|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
23.4.2013 10:15:23   
idana_85
Hvala vam puno objema i ja sam se pomirila, a ni ne smijem da se nadam za kinder surrprise...sta bude bice....pozitivna sam :)

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu tajcika)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
23.4.2013 11:55:52   
aazra
Idana, nemoj to gledati s lose strane...sad komotno mozes uzivati u sexu bez ikakve zastite..user posted image user posted image

_____________________________








(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
24.4.2013 22:40:07   
idana_85
aazra user posted image Javi se nekad na kaficu da odemo, pozelila sam vas oboje

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
29.4.2014 10:01:28   
kokouli
Vidim da idana u potpisu ima jos jedno dijete ,cini se brzo iza tih losih nalaza ,pa me zanima sta je bilo u konacnici ,pozdrav .

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
29.4.2014 11:24:53   
idana_85
kokuli dobro zapazas user posted image
Bila je beba :) Lijecila sam se na klinici za bracni sterilitet vise od godinu. Bili su zbunjeni. Receno mi je da su se folikule jednostavno istrosile, da u desnom jajniku ih nema nikako,a u lijevo jos nekoliko. Dr Idrizbegovic kaze da nikada ovakav slucaj nije vidio, a dr Godinjak kaze cista je to,kad me pregleda kaze nije dobro i stalno su mi propisivali Primolut Nor kako bi mi mozak "prodrmali" tj te centre probudili. Ja sam popila jednu kutiju i jedva je prezivjela, tako mi je tesko palo, mislila sam mozdani cu dobiti. Malo svi moji hormoni, jos to...
Kasnije sam imala dvije mjesecnice sa kasnjenjem od 7 dana i onda opet zastoj. I opet propisu tri mjeseca Primolut Nor. I muz stao pred apotekom, ja kazem necu ih uzeti. Prvo sto ne znam da li cu ih prezivjeti,a onda kontam sta ako se oplodi neka od tih par folikula iz lijevog jajnika i ja njime ubijem svoje dijete. I kazem lijecenje je gotovo, pa sta bude. I tako nisam pila Neka cetri mjeseca. Meca se javila u maju bas je bila jaka, kao odljev, nakon toga u junu opet sedam dana ranije. Kad je prestala ja sam primjetila da sam drugacija, mucnine, osjetljivost na mirise, pospanost, razdrazvljivost, gadljivost...i odem i kupim test, i imam sta vidjeti user posted image
Nismo mogli vjerovati, odmah sam doktoru odjurila,bilo me strah tih menstruacija i dr kaze trudna nekih 6 sedmica :) Bio se zabrinuo kad je vidio terapiju, ali sreca nisam uzela taj primolut nor. I eto tako....sad imam dvomjesecnu bebicu. Jedan ginekolog iz Njemacke mi je rekao da bi trudnoca bila za mene najbolja i da ce to ovo odgoditi za 7-10 godina, pa eto, sad uzivam i nadam se da ce on biti u pravu

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
4.5.2014 18:53:29   
kokouli
user posted image draga idana ,nek ima takvih prica .Sta ,tebi je bio visok FSH ,nije bilo ovulacije ni menstruacije i oni te na osnovu toga pospremili u menopauzu ,majko drga ,a nije im malo palo na pamet da je mozda Primolut nor napravio sranje stim hormonima.....hocu da ti kazem ,imala sam spontani prije 3 mjeseca i menzes mi se uneredio sasvim ,i prije nego su mi ta dvojica izvadila hormone uvale mi Primolut ,sto kazes zamalo nisam crkla od bolova nakon sto sam to popila bila sam deblja 4 kg sve me boljelo al menzes nikako da kreme ,i dobijem jedva nesto 1 dan pa smede danima ,izvadim hormone prolupali svi do jednog FSH 32 ESTRADIOL 39 Prolaktin 814 mislim uzas ,endometrijum 2mm 13 dan ciklusa ,katastrofa ,kazu mi hajde opet Primolut nor ,velim nema sanse ,nek bude sta hoce ,i uvale mi Yaz pilule ,ja popila 4 i bacila kutiju ,dobijem 21 dan nakon tog nekog krvarenja ,to trajalo 5 dana sve normalno nema bolova ,ok.Skoro odem na pregled 14 dan ciklusa veli Godinjak kasnice menzes prilicno endometrijum 3mm ,na jajnicima ima nesto sitnih folikula ,hajde kaze uzmi Primolut nor ,velim nemojte molim vas i ispricammu sta se desilo ,i da mi Dabroston koji trenutno pijem,a poslije ako menzes dođe dace mi Ciklo proginovu .Da li mislis da je to od tijh tableta ,koliko dugo su tebi bili poviseni hormoni i da ,najbolje od svega mi je sto si dobila bebu uprkos toj glupoj dijagnozi prvobitnoj .Jos da ti kazem ,kad sam ostala trudna imala sam prirodno na oba jajnika po 1 folikul ,a dok su me sopali raznim lijekovima ,jer sam se i sama lijecila os steriliteta kod njih ,rezultat je bio 0.

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
4.5.2014 19:03:01   
kokouli
Da ,i naravno moram kod endokrinologa ovih dana ,ranije su mi hormoni stitne bili super ,nadam se da ce i sada biti .....user posted image user posted image ,a PAPA mi je poakzao upalu jbg.sad to saniramo vaginaletama nekim ,valjda ce biti ok .Javim ti se sa daljim tokovima .Volim sto si ih zeznula ,hebo ih njihove dijagnoze .user posted image

(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
5.6.2014 13:18:26   
idana_85
Kokuli bas mi je zao zbog tog spontanog :(((((( Ne znam da li su ti kiretrazu nakon toga radili?
Meni su hormoni bili bez terapije u hausu, FSH i estradiol divljali, jos neki, prolaktin je bio ok.....
Ja sam dugo pila kontracepcijske pilule koje sam jos kao studentica dobila u studentskoj ambulanti gore, ginekolog mi propisao
Kad sam dobila taj problem i prvo otisla dr Nuri u Eurofarm, ona nije mogla vjerovati da pijem triquillar jer je to namjenjeno zenama koje zele jos malo da odgode menopauzu, a ja ih mlada pijem. Nura je za 10 stvarno, strucna, ali poskupa :)
I ona me uputi da uradim te hormone, ja odem na more i dobijem mecu i nisam isla, nakon 3 mjeseca opet kasni, uradim nalaze, losi, odem gore primi me onaj nesretnik i ja mu nista nisam vjerovala vratim se kuci, on mi je propisao diane 35 i to bas da idem u neku apoteku gdje on ima drugaricu da ih kupim.
Onda sam pokusavala doci do Godinjaka, ali misija nemoguca. Kroz par dana se snaha poradjala, ja s bratom gore kad on dezurni i ja ga zamolim da me primi, sreca u torbici nosam nalaze i on pogleda i kaze dodji mi tad i tad i poceo me voditi. Najgore sto te jednom gleda on jednom onaj drugi pa on zaboravi i sl. Prvo je mislio da nije nista i dao mi promolut nor, koji jeste izazvao krvarenje, ali nije rijesio problem. Kasnije me gledao onaj dr doktor pa nije vjerovato pa isli zajedno Godinjaku u kancelariju da se konsultuju i opet Primolut Nor i ja mu isto kazem da ne mogu, kaze on ja u svojoj praksi ovo nisam vidio, da su nalazi tako losi tako mladjoj zeni, ako te on ne odcepi nece nista. I Godinjak se slozio, ali ja nisam pila.
Piji macinu travu, neven...jos nekih cajeva sam ja pila, ako hoces mogu pogledati koji su vise sam i zaboravila pa ti javiti. Najbitnije je da si stalnozena.Ne znam kakva ti je tezina, ali ja kako sam oslabila par kg puno su mi bolji hormoni.
Hocu ti jos reci da sam sad u trudnoci imala 11 kg u plusu, na porodu ostavila 6, ostalo mi jos 5. Stalno se znojila, imala napade neke tuge...I evo zadnjih mejsec sam pocela raditi na mrsanju, smrsala sam 4.5 kg odmah je nestalo nocno znojenje ja sam laksa i poletnija. Nadam se jos koji kg kad skinem da vise necu imati problema. A iskreno i stres sam eliminisala, mislim da je posao koji sam radila uveliko doprinjeo tom stanju, ako ne i izazvao ga. Sada radim divan posao koji volim, uzivam, zabavljam se,putujem i odmah se vjerovatno promjena vidi.
Ti se drzi Godinjaka i odbij malo te tablete, probaj prirodno. Kazu i curokut da dobar, nesto se miksa pa pije....A ako zelis novu trudnocu, dok pijes dabroston mislim da zelis, moj ti je savjet nadji nekog dr koji ce ti se posvetiti. Ako su ti prije tog svega bili hormoni ok, malo pauziraj sa dodatnim hormonima da ti se vrati balans, nadi strucnog ginekolga, po mogucnosti privatno i lagano. Ja bih ti preporucila dr Dekovica, divan je,strucan, nije panicar, izbjegava lijekove....meni je vodio obje, rizicne trudnoce i sve je proslo u najboljem redu.
Obavezno endokrinologu, iskontrolisi stitnu, a bogme i hormone nadbubrezne zlijezde, meni je hB bilo sve ok, ali i oni mogu uzrokovati taj haus sa zenskim hormonima :)
Isto je gore jedna zenica pricala (ma nema sta sve nisam cula user posted image ) da se uzme kg meda, i stave se svi oni zacini koje ima skupiti u badem butiku, one kospice itd, izmjesa i jede, npr pistacije, razne sjemenke....to jedu muzevi,ali i zene, ukusno je i kazu bas rijesi problem
Ako ti jos nesto mogu pomoci slobodno mi pisi, ne daj se, uz tebe sam :*


_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
6.6.2014 17:30:02   
Trudna foka
A koji su simptomi prijevremene menopauze?

(odgovor članu tajcika)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
6.6.2014 23:23:28   
idana_85
Isti kao i kod menopauze, samo se zove prijevremena kod zena koje prije 30 godine udju u menopauzu user posted image

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu Trudna foka)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
6.6.2014 23:39:56   
Trudna foka
Znam ja to nego koji su simptomi inace

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
22.6.2014 19:20:13   
kokouli
Idana ,draga ,da radili su mi kiretazu ,i imala sam upalu jajnika tesku iza toga odmah ,bolovala 2,5 mjeseca .dr.Godinjak mi je dao Ciklo proginova lijekove pijem prvu kutiju prije nego sam pocela piti imala sam perzistentni folikul ,pa onda dobila menzes 48 dan ja mislim ,onda 3dan ciklusa opet cekiram ove gore polne hormone bogme malko popadali ,i onda od 5tog dana ciklusa krenula sa Ciklo ,trenutno zavrsavam kutiju pa cekam menzes da opet 3 dan provjerim hormone ,uglavnom folikula na jajnicima ima ali su sitni bili ,ovaj lijek mi prija ,vidjecemo ....Spremam se na VTO ,sta cu ,a od ovih gore na GAK u sam digla ruke fakat ,mislim lupaju ko Maksim po diviziji .Vadila sam hormone stitne ok su mi hvala bogu ,nadbubrezni isto ok .tako da nadam se da ce ovo da se izregulise .Hvala ti puno na odgovorima ,zaista si super .user posted image .Ove Ciklo p.trebam uzimati 3 ciklusa ali krajem ovog mjeseca cu na razgovor za tu Vto pa se sve nadam da ce ovi biti pametniji .Poravnila sam ,ncni su stvarno .....ne sekiram se,a Primolut Nor naravno sam odbila da pijem kao i Yaz koji mi je pametni drugi dr.gore savjetovao 3 mjeseca .Kriti.Javicu se opet .

(odgovor članu Trudna foka)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
22.6.2014 19:21:44   
kokouli
Zaboravih ti jos reci da nemam problema sa kilazom ,nikad nisam imala taj problem ,idealan indeks tjelesne mase .....ne znam ,vidis svakome razliciti razlozi ,al sto kazes treba biti uporan i smiren .

(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
22.6.2014 19:23:27   
kokouli

IZVORNA PORUKA: Trudna foka

Znam ja to nego koji su simptomi inace

Pa mislim da su simptomi da nemas menstruaciju duze od 10 mjeseci ,valunzi ,promjena raspolozenja suhoca vagine ,i povisene vrijednosti nekih polnih hormona odgovornih za rad jajnika .......proguglaj malo ...

(odgovor članu Trudna foka)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
23.6.2014 12:34:42   
idana_85
Ma kokuli ne znam sta da ti kazem, oni gore nisu bas strucni, popij to pa vidi.
Meni je ovaj dr iz Njemacke rekao dok ima folikula tu je i nada. Samo se treba opustiti, zdravo hraniti, zivjeti i pokusavati. I bio je u pravu. Ljubimo te i javljaj nam sta se desava!

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
23.6.2014 12:46:00   
kokouli
Ma naravno ,al pusti njih gore ,oni vide 1 poremecen hormon i krenu se ibretit,te sto je rano rano je ,te nemoj sad nista ,jasta imam ja vremena s njima se zajebavati ,da izvines .Endokrinolog mi je rekla da cak i ova upala jajnika koju sam imala je mogla dovesti do toga ,a baska prekinuta trudnoca .user posted image

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
6.7.2014 11:07:27   
kokouli
Idana hormoni su mi se doveli u normalu ,vadila na 3 dan ciklusa .user posted image .

(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
6.7.2014 15:22:11   
idana_85

IZVORNA PORUKA: kokouli

Idana hormoni su mi se doveli u normalu ,vadila na 3 dan ciklusa .user posted image .

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu kokouli)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
11.12.2015 21:54:18   
idana_85
Kada govorimo o preuranjenoj menopauzi?

Menopauza obično nastupi između 50. i 55. godine. Prosječnu starost u kojoj se pojavi menopauza procjenjuje se na dob od 51 godinu. Čak ako dođe u svoje očekivano vrijeme, menopauza uzrokuje dosta problema. A ako se pojavi prebrzo, njene su posljedice još gore. Ranom se smatra menopauza koja nastupi prije 45. godine starosti. Studije pokazuju kako preuranjena menopauza nastupa kod jedan posto žena u dobi od 15 do 45 godina. Unutar tog dobnog razdoblja razlikujemo one žene kod kojih se menopauza pojavi prije 40. godine - u tom slučaju govorimo o preuranjenoj menopauzi.



user posted image
Preuranjena menopauza može biti uzrok depresije. (jlp)



Uzroci preuranjene menopauze

Liječnici se pri odkrivanju uzroka pojave (pre)uranjene menopauze dosta puta nađu u slijepoj ulici. Nepoznavanje uzroka ima prilično negativan utjecaj na žensko prihvaćanje tog novog stanja u kome se našla.
Preuranjena menopauza se može pojaviti potpuno prirodno. Može biti posljedica preuranjenog prestanka djelovanja jajnika. Prstanak djelovanja jajnika može značiti dvije stvari: jajnici prestanu proizvoditi jajašca ili hormone koji su potrebni za ovulaciju. Jajnici prestaju djelovati zbog više razloga. Najčešći među njima je autoimuno djelovanje tijela. To znači da tijelo nešto što mu je inače prirodno, prepoznaje kao nešto što treba potisnuti. Na prirodni razvoj preuranjene menopauze utječu i genetski uzroci. Čak 5 % žena svoje stanje nasljeđuje. A može biti riječ i o posljedicama oštećenog kromosoma x.

Preuranjena menopauza može nastupiti i zbog kirurških zahvata, obavljenih u slučajevima endometrioze, polipa, raka jajnika, uklanjanja jajnika, uklanjanja maternice. Ti zahvati prekidaju djelovanje jajnika i time uzrokuju opadanje količine estrogena.
Preuranjenu menopauzu potaknu i neki lijekovi, koji se primjenjuju pri liječenju raka.


user posted image
Preuranjena menopauza ne isušuje samo vaginu, nego i cijelo tijelo. (jlp)



Znaci preuranjene menopauze

Znaci preuranjene menopauze slični su onima koji najavljuju menopauzu, koja nastupa u uobičajenom razdoblju. Navale vrućine i neredovite menstruacije, koje su snžnije ili oskudnije od uobičajenih, znaci su da jajnici proizvode manje estrogena. Te simptome mogu pratiti i teškoće s navlaživanjem vagine, koja također postaje manje elastična. Nije isušena samo vagina, nego i koža cijelog tijela. Često su suha i usta. Može se pojaviti i inkontinencija, nesanica, glavobolje, bolovi u zglobovima i mišićima. Smanji se želja za seksom. Javljaju se emocionalne oscilacije, napetost, pa i depresija. Često se poveća apetit i posljedično težina. Ako doživljavate nabrojene simptome, a možda ste prošli kemoterapiju ili zračenja, ako više od godinu dana nastojite zatrudnjeti ili je preuranjena menopauza snašla vašu majku ili sestru, posjetite liječnika - jer nije isključeno da vam probleme uzrokuje preuranjena menopauza.


S kakvim se teškoćama suočava žena koju je snašla preuranjena menopauza?
Osim teškoća od kojih obično pate žene u menopauzi, javljaju se i dodatne teškoće. Za razliku od žena koje dožive menopauzu u za to predviđenom vremenu, žene koje menopauza zahvati prebrzo, oštećene su zbog manjka estrogena. Zato su podložnije osteoporozi, bolestima srca, bolestima desni i gubitku zuba. Dok se stanje ne smiri preuranjena menopauza ima i utjecaj na spolnost, što može predstavljati dodatno opterećenje. Većinu žena vjerojatno najviše pogađa neplodnost.
Najgori se simptomi pojave u slučaju preuranjene menopauze, koja nastupi nakon operativnog zahvata. Simptomi se pojave odjednom i svom snagom.

Bez obzira na to koliko su velike poteškoće, mala pozornost ih čudesno preprevladava. (jlp)



Liječenje preuranjene menopauze

Za sada se smatra kako proces preuranjene menopauze nije moguće vratiti u suprotnom smjeru. Kada počne, najviše možemo učiniti ako se posvetimo liječenju simptoma. Simptomi i emocionalne teškoće, koje nastupe s preuranjenom menopauzom, rješavaju se na sličaan način kao u slučaju menopauze koja nastupi u uobičajeno vrijeme. O hormonalnim terapijama kod žena koje su u menopauzi, postoje mnoga sve oprečnija mišljenja. Ipak je u slučaju preuranjene menopauze s tim ponešto drugačije. Ženama hormonalna terapija unatoč svemu više koristi nego šteti. Spriječava povećanje rizika od nastanka bolesti srca i krvnih žila, pomaže mišićima, kostima i općenito regulira tjelesne funkcije. Estrogen također ima ključnu ulogu pri održavanju normalne strukture rodnice, maternice i urinarnih puteva i tako omogućava maksimalno u okviru mogućnosti normalan život žena u najboljim godinama. Neplodnost se rješava prije svega metodama umjetne oplodnje. Važna je i tjelesna aktivnost.


user posted image
Zamjenska hormonalna terapija ublažava simptome preuranjene menopauze. (jlp)



Novija istraživanja provedena na Sveučilištu u Tennessiju ukazuju na mogućnost odgađanja preuranjene menopauze. Izgleda da bi bilo moguće odgoditi i menopauzu koja nastupi u redovnom vremenskom razdoblju. Rezultati njihovih istraživanja mogli bi pomoći i u slučajevima kada je neplodnost posljedica nepravilnog djelovanja jajnika. Znanstvenici u Velikoj Britaniji upozoravaju kako je riječ o istraživanju koje je tek u povojima i na čije stvarne rezultate odgađanja preuranjene (ili redovne) menopauze treba još neko vrijeme pričekati.

http://www.intimatemedicine.com.hr/seks-i-zdravlje/menopauza-moze-pogoditi-i-tinejdzerke/

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
11.12.2015 21:54:43   
idana_85
prof. dr Milka Drezgić, specijalista endokrinologije – 16.11.2007.



U ranijem tekstu je naglašeno da na našem području menopauza nastaje najčešće između 48 I 52. godine života. Ukoliko prestanak menstrualnih ciklusa nastane pre četrdesete godine života, najčešći termin koji se upotrebljava je rana menopauza (rana insuficijencija ovarijuma – Premature Ovarian Failure – POF).

Danas je termin rana menopauza zamenjen terminom rana insuficijencija jajnika. Iako je vrednost hormona koju treba kontrolisati u ovom periodu veoma slična vrednostima u periodu menopauze, znači izrazito su povišene vrednosti gonadotropina (FSH i LH - hormoni hipofize, i smanjena vrednosti estrogena – hormona jajnika), ipak postoji nekoliko osnovnih razlika.

Jedna od osnovnih razlika sastoji se u tome što žene sa ranom insuficijencijom jajnika mogu povremeno, s vremena na vreme, imati ovulaciju, čak ostati trudne, što se dešava u 8-10% slučajeva. Žena u pravoj menopauzi ne može ostati trudna. Trudnoća nastaje zbog toga što ipak ostaje neka rezerva folikula (jajašaca) za oplodnju i pored toga što je praktično došlo do prekida hormonske veze između jajnika i hipofize, te kontrola hormona daje karakterističnu sliku menopauze.

Rana insuficijencija ovarijuma razvija se postepeno, tokom nekoliko godina, a simptomi najčešće ostaju neprimećeni, kako od strane pacijentkinje, tako i od strane nadležnog ginekologa. Budući da period u kome se javlja rana insuficijencija ovarijuma varira i može biti od 18. do 40. godine života – akutni simptomi koje imaju žene u menopauzi ovde najčešće nedostaju.

To znači da nema valunga ili su oni veoma retki i blagi, nema nervoze, poremećaja pamćenja ni depresije. Mogu se javiti znojenja pred jutro praćenja nesanicom, ali ni to nije često. Najčešći simptom je poremećaj menstrualnog ciklusa, koji se manifestuje neredovnim krvarenjima, odnosno amenoroičnim periodima do tri meseca, skraćenim i manje obimnim ciklusima. U ovakvim okolnostima nikako ne treba uzimati terapiju pre određivanje nivoa hormona.

Ukoliko sebe prepoznate u navednim simptomima, tražite od nadležnog lekara da date krv za FSH, LH i estradiol trećeg dana ciklusa ili, ukoliko ciklusa nije bilo dva meseca, dan za određivanje hormona nije bitan.

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 45
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *