|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 21:29:47   
veeseelaa
iskreno ne razumijem se kad bebica treba držati glavicu samostalno
Ja nekako od samog rođena bebice s tim nisam imala problema, malena je nekako bila čvrsta i glavicu je držala onako čvrsto sa jedan mjesec e sad mislim da nije rano ni sa dva
Joj vala pedijatri stvarno nekad znaju isprepadat čovjeka

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Ex Yu)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 21:49:39   
Amrino
al sam ga dugo nosala u kenguru pa htio il ne mora ucvrstit glavu jer inace leta na sve strane ...


Izvini ali ja ovo niposto ne bih preporucila tako maloj bebi. Kengur inace nije dobar a kamo li za tako male bebice jer beba u njemu ima polozaj bas kao da sjedi a to je preeeerano za tu dob.
Najbolje za motoricki razvoj je drzati dijete sto vise na podu i pustiti ga da se samo snalazi...Poredati igracke, leci kraj njega...pricati mu zabavljati ga... patak daca- Imas super temu o motorickom razvoju djeteta pa bih ti preporucila da je dobro iscitas!

Motoricki razvoj djeteta u 1. godini zivota


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Ex Yu)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 21:57:09   
Anoniman
Slažem se da kengur nije dobar nikako, a pogotovo za tako malu bebu. I mene je bilo strah držati bebu na stomaku, pa je to jedan od razloga zašto moja malena nije dovoljno dobro razvila neke vještine. Patak... drži bebu malo na stomaku, dok ne zaplače, pa ponovi to nekoliko puta tokom dana, kad je sita i naspavana. Svaki dan će beba barem malo duže moći tolerisati ležanje na tibi i tako jačati vrat. Možeš je isto tako držati u svojim rukama (da ti leži potrbuške na dlanovima - poput aviona) - nadam se da si me razumjela. Bit će to dobro, ako Bog da. Doktori nekad znaju pretjerati; željeli bi da se sve bebe razvijaju kao po nekom šablonu!
Samo se ti igraj tako sa bebom i ne brini. Moja bebana je znala odmah briznuti u plač, čim je okrenem, a sad već izdrži 5 minuta (nije puno, ali ja sam zadovoljna)!

(odgovor članu Amrino)
  Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 21:58:33   
Anushka
slazem se sa amrino, alen je prvi put sjeo u kengura sa 5 mjeseci i samo 5-6 puta sam ga i nosila tako - kad je kisa a moram vani snjim sama. posto ni moj nije htio na stomak ni pod razno a nece ni da spava na stomaku ni sada, probaj ga drzati na svojim koljenima na stomaku, kao da lezi a nogice savijene kao da puze, i masiraj mu ledja lagano, dobro je i za stomacic a pocet ce dizati glavicu reflesno zbog masaze ledja a i da vidi sta se desava, a bit ce mu toplo i ugodno jer je uz mamu. nas bebac nije htio lezeci da se nosi od rodjenja, pa sam ga umotavala u deke jer je bila zima i nosila na ramenu spustene glavice koju je vrlo brzo poceo dizati da vidi sta se desava:) ni to nije zdravo ni preporucljivo ali zavisi kako i koliko dugo ga tako drzis, pomalo i pocet ce
i ne sekiraj se!

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 22:07:43   
Ex Yu
Ja nisam rekla da je zdravo ali recimo ja sam do doktorice koja je u sljedecoj zgradi od moje ili do konzuma koji mi je 2 minute od ulaza koristila kengur i koristim ga i sad ... nemogu ja nosit teretna kolica svaki put kad mi zafali nesto u kuci i niz stepenice i uz stepenice a za tih 10 minuta sto odem i vratim se (sto bi sa kolicima bilo vise od pola sata) nece mu nista bit osim sto je naucio cuvat glavu (naravno to je moje misljenje, isto sto se razlikuje za dojenje i nadohranu) ili izvodjenje bebe prije 40 dana ... sve smo mi mame i sva ce ta djeca narasti ... al nece svi imati iste navike i odrastanje ... ja nisam za maratonska setanja sa kengurom da se razumijemo ali nisam ni za stalak ni za hodaljku pa sam ja pola godine provela u tome i ziva sam i zdrava a mama me isto volila kako ja volim svog ...

_____________________________

Danijal 09.06.2009

(odgovor članu Anushka)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 22:08:19   
patak dača
Hvala svim mamama na savjetima, malo ste me utješile.
Danas mi je primila i vakcine, pa je nisam forsirala na stomak. Ali, od sutra ću početi, i primjeniti vaše savjete, pa ću vam javiti kako se ponaša. 

(odgovor članu Anushka)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 22:22:02   
sarayka
Nikad ali bas nikad se nisam opterećivala motoričkim razvojem niti bilo kakvim tablicama tako da smatram da je sve to od djeteta do djeteta...Opustite se žene sve je to bolje nego sto mislimouser posted image

_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu patak dača)
Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 22:28:59   
veeseelaa
sarayka u pravu si
Nikada nisam svoju malenu stavljala na stomak, ako se sama okrene pustim je
Nikada je nisam učila da puže i tako jednom je spustim na pod i ona iz sjedećeg položaja lijepo legne na stomačić i počne da puže ja paf
Sama je počela da plješće rukicama, sama da traži čvrstu hranu, vode i sl
Jednostvano poredano je kad će dijete biti spremno za nešto i ono to samo uradi
A toliko su mi puta ispričali kako da dijete učim da puže, ma nidje veze, sve je sama naučila


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 22:34:54   
Ex Yu
veselaaa potpisujem!

nista ga neforsiram osim sto mu dodam igracku kad hoce da se igra sve ide samo kako treba i nikad se nesmaram sta to moje djete radi prije il poslije od ostale djece ...

jednostavno sve nekako ide po redu cak je i prije poceo gugutati smijati se naglas okretati se i uzimati stvari oko sebe i trpat usta ...

samo sam htjela reci da doktori bas znaju biti netakticni i grubi valjda je to njima rutina pogotovo pregledi kod vakcinisanja bubni nesto iz vedra neba a pregledaju 30 beba na dan ko da si doveo macku a ne djete ... a ti odes kuci neznas ni gdje su vrata ... zato ja udzem samo da mi odobri da primi vakcinu a privatno idemo pedijatru kad nam treba ...


_____________________________

Danijal 09.06.2009

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 22:36:36   
Amrino
Nisam ni ja nikada bila "opterecena" motorickim razvojem ali sam bila stroga sto se toga tice i nisam nikome davala da mi s djetetom radi nesto sto ne treba.
veeseelaa- motoricki razvoj treba upravo takav i da bude- bez ikakvog forsiranja i "ucenja". Sve dijete treba da uradi spontano bez naseg mijesanja...jer svako dijete je drugacije.


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 22:43:58   
Nunichi
Joooj kako mi je doslo da isprintam neke od tekstova sa foruma i poljepim ih po kuci. Jedna osoba iz blize okoline vec mjesec dana,svaki dan po par puta mi kaze "joooj Zara nece uopste da se oslanja na noge,a vidi onog malog,mladji od nje,a skace". Zari je 5 mjeseci!!!
Ja ludim,ljudi su nemoguci!




< Poruku je uredio Nunichi -- 2.9.2009 22:45:02 >

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 22:47:04   
veeseelaa
ma meni je još smiješnije kad se žene počnu gađati kilažom svojih bebica
Misle što guzatije to boljeuser posted image user posted image user posted image pa da budu iste mameuser posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 2.9.2009 22:48:24 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 22:52:47   
Nunichi
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ma meni je još smiješnije kad se žene počnu gađati kilažom svojih bebica
Misle što guzatije to boljeuser posted image user posted image user posted image pa da budu iste mameuser posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image

U mom slucaju je musko u pitanju... i lagano me izbacuje iz takta. Sve moje price kako te kosti nisu formirane do 8. mjeseca ko da zidovima pricam,djaba...ona nece da stoji,nece pa nece,pa sutradan opet,vidi nece da stoji. user posted image
I to jos onim nekim tuznim glasom kaze,ma fuj!

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 23:01:32   
Amrino
IZVORNA PORUKA: Nunichi

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ma meni je još smiješnije kad se žene počnu gađati kilažom svojih bebica
Misle što guzatije to boljeuser posted image user posted image user posted image pa da budu iste mameuser posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image

U mom slucaju je musko u pitanju... i lagano me izbacuje iz takta. Sve moje price kako te kosti nisu formirane do 8. mjeseca ko da zidovima pricam,djaba...ona nece da stoji,nece pa nece,pa sutradan opet,vidi nece da stoji. user posted image
I to jos onim nekim tuznim glasom kaze,ma fuj!



Najbolje bi haman bilo da bebe cim izadju iz nas imaju po 10 kila, bibu do bibe i da trce tako da ih niko stici ne moze...i da se sve trkaju koja je beba brza...user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 23:01:52   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: patak dača

Pozdrav svima!
Ja sam nova na forumu. Imam malu djevojčicu koja je rođena 19.06. ove godine, znači ima dva i pol mjeseca. Kako se rodila isključivo doji i fino napreduje. Međutim, danas smo išle na kontrolu i doktorica nam je rekla da malena ne drži glavu dovoljno čvrsto kako bi trebala za tu dob.
Zanima me kada su vaše bebe počele samostalno držati glavicu? ? ?
Preporuka doktorice je da je što više stavljamo na trbuh, što mi do sada nismo skoro pa nikada radili jer se princezici to ne sviđa, pa da dođemo ponovo za petnaest dana.

Sa 3 mjeseca dijete treba samostalno da drži glavicu, teoretski rečeno, ali po meni je to sve individualno. Isto kao što neka djeca preskoče fazu puzanja ali ipak prohodaju. Ti prati i idi na kontrolu.

(odgovor članu patak dača)
  Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 23:07:57   
veeseelaa
Amrino sreća moja pa je malena kod mene imala 4350 kad se rodila, inače bi svi u mene upirali prstomuser posted image user posted image user posted image  ovako mi bar po pitanju toga ne mogu prigovarati user posted image user posted image user posted image
i kad ti kažu moja beba je krupnija od tvoje a kad pitaš za kilažu i dužinu ispostavi se da je kraća za koji cenat i lakša za 1-2 kg
hahah narod je lud

< Poruku je uredio veeseelaa -- 2.9.2009 23:11:58 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 23:08:02   
Nunichi
IZVORNA PORUKA: Amrino RR

IZVORNA PORUKA: Nunichi

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ma meni je još smiješnije kad se žene počnu gađati kilažom svojih bebica
Misle što guzatije to boljeuser posted image user posted image user posted image pa da budu iste mameuser posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image

U mom slucaju je musko u pitanju... i lagano me izbacuje iz takta. Sve moje price kako te kosti nisu formirane do 8. mjeseca ko da zidovima pricam,djaba...ona nece da stoji,nece pa nece,pa sutradan opet,vidi nece da stoji. user posted image
I to jos onim nekim tuznim glasom kaze,ma fuj!



Najbolje bi haman bilo da bebe cim izadju iz nas imaju po 10 kila, bibu do bibe i da trce tako da ih niko stici ne moze...i da se sve trkaju koja je beba brza...user posted image user posted image user posted image



user posted image user posted image user posted image
E bas tako...kao da ce negdje zakasniti. Ima da se nasjedi i nahoda...samo mi nije jasno gdje zure. Uh stvarno me nerviraju. user posted image

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
2.9.2009 23:28:30   
bebacha
IZVORNA PORUKA: Nunichi

Joooj kako mi je doslo da isprintam neke od tekstova sa foruma i poljepim ih po kuci. Jedna osoba iz blize okoline vec mjesec dana,svaki dan po par puta mi kaze "joooj Zara nece uopste da se oslanja na noge,a vidi onog malog,mladji od nje,a skace". Zari je 5 mjeseci!!!
Ja ludim,ljudi su nemoguci!


a da mi ga je vidit sa skace s 4 mjeseca.a draga Azra Zari je 5 mjeseci a jos se ne oslanja na nogu.vodi ti nju obavezno ortopedu,nesto nije uredu s njomuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image svakavi gluposti,cuj ona jadna i ne sjedi jos a ljudi ocekuju da se oslanja na noge.a mozda bi vec trebala i hodatuser posted image user posted image user posted image user posted image




_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
3.9.2009 15:22:16   
patak dača
I, tako.... Niko od cijele porodice noćas nije mirno spavao. Mislim, sve mislimo - biće to dobro, ali...... ??? Odlučimo mm i ja da odvedemo djevojčicu na pregled kod još jedne pedijatrice.
Dođemo, reknemo ženi, koja ima puuuno godina u praksi, za razliku od ove naše doktorice koja je dosta mlada, zbog čega smo došli i šta nas muči.
A ona? Odmah, još dok je držim u naručju, kaže da je sa tim djetetom sve u redu. Naravno, to je potvrdila i pregledom. Onako, uzme je za ručice i podiže, stavi je na nogice, okrene je na pupu i tako.
Uglavnom, pitala nas je da li je beba možda spavala prije jučerašnjeg pregleda? I, stvarno jeste, dok smo čekali, cura je zaspala, pa smo je na silu razbudili da je doktorica pregleda.
Kaže da su te sve funkcije usporene ako je beba spavala pa se pregleda.user posted image
Danas se bolje osjećamo. A curicu ćemo i dalje stavljati na pupu, čini mi se da se danas manje ljuti. user posted image user posted image user posted image


(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
3.9.2009 15:24:10   
nita

IZVORNA PORUKA: patak dača

I, tako.... Niko od cijele porodice noćas nije mirno spavao. Mislim, sve mislimo - biće to dobro, ali...... ??? Odlučimo mm i ja da odvedemo djevojčicu na pregled kod još jedne pedijatrice.
Dođemo, reknemo ženi, koja ima puuuno godina u praksi, za razliku od ove naše doktorice koja je dosta mlada, zbog čega smo došli i šta nas muči.
A ona? Odmah, još dok je držim u naručju, kaže da je sa tim djetetom sve u redu. Naravno, to je potvrdila i pregledom. Onako, uzme je za ručice i podiže, stavi je na nogice, okrene je na pupu i tako.
Uglavnom, pitala nas je da li je beba možda spavala prije jučerašnjeg pregleda? I, stvarno jeste, dok smo čekali, cura je zaspala, pa smo je na silu razbudili da je doktorica pregleda.
Kaže da su te sve funkcije usporene ako je beba spavala pa se pregleda.user posted image
Danas se bolje osjećamo. A curicu ćemo i dalje stavljati na pupu, čini mi se da se danas manje ljuti. user posted image user posted image user posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu patak dača)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
3.9.2009 22:48:26   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: veeseelaa
Nikada nisam svoju malenu stavljala na stomak, ako se sama okrene pustim je
Nikada je nisam učila da puže i tako jednom je spustim na pod i ona iz sjedećeg položaja lijepo legne na stomačić i počne da puže ja paf
Sama je počela da plješće rukicama, sama da traži čvrstu hranu, vode i sl
Jednostvano poredano je kad će dijete biti spremno za nešto i ono to samo uradi
A toliko su mi puta ispričali kako da dijete učim da puže, ma nidje veze, sve je sama naučila


Slažem se s tobom, veeseelaa! Ni ja nisam nikad htjela forsirati svoju bebanu... smatrala sam da je samo malo lijena... na svog oca. Ja sam kao beba bila dosta življa, stalno sam negdje "zvrndala" i prohodala sa 9 mjeseci. MM je bio jedna od usporenih beba i malena je definitivno na njega i po karakteru i po fizičkom izgledu. Međutim, zbog njenog stanja sa mozgom doktori su digli cijelu halabuku i sad mi vježbamo k'o da se pripremamo za olimpijadu!

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
4.9.2009 1:03:38   
neki
pingpong,citam na temi bebe 2009 da napredujete pomalo,ne znam jesi li vidjela,napisah da mi je pravo drago i jos jednom vam zelim pozeljeti svu srecu svijeta;bice to sve aBd dobrouser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
4.9.2009 10:39:43   
Swatkish
IZVORNA PORUKA: Nunichi

Joooj kako mi je doslo da isprintam neke od tekstova sa foruma i poljepim ih po kuci. Jedna osoba iz blize okoline vec mjesec dana,svaki dan po par puta mi kaze "joooj Zara nece uopste da se oslanja na noge,a vidi onog malog,mladji od nje,a skace". Zari je 5 mjeseci!!!
Ja ludim,ljudi su nemoguci!





Apsolutno sam imala identicnu situaciju... Moja rodica je imala malenog koji je mladji od mog djeteta, mozda 2 sedmice..
Kad su imali oko 5 mjeseci, njihov mali je visio u dubku, po citav Boziji dan, i tako 'naucio' da se oslanja na noge..
Ja svog nikad nisam ni na sta forsirala.. Nije se uopste oslanjao na noge kad bih ga pokusavala da stavim, ali se nisam time zamarala.. 
Pedijatrica mi je rekla, ni slucajno oslanjanje na noge, premali je... OK.. Ali, komentari familije su me unistavali..
"Vidi kako je on jaci, vidi kako on cvsto stoji, vidi kako je jak, sam se oslanja na noge, a ovaj tvoj nista!"
Nakon tacno 6 mjeseci, moje dijete je samo prohodalo (tacno je imao 11 mjeseci)..  user posted image
Uveliko je trcao po kuci, pravio zijane... A od rodice maleni je prohodao tek kad je imao 15 mjeseci...
Oni su se u to vrijeme poklopili po usima, nisu nista govorili, ali se vidio izrazit napredak mog malog bebaca u odnosu na to dijete od rodice..
Ne kazem da je zbog ttoga, ali toliko mi je drago,
zato sto ih je moje dijete svojim potezima dovelo dotle da zacepe svoja usta user posted image   user posted image

(odgovor članu Nunichi)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
4.9.2009 16:57:14   
Anoniman
neki, hvala ti!!! Vidjela sam post ali sam toliko bila umorna da nisam više ništa ni pisala na forumu. Posao me slomi, valjda sam se odvikla učenika i nastave, pa dođem "lipsana"!
Moja maca je sve bolja i bolja. Prije slijedeće kontrole ću snimati kamerom šta sve ona radi kući, pa ako ne bude htjela kod doktorice to pokazati, imat ću dokaz!!!

(odgovor članu neki)
  Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Zastoj u motoričkom razvoju
5.9.2009 0:29:54   
teta berta
Bravo za Esmuuser posted image user posted image user posted image user posted image  Ni moja Nika nije htjela dizati glavu ni biti na stomaku, a sada ne mozes je stic... Jos i prica, brblja po cijele dane...

_____________________________

Imam dva zlata, to su Nika i njen tata -:)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *