|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pravna pitanja
15.5.2010 20:34:27   
/MMK/
moderatori sorryna sekundi OT..
vještice kako si, koliko brojiš, šaljem ti bezbroj poljubaca od mene i možda moje cure ( ako je i dječak mi ga jedva čekamo) ( 20+4) mirujemo - ponekad šetnja i tako.


_____________________________

09.2010.

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Pravna pitanja
15.5.2010 20:54:22   
vjestica
i ja se izvinjavam na off topic
ja sam 32+6, još malo user posted image (možeš uvijek vidjeti na tickeru)
pozdrav od mene i moje curice


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu /MMK/)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Pravna pitanja
20.5.2010 8:16:34   
cimy
jutro user posted image ! Došlo je 5 do 12! Trebala bih na porodiljsko, međutim ispade nije tako! Ovi moji mi rekoše, pošto sam godinu dana bila volonter-pripravnik, nastavila sam radni odnos na ugovor o djelu, sad sam pak u stalnom radnom odnosu, al kažu, nemam prava jer nisam bila 6 mj. u stalnom radnom odnosu, volontiranje se ne priznaje za bolovanje! E sad ne znam šta da radim? Ako ima kakav pravnik/ca da mi da bilo kakav savjet, rado ću poslušati! Lijep pozdrav!

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Pravna pitanja
25.5.2010 9:20:34   
Nedi
Kakva su prava radnika koji radi na 4 sata tj pola radnog vremena? Da li ima pravo koristiti godišnji odmor 18 dana ili pola tj 9, da li ima pravo koristiti pauzu, da li se ima pravo na topli obrok, ako da u kojem iznosu cijeli ili pola, a ako ne kako se izračuna plata?
Radnik je ranije radio na 8 sati ali zbog smanjenog obima posla sada radi na 4 sata, da li će dobiti pola plate pola toplog ili samo platu?

(odgovor članu cimy)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Pravna pitanja
25.5.2010 9:31:05   
Hanady RR
nedi sva prava radnika su ista koja se tiču pauze, godišnjeg odmora ali primanja se razlikuju. topliobrok se islaćuje u obimu u kojem je lice radilo kao i plaća...
znači ne radi puno fond mjesečnih sati (sedmica 40 sati) već pola od toga i tako će biti i plaćen.
Doprinosi su također umanjeni te se samim tim i radni staž umanjuje jer prijava za PIO se mijenja u umjesto sedmičnog fonda od 40 sati unosi se 20 sati...što znači da za 2 godina rada sa pola radnog vremena ima upisanu 1 godinu radnog staža.
e sad ako se topli obrok isplaćuje na dbevnoj osnosi...znači po šihtarici svaki dan košta xy broj onda se to polovi, odnosno 2 dana rada iznose tu cifru. Ako postoji odluka o najmanjem tolom obroku koji se iplaćuje neće se po zakonu moći ispod toga ići jer to je najmanja cifra...a opet različite firme imaju i svoje pravilnike kojima koriguju oce stavri pa me nebi iznenadilo ni da najmanji popolove mada je potivno zakonu.

Uglavnom ono što trebaš znato da se plata na 4 sata rada nesmije isplatiti manjom od najniše plate feredarcije utvrđene po posljednjim statističkim podavima...čini mi se najniža je sada bila oko 408 KM...znači nesmije se ispod toga ići....



_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Pravna pitanja
25.5.2010 9:52:52   
Nedi
hvala hanadyuser posted image   drago mi je da će imati i topli uz platu jer je 408 km stvarno malo i sa tim se ne može preživjeti, bez obzira što radi 4 sata treba preživjeti do kraja mjeseca

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Pravna pitanja
25.5.2010 11:00:30   
veeseelaa
ja kako znam po izmjenama Zakona o radu ne može uposlenik biti angažiran na četiri sata
Može jedino ako je još negdje angažiran još 4 sata

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Pravna pitanja
25.5.2010 11:28:57   
hanabanana

U skladu sa postojećim zakonima u BiH (Zakon o radu FbiH,Službene novine Federacije BiH broj 43/99;Zakon o radu RS , Službeni glasnik Republike Srpske,broj: 38/00, 40/00, 47/02, 38/03, 66/03 i 20/07) puno radno vrijeme zaposlenika traje najduže 40 sati sedmično.

Radno vrijeme predstavlja zakonsku kategoriju, i to je vrijeme koje je radnik dužan da provede na radu. Pored punog radnog vremena, Zakonom je regulisano skraceno radno vrijeme, te radno vrijeme duže od punog i nepuno radno vrijeme. Svrha pravnog regulisanja ovog segmenta je da zaposlenik na radu provede samo određeno vrijeme, koje ga neće dovesti u stanje da uslijed premorenosti na radu dode do neželjenih posljedica.

Zaposlenik može zaključiti ugovor o radu s punim radnim vremenom samo sa jednim poslodavcem.
Takođe, zaposlenik može zaključiti ugovor o radu i sa nepunim radnim vremenom te je u situaciji da može zakljuciti i više takvih ugovora kako bi na taj nacin ostvario puno radno vrijeme. Mogućnost rada sa nepunim radnim vremenom bliže se reguliše kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Za rad s nepunim radnim vremenom zaposlenik ostvaruje platu i druga prava iz radnog odnosa srazmjerno radnom vremenu odredenom ugovorom o radu.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Pravna pitanja
25.5.2010 12:28:48   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ja kako znam po izmjenama Zakona o radu ne može uposlenik biti angažiran na četiri sata
Može jedino ako je još negdje angažiran još 4 sata

hanabanana je dala izvod iz zakona...
ovo lice može raditi još negdje da ostvari puni fond sedmičnih sati...ali je zakonom dozvoljeno i da radi samo polovinu radnoga vremena...
sedmični fond sati prijavljuje se na 20 sati u PIO obrascu u skladu sa Ugovor o radu koji zaposlenik potpiše.

Meni je ovo i dobra varijanta da je poslodavac o kome govorimo rješio pitanje manjka posla smanjanjem fonda radnih sati...vrlo lako je mogao donijeti odluku o tehnološkom višku...zakon je kao otvoren za poslodavce i daje im mogućnost koja zaposlenika lišava primanja plaće sad pa sad.






_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Pravna pitanja
31.5.2010 12:14:10   
Anoniman
Moze li neko preporuciti dobrog advokata za radno pravo??? Hitno je!!! Mozete mi poslati na pp. hvala

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Pravna pitanja
1.6.2010 13:18:32   
w.pooh
Molim da mi neko od pravnika odgovori user posted image

Ja živim u stanu, iznad mene je terasa tj zajednička površina. Za održavanje zajedničkih površina zadužen je Upravitelj kojem svaki mjesec uplaćujem dogoverenu sumu novca. Jutros kad sam ustala i ušla u kuhinju tepih mi mokar-prokišnjava user posted image MM nazove Osiguravajuću kuću kod koje imamo osiguran stan (nevezano za Upravitelja) i od njih dobije informaciju da od njih ne možemo dobiti nikakvu naknadu nego da je za to zadužen Upravitelj. MM u toku dana nazove predsjednika etažnih vlasnika iz naše zgrade da bi mu on rekao šta me briga za to user posted image user posted image Pitao je i pravnika u svojoj firmi u vezi toga i on mu je rekao da odmah napravimo Zahtjev za sanaciju i i uputimo i predsjedniku etažnih vlasnika i Upravitelju i da slikamo prokišnjavanje(mm još jutros slikao a ja napravila zahtjeve). E sad poučena dosadašnjim iskustvima komšija kad je nešto trebalo u zajedničkim prostorijama popravljati Upravitelj uvijek kaže nema novca i onda mi u ulazu skupljamo za to što nam treba(mimo onog što mjesečno plaćamo). Interesuje me ako se i ovaj put dogodi da opet nema novcauser posted image imam li ja osnova za tužbu protiv Upravitelja i proceduru u vezi toga.
Hvala user posted image

_____________________________

13.08.2008.
Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√ﻉR

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Pravna pitanja
8.6.2010 11:01:44   
Nedi
Hitno savjet - Da li se komaunlna taksa za samostalnu tgovinsku radnju u ZDK plaća na godišnjem nivou ili na mjesečnom? Radnja je radila 3 mjeseca i uredno je odjavljena a porezna uprava je dostavila račun za cijelu godinu i još poslala rješenje o prinudnoj naplati bez predhodnog upozorenja. I pls bez citiranja zakona - objašnjenje našim jezikom. Hvala

(odgovor članu w.pooh)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Pravna pitanja
8.6.2010 11:04:26   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Nedi

Hitno savjet - Da li se komaunlna taksa za samostalnu tgovinsku radnju u ZDK plaća na godišnjem nivou ili na mjesečnom? Radnja je radila 3 mjeseca i uredno je odjavljena a porezna uprava je dostavila račun za cijelu godinu i još poslala rješenje o prinudnoj naplati bez predhodnog upozorenja. I pls bez citiranja zakona - objašnjenje našim jezikom. Hvala

na godišnjem nivou...ja mislim oko 500KM je bila pretprošle godine...da je radnja bila samo 1 dan prijavelja u toj godini obaveza je da se komunalna taksa  platiuser posted image
e sad kako vaš računovođa ovo nije znao...user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Pravna pitanja
8.6.2010 11:06:00   
Hanady RR
i da porezna uprava nije dužna da te o tome prethodno upozorava oni9 na šetomjesenim revizijama i godišnjim uzmu dosije i vide da vam nesdotaje zakonom porpisana uplata...

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Pravna pitanja
8.6.2010 11:09:43   
Nedi
Jaoooooo.....e stvarno nemam riječi ta žena(knjigovođa) me je tako nasamarila...to je bilo 2004. i meni na posao dođe da mi nije uplaćem staž za prva 3 mjeseca 2004. a žena sebi smakla pare a ja morala nadoplatiti neku razliku i sad još i ovouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Hvala Hanady user posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Pravna pitanja
8.6.2010 11:12:02   
Ben 10

Mislim godišnja jer moja mama ima prodavnicu i plaća godišnje to 500km.


_____________________________

A 08.02.2000
H 18.02.2008

Nada je tihi glas koji ti šapuće "možda" onda kada ti se čini da ceo svet viče "ne".

Deca su srećna jer u svojim glavama nemaju onaj glas koji im šapuće šta sve može da krene naopako.

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Pravna pitanja
8.6.2010 11:12:55   
Hanady RR
tuži je ako imaš dokaz da ti je bila knjigovođa i da si je za to plaćala...naime ta taksa je na godišnjem nivou jer se odnosi na istaknutu reklamu koja i da je 1 dan bila istaknuta bila je tu...tako da dužna si platiti je...

nađi tu ženu(knjigovođu) i rješi sa njom služeno sve...nema smisla da je za taj posao baš odlučila toliko da te zezne.user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Pravna pitanja
8.6.2010 11:34:52   
Nedi
To je ne neka rodica preko 16-tog koljena i ja sam već planirala tužbu kad je bilo to od ranije sa radnim stažom...I u savjetovanju sa advokatom skontamo da ona uvijek može reći da me savjetovala kako treba a da sam se ja odlučila za umanjene uplate - rekla-kazala nemam nista konkretno. I dogovorimo se da platimo po pola ( u tom trenu da mi je bilo izvući bilo šta) a ovo sad mi je vrhunac.

Ruke mi se tresu od huje a jos sam na poslu...najradije bi apaurin popila da imam

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Pravna pitanja
8.6.2010 11:44:29   
Hanady RR
Nedi polako....

ja razumijem da nema š nekih konkertnih dokaza za neke tužbe jer kao ti si je savjetovala...ali to sa riječima njemnim portiv tvojih može proći smao ako ona ima nešto drugo kao dokaz da si je savjetovala mimo pravila, nadam se da me razumiješ.

No ti moraš znati da nikoga ne možeš natjerati da ne poštuje zakon...ti si nju mogla svašta usmeno savjetovati a ona je ta koja zakon postovati mora. Ovo je zakonska regulativa i nema hoću neću...ona je iskoristila svoje ovlasti i oštetila te...ovo je jedna vrlo možna građanska parnicauser posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Pravna pitanja
5.7.2010 20:19:20   
Anoniman
imam jedno pitanje za nase pravnice...a znam da ih je na ovom portalu punouser posted image ...sta kad policija krsi zakon?...kome se podnosi prijava?

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Pravna pitanja
5.7.2010 20:24:21   
Anoniman
zapravo, tacnije...policija cuva krsitelje zakonauser posted image sta? kako? kome?

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Pravna pitanja
7.7.2010 11:32:17   
Nedi
Izgleda ja postala redovna na ovoj temi...hanady će me zamrziti, stalno nesto pitam....

Da li se prilikom kupovine vozila putem javne licitacije ( fizično lice kupuje od pravnog) plaća pored cijene i PDV na taj iznos? Npr. Početna cijena 4 000 i ako se proda za 4 000 da li plaća 4 000 + troškovi prenosa vlasništva ili 4 000 + 680 PDV + troškovi prenosa vlasništva

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Pravna pitanja
7.7.2010 11:57:55   
Skvo RR

Nastavljamo na ovoj temi...
Temu sam prebacila u odgovarujuci pdf!

user posted image

< Poruku je uredio Skvo RR -- 7.7.2010 12:01:09 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Pravna pitanja
7.7.2010 12:12:10   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Nedi

Izgleda ja postala redovna na ovoj temi...hanady će me zamrziti, stalno nesto pitam....

Da li se prilikom kupovine vozila putem javne licitacije ( fizično lice kupuje od pravnog) plaća pored cijene i PDV na taj iznos?


Ako se radi o polovnom vozilo ne plaća se PDV.
I naravno ako se radi o putničkom motornom vozilu.
U skladu sa čl. 47 48 i 49 ZPDV.

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Pravna pitanja
7.7.2010 12:22:36   
Blue rose RR
IZVORNA PORUKA: dadada

imam jedno pitanje za nase pravnice...a znam da ih je na ovom portalu punouser posted image ...sta kad policija krsi zakon?...kome se podnosi prijava?


Unutrašnjoj kontroli datog MUP-a.


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *