|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
17.9.2009 10:46:28   
Nadja08
meni ipak nije jasno kako taxi koji obavlja usluge javnog prevoza (time se i oni diče) može da ne potpada pod ovaj zakon. ja moram imati autosjedalicu, a kad oni prevoze našu djecu, onda su oni oslobođeni te obaveze. kako se kod nas kaze - niđe veze.  
sad ja zamisljam majku sa dvoje djece na ulici, zaistavlja taxi, a u rukama nosi još i dvije sjedalice za dječicu, jer je za taxistu to previše posla.

ovo je opet jedan dokaz da se zakoni donose radi zakona, a ne radi nas i da bi se njim postigla svrha. neće to tako moći. na kraju, jednog dana, nakon mnogih peripetija, nezgoda i užasa, će biti kao i na zapadu. čim taxista vidi dijete, postavlja sjedalicu i tek onda može dalje.

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
17.9.2009 16:09:13   
Romali
Svaka čast za zakon!
Bože, samo se pitam hoće li ga provoditi 100% ? Da ne bude kao sa vezanjem pojasa za odrasle...
Kazna od 40 KM je PRENISKA, ali eto ako je plati više puta, možda će skontati da su za te pare mogli kupiti AS svom djetetu.


_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu Nadja08)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
17.9.2009 18:42:01   
triplemama
Kazna jeste preniska ali ne bi se kaznom trebalo postizati osvješćenje roditelja. To je maximalna kazna za saobraćajni prekršaj u našoj državi user posted image . Policija je edukovana od strane udružnja DjeCa (Sarajevo, Tuzla, Mostar, Zenica, Banja Luka) i rado su prihvatili zakon.

Što se taxija tiče to je definitivno javni prevoz pa i u drugim zemljama evropskim zemljama ali tamo roditelji sami od sebe traže AS u taxiju.

Što se tiče AS za veću djecu baš kao što je "hanabanana" rekla pojas djetetu ide preko vrata.

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
17.9.2009 18:47:02   
Nellica
Svaka čast za zakon, mučno mi je od ljudi koji voze djecu bez pojasa i sjedalice na prednjem sjedištu!!!
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ............

_____________________________

5.12.2009.
28.04.2011. Mamina dva anđela!

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
17.9.2009 18:50:00   
Adana
user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image

Tako mi je drago da je napokon donesen zakon. user posted image

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Nellica)
Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
21.9.2009 15:14:11   
demented
Napokonuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

S 2008
A 2011

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
21.9.2009 15:22:21   
bebbe RR
Nisam znala da zakon roditelje u BiH nije do sada obavezivao da djecu voze u AS, a jako mi je drago da je sada tako! Nekim ljudima, istina, ne treba zakon, da bi brinuli za sigurnost svoje djece, ali nekima je neophodan. Nedavno sam čitala da se u nekoj zemlji (zaboravila kjojoj) voznja djeteta bez odgovarajuce AS smatra kaznenim djelom, jer je u biti pokusaj ubistva iz nehata.


_____________________________

26.02.1995. Anja, prva najveća ljubav!
25.11.2008. Ema, mamina šarmerka!

(odgovor članu demented)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
21.9.2009 15:22:59   
Visnja RR
drago mi je za uvodjenje novog Zakona  user posted image


al sam sigurna da ga se niko nece pridrzavati user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu demented)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
22.9.2009 10:34:08   
ziki
Ljudi moji, kad sam pročitala da je donijet zakon o obaveznim AS odštampala sam dio  i podijelila koleginicama i kolegama koji imaju malu djecu. Bože dragi kakve osude, kakvo negodovanje.... i odmah pitanje u kojim je to službenim novinama izašlo. Svi ljuti, izrevoltirani što sad imaju i novi trošak za ASuser posted image user posted image user posted image  

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
22.9.2009 16:52:49   
triplemama

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

drago mi je za uvodjenje novog Zakona  user posted image


al sam sigurna da ga se niko nece pridrzavati user posted image


Udruženje DjeCa će se pobrinuti za to. Mnogi su mislili i da čitav projekat AS za Nas veliki zalogaj za udruženje DjeCa ali eto uspjeli smo.
Dok je žena kao što je naša "mama alma" mi se ne brinemo

Drago mi je što ste svi podržali novi zakon.

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
22.9.2009 17:11:34   
Romali
IZVORNA PORUKA: ziki

Ljudi moji, kad sam pročitala da je donijet zakon o obaveznim AS odštampala sam dio  i podijelila koleginicama i kolegama koji imaju malu djecu. Bože dragi kakve osude, kakvo negodovanje.... i odmah pitanje u kojim je to službenim novinama izašlo. Svi ljuti, izrevoltirani što sad imaju i novi trošak za ASuser posted image user posted image user posted image  


Kakvi smo mi ljudi user posted image user posted image


_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
22.9.2009 17:26:48   
triplemama

IZVORNA PORUKA: ziki

Ljudi moji, kad sam pročitala da je donijet zakon o obaveznim AS odštampala sam dio  i podijelila koleginicama i kolegama koji imaju malu djecu. Bože dragi kakve osude, kakvo negodovanje.... i odmah pitanje u kojim je to službenim novinama izašlo. Svi ljuti, izrevoltirani što sad imaju i novi trošak za ASuser posted image user posted image user posted image  


Al neka si ti njima pokazala user posted image i rekla za zakon. Šteta što ti neko drugi mora donijeti zakon da bi ti zaštitio svoje dijete

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
25.9.2009 8:45:48   
Crvena

IZVORNA PORUKA: Romali

IZVORNA PORUKA: ziki

Ljudi moji, kad sam pročitala da je donijet zakon o obaveznim AS odštampala sam dio  i podijelila koleginicama i kolegama koji imaju malu djecu. Bože dragi kakve osude, kakvo negodovanje.... i odmah pitanje u kojim je to službenim novinama izašlo. Svi ljuti, izrevoltirani što sad imaju i novi trošak za ASuser posted image user posted image user posted image  


Kakvi smo mi ljudi user posted image user posted image


ili bolje reci neljudiuser posted image
A u razgovoru sa roditeljima samo slusam kako su djeca njihov prioritet, kako su ona najvaznija. A zale se zbog ASuser posted image svasta.


_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
2.10.2009 1:00:36   
triplemama
Što se tiče AS za veću djecu tj. grupe II i III od 15 do 36 kg u zakonu je predloženo da za veću djecu to bude visina od 150 cm (min. 135) ali je u parlamentu promijenjeno na 12 god vjerovatno zbog nemogućnosti mjerenja djece na terenu.

Budući da je pojas automobila namijenjen prvenstveno vezanju odraslih osoba, koje su značajno više i teže od djece, njegova se putanja mora prilagoditi kako bi djeci mogla pružiti primjerenu zaštitu u slučaju sudara. Ta se prilagodba postiže korištenjem autosjedalica ove grupe koje zapravo služe kao podizači.

Kada se odrasla osoba ispravno veže pojasom automobila, donji dio pojasa mora prelaziti preko kostiju karlice, a gornji dio pojasa preko ključne kosti.
Ako se dijete veže samo pojasom automobila, bez autosjedalice ove grupe koja služi kao podizač, tada donji dio pojasa ne prelazi preko kukova, već preko trbuha, a gornji dio pojasa ne ide preko ključne kosti, nego se urezuje u vrat djeteta. Dijete također ne može sjediti pravilno na sjedalu, nego sjedi iskrivljeno.
U slučaju sudara ovakva putanja pojasa rezultira mogućim vrlo teškim ozljedama organa trbušne šupljine, vrata i kralježnice s mogućim smrtnim ishodom.

Da bi se to izbjeglo, sve dok dijete ne bude visoko najmanje 150 cm, moraju se koristiti autosjedalice ove grupe. Ove autosjedalice oblikovane su tako da prilagode putanju pojaseva automobila prilikom vezanja tako da donji dio pojasa prelazi preko kosti zdjelice, a gornji preko ključne kosti.




_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
2.10.2009 10:12:21   
škorpija
triplamama ima pitanje, šta kad beba preraste sjedalicu 0+, mislim po težini, a još ne može samostalno stojati, što je kao uslov da dijete pređe u sjedalicu 1, koja se okreće u smjeru vožnje. moj bebi ima 9 kg i pet mjeseci i sjedalica mu je već malo tijesna, a ne vjerujem da će samostalno stajati kad nagura na 13 kg, što bi moglo biti uskoro, sorry ako sam off topic

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
2.10.2009 15:34:53   
Aminad
IZVORNA PORUKA: triplemama

Citat iz zakona

(3)
Возач у путничком аутомобилу смије превозити дијете старије од пет а млађе од 12 године на задњем сједишту , само када дијете сједи на посебном подметачу прилагођеном његовој висини који омогућава употребу сигурносног појаса и када је исправно везано сигурносним појасом,


/quote]

triplemama kako da postavim booster kad u autu imamo samo dva pjasa sa tri tačke i jedan sa dvije koji je u sredini?
Ne moram naglašavati da se radi o golfu 2 koji ne mislimo mijenjati još neko vrijeme. Dakle ja treba da stavim dva boostera i jednu AS. AS i jedan booster je ok a šta ću s drugog jer koliko znam za njega mora ići pojas s tri tačke vezivanja.


_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
2.10.2009 16:54:18   
triplemama

IZVORNA PORUKA: škorpija

triplamama ima pitanje, šta kad beba preraste sjedalicu 0+, mislim po težini, a još ne može samostalno stojati, što je kao uslov da dijete pređe u sjedalicu 1, koja se okreće u smjeru vožnje. moj bebi ima 9 kg i pet mjeseci i sjedalica mu je već malo tijesna, a ne vjerujem da će samostalno stajati kad nagura na 13 kg, što bi moglo biti uskoro, sorry ako sam off topic


Većina ljudi misli da će dijete brzo dogurati do 13 kg ali djeca poslije 6 mj uspore sa dobivanjem na težini. Na sjedalici izvadi sve uloške za novorođenčad. Koja je to AS?

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
2.10.2009 16:56:49   
triplemama
Aminad najbolje bi bilo da vam automehaničar postavi još jedan pojas sa tri tačke u sredini (u dosta automobila je to moguće).

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
2.10.2009 18:29:54   
škorpija
triplemama to je ona što smo dobili od bihamca romer 0+

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
2.10.2009 21:29:46   
triplemama

IZVORNA PORUKA: škorpija

triplemama to je ona što smo dobili od bihamca romer 0+


Ne vjerujem da je mala (to je prvorazredna AS). Izvadi sve umetke za male bebe, sjedalicu postavi umjesto pod 45 stepeni u položaj od 60 stepeni nagiba leđa u odnosu na tlo (jer je cura već veća). Dijete se ne vozi u sjedalici u jakni zbog opasnosti da pojasevi skliznu ili da nisu dovoljno zategnuti (dijete neka bude u pamučnoj majici ili sl.) pa će imati i više mjesta. Javi ili pošalji slike bebe u AS. S tim da ako si mislila da je AS mala zato što noge vise i što ih bebe skvrče to nije mjerilo i ne smeta djetetu. Važno je samo da ima više od 2 cm prostora od tjemena do vrha sjedalice.

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
2.10.2009 21:37:46   
škorpija
hvala , poslušaću savjete za mog DEČKAuser posted image

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
2.10.2009 21:50:21   
triplemama

IZVORNA PORUKA: škorpija

hvala , poslušaću savjete za mog DEČKAuser posted image

user posted image user posted image sorry user posted image


_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
3.10.2009 0:13:00   
Aminad
Pitat ću ga može li se to napraviti, hvala ti!user posted image

_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
3.10.2009 18:34:52   
gvendolina
Ja sam mislila da ovaj zakon odavno postoji kod nas,ali dobro je da su se bar sad sjetili da misle na sigurnost djeceuser posted image user posted image user posted image naravno kazna je zaista mizerna,ali bolje i to nego sto je bilo do sad.Mene licno su kazne za pojas navele da se vezem(zasto im davati pare) i sad mi je to preslo u naviku.

Moja beba je obavezno u AS i bilo bi me strah drzati ga u narucju u voznji.On se ne buni,cak kad ga stavimo u As on se raduje zna negdje se ideuser posted image

Ono sto mene zanima je da li je ovim zakonom propisano koje AS se mogu koristitiuser posted image Jer kod nas u prodaji postoje i AS koje nisu testirane i nemaju certifikat o sigurnostiuser posted image


_____________________________

Ajdin 30.04.2009.
Afan 15.04.2014.
mamini zivoti

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Autosjedalice obavezne!!!!!
3.10.2009 21:36:43   
triplemama

IZVORNA PORUKA: gvendolina

Ja sam mislila da ovaj zakon odavno postoji kod nas,ali dobro je da su se bar sad sjetili da misle na sigurnost djeceuser posted image user posted image user posted image naravno kazna je zaista mizerna,ali bolje i to nego sto je bilo do sad.Mene licno su kazne za pojas navele da se vezem(zasto im davati pare) i sad mi je to preslo u naviku.

Moja beba je obavezno u AS i bilo bi me strah drzati ga u narucju u voznji.On se ne buni,cak kad ga stavimo u As on se raduje zna negdje se ideuser posted image

Ono sto mene zanima je da li je ovim zakonom propisano koje AS se mogu koristitiuser posted image Jer kod nas u prodaji postoje i AS koje nisu testirane i nemaju certifikat o sigurnostiuser posted image




Dječak se ne buni jer je navikao da se tako vozi user posted image user posted image user posted image

I DA user posted image novim zakonom je regulisano da sjedalice moraju imati naljepnicu da su napravljene po evropskoj regulativi


ovakvu

user posted image

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu gvendolina)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *