|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
3.2.2008 21:34:14   
Suzana
Zdravo trudnice!
 
Interesantnu temu ste zapocele, i vidim, ima dosta oprecnih misljenja...
Neke zene misle da nikome nista ne treba dati (mislim na novac), a neke da treba...
U potpunosti se slazem sa cinjenicom da i Dr i babice samo trebaju da profesionalno i korektno rade svoj posao, jer su za to i placeni.
Ali mislim da je ovo daleko od cinjenicnog stanja u nasoj zemlji.
Ja nisam cula za slucaj da neko nije bar malo pogurao i babicu i sestru i Dr...
Opste je poznato da ces imati bolji tretman ako ih poguras. Nazalost!

Neko je rekao "ni meni niko ne daje dodatni novac na mom poslu". Slazem se i sa ovim. I ja svoj posao obavljam na visoko profesionalnom nivou, i van mi je pameti da to treba dodatno placati. Ali ja radim u privatnoj firmi..

Opet se moramo sloziti i sa cinjenicom da su nasi Dr imaju smijesne plate u poredjenju sa onim sto rade, i kada znamo koliko toga su morali napraviti da bi dosli do pozicije na kojoj su sada.
Opet.. Ni to nije opravdanje za njihova drska ponasanja prema pacijentima. Ne bojim se ja da oni ne zive odlicno, upravo zbog nas koji ih potplacujemo... Ali sta je sa Hipokratovom zakletvom?
Ma... Ovo je vrlo kompleksna tema..
Sve je to odraz opcenito lose situacije u drzavi BiH!
 
Da ne duzim, ja mislim da cu otvoreno pogurati babicu i reci joj "evo ti lova, ali ima da me pazis kao sto bi svoje dijete pazila". Dr svakako pocastiti, ali nakon sto se sve aBd sretno zavrsi.
Ovako su i svi nasi prijatelji uradili koji su vec dobili djecu...
Bilo bi lijepo da ovo ne mora biti ovako, nego da nasi muzevi dodju sa kolacima i sokovima, a Dr donesu lijep buket cvijeca ili nesto slicno...
Nadati se da ce se i ovo u buducnosti promijeniti.
 
Svima vam zelim puno srece, ugodnu trudnocu i jos ugodniji i bezbolniji porod, samo sa lijepim emocijama i uspomenama na dan kada ste rodile svoje dijete.
user posted image

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
3.2.2008 21:58:50   
laracroft
Draga moja ne mora uopce znaciti da ce te poradjati babica.Mene su poradjala dva doktora,a ovo sto sam navela za doktore vazi i za babice.

_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
3.2.2008 22:10:24   
Adana
hehej mila pa evo sada si cula da neko nije nista "pogurao" a porodiao se, i Suncica i Lara, a imam i ja drugaricu koja se porodila nedavno i nista dala nije niti joj je na pamet palo i ne zali se. Donijela je kolace i sok ili kafu ne sjecam se vise kada je nakon 5 dana izlazila iz bolnice. I kaze da je zbog toga otisla u Vojnu bolnicu a ne na Kosevo... A vjerujem da ima jos koliko hoces slucajeva gdje niko nista nije dao, pa nisu svi u mogucnosti, a piroditi se moras. Ali na kraju svakome svoje, ja nisam za nikakvo davanje, sem mozda cascenja nakon svega tipa torte i soka... Pusa

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 0:36:55   
kana
najbolja bi bila varijanta,dobro tretiranje a ne dati nistauser posted image ali mislim ..budimo realni-bolje prije ,nego kasnije.

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 0:43:05   
kana
i da..nadam se vecim odazivom na ovu temu jer je kontraverzna i ako nista,mozemo MI pokusati polomiti ucmali sistem koji je ralno gledajuci-mizeran.
Ostacu vam duzna komentar kad se zateknem u bolnici u Ze,i na njihov tretman.
Cao

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 8:01:23   
nely
Ja sam licno protiv davanja ikakvog novca ili poklona...Svi su se oni navikli na to podmicivanje,pa se danas nista nemoze bez KM-ova.Smatram da je njihova duznost i odgovornost da se ponasaju i budu ono sto jesu...a novac samo pokazuje koliko su pali nisko.Ja cak nisam ni za to da se caste poslije poroda,pa to je posao kao i svaki drugi,zasto da to radimo???sve sto se vise daje- sve ce nam svima biti gore i gore...to nas je i dovelo ovdje gdje smo sada.Srecom necu se poroditi u Bih,a ovdje gdje sam je sve profesionalno pa i porodjaji,bez kesa i torti...cak ni cvijeca..zbog cega mozes da zaglavis i ti i babica(doktor)na sudu.drage moje samo hrabro,a sve ce proci na kraju kako treba da prodje pa bez ili sa KM-ovima.Sretno nam svima:)user posted image uhhhh ovo podplacivanje mi digne pritisak uvijek...user posted image

_____________________________

...edvin...15/6/o8

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 8:08:07   
ElmaB
Draga Nelly!
 
Potpuno si u pravu i ti svi oni koji misle tako. Medjutim, mi smo sami krivi sto doktori i sestre jednostavno ocekuju novac ili poklon. Mi smo ih na to navikli. A, ginekologija je nekako najosjetljivija grana medicine, pa i mi porodilje a i nasa rodbina zeli da imamo najbolji tretman i da nam bebe budu ok, pa posegnu za novcem i poklonima. Na zalost, tako je!



_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu nely)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 11:00:31   
Suzana
Da, mi smo krivi, to je istina...
Mislim da su svi komentari na mjestu, i sve smo upravu! user posted image

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 11:14:33   
Okarica
Definitivno nisam za to da se išta daje unaprijed. To je mito, klasični i za to bi se trebalo odgovarati na sudu. U nekim firmama u BiH je to pravilnikom strogo zabranjeno i podliježete disciplinskim mjerama ukoliko uzimate poklone.
Ok mi je da se ljudi počaste poslije ako su bili pažljivi, što ću, naravno, prepustiti svom mužu, kao što sam već rekla. Eto, toliko od mene.

_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 11:34:34   
hanabanana
Bez obzira šta kaže pravilnik bilo koje firme, to je klasično krivično djelo.
Ali krivčno odgovara i onaj koji daje i onaj koji prima.

Ja sam za svaki slučaj uz sebe imala određeni iznos, ali nisam dala nikome. Muž je počastio babicu nakon poroda, doktora nije - ja sam mu zabranila.

(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 12:03:01   
Cvrle
Iskustvo moje prijateljice u Općoj bolnici je bilo predivno. Bez obzira na tezi porod, sestre su prema njoj bile super, vodile je da se okupa, donosile bebu, a nije im dala ni feninga. Mislila je da da nesto sestri koja je obukla bebu pred izlaz, ali je ispalo nekako da ni to nije uspjela. Nije ni castila, ali se sve fino zavrsilo. Valjda je u Opcoj manje pacijenata pa imaju vremena da se posvete njima ona kako to prilici. A i da se razumijemo, ta moja prijateljica nije "vristala" pa je mozda i to imalo uticaja. 
Ma glupost je to sto pored svih muka i briga koje nas cekaju pri porodu, umjesto da se skoncentrisemo na to kako se sto lakse poroditi i "uzivati" u tom trenutku, mi moramo razmisljati kakve ce sestre biti prema nama u zavisnosti od toga jesmo li dale sta ili ne. A na kraju krajeva, ja to ljudi ne znam. I kada da potrefis, npr. das jednoj babici dok cekas na porod, a ono zavrsi se njena smjena, ti jos nisi otisla u salu, sta ces onda???
Cascenje i MUSTULUK su drugo, to je donekle i u redu, jer to je nas obicaj (balkanski). Ali nazalost, kao sto je vec neko rekao, to "naknadno" i ne igra neku ulogu ako naletis na "osoblje" kojima je draze unaprijed.

_____________________________

No sikirli, be hairli!

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 12:04:45   
makana
user posted image user posted image user posted image user posted image
slažem se

_____________________________

strpljen - spasen

(odgovor članu Cvrle)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 12:17:02   
M kao Mama
znam da se ponoavlja, ali moram kazati, porodila sam se u Općoj nikome nisam dala marke, jer sam tako ja željela, da sam davala sestrama ne znam gdje bi mi bio kraj jer se nekoliko smejena promjenilo. doktoru mašiću nisam ni pomislila nešto da čušnem, jer bi ga uvrijedila, ko ga zna ili je čuo o njemu zna o čemu pričam.
kada sam se porodila suprug je donio torte i sokove i na tome se završilo.
nisam pristalica tih darivanja jer to je njihov posao, ko mene časti na mom radnom mjestu, niko, svi radimo svoj posao to je moja teza i u skladu sa njom tako se i ponašam.
vidite i same dokle je došlo ovo naše jadno zdravstvo, od kada su naše dobre bošnje uvele kese i koverte, nidokle

(odgovor članu makana)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 13:11:14   
Blue rose RR
Uh, stvarno je teško reći ovo ili ono.
moj mužek je na moj "mig" dao babici koja me je porađala 20 km, čisto što se kaže radi berićeta (nemam pojma kojeg, ali hajd eto).
A doktoru, sestrama kasnije , ni feninga, niti sam niti bih ikada dala, sve su one iz mog džepa plaćene DEBELOOOOO.

Kada pogledam platnu listu dođe mi da plačem koliko dajem idiotima koji Bože moj, očekuju kao "moranje" da im se tutne.
Kada sam ležala na Koševu poslije poroda, bila sam prava oštrokondža, šta god mi je trebalo zvala sam, i došle su (mrzovoljno, ali su došle), nisam ja tu bila radi njih, nego one radi mene i mog djeteta.
A kada sam pošla da se spremam na glas sam rekla svojoj porodici, neka slučajno niko ne posegne za novčanikom, kada se beba snese, jer ću ruke im polomiti.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 13:13:19   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: maryam amina

A kada sam pošla da se spremam na glas sam rekla svojoj porodici, neka slučajno niko ne posegne za novčanikom, kada se beba snese, jer ću ruke im polomiti.


user posted image user posted image

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 14:02:52   
Cvrle
zato bih i ja voljela da se porodim u Opcoj bolnici, radi te neke opustenosti, bar po tom pitanju. I ja nemam namjeru nikome nista davati. Eventualno torta na kraju kao cascavanje (ipak je radost)

_____________________________

No sikirli, be hairli!

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 15:49:49   
bebacha
ja sam protiv tog potplacivanja.porodit me moraju a valjda imaju duse pa me nece pustit da se bas mucim.ako ise u budem morala mucit tih par dana u bolnici prezivjet cu ali pare nedam.mi smo krivi sto one ocekuju pare jer su ih ljudi navikli na to.bez obzira kakvi budu prema meni mm se poslije poroda donjet nesto tipa kolaci,bombonjere i sok i mozda nesto babici koja bude oblacila bebu kad htjednemo kuci ali nista nece davati parama.imaju oni dobru platu za to sto rade.za doktora neznam jer mi trudnocu prati doktorica privatno pa ako me ona i porodi bice to neki bolji poklon ali ne pare jer je zena stvarno zasluzila.

(odgovor članu Cvrle)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 22:21:10   
laracroft
 Draga moja i ja bih mogla plakati kada saberem koje grdne pare mi se odbijaju za zdravstveno osiguranjeuser posted image user posted image user posted image  i jos bih im kao trebala dati nesto za mustuluk hahahha.Ja ne bih dala,a u nekom slucaju kada bi nesto poslo po zlu ima dragi Bog,ima sud,a imaju i dobre stare batine.Opet ponavljam da su u KB Zenica i sestre i doktori bili i vise nego korektni,ali sam i ja zato bila primjer normalne,stalozene trudnice koja nije ocekivala da se doktor ili babica porodi umjesto nje.Meni je nekako seljacki da ponizim jednog vrsnog strucnjaka time sto cu mu dati koverat sa novcem.Mislim i vjerujem da nasi doktori vrijede vise i da su ti koji uzimaju novac zavrsili medicinu iz pogresnih razloga.

_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 22:54:22   
kana
Ja sam cula pricu da je neki od doktora "arapa" kako ih zovu,rekao trudnici koja ga je pitala kad ce je vise poroditi jer ima bolove a nikako se ne otvara-pa draga moja -sve zavisi i pokazao joj prstima kao-koliko das tom brzinom ces se poroditi.To je pricao pred sestrom koja je rekla da u svojoj karijeri nikada nije cula gori razgovor izmedju pacijentice i doktora..E to je za tuzbu! I ne zelim da vjerujem u takve price...user posted image

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 23:13:25   
laracroft
Mislim da se niti jedan doktor tako nece ponasati prema osobi koja ima svoje dostojanstvo.Da je doticni meni to rekao ja bih u roku od deset minuta napravila takvu dramu,zvala bih i novinare i direktora i kompletnu upravu bolnice,pa makar se poradjala u portirnici.Shvatas sta hocu da ti kazem???Ta jadna zena koja je dozivjela takvu neugodnost je vjerovatno sutila i pogurala doktora sa kojom stojom vise.Sadasnji direktor bolnice je zabranio doktorima da vrse porode mimo svoje smjene i mislim da to dovoljno govori.Draga moja nema ni jedan od njih tolika m..a,pa da rizikuje vlastiti posao radi stotinjak markica.

_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu kana)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 23:19:50   
kana
slazem se

_____________________________

"ako ne znaš voliti sebe,nećeš znati voljeti ni druge.."
TARIK 03.03.2008. mamina ribica:)

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
4.2.2008 23:22:30   
laracroft
Nekada su se zene poradjale u polju kukuruza prirodno i bez dripa, i rijetki su slucajevi kada zena uistinu treba strucnu medicinsku pomoc.Porod je nesto sasvim normalno i misljenja sam da niti jedan doktor ne moze usporiti porod ukoliko je sve u redu.Znaci,ukoliko krene izgon djeteta nema tog doktora koji to moze prolongirati.Danas sve veci broj zena ocekuje neku strucnu pomoc,a u sustini se trebamo prepustiti instiktu i vratiti onim prastarim metodama klecanja u kukuruzu.



_____________________________

Adian 01.02.2007

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
5.2.2008 9:07:22   
Cvrle
sve to stoji i bilo bi lijepo da je i danas tako prirodno. Medjutim činjenica je da je retko koja od nas u potpunosti zdrava (kao zene nekad), i cinjenica je da se sve vise od samog pocetka trudnoce samo lezi jer se tako mora. A to vec nije normalna trudnoca i ne moze biti normalan porod. Moja je prijateljica bila super zdrava, trudnocu iznijela samo za pozeljeti, malte ne do zadnjeg dana aktivna bila (cak je par dana pred porod i krompir vadila) i probije joj se termin i morali su ga provocirati onim gelom i kaze pupcana vrpca bebi dvaput oko vrata bila omotana. Eto a ko bi rekao da kod nje nece ici sve k'o podmazano. Ipak treba biti pod strucnim nadzorom, a ponasati se kao da je to najnormalnija stvar na svijetu, sto ustalom i jeste, jer ovog svijeta ne bi ni bilo da nije toga :)

_____________________________

No sikirli, be hairli!

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
5.2.2008 10:11:03   
hanabanana
Ne bih sada povlačila paralelu sa vremenom kada su žene radjale u kukuruzu, jer bi onda trebalo reći i da je tada bio i veliki broj mrtvorodjene djece, a i smrtnos porodilja je bila jako jako velika...prema tome, ne treba porediti ono onda i ovo sada.

Naravno, slažem se da je porod normalan čin, i da tako treba pristupiti porodu.

S druge strane oko sebe sam imala jako ružnih iskustava, jedan sam mogla vidjeti i u boxu preko puta mene, tako da mislim da u nekim slučajevima jedan poziv je mogao uraditi nešto. Čemu držati trudnicu 14 sati, u trudovima na svakih 3 minute, a koja se pored toga opet ne otvara, da bi joj porod nakon svega hitno bio završen carskim rezom.....njoj je ostala trajna tromboza, a dijete će morati pratiti do tri godine s nadom da će sve biti uredu?!
I da, bila je dostojanstvena...ali će sada za sebe reći da je bila budala. user posted image
I da...tužila je bolnicu....i sada se nešto čeka. Konzilij ljekara je potvrdio da nije došlo dao teže povrede radne dužnosti....Znači, neka dodje i plati, odmah se ugovori carski rez ( što je za mene suludo, jer ne kaže se đaba prirodan pored i carski rez ) i na dati datum ode u bolnicu. A ona koja je imala sve indikacije da se porod završi carskim rezom zbog nemara doktora bila je u bolnici 14 sati ostavljena sama sa sobom. To je fuj.

Medjutim isto tako se slažem da neke žene plate i onda valjda očekuju da se neko drugi porodi za njih. To ne ide, i to nikada neće moći.

Ja nisam nikome dala novac unaprijed. I mislim da ni sada neću dati. Ali ja sam rodila za manje od sat vremena, i u bolnicu sam ušla kada su trudovi došli na 5 minuta. Dosta toga je i do psihičke spremnosti porodilje.


< Poruku je uredio hanabanana -- 5.2.2008 10:26:14 >

(odgovor članu laracroft)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: a sta sa "potplacivanjem" babica
5.2.2008 10:20:38   
D_K
Ova tema se vec provlacila kroz nase postove a vidim da ima mnogo razlicitih misljenja - sto je i za ocekivati.
Ja nisam platila nista ni doktoru koji me primio ni doktorici koja me porodila ni babicama - jedino babici koja oblaci bebu kada se izlazi iz bolnice (onako za kafu) ali mislim da ovaj put to necu uraditi. Kada sam izlazila donijeli smo kolace i sokove da se pocaste i doktorici sam donijela bombonjeru i kafu i tako - cisto kao znak paznje.
A unaprijed nesto davati - pa mene bi bila sramota - kako to nekome ponuditi. Sa druge strane to je stvar principa - ja nisam nikada htjela primiti bilo kakav oblik mita za posao koji radim i ocekujem da se tako postave svi.
E jeste me bilo strah poroda (kao i sve trudnice) i jesam se naslusala prica i prica i cak se znaju i cjene (mozete misliti!!) koliko treba dati doktoru ako ides prirodno, koliko ako ides carski i tako - ali sam odlucila postupiti u skladu sa svojim principima.
Sada imam namjeru kupiti poklon doktoru koji mi vodi trudnocu (zaista je zasluzio) a za ostale - opet na izlazu kolaci i sokovi (to su ipak lijepi momenti i po meni je lijepo pocastiti osoblje).
A sve ostalo po meni nije moralno...

(odgovor članu Cvrle)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *