je važan dio u molekuli klorofila tako i željezo u molekuli hemoglobina. Dnevna potreba našega tijela za magnezijem iznosi 12,3 do 20,6 mmol (300 do 500 mg). Tijelo iz hrane apsorbuje 24 do 75 posto Mg-a, u zavisnosti od količine Mg-a u tijelu i vrste hrane. Kad nedostaje crpi ga više.
  • Magnezij je među intracelularnim mineralima po važnosti odmah nakon kalija.
  • Tijelo odraslog čovjeka sadrži cca 864 do 1152 mmol (21 do 28 g) magnezija oko 60 posto svega Mg-a je u tijelu deponirano u kostima. Magnezij je sastavni dio krvne plazme. Nađemo ga u skeletnim mišićima, u srčanom mišiću, u živčanom sistemu i veoma mnogo u jetri. Oko 80 posto serumskog magnezija je ijonizirano i raspršeno, ostatak je vezan sa bjelančevinama.
  • Magnezij omogućuje više od 300 različitih životno važnih funkcija u organizmu. Uravnotežuje cjelokupni živčani i mišićni sistem. Omogućuje normalan prenos impulsa po živčanim vlaknima.
  • Veoma je bitan katalizator mnogih enzimskih sistema.
  • Bez Mg-a nije moguća prerada ugljikovih hidrata, bjelančevina i masti.
  • Stabilizira trombocite (spriječava njihovo sljepljivanje). Zaštitni je faktor protiv tromboze.
  • Preventivno djeluje protiv srčanog infarkta (snizuje količinu masti u krvi), spriječava smetnje srčanog ritma i ojačava srčani mišić.
  • Spriječava stvaranje bubrežnog kamenca.
  • Smanjuje toksičnost raznovrstnih elemenata u jetri i ubrzava regeneraciju jetre.
  • Ugodno utiče na gušteraču i izlučivanje njenih sokova.
  • Djeluje kao sredstvo za prirodno uravnoteženje probave, zato je koristan kod zatvora.
  • Posebnu ulogu ima u ginekologiji i porodništvu, jer može doći do preranog poroda i zbog nedostatka magnezija. Upotrebljava se za liječenje nekih komplikacija kod trudnoće i poroda.
  • Utiče na plodnost muškaraca, jer je jedini između važnijih elemenata u glavi spermija. Kada je kod njih ometana prerada magnezija ili ga je premalo, da se njihov pogon zaustavi. Jednostavno umrtve.
Zbog modernog života, koji nas ugrožava sa opasnim plinovima, ozonom, cigaretnim dimom te konzerviranom i rafiniranom prehranom, treba pomenuti još antioksidacijsko djelovanje magnezija, koji štiti ćelije od povreda. Brojni elementi se mogu u tijelu preobraziti u opasne slobodne radikale, male molekule, koje kvare ćelije. Zdravo tijelo raspolaže sa brojnim sigurnostnim mehanizmima, ali ga česti nastanci ranog raka, bolesti srca i krvotoka te degenerativnih bolesti uvjerava, da ne radi uvijek tako, kao što bi željeli. Tijelo treba magnezij i većinu drugih minerala i vitamina svaki dan. Sa magnezijem je rastrošno, jer ga crijevo usrče iz konzumirane hrane samo djelomično, obično ne više od 30 posto, preostatak se izluči sa izmetom. Za tačniju regulaciju brine bubrezi, koji ga izlučuju u urin. Stručnjaci su sa istraživanjima ustanovili, da danas od nedostatka magnezija pate i zdrave osobe. Više od očitog nedostatka susrećemo se sa skrivenim, i to približno 15-postotnim preniskim dnevnim unosom. Analize u Njemačkoj su pokazale, da ima 40 posto stanovništva iznad 18 godina nedostatak Mg-a i 85 posto bolesnika, koji su preboljeli srčani infarkt. U Francuskoj je takvoga stanovništva u dobi iznad 18 godina, više od 25 posto. Podataka za Sloveniju na žalost nema. Kako možemo spriječiti nedostatak Mg-a?
Na dan trebamo između 300 i 500 mg Mg-a, što znači, da je dovoljno, ako popijemo tri do četiri čaše mineralne vode Donat Mg dnevno. Pijemo je sobne temperature i prije jela. Magnezij se bolje apsorbuje, ako se ne miješa sa hranom, zato Donata Mg ne pijemo tokom jela ili odmah nakon jela. Sadržaj Mg-a u namirnicama (mg Mg/100 g) VOĆE      jabuka 4 breskve 7 jagode 11 maline 18 narandže 11 banane 29 šljive 6 grožđice 35 MESO, RIBE      piletina, bijelo meso 29 teletina 25 šunka 22 sardele 31 pastrva 27 sardine u ulju 52 MLIJEČNI PROIZVODI      sviježe mlijeko 14 vrhnje 10 sirevi (prosječno) 32 kondenzirano mlijeko (10 % m.) 35 POVRĆE (kuhano)      grah 47 grašak, krompir 27 celer 26 paradajz, kupus 12 mahune 25 sojino brašno 260 prokule 24 radič, luk 15 ŽITARICE      punozrnati kruh 150 bijeli kruh, riža 30 kuruza 120 pšenične klice 246 zobene pahuljice 145 tjestenine 35 RAZNO      jaja 12 kakao prah 420 šampinjoni 16 mliječna čokolada 23 Alge (suhe) 2500 tikvice (pržene) 543 kikiriki 175 orasi, lješnjaci 134 kvas 59 med 6

(odgovor članu dubravka01)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Mg
24.4.2010 22:41:40   
Miau
Ja sam veceras prvi put popila Mg jer me zadnjih dana love lagani grcevi u nogama dok lezim.
A one zenice koje imaju problema s probavom, posavjetujte se s doktorima smijete li piti Duphalac. koliko znam ginekolozi ga odobravaju, ali svejedno nemojte nista piti na svoju ruku. Evo link pa procitajte: http://www.abbottgrowth.com.hr/lijekovi/gastroenterologija/duphalac/0,,74892-19-0,00.htm

(odgovor članu tajjra)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Mg
17.6.2010 15:34:10   
š t a
nedavo mi rekoše da se u devetom mjesecu ne pije Mg jer zaustavlja kontrakcije.

_____________________________

I Bog da ptici da nebom leti...
i skoljki da biser stvori...
a majci podari djecu da radja...
njen let beskrajima,
njene bisere oko srca..!
02.07.2010.

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Mg
1.7.2010 23:14:22   
ema_28
zna li neko postoji li neki Mg u tabletama, ove sumece su katastrofa, povraca mi se od njih???

(odgovor članu š t a)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Mg
5.7.2010 23:00:06   
/MMK/
U DM-u imaju tablete mg od 350 mg, taman jedna dnevno, 60 tableta 4-5 KM.

_____________________________

09.2010.

(odgovor članu ema_28)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *